KOM BINNEN OP OPEN MONUMENTENDAG POLITIE BERICHTEN DUO DAVIDSE/TAMURA IN ZORGCENTRUM BOSKOOP COLLECTE VOOR KINDEREN MET EEN HANDICAP ZOEKT VRIJWILLIGERS ROSKOOP I VRIJZINNIG PROTESTANTSE KERK GEOPEND TIJDENS BRADERIE Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 12 september 2007 pagina 21 Door M. Lindhout Boskoop - Open Monumentendag vond zaterdag voor de 21e keer plaats. De Stichting Open Monumentendag koos voor 'Tijd voor Mo derne Monumenten'. Ook op dat gebied is volgens de directeur Edith den Hartigh 'overal in Nederland genoeg te beleven'. "Dat betekent aandacht voor vooroorlogse en naoorlogse architectuur". "Jarendertig- of jarenvijftigwijken, waar u altijd al langs reed maar nooit bij stil heeft gestaan, ziet u ineens met andere ogen." Ook galerijflats en rijtjeshui zen zijn de moeite waard. Het initiatief voor de Boskoopse versie van deze open monumenten dag komtgeheelvanuitde Historische Vereniging Boskoop (HVB). Zij benadrukt dat er een 'rijke variatie aan architectuur' voorhanden is. Dit heeft geresul-teerd in drie routes die de bezoekers kunnen volgen, te weten twee fietsroutes in Boskoop- Oost en Boskoop-West en in een wandelroute die de wandelaar ook kans geeft een aardig overzicht te krijgen van de voor Boskoop kenmerkende architectuur. Dorpsverandering na 1900 De HVB schrijft in een woord vooraf aan de routes dat na 1900 het aanzien van het dorp ingrijpend veranderde. De kwekerijen liepen goed en 'vooral met de handel op het buitenland werd goed geld verdiend'. Toen werden in Boskoop grote viila-achtige panden gebouwd. De jugendstil was toen het opvallendst. Aan de Gouwestraat staan twee prachtige panden naast elkaar, die helemaal de zwierige jugendstil blijven uitstralen. Die panden werden overigens als winkel gebouwd. De kwekerswoningen en de vroegere burgemeesterswoning op Zuidwijk behoren ook tot de jugendstilperiode. De panden zien er goed uit, worden onderhouden en zelfs gerenoveerd. Ingreep De hevigste ingreep in het dorpsaanzien werd veroorzaakt door de verbreding van de Gouwe en de bouw van de hefbrug begin jaren dertig. Toen werd het knusse dorpskarakter volledig aangetast. Foto's markeren die verbreding en geven aan hoe smal destijds de Gouwe was, maar het veroorzaakte een enorme kaalslag. Ook de inrichting van een hele polder als woonwijk, Snijdelwijk, markeerde het einde van het dorpse. In de fietsroute kreeg je dat goed onder ogen. Rondleiding De start van de routes lag op het gemeentehuis. In zo'n monumentaal gebouw is het mooi om te beginnen: hier kreegmen een rondleiding met het accent op allerlei aparte stijlelementen. Bouwburgemeester Colijn liet architect Landman in de stijl van de Amsterdamse school dit gebouw ontwerpen. Alleen al de trap opgaan en binnenkomen in de hal met marmeren vloer, allerlei blokjes op het plafond, ook in de stenen aan de buitenkant: de details zijn welhaast overrompelend. Strikt Boskoop - De Nederlandse Stich ting voor het Gehandicapte Kind (NSGK) houdt in de derde week van november haar landelijke col lecte. Duizenden vrijwilligers gaan dan op pad om geld in te zamelen voor kinderen met een handicap. De stichting zoekt nog helpende handen. Met de opbrengst van de collecte ondersteunt de NSGK kinderen en jongeren met een handicap. Deze kinderen willen graag spelen, naar school en op vakantie gaan, net als andere kinderen. En als ze ouder worden willen ze ook uitgaan en op zichzelf wonen, net als leeftijd- Boskoop - Het duo Davidse/Tamu- ra treedt zaterdag 29 september op in Zorgcentrum Boskoop aan de Boezemlaan 4. Het duo bestaat uit Filip Davidse (saxofoon) en Naomi Tamura (piano). Zij brengen een gevarieerd klassiek programma met werken van J.S. Bach, Hinde- mith, E. Bozza en Joh. Brahms. Het concert is toegankelijk voor alle se nioren uit Boskoop en omgeving. Aanvang 19.30 