MOLENS^ MOLEN WINDLUST: PAREL AAN DE IJSSEL smmsjm* - H\st Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 8 augustus 2007 m luwt aan de matenó door Natasha Qualm In de maand augustus veel aandacht voor de molens In het Hart van Holland. Deze week deel 2. Nleuwerkerk aan den IJssel - Sinds twee jaar prijkt langs de Hollandse IJssel molen Windlust weer in volle glorie. Door de tomeloze inzet van een groep enthousiastelingen is de molen in ere hersteld. In 2005 werd de molen samen met Dagcentrum Korenaer feestelijk geopend en de ontwikkelingen staan niet stil. Historie Molen Windlust heeft een lange geschiedenis. In 1586 werd er toestemming verleend tot het bouwen van een windkorenmo- len op de buitendijkse toplocatie "Cortenoord" aan de Hollandsche IJssel in het ambacht van Nieuwerkerck. Er werd een hou ten standerdmolen gebouwd die ingezet werd voor het malen van graan tot meel. Rond het jaar 1780 werd de houten molen ver vangen door een stenen molen. Ruim 170 jaar later raakte de molen in verval. Omdat er met regelmaat stukken hout naar Van links naar rechts: John Vuerens, Dick Groenedal en Maarten Molenaar. beneden vielen werd in 1952 besloten om de molen te ontta kelen door het slopen van de wieken, kap en de balie. De romp van de molen bleef daarna nog veertig jaar in dienst als graansilo. In 1996 kwam de molenstomp in eigendom van pro jectontwikkelaar Kranenburg. Een jaar later deed gemeente Nieuwerkerk een verzoek bij de betreffende minister om de molenstomp op de rijksmonumen tenlijst te laten plaatsen om te voorkomen dat de sloopkogel voorgoed een einde zou maken aan de stomp. Dit was tegen de zin van de eigenaar die daarop met een bouwplan kwam waarbij de molenromp geïntegreerd zou worden in een kantoorpand. De romp zelf zou moeten gaan die nen als trappenhuis en lift. In die tijd maakte een groepje mensen, waaronder Maarten Molenaar en Dick Groenendal, zich zorgen om het behoud van de stomp en richt te een comité op voor het behoud van de molen. Na onderhandelin gen met de projectontwikkelaar werd de molenstomp voor ruim 500.000 gulden verkocht aan de stichting. Tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst in 1999 werd de koop van de molen bekend gemaakt. Dit leidde tot vele enthousiaste reacties en felicitaties van de aan wezige gasten en de pers. Dick Groenendal: "Maarten heeft nog nooit zoveel zoenen gehad als op die avond." Restauratie De koop van de molen had de nodige voeten in de aarde. Maarten Molenaar: "Het comité moest worden omgevormd tot een stichting. Daarnaast moest er een koopcontract worden opgesteld en we moesten natuurlijk betalen. Op het moment dat we de sleutel kregen zijn we naar de molen gegaan. De deur was verroest en ging met veel moeite piepend en knarsend open. Het was een schok toen we de binnenkant van de molen zagen. Er stond een halve meter water in het gebouw, overal lag poep en er liepen muizen en ratten. De graansilo's waren compleet betimmerd met asbest. Het was echt onvoorstelbaar maar onze gedrevenheid was net iets groter." Voor de restauratie van de molen was veel geld nodig. Om die reden nam de stichting contact op met Vestia met de vraag of ze mede-eigenaar wilde worden. Vestia reageerde posi tief. De stichting kwam ook in aanmerking voor subsidie van het Project Hollandsche IJssel. John Vuerens van de stichting: "Er hadden zich hiervoor 57 projecten aangemeld. Vijf daar van kwamen in aanmerking om deel te nemen aan de pilot. Wij zaten daarbij en waren het enige particuliere project. Ons project is zo succesvol geweest dat het nu als schoolvoorbeeld wordt gebruikt. We hebben al een uitnodiging gekregen om voor lichting te geven bij andere projecten." Als waardering voor hun project kreeg de stichting in 2001 de Hollandsche IJsselsteen (de kwaliteitsprijs van de Hollandsche IJssel) uitgereikt. "In zes en een half jaar hebben we de restauratie van de molen voltooid. Dit is nog nooit eerder vertoond in de molen- wereld',' ver telt Maarten Molenaar. "We hebben enthousiasme, emotie en liefde gecombineerd om dat te herstellen wat vroeger eens was. Het is een mooi succes geworden." Theeschenkerij Voor de stichting was het belangrijk dat de molen functioneel werd. Maarten Molenaar: "Ik zat in die tijd in het bestuur van een kleine zorginstelling, dat na een fusie uit groeide tot de zorginstelling ASVZ. Deze zorginstelling was driftig op zoek naar ruimte. Zo ontstond een wonderlijke situatie. Zij hadden ruimte nodig en wij hadden ruimte in de aanbieding." Vestia heeft de bijgebouwen gebouwd en ver huurt deze aan de zorginstelling die ze gebruikt als dagcentrum voor gehandicapte cliënten. Er werken nu 26 mensen in de theeschenkerij. Ze verwerken het meel tot brood of banket en schenken thee of koffie aan de bezoekers van de molen. In een ruimte onder de theeschenkerij zijn anderen actief met het maken van allerlei artikelen, zoals schilderijen en waxinehouders die bestemd zijn voor de verkoop. Maarten Molenaar: "Het is eigenlijk één groot succesverhaal. We wilden de geschiedenis van vroeger, het malen en bakken op één locatie, terugbrengen en dat is gelukt. We werken met graan, bakken brood en maken koekjes. Bijzonder is ons Nieuwerkerkse Korenaartje. Een erg lekker koffie- koekje dat alleen hier wordt ver kocht. Het bijzon dere recept hier van is op het Albeda College voor ons bedacht. Het In de bakkerij worden de producten voor de theeschenkerij gebakken. Nieuwerkerkse Korenaartje moet op zijn minst gaan concurreren met de Zeeuwse Bolus en de Drentse Koek." Bezieling Met de realisatie van de geres taureerde molen en de thee schenkerij is er nog geen einde gekomen aan de plannen van de stichting. Van het voorjaar werd de steiger in gebruik genomen waardoor schepen nu bij de molen kunnen aanmeren. Gelijktijdig werd in de thee schenkerij een VW-agentschap geopend. Aan het einde van deze maand zal de dijk worden verbreed waarmee het aantal parkeerplaatsen zal worden uit gebreid van 6 naar 14 plaatsen. Dick Groenendal: "We zorgen hiermee gelijk dat Nieuwerkerk veiliger wordt. Daarnaast hebben we een aanvraag ingediend om een fietsenstalling te plaatsen beneden aan de dijk. Via een mooie trap kunnen fietsers dan bij de molen komen." Molen Windlust is met haar voor zieningen een verrijking van Nieuwerkerk geworden dankzij de bezieling van een groep enthousiaste vrijwilligers. Maarten Molenaar: "In die vrijwilligheid ligt onze kracht. De vrijwilligers zijn erg gemoti veerd en betrokken. Als we in onze harten er niet betrokken bij waren geweest hadden we dit nooit voor elkaar gekregen." VJ"

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3