"NAAST MENSEN STAAN" VRIJWILLIGERS SKR NAAR ROEMENIË HENNY LOOPT VIERDAAGSE VOOR GOEDE DOEL ZOMERKOOPJES EN CADEAUTIPS BIJ WERELDWINKEL ZEVENHUIZEN Zendingsechtpaar naar Engeland voor opleidingsjaar pagina 6 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 8 augustus 2007 Door Karin Jongkind (Tekstueel) Moerkapelle - Iedere maandag avond werken vrijwilligers van de Stichting Kinderhulp Roemenië in een grote opslagloods aan de Herenweg. Ze sorteren kleding, dekens en lakens of controleren andere ingezamelde spullen op gebreken. In november worden de spullen in een konvooi naar Roeme nië gebracht. Daarnaast verkoopt SKR zelfgemaakte poppen, gebor duurde handdoeken en dergelijke én zamelen ze geld in. Dat doen ze onder meer om 300 Roemeense kinderen in de zomer een onver getelijke vakantieweek te kunnen bezorgen. Een aantal vrijwilligers ziet ieder jaar met eigen ogen hoe veel impact de hulp heeft op de inwoners van de provincie Sibiu. Zij chaufferen de hulpgoederen naar Roemenië. Anderen moeten genoegen nemen met de verhalen of de foto's die ze onder ogen krij gen. Voor alle vrijwilligers die mee wilden, maar speciaal voor hen die vaak achter de schermen blijven, houdt de SKR deze week een rond reis door Roemenië. De reis gaat per bus langs alle dorpjes waar de hulp goederen afgeleverd worden en wordt gesponsord door Look Tours. Eigenaren Loek en Wil van Logchem stelden een bus ter beschikking en gaan zelf ook mee. "De deelnemers betalen alle kosten zelf. Het geld van de SKR komt volledig ten goede aan de Roemeense kinderen." Gevarieerde reis De reis naar Roemenië is lang. Wil van Lochem: "2200 kilometer om precies te zijn. Daarom is het ver trek ook zo vroeg in de ochtend. Om 3.00 uur rijden we weg vanaf de Herenweg, 's Avonds overnachten we in Hongarije en op zaterdag bij gastgezinnen in Roemenië. Normaal heeft de bus 62 zitplaatsen. Om wat meer comfort te hebben voor de lange reis, hebben de deelnemers de bus zelf opnieuw 'ingericht'. Een aantal banken is eruit gehaald en er is een bar geplaatst. We hebben er erg veel zin in." SKR-vrijwilliger Maarten de Keijzer: "Tijdens het transport van de hulp goederen kom je wel in aanraking met de mensen waar je het voor doet, maar veel tijd voor kennisma king is er niet. Daarom is het wel prettig nu eens in alle rust de omge ving en de mensen te zien. De reis is erg gevarieerd. Voor de zondag staat cultuur op het programma en 's avonds worden we opgevangen door gastgezinnen. De dag daarna gaan we met 4-wheel jeeps naar het bergdorp Carari. Daar verblijven we de rest van de week in een va kantiewoning. Deze woning is in de afgelopen weken het onderkomen geweest van de kinderen die van de SKR een vakantieweek aangeboden kregen. Erg leuk om nu zelf te erva ren hoe het daar is." Door M. Lindhout Moerkapelle - Het huis van David en Grea van der Lee gaat al een beetje leeg worden, want ze ruimen hun spulletjes op. Dit toekomstige zen dingsechtpaar gaat in september een opleidingsjaar volgen in Engeland. Daarna hopen ze uitgezonden te worden naar een land in Azië. Een hele onderneming, ze nemen hun op dit moment 11 weken oude zoon Joshua mee. Wat beweegt hen om zo'n ingrijpende onderneming aan te gaan? David (25 jaar) en Grea (28 jaar) hebben al enkele jaren geleden dit idee gekregen. Ze denken dat er meer is dan alleen in Nederland rondkijken. Hij heeft een opleiding hts-civiele techniek en zij studeer de voeding en gezondheid in Wa- geningen. Er moet sprake zijn van avonturiersbloed. Drijfveer Hoe kom je ertoe deze stap te maken? Zeker heeft hun kerke lijke achtergrond dat bepaald. De Dorpskerk (PKN) vormt hun thuis basis, ze waren actief in jeugd clubs. Als eerste motief geldt de zingeving. Waartoe leef je, waarom ben je in deze wereld, hoe wil je je leven invullen, wat wil je van je leven maken? Voorts speelt de ge loofsovertuiging mee. leder krijgt een opdracht mee. David en Grea voelen zich tot het zendingswerk aangetrokken. Ze zien in de eer ste plaats de noodzaak om men sen te helpen. Op hun vele reizen tot nu toe ontmoetten ze steevast dankbaarheid van mensen. Als je mensen gaat helpen, komt daarna vanzelf de vraag waarom doe je dat en kun je je overtuiging kwijt. In de 'huidige maatschappij zien ze alleen maar meer, meer' en dat is volgens hun niet de essentie van het leven. Ze willen het contrast tussen hier en daar (derde wereld) overbruggen door 'naast mensen te gaan staan'. Ook willen ze hier bewustwording kweken: "Mensen moeten meer oog krijgen voor anderen. De kerk mag niet te zeer in zichzelf ge keerd zijn, moet open gebroken worden en het oog op de noden van de hele wereld richten." Opleidingsjaar In september vertrekken ze een jaar naar Engeland op eigen kos ten. Ze hebben flink gespaard. Dat is inderdaad heel wat anders dan een maatschappelijke carrière be ginnen. Ze hopen vorming te krij gen in geloof. Ze komen in contact met mensen van 25 verschillende nationaliteiten en ze krijgen heel praktische vorming: over cultuur verschillen, over het werken en leven in Derde Wereldsituaties. Het is gericht bezig zijn in dat ko mende opleidingsjaar, als goede voorbereiding op de zending. Thuisfront Als je zo'n onderneming aangaat, is steun van het thuisfront wezen lijk. Morele steun van kennissen en familie zal geen probleem vor men. Toch is er een thuisfrontcom missie opgericht om acties te coör dineren voor financiële steun. Ze krijgen geen inkomen. Daarom wil IJsbrand Verdoes als voorzitter van de commissie aan de weg timme ren om te ondersteunen. De ver spreiding van een nieuwsbrief over het wel en wee van David, Grea en Joshua is al gestart. De uiteinde lijke uitzending zal gebeuren door de GZB (Gereformeerde Zendings Bond) of door de OMF (Overseas Missionary Fellowship). Dat ge beurt dan voor een periode van vier jaar. Na evaluatie hopen ze er nog vier jaar aan vast te knopen. Om de twee jaar ben je als zen dingsechtpaar een paar maanden thuis om verantwoording af te leg gen en de achterban middels pre sentaties nog verder op de hoogte te brengen. "Het werk moet zinvol zijn." Zevenhuizen/Nijmegen - Onder de deelnemers aan de Nijmeegse bevond zich Henny den Besten, verzorgende van zorgcentrum De Zevenster, die zich voor de vierde keer waagde aan het wandeleve nement. Henny liet zich door de bewoners van de Zevenster en het lokale be drijfsleven sponsoren om uiteinde lijk een bijdrage te kunnen leveren voor een verrijdbare televisie waar de ouderen dagelijks plezier van kunnen hebben. Volgend jaar weer? Henny liep de Vierdaagse met haar vriendin. "We zeiden in het begin dat dit de laatste Vierdaagse zou gaan worden en dat we dan iets anders zouden gaan doen, maar na het resultaat van deze Nijmeeg se denken we er toch anders over. Het was een geslaagde Vierdaag se, we hebben enorm genoten. De sponsoring is ook geslaagd, de eerste aanzet voor een verrijdbare televisie is gemaakt. Er is 331,55 opgehaald, ledereen hartelijk be dankt daarvoor." Zevenhuizen - In de zomermaan den zijn bij Wereldwinkel Z-M altijd leuke artikelen te koop voor een klein prijsje. Een aantal van deze artikelen is uitgestald op de tafel met zomerkoopjes. Sommige zijn tot 50% afgeprijsd. Bij mooi weer staat deze tafel buiten, al of niet met eveneens afgeprijsde sjaals of boodschappenmanden ernaast. Maar ook in de winkel staan mooie en soms laaggeprijsde cadeauarti kelen. Dat zijn lang niet altijd res tanten uit het eigen assortiment. Nieuw zijn de kaarsentrommeltjes met een spreuk op het deksel uit Guatemala, de stenen wierook- doosjes, mét stokjes erin, of de ste nen wierookschuitjes uit India. Nieuw zijn ook de blocnotes met spreuk en de kleine djembétrom- meltjes. Uit Tunesië komen de mooi beschilderde schalen. Ze zijn op zich al een sieraad op de tafel, maar ze kunnen ook dienen als fruitschaal. Voor de tafel zelf is het assortiment tafelkleden weer aangevuld. In de vitrines en in het foodvak staan diverse leuke geschenkpakketjes. Een aantal is ingekocht zoals de kruidenkistjes met kaneelstokjes, peperkorrels en muskaatnoten, de theedoos met een gevarieerd assortiment vruch tenthee, de trommeltjes jasmijn thee, enzovoort. De medewerkers maken ook zelf geschenkpakketjes en -boeketjes. Ook van een fles wijn of een ca deaubon is een feestelijk ingepakt cadeautje te maken. Een echt zomerartikel is de hang- stoel van stevige katoen. Hang deze stoel aan een stevige boom tak in de tuin of op de camping en het is heerlijk schommelen in de schaduw. Voor de zomerdorst heeft Wereldwinkel Z-M. heerlijke vruchtensappen, bananenbier of diverse soorten wijn. De roséwijn is ook weer voorradig. De chocola is aangevuld met tabletten melk-si- naasappel en tabletten extra- bit ter puur. Het is trouwe klanten al opgevallen, dat het kledingrek van Rappa elke maand van assortiment wisselt en dat de paspop steeds weer anders is aangekleed. Het is dus raadzaam om altijd even bij het kledingrek te gaan kijken. Unicef is vooral bekend om de mooie kaarten. Maar ook het Uni cef speelgoed en de cadeauartike len verdienen zeker de aandacht, zoals auto's, puzzels en dergelijke. Een leuk geboortecadeau is het eetsetje van stevige kunststof. Het kan in de vaatwasser. Ook Unicef staat garant voor goede kwaliteit en kindvriendelijkheid. De openingstijden van Wereld winkel Z-M, Dorpsstraat 202D zijn: woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur, vrijdag tot 17.00 uur.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 6