G0UWEKN00P OP DE FIETS VERKEND POUTIEK Moordrecht Raadsleden op de fiets door regio Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 12 september 2007 pagina 41 Moordrecht - Een groot aantal raadsle den van de gemeenteraad Moordrecht is woensdagavond 5 september op de fiets gestapt om zelf het gebied Gouweknoop nog eens te bekijken. Gedeputeerde Sta ten (GS) hebben aangegeven dat zij van mening zijn dat dit stuk grondgebied van Moordrecht naar de gemeente Gouda moet. Deze grenscorrectie vindt GS nood zakelijk omdat Gouda aan de grenzen van de groei zit, binnen de huidige gemeente grenzen heeft Gouda geen uitbreidingsca paciteit meer en GS is van mening dat de buurgemeenten de regiogemeente Gouda tegemoet moeten komen met een grens correctie. Wat wil u als inwoner van het ge bied? Dat was de centrale vraag tijdens de discussie die aansloot op de fietstocht van de raadsleden. Grenscorrectie Gedeputeerde Staten hebben in een reac tie op het rapport van commissie-Van den Berg, welke onderzoek heeft gedaan naar gemeentelijke fusiemogelijkheden in het gebied van de Zuidplaspolder en omgeving, laten weten dat zij de voorgenomen fusie van de gemeenten Moordrecht, Nieuwer- kerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moer- kapelle ondersteunen maar dat zij daarbij willen dat het gebied 'Gouweknoop' in aanmerking komt voor een grenscorrectie en dan zal vallen onder het grondgebied van Gouda. De fusiepartners hebben zich in een eerste reactie negatief uitgelaten over dit standpunt van GS. Zij zijn van mening dat het gebied Gouweknoop, waar veel toekomstige bedrijvigheid te verwachten is binnen het kader van de ISP ontwikke ling, een van de 'krenten in de pap' van het grondgebied van de nieuwe gemeente is. Wir war De fietstocht door het gebied laat zien dat het een 'knoop' is met veel infrastructuur. Het is een wir war aan wegen en spoor lijnen waar om de vijf minuten een trein voorbij dendert. Het gebied is nu vooral in agrarisch gebruik. Een bezoek bij een van de inwoners aan de Provinciale weg leert dat boeren in deze knoop steeds ingewik- kelderwordt. Het land is versnippert en om te groeien moeten elders in de regio grond gezocht worden. Bij koffie en thee voor de raadsleden vertelt de familie Oudijk dat met name de toegenomen verkeersdruk het boeren niet gemakkelijker maakt, zij gaan vaak 's nachts aan het werk wat dan weer zorgt voor geluidsoverlast. In gesprek Na de fietstocht was er in de Pleisterplaats in Moordrecht een bijeenkomst met inwo ners van de Gouweknoop. De raadsleden wilden graag van de inwoners zelf horen wat zij vinden van de door GS voorgestelde grenscorrectie. Gespreksleider Jan de Ko ning (BM): "De hele raad is van mening dat e Gouweknoop een uniek stukje gebied is, zowel huidig als gepland. Wil je als raad een zo'n groot mogelijke invloed uitoefe nen is het belangrijk om het gebied vast te houden. Wij willen vanavond naar u luis- Boeren raken in de knel door versnippering agrarisch gebied. teren, op zoek naar argumenten om het gebied te kunnen behouden. Kat of hond Een deel van de aanwezigen dachten dat het niet zoveel uit zal maken of ze door de hond of door de kat gebeten worden: "Er komen sowieso ontwikkelingen in het gebied wat zal inhouden dat inwoners moeten verkassen." Toch was het meren deel van de aanwezigen van mening dat Gouda een dubbele agenda heeft en meer zal willen ontwikkelen dan in het ISP (In terregionaal Structuur Plan - red.) is vast gesteld: "Gouda heeft woningen nodig is de goedkopere huursector, dat zullen ze daar dan ook wel willen bouwen." Een van de inwoners zei het nog wat explicieter: Waar denkt Gouda het recht vandaan te halen om dit gebied te annexeren. Grote broer doet wat 'ie wil en krijgt van boven af gewoon zijn zin." Kip met gouden eieren "De revenuen van het bedrijfsterrein, wil zal dat krijgen?" Dat was de vraag die leef de bij de aanwezigen aan het einde van de avond. Er zit veel economische potentie in het gebied en de inwoners van Moordrecht waren dan ook van mening dat er protest geluiden gehoord moeten worden bij GS: "Laten we maar op de barricaden gaan." De vraag aan het college was ook welke middelen de gemeente nog heeft om 'nee' te blijven zeggen als de provincie anders besluit. Kritiek Een van de aanwezigen uitte forse kritiek op de poging van de gemeente om in con tact te komen met de inwoners. Hij was van mening dat de gemeente de ondernemers in het gebied de laatste tien jaar op het ge bied van groei en ruimtelijke ordening in de kou heeft laten staan en nu opeens de mening van de inwoners nodig heeft om argumenten te verzamelen om de econo mische melkkoe niet te verliezen. Boven dien wilde hij weten waarom de raadsle den in het gebied waren gaan fietsen. Een vraag waar overigens geen antwoord op kwam. Reacties Aan het einde van de avond wilden een aantal aanwezige raadsleden hun reactie nog wel even kwijt. Mevrouw Beekman (VVD) is tegen grenscorrectie en zag een mogelijk compromis in samenwerking, het samen ontwikkelen van het bedrijfsterrein, zeker niet in grondoverdracht.De heer Van der Linden (SGP) sprak zich ook uit tegen grenscorrectie. Hij was daarbij van mening dat Gouda met een dreigende artikel 12 status geen middelen heeft om het gebied te ontwikkelen. De heer Diersman (PvdA) stelde dat het ISP gezamenlijk, regionaal ontwikkeld moet worden en dat daarbij niet over grenzen moet worden gesproken. Als goed lopend voorbeeld noemde hij het bedrijventerrein wat momenteel ook sa men met Waddinxveen en Gouda wordt ontwikkeld en waarbij de samenwerking erg goed verloopt. Hij deelde mee dat hij dit standpunt ook heeft uitgedragen naar de fractie van de PvdA in de Provinciale Staten. De heer De Koning bendrukte nog eens dat hij nooit voorstander is geweest van de voorgenomen fusie en dat naar zijn overtuiging deze discussie zich niet had voorgedaan als er geen fusieplannen wa ren geweest. Hij realiseerde zich dat het echter een democratisch besluit is geweest en dat nu zo krachtig mogelijk moet wor den uitgedragen dat de gemeente tegen grenscorrectie is. Hij twijfelde ook aan de nut, vroeg zich af of het inmiddels al een gepasseerd station is. Van de fractie van het CDA was geen vertegenwoordiging aanwezig. Vervolg Half oktober verwacht Gedeputeerde Sta ten een formele reactie van de fusiepart ners. Er wordt op dit moment een reactie voorbereid, onder andere door een aantal deskundigen die argumenten formuleren die tot GS moeten overtuigen dat er geen noodzaak is tot grenscorrectie. Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2007 | | pagina 41