VASTE PLANTEN LAAT IN HIT JAAR BLOEIENDE SEPTEMBER MUZIEKMAAND PEUTERSPEELZALEN BOSKOOP OPENEN DEUREN IN WERELDWINKEL ■Tnieuwerkérk/regio BIJEENKOMST MULTI COMPUTER CLUB HERFSTWANDELINGEN VANAF DE BLIJDE WEI BEKKENBODEM ONDER CONTROLE WEER EERSTE DUIF VOOR DEN HERTOG INTERNETCURSUS TEGEN DEPRESSIEVE KLACHTEN Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 12 september 2007 pagina 35 Genieten van het najaarszonnetje met uitzicht op de witte Anemone hybrida 'Honorine Jobert'. Nieuwerkerk aan den IJssel - Van een Maculele tot handgemaakte klankschalen, muziek maken kan met instrumenten uit de Wereld winkel allemaal. Muziek is gren zeloos en spreekt een universele taal. Afkomstig uit verre oorden als Brazilië, Nepal, India en Peru past het wereldse karakter van de muziekinstrumenten bij de We reldwinkel. Daarom is september Muziekmaand in de Wereldwinkel Nieuwerkerk. Het assortiment is voor deze Muziekmaand extra uit gebreid. De instrumenten zijn ook zeer toegankelijk voor de minder geoefende muziekbeoefenaar en kinderen. Uit Kathmandu in Nepal komen de handgevormde klankschalen. Gemaakt door een klein familie bedrijf, waar de makers het oude ambacht van het maken van klank schalen tot in de finesses beheer sen. Klankschalen worden veelal gebruikt voor meditatie en om de natuurlijke concentratie te bevor deren. Een ander instrument, de Alphen aan den Rijn - In Clubge bouw De Driehoorne aan de Ura- nusstraat organiseert de Multi Computer Club Alphen voor za terdag 22 september een open dag van 11.00 tot 15.00 uur. Deze dag kunnen belangstel lenden terecht voor informatie over digitale video- en fotobe werking. Ook voor andere mo gelijkheden als kaarten maken op de PC, meer kennis van Vista, omgaan met een flightsimulator of een videoband op dvd zetten kan men terecht bij deze Club. De toegang is vrij. Voor meer informatie: www.mcc- alphen.nl. Rotterdam/Regio - Onder het motto 'Er op uit in 't Groen?... Doen!' organiseert Recreatie schap Rottemeren voor zondag 16 september samen met Sport en Recreatie gemeente Rotter dam en G.Z-H herfstwandelin- gen in recreatiegebied Rotteme ren, Nessebos, en Hoge- en Lage Bergse Bos. Deelnemers kunnen starten tus sen 11.00 en 15.00 uur vanaf kin derboerderij 'De Blijde Wei' aan de President Wilsonweg te Rot terdam/Ommoord. Drie wandel- achten zijn uitgezet van respec tievelijk 5 (met puzzelopdrachten voor kinderen), 10 en 15 kilome ter. Het is ook mogelijk onder lei ding van een gids deel te nemen aan een natuurexcursie. Deze ex cursie begint om 14.00 uur (ver rekijker meenemen). Meedoen aan een wandeling of excursie bedraagt €1, - voor volwassenen en €0,50 voor kinderen tot en met 12 jaar. Voor meer informatie: 010- 2981010 (tijdens kantooruren). Maculele, is van kokos gemaakt in Recife (Brazilië) door Evodia Gomez. Zij runt samen met haar man in een arme buurt van deze miljoenenstad het kleine familie bedrijf. Alle instrumenten worden met de hand beschilderd door Evo dia. De Maculele wordt in verschil lende Braziliaanse muziekstijlen gebruikt. En wie herinnert zich niet de zelfgemaakte schudinstru menten op de kleuterschool? Van hetzelfde bedrijf komen de rijk gekleurde Maracas, geschikt voor muziekbegeleiding of individuele beoefening. Daarnaast zijn er vo gelfluitjes van keramiek, houten fluiten voorzien van allerlei kleur rijke decoraties en bijvoorbeeld bamboefluitjes. Zelf muziek beluis teren kan met de wereldmuziek van 'The essential guide'-serie met muziek uit Afrika, Cuba of Brazilië. De Wereldwinkel is gevestigd aan de Prins Bernhardstraat 7a, vlakbij het NS station en is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur en op zaterdag tot 16.00 uur. Gouda/Regio - De cursus van Vier- stroom is bedoeld voor vrouwen van 30 jaar en ouder met bekken- bodemklachten of vrouwen die deze problemen willen voorko men. De klachten kunnen leiden tot grote sociale en psychische problemen. Dat is echter niet no dig omdat er vaak iets aan te doen is. De cursus wordt gegeven door een fysiotherapeut met een spe ciale opleiding op het gebied van bekken(bodem)klachten en be staat uit negen wekelijkse bijeen komsten en één terugkombijeen- komst na 3 maanden. De cursus start op 10 oktober van 19.30 tot 20.45 uur in Gouda. Informatie en aanmelding: 0900-9300 of leden diensten ©vierstroomzorgring.nl. Zevenhuizen - Voor Postduiven vereniging stonden afgelopen weekend twee concoursen op het programma. Zowel de 78 oude als de 288 jonge duiven werden om 12.00 uur gelost in Peronne, 257 kilometer. Bij de oude duiven zette D.C. den Hertog zijn sterke spel van vorige week door; ook nu klokte hij de eerste duif. Deze duif had 70 kilometer per uur gevlogen. De laatste duif was een kwartier later thuis. De uitslag was als volgt: 1- 2-3-7-14-17 D.C. den Hertog, 4-5-18 Joh. Stofberg, 6 J. van der Haak, 8-12-16 R. van der Helm, 10 C.P. Edeling, 13-19 J.S. Heykoop, 15 C. Zweere en 21 J. Hoevelaken. Bij de jonge duiven was de snelste duif van Joh. Stofberg. Zijn duif had 72 kilometer per uur gevlogen. Het duurde nog een haf uur voor alle duiven thuis waren. De uitslag: 1- 4-5-6-7-9-10-11-14-17 Joh. Stofberg, 2-3-13-16 N. Koppenaal, 8-15-20-25 J. S. Heykoop, 12-19-22 B. Hertog, 21 C. Zweere, 23 C. Nobel en 24 R. Brands. Vaste planten hebben het hele jaar door veel te bieden. Veel soorten vormen ieder voorjaar nieuwe stengels en bladeren, andere blij ven zelfs de hele winter groen. Sommige bloeien in de winter (Helleborus), de meeste vooral uit bundig in voorjaar en zomer, een groeiend aantal in de herfst. De herfst biedt volle, rijpe kleuren In de herfst bloeiende vaste plan ten hebben vaak sterke, warme kleuren. Net als het licht van de zon dat dan veel meer rood en geel bevat. Maar ook pastelkleu ren komen voor. De roze, witte of zachtrode bloemen van de hoge herfstanemonen of Japanse anemonen geven een uitzonder lijk tere toets aan een herfsttuin. Bijv. de donkerroze bloemen van Anemone hupehensis 'Septem ber Charm', de zuiverwitte van A. x hybrida 'Honorine Jobert' en de helderroze van A. tomentosa 'Robustissima'. Maar de keuze is veel groter. Herfstasters (hoge en lage) met hun volle straalbloemen en gele harten zijn er ook volop. Omdat veel herfstbloeiende vas te planten vrij hoog worden zijn de lage Aster Dumosus-hybriden bijna onmisbaar in de herfsttuin. Prachtig zijn de laatbloeiende diepblauwe Aconitum carmichaelii 'Arendsii' en 'Barker's Variety' die tot ver in oktober kunnen bloeien (magnifiek samen met de laatste bloeiende rozen). De zilverkaars (Cimicifuga simplex) bloeit ook zo laat en licht met zijn witte plui men (150 cm) op in de schemering. 'White Pearl' bloeit extra rijk. Zon nehoed (Echinacea purpurea) kan ook tot in oktober bloeien met witte ('Alba') of rozerode bloemen (o.a. 'Leuchtstern'). Prachtig sa men met blauwe en roze bloeiers. De meeste leverkruidsoorten (Eu- patorium) bloeien roze, maar de tot ver in oktober doorbloeiende Eupatorium coelestinum vormt schitterende blauwviolette scher men en wordt ook niet zo hoog (100 cm, de andere halen makke lijk een imposante 200 cm). Een van de mooiste bloeiers voor de herfst is een hemelsleutel (Sedum 'Herbstfreude') met volle, gemê leerd purperode tuilen die zelfs in oktober nog druk door vlinders en bijen wordt bezocht. Berijpt zijn de uitgebloeide schermen ook na die tijd nog uiterst decoratief. Tot slot noemen we de unieke armelui's orchidee of paddenlelie (Tricyrtis). Gouda - GGZ Midden-Holland, on derdeel van Rivierduinen, biedt sinds begin september de inter- netcursus 'Kleur je leven' online aan. Deze cursus is speciaal be doeld voor mensen met depres sieve klachten. Uit diverse binnen- en buitenlandse bronnen blijkt dat een online behandeling van depressieve klachten succesvol is. De cursus is ontwikkeld door het Trimbos-instituut. In de cursus le- De soort T. hirta bloeit zelfs nog in november met roomwitte bloemen met roze zweem en rode vlekken. Verzorging U kunt alle genoemde soorten en cultivars nog prima planten om dat ze in pot zijn gekweekt. Dan heeft u er direct plezier van. Zet ze in voldoende vochtige, humus- rijke grond en laat de planten na de bloei rustig bovengronds af sterven. Zorg alleen dat het afster vende materiaal geen groenblij- vers bedekt. Dan wel afknippen, in andere gevallen pas in het voorjaar 'opschonen'. Veel stengels en oude bloeiwijzen zijn 's winters namelijk uiterst decoratief en ze vormen een prima winterdek. ren cursisten in acht lessen om hun klachten beter te begrijpen. Ze krijgen allerlei opdrachten en oe feningen om beter met de klach ten om te gaan. Belangstellenden kunnen zich via www.rivierdui- nen.kleurjeleven.nl aanmelden. Hier vullen de belangstellenden een vragenlijst in. Een persoonlijke coach van GGZ Midden-Holland, beoordeelt of de cursus aansluit bij de klachten, waarna de cursist Tuintips voor september Uw planten niet meer mesten. Ze moeten afrijpen voor de winter. Blijf het gras maaien zolang het groeit. Uitgebloeide zomerbloei- ers opruimen. Gebruik de lege potten en bakken voor nieuwe winterbeplanting. Vernieuw zo nodig buxusranden. U kunt buxus nu ook stekken. Haal uw kuip- planten naar binnen voor het gaat vriezen, maar laat ze zo lang mo gelijk buiten. Soorten als laurier en olijf kunnen wel enkele graden vorst hebben. Nog steeds onkruid blijven wieden. Breng eventueel een nieuwe mulchlaag aan. Nieu we ranken van klimplanten aan binden voor de herfststormen ze beschadigen. direct aan de slag kan. Voordeel van de cursus via internet is dat de cursist in eigen tempo, op het moment dat het goed uitkomt en in de eigen omgeving, aan de slag kan. Na afloop van de cursus wordt gemeten of de klachten vol doende zijn afgenomen en krijgt de cursist op maat advies voor eventuele verdere hulp. Voor meer informatie: www.rivier- duinen.kleurjeleven.nl, of kleurje- leven@rivierduinen.nl. pak met de nadruk op taalontwik keling. Peuters kunnen terecht voor éénn (alleen Peuterstek), twee of drie dagdelen per week. Voor lage re inkomens heeft de stichting en kele subsidieplaatsen beschikbaar. Daarnaast kan ook bij de gemeen te subsidie verkregen worden. De stichting organiseert ook speloch- tenden en vanaf dit schooljaar een gratis derde dagdeel. De spelochtend wordt op elke wo ensdagochtend gehouden op de Peuterstek. Peuters tot 3.5 jaar kunnen hier kennismaken met de peuterspeelzaal voor een geredu ceerd tarief van 1 euro gedurende maximaal 12 weken. De speloch tend is verplaatst van het noodlo- kaal naar het nieuwe lokaal in OBS De Brug. Een gratis derde dagdeel wordt aangeboden aan peuters die al twee dagdelen komen en waarbij op 3-jarige leeftijd blijkt dat een intensievere begeleiding wenselijk is. In een kleine groep wordt hier op dinsdagmiddag aandacht aan be steed. Dit gratis dagdeel is mogeli jk gemaakt door een extra subsidie van de gemeente. Voor meer informatie en aanmel ding: www.peuterspeelzalen- boskoop.nl. Boskoop - Met het nieuwe school jaar gaat ook de Stichting Peu terspeelzalen Boskoop weer aan de slag. Peuters vanaf 2 jaar en 3 maanden zijn welkom op de Peu terstek aan de Kievitstraat en 't Trommelaartje aan de A.P. van Neslaan. Op beide locaties wordt gewerkt met twee volwaardige zalen. De Peuterstek heeft een tweede lo kaal in gebruik genomen dat voor zien is van nieuw meubilair. Op beide locaties wordt gewerkt met het Voor- en Vroegschoolse Educatieprogramma (WE) Puk en Ko. Dit WE programma kent een gestructureerde didactische aan-

Hart van Holland | 2007 | | pagina 35