uur, koffie vanaf 19.00 uur. Zorgcentrum Boskoop organiseert deze klassieke concerten samen met Stichting Muziek In Huis. Deze stichting brengt sinds november 1997 jonge, professionele mu- ziekensembles en solisten op de podia van zorginstellingen. Het zijn steeds wisselende concerten, zowel qua instrumenten als wat betreft de muzikale werken. Deze keer zorgt het duo Davidse/Tamura voor de warme combinatie van pi ano en saxofoon. Voor ouderen uit Boskoop is dit een unieke mogelijkheid om dicht bij huis bijzonder mooie concerten bij te wonen. In samenwerking met de Stichting Boskoops Ouderenver voer kan het vervoer van en naar het klassieke concert aangeboden worden. Dit kost euro 1,- per rit. Dankzij de samenwerking met Stichting Muziek In Huis kan Zorg centrum Boskoop een kwalitatief hoog aanbod van kamermuziek genomen zijn de versieringen sober, maar ze zijn wel overal aanwezig. Opvallende omlijstingen van de radiatoren bijvoorbeeld. Artdeco lampen bij de trap naar de eerste etage. Opvallend is hoe mooi intact alle stijlelementen in de loop der tijd gelaten zijn. Een laatste detail: op deuren zie je een, twee of drie koperen streepjes. In de raadszaal één streepje geeft aan dat je in de belangrijkste zaal van het gebouw bent. genoten. Maar door hun handicap hebben ze vaak veel extra aanpas singen en begeleiding nodig. De NSGK helpt, bijvoorbeeld met spe ciale vakanties, aangepaste speel plaatsen en kleinschalige woonvor men, zodat ze met hun beperking toch gewoon kind kunnen zijn. Hoe meer collectanten, hoe meer de NSGK kan doen voor kinderen met een handicap. De NSGK is in het bezit van het CBF-keurmerk, wat garandeert dat er op een ver antwoorde wijze met de giften wordt omgegaan. Voor meer infor matie of aanmelden: 0172-212805 of dldijk@xs4all.nl. www.nsgk.nl. bereikbaar én betaalbaar maken. Leden Comfort a la carte betalen voor dit concert euro 8,50. Voor niet-leden is het bedrag euro 9,50. Bij deze prijs zijn de consumpties inbegrepen. Voor meer informatie en reserve ringen (voor 24 september): 0172- 235101. De kaarten kunnen op de concertavond in het zorgcentrum afgehaald worden. Meer informatie over de musici Filip Davidse (saxofoon) en Naomi Tamura (piano) hebben beiden aan het Conservatorium van Amster dam gestudeerd, Filip bij Henk van Twillert en Naomi bij Willem Brons. Het duo heeft al diverse wereld premières op haar naam staan en werkt nauw samen met verschil lende componisten. Naomi en Filip beschikken over een breed repertoire. Zij hebben zich onder andere gespecialiseerd in Russische muziek uit de tweede helft van de 20e eeuw en Franse muziek uit het begin van de 20e eeuw. In een ander programma, getiteld "Romantiek in de 20e eeuw" brengen zij werken van ver schillende componisten, bijv. Hin- demith, Schmitt en Piazzolla. De romantiek was een stroming in de kunsten die voornamelijk geas socieerd wordt met het eind van de 19e eeuw. In de muziek denkt men dan aan componisten als Brahms, Tsjaikovski en Wagner. Bij de 20e eeuw denken we meestal niet meer aan Romantiek. Toch waren er ook Vele gebrandschilderde ramen zijn de moeite waard. Er mocht deze open monumentendag even op de zolder gekeken worden, waar te zien was hoe ingenieus de dakconstructie van het torentje in elkaar steekt. Tineke Verbakei, vice-voorzitter van HVB en werkzaam op het gemeentehuis straalde in haar rondleiding de liefde voor het gebouw uit. Ze was best tevreden met het aantal bezoekers en wat ze zo kon vertellen. Boskoop - Het kerkje aan de Burgemeester Colijnstraat is we derom opgenomen in de route van de braderie op vrijdag 221 en zaterdag 22 september. Bij de marktkraam en op het kerkplein tje kan men terecht voor onder meer wijn, boeken, CD's, platen, pompoenen en curiosa. Vier organisten, te weten Sjaak Warnaar, Roelof van Dijk, Anton Lok en Hans Ferweda zullen het onlangs aangeschafte nieuwe or gel bespelen. De kerk is op vrijdag geopend van 14.00 tot 21.00 uur en op za terdag van 9.00 tot 16.00 uur. De opbrengst van de activiteiten is voor een deel bestemd voor stichting Tamsarya, opgericht door Trees van Rijsewijk, die vijf tien jaar geleden in haar eentje een fietstocht maakte door India, China, Tibet en Nepal. Dit was de aanzet voor het plan om de 'al lerarmsten' in Nepal te helpen. Zij schreef hierover het boek 'Ku- mari', naar het Nepalese meisje dat haar dochter werd. Met be hulp van giften en vele vrijwil lige handen heeft men onder meer de bouw kunnen realise ren van een school annex wees huis, watervoorzieningprojecten, een gezondheidscentrum, een naaiatelier, een bakkerij en een boerderij (voor meer informatie: www.tamsarya.nl). Een ander deel van de opbrengst is bestemd voor de kerk zelf. in de 20e eeuw nog genoeg com ponisten, die op hun eigen wijze, veel affiniteit hadden met de Ro mantiek, waardoor de muziek zo wel toegankelijk als eigentijds is. Zorgpartners Midden-Holland Zorgcentrum Boskoop maakt deel uit van Stichting Zorgpartners Mid den-Holland. Deze stichting bestaat uit een netwerk van 16 zorgcentra en verpleeghuizen, midden in het groene hart van Nederland. Zorg partners heeft een heldere visie op wonen, welzijn en zorg die mensen en hun verschillen als uitgangs punt neemt. De dienstverlening is afgestemd op de behoeften van de cliënt in welke leefomgeving dan ook: bij de mensen thuis, in de ver pleeghuizen of in de zorgcentra. Boskoop - De first lady van Boskoop, mevrouw Rijsdijk, opende woensdag 5 september de nieuwe damesmodezaak First Lady van ondernemer Arjan van Willigen. Alvorens het lint door te knippen sprak zij van Willigen en zijn zus Carola Laros toe en wenste hen veel succes met de nieuwste tak van hun bedrijf aan de Zijde. Aanhouding na vernieling Boskoop - De politie heeft op zon dag 9 september, rond 04.15 uur, een 16-jarige Boskoper aangehou den op verdenking van het vernie len van auto's in de Tuinstraat. Een eigenaar van een van de auto's hoorde een klap en keek uit het raam. Hij zag de verdachte weg lopen van zijn auto en zag dat de buitenspiegel er af was geslagen. Hij besloot de achtervolging in te zetten en pakte de auto. Hij belde ondertussen de politie, terwijl hij de verdachte die lopend was, ach tervolgde. De politie heeft de ver dachte uiteindelijk in zijn woning aan kunnen houden. Inmiddels zijn er twee aangiftes opgeno men, maar mogelijk zijn er meer dere gedupeerden. Zij worden ge vraagd contact op te nemen met de politie om aangifte te doen. De politie roept ook getuigen op zich te melden via 0900-8844. Politie haalt man met fiets van Rijksweg A12 Waddinxveen - De politie heeft vrijdag 7 september rond 23.00 uur een 78-jarige man uit Zoe- termeer van de Rijksweg A12 gehaald. De politie kreeg mel dingen van weggebruikers dat de man daar fietste. Snel werd in samenwerking met het Korps Lan delijke Politiediensten de snelweg afgezocht. Gelukkig voor de man en andere weggebruikers werd hij ter hoogte van Waddinxveen heelhuids aangetroffen. De man was volkomen de weg kwijt. Hij bleek aan dementie te lijden. De politie heeft de man weer thuis afgeleverd. Inbraak in woning De politie doet onderzoek naar de inbraak in een woning aan de Peuleyen. De inbraak is gebeurd tussen zaterdag 8 en zondag 9 september. Een voordeur van de woning werd opengebroken. Op dit moment is nog niet bekend of er iets is gestolen. Diefstal uit woning Boskoop - De politie doet onder zoek naar de inbraak in een wo ning aan de Zonnedauw. De in braak vond overdag op woensdag 5 september plaats. Een voordeur werd opengebroken. Uit de wo ning is een bankpas en een foto camera gestolen. Van de dader(s) ontbreekt nog ieder spoor.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 21