I s s> MOLENVIERGANG: LUST VOOR HET OOG Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 15 augustus 2007 pagina 3 w ïawc aan de motenó door Natasha Qualm In de maand augustus veel aandacht voor de molens in het Hart van Holland. Deze week deel 3. Zevenhuizen - Midden in de polder van Zevenhuizen staan naast de Hotte en midden tussen de gewassen vier unieke molens. Het is de enige nog resterende en complete molen viergang ter wereld. De vier molens samen zorgden er vroeger voor dat de Tweemanspolder droog gemaald werd en droog bleef. Hoewel de bemaling van de polder sinds 1954 mechanisch gebeurt, zijn de molens dank zij de 'Stichting tot instandhouding van de molenviergang van de Tweemanspolder' intact gebleven. De molens zijn bewoond en tweemaal per maand draaien de wieken van de molens en dra gen ze nog steeds bij aan het droog houden van het Hollandse polderlandschap. Nat In de zestiende en de zeventiende eeuw werd er ijverig turf gesto ken. Het halfverrotte restant van de vroegere veenmoerassen was de brandstof van de Gouden Eeuw. Het gevolg van de groot schalige turfstekerij was dat grote delen van het land onder water kwamen te staan en er grote plassen ontstonden. Deze verveningpiassen vormden een serieuze bedreiging voor de dor pen en wegen. De oevers kalfden continu af. Droogmakerij was de enige oplossing. Dat gebeurde in de achttiende eeuw dan ook op grote schaal door het gebruik van windmolens. Ook rond de Rotte was veel veen te vinden wat leidde tot grote watervlakten. Om deze reden werd er een waterhuishoudings plan opgesteld waarbij vele molens het water uit de polder wegpompten. De polder naast de Rotte was zo diep uitgeveend dat een enkele poldermolen het water niet genoeg kon opmalen. Om deze reden werden er meer dere molens achter elkaar gezet die in etappes het water omhoog brachten. Johan Ottevanger is bewoner en molenaar van de bovenmolen aan de Rotte: "Het is duidelijk te zien dat er een hoogteverschil is tussen de molens. De molens bij de Rotte staan hoger. De Rotte ligt op een hoogte van 1 meter onder ANP Het diepste punt van de polder ligt op 5,5 halve meter onder ANP Dat houdt dus in dat de molens het water 4,5 meter omhoog moeten brengen." De molens van de molenviergang zijn allemaal 8-kantige grondzei- lers. Het zijn watermolens die met een scheprad het water ongeveer 1,2 meter omhoog brengen. De ondermolen heeft een schroefpomp waarmee het water maximaal 2 meter omhoog gebracht kan worden. Mechanisch In 1954 verloren de molens van de molenviergang hun functie toen men in de Tweemanspolder overging op mechanische bema ling. Ottevanger: "Het gemaal wat de functie van de molens overnam kon 25 kuub water per minuut verwerken. De molens hadden echter een capaciteit van ruim 45 kuub per minuut. De capaciteit van het gemaal lag dui delijk lager dan dat van de molens, maar omdat het gemaal dag en nacht kon draaien, in tegenstelling tot een molen, kwam men uit op dezelfde capaciteit als dat van de molens. Bij een heftige regenbui kwam het gemaal echter tekort. Later is er een nieuw gemaal gebouwd dat op volle sterkte 100 kuub water per minuut kan verwerken. Dat is de laatste tijd met al die fikse regenbuien wel van pas gekomen." Reddingsactie Nadat de molens hun functie hadden verloren bestond het gevaar dat de molens door afbraak verloren zouden gaan. "Drie ingelanden die land in de Tweemanspolder bezaten, heb ben zich destijds lange tijd verzet tegen het stopzetten van de molens door de komst van het gemaal. Toen dat echter toch was gebeurd hebben zij zich ingezet om te voorkomen dat de molens afgebroken werden" vertelt Johan Ottevanger. Op initiatief van de provincie Zuid-Holland is uiteindelijk de 'Stichting tot instandhouding van de molen viergang van de Tweemanspolder' opgericht. De stichting kreeg als doel het eigendom van de molens te ver werven en in het onderhoud van de molens te voorzien. In 1955 slaagde de stichting erin om de molens aan te kopen voor het symbolische bedrag van 1 gulden. De toekomst van de molens was hiermee veilig gesteld. Met tomeloos enthousiasme en grote betrokken heid is het de stichting gelukt om de viergang in goede en bedrijfs- vaardige staat te behouden Draaipremie Eens in de twee weken en op molen- en monumentendag draaien bij vol doende wind de vier molens. Het is een lust voor het oog om de molens te zien draaien, zowel voor toeristen als voor de inwoners van Zevenhuizen. De molens worden op vrijwillige basis bediend en onderhouden door de molenaars die in de molens wonen. Om deze reden zijn bezichtigingen in de molen ook niet mogelijk. Ottevanger: "De molens worden bewoond om ze te beschermen tegen onder andere vandalisme. Daarnaast worden gebreken aan de molen zo ook vlugger waargenomen." Het laten draaien van de molens helpt ook bij het voorkomen van gebreken. Een molen slijt het meest als hij stilstaat, dus ook voor de onderhoudstoestand is het draaien van de molen van belang. "De molens maken per jaar gemiddeld 60.000 omwente lingen" vertelt Ottevanger trots. Dit aantal is belangrijk om in aan merking te komen voor de pro vinciale draaipremie. Een verze gelde toerenteller in de molen houdt het aantal omwentelingen bij. Het valt niet altijd mee om de noodzakelijke omwentelingen te halen om zo voor subsidie in aan merking te komen. Johan Ottevanger weet nog goed dat een paar jaar geleden het even span nend was of ze het zouden halen. "Het was toen een warme zomer met weinig wind. Daarnaast konden we vanwege de geringe regenval die zomer niet vaak draaien om te voorkomen dat we het weinige noodzakelijke water uit de polder in de Rotte zouden malen. Na de zomer heb ben we extra dagen gemaald om de achterstand in te halen en dat is gelukt!" Het is deze instelling die maakt dat de molens van de molenviergang er nog steeds zo mooi bij staan. Dankzij de inzet van de molenaars en de stichting kunnen we nog elke dag genieten van deze molenpracht in de Tweemanspolder. Vereniging Molenvrienden Sinds de oprichting 17 september 1991 van de vereniging Molenvrienden in het Rottemerengebied kan gesteld worden dat de molens er nog meer op en top bij staan omdat de vereniging gelden bij elkaar probeert te halen via sponsors en leden zodat het nodige onderhoud zo goedkoop en degelijk mogelijk plaats kan vinden. Zo wordt er nu gekeken naar de fundering van de ondermolen die door de inklinking van het landschap vervalt. Op korte termijn wordt deze klus aan gepakt zodat ook deze molen voor het nageslacht bewaard zal blijven. Wilt u deze vereniging steunen, neemt u dan contact op met M. Splinter, Klaverkamp 3, 2751 CA Moerkapelle of via Johan@bovenmolen.nl. c Tfc, 'J

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3