RICHTLIJNEN EN PROCEDURE TOEGELICHT /v/x Verstedelijking Zuidpias West X fl Inspraakavond startnotitie MER 12. Plankaart «Oi 7IIIDPLASREGIO Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 12 september 2007 pagina 51 Door Karin Heeren Nieuwerkerk aan den IJssel - In het gemeentehuis van Nieuwerkerk aan den IJssel werd gezamenlijk met de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle een inloopavond georganiseerd voor alle belangstellenden die meer wil den weten over de startnotitie voor het Milieu Effect Rapport (MER) voor het deelgebied Zuidpias-West, een van de vier onderdelen van de totale ontwikkeling in het Zuidplaspolder gebied. De MER is noodzakelijk om te komen tot een nieuw bestemmingsplan voor het ge bied. Het opstellen van een MER is een wettelijke verplich ting bij het opstellen van een nieuw bestemmingsplan. In een MER worden alle mogelijke effecten op het mi lieu beschreven die nieuwe plannen voor ontwikkeling van het gebied in de Zuidplaspolder zullen hebben. Op dit moment worden de richtlijnen voor de MER vastge steld. Martin van Voren is coordinator voor het deelge bied en hij schetste de aanwezigen de stand van zaken en de procedure samen met Laurent de Jong van de Milieudienst Midden-Holland. Plangebied West Het plangebied West is het grondgebied van twee ge meenten, Nieuwerkerk aan de IJssel en Zevenhuizen- Moerkapelle. Het plangebied wordt in grote lijnen be grensd door het Nijverheidscentrum in Zevenhuizen, de Noordelijke Dwarsweg, de Tweede Tochtweg, de spoorlijn Gouda-Rotterdam, de kern Nieuwerkerk aan den IJssel, het bedrijventerrein Hooge Veenen, de Bos- telweg, de Westringdijk en de Ringvaart. In dit plangebied worden een aantal ontwikkelingen voorzien: Zevenhuizen-Zuid, uitbreiding van de kern Zevenhuizen zoals vastgelegd in het ISP met 1500 wo ningen, dorpsuitbreiding voor Nieuwerkerk met 2500 woningen en de mogelijke komst van het Ringvaart dorp. Het gebied waar het Ringvaartdorp is gepland is nu nog grotendeels agrarisch, dit zou moeten gaan Zevenhuizen Bentwoud Nieuwerkerk/ Zevenhu Nieuw Occupatie I I bestaand en gepland: wonen en werken nieuw: accent wonen (aan bestaande kernen) nieuw: accent wonen bestaand en gepland: accent werken ^^B nieuw: accent werken bestaand en gepland: glastuinbouw nieuw: glastuinbouwbedrijvenlandschap reservegebied glastuinbouw of nieuw wonen nieuw: wonen, werken en voorzieningen SBH nieuw: accent werken voorzieningen O concentratiegebieden 1 e fase C35 concentratiegebieden 2e fase agrarisch landschap kreekruggebied: accent wonen ■BB plantage kwadrant grens ISP Infranetwerken - (inter)nationale weg nationale weg - optioneeI regionale gebiedsontsluitende weg regionale gebiedsontsluitende weg - reservering - regionale gebiedsontsluitende weg - optioneel lokale gebiedsontsluitende weg lokale gebiedsontsluitende weg - reservering Nesselandelijn - inclusief reservering verlenging hov lijn - reservering halte aan rail - - a -zoekgebied halte op hoofdrailnet -1--» - halte in studie fietspassage overkluizing snelweg Groen blauw casco Linten, lanen en tochten lintzones lanen verbrede tochten Groen- en waterstructuur ■■I recreatie landschap A restveengebied kreekruggebied accent groen en water natuurkerngebied groene zone grootschalige waterberging recreatie water ringvaart verstedelijken in de eerste fase van de inrich ting van de Zuidplaspolder, de periode van 2010 tot 2020, met de bouw van mogelijk 6000 woningen afhankelijk van de woning behoefte. Apart worden de lanen, linten en tochten opgenomen in het plan mete meer groen en minder gebouwen. Binnen het plangebied komt ook uitbreiding van be drijventerreinen rondom de A20. Voor de in frastructuur in het gebied wordt een aparte MER-procedure gevolgd. Milieu effecten In het MER worden de milieu effecten be schreven van de plannen en hierbij wordt uit gegaan van de maximale hoeveelheid wonin gen die gebouwd zouden kunnen worden. Er wordt ingegaan op een groot aantal milieu aspecten, zoals bijvoorbeeld de invloed op de bodem, de natuur, het landschap, de cultuur en archeologie, de mobiliteit en bereikbaar heid, water, trillingen en geluid, luchtkwali teit en geur. Tevens zal in het MER gekeken worden naar 'Externe veiligheid' zoals op slag en vervoer van gevaarlijke stoffen, het meervoudig gebruik van ruimte, duurzaam heid en energie. Leefbaarheid is het laatste belangrijke thema dat beschreven zal wor den in het MER. Alternatieven In het milieueffectrapport worden ook al ternatieven beschreven. De essentie van het werken met alternatieven is om in een zo vroeg mogelijk stadium van de planontwik keling en de besluitvorming inzicht te krijgen in de mogelijke oplossingsrichtingen voor het milieu. Ook het meest milieuvriendelijke alternatief (MMA) wordt onderzocht. Binnen de alternatieven kan gevarieerd worden met verschillende soorten woningen en dichthe den, een zo optimaal mogelijke ontsluitings structuur, de relatie met de oorspronkelijke omgeving, het groen en waterinrichting en de haalbaarheid van de alternatieven. Procedure In deze fase worden de richtlijnen voor het MER vastgesteld. Er kunnen suggesties wor den gedaan om binnen het onderzoek aan dacht te besteden aan specifieke elementen. Bewoners kunnen hun suggesties tot 19 sep tember indienen bij de gemeente. Hierna zullen de richtlijnen vastgesteld worden en zal de commissie MER starten met het op stellen van het rapport. Hier is een termijn van maximaal acht maanden mee gemoeid. Daarna komt de MER bij het bevoegd gezag, in dit geval de gemeenten Zevenhuizen- Moerkapelle en Nieuwerkerk aan den IJssel en zal dan ter visie worden gelegd voor in spraak. O' «0")

Hart van Holland | 2007 | | pagina 51