ROMMELPIETEN OP 'T REIGERBOS VOGELTENTOONSTELLING ZANG EN KLEUR KERSTMARKT JUDOKA'S TIMMERS PRESTEREN IN MAASSLUIS ZEVENHUIZF^TmoÊRKAPFI i F B Mevrouw Maria Verheul Brandhorst uit Moerkapelle, geboren 1926 vertelt: KERSTCONCERT HERVORMDE KERK pagina 14 De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 5 december 2007 "Mijn opa Brandhorst was molenaar op de benedenmolen in Moer kapelle langs de Rotte waar de wieken toen aan zaten. Mijn ouders hadden zeven kinderen en woonden op de derde molen, vlak bij mijn opa. Zolang ik me kan herinneren waren daar de wieken al af. Het was erg klein binnen en behelpen zonder keuken, douche, gas, water en elektriciteit. Koken gebeurde op een petroleumstel en drin ken uit de regenput. De afwas deed men buiten op een tafeltje, en buiten was 'de plee'. Als we aten zaten de drie klein ste kinderen op de grond aan een grote stoof te eten. Op de foto zit ik rechts voor de molen van opa voor de regen put waar het dakwater in liep. Het waswater haalden we uit de Rotte. Het was een smal paardenpaadje waar de zes watermolens langs stonden die het land droog hiel den en het water in de Rotte maalden. Iets verderop is de Rotte doodlopend. Op de rol van de dijk liepen schapen of geiten te grazen waar mooie boter- en paardenbloemen bloeiden. Vader en moeder lieten later naast de molen een klein huisje bouwen want de molens gin gen scheef zakken doordat men rondom te veel turf had afgegra ven; later zijn ze rechtgezet. De molen werd toen als hooi schuur en stal gebruikt voor onze koeien en geiten. Voor de kippen moest ik aren gaan rapen bij de teelboeren. Er was een bleekveld voor de was en een boomgaard vol appels en peren. In de wielput waar de molen steen in had gedraaid bewaarde vader de aardappelen tegen het bevriezen. Vader werkte als dag gelder bij een boer en later bij Brinkers, de boterfabriek. Rechthouder Mijn broer en ik kregen al heel jong Engelse ziekte, waardoor onze ruggen krom groeiden, dit hoorde je in die tijd veel. Daar door kregen we een rechthou der, een band in de middel met een stok op je rug waar een bandje aan zat voor om de hals. Mijn broer heeft nog een tijd in een gipsbed gelegen. Wij waren beknot in de bewegin gen en hadden pijn. Ondanks dit moest ik al heel jong toch gaan 'dienen' op de mooie grote bui tenplaats 'Het beloofde land' in Moerkapelle. Familie van der Spek had daar een boerenbedrijf met veel paarden, ik moest er hard werken. Klompenruil Wij gingen naar de Rehoboth- school, ik had eens nieuwe klom pen die je voor het klaslokaal uit moest trekken, we liepen dan op leren klompslofjes. Na de les had een jongen mijn klompen gesto len en zijn oude klompen laten staan voor mij. Moeder repareerde zelf de klom pen met rubber op een zoge naamde koevoet. In de Rotte hebben we veel ge vist, de voorntjes en snoekbaar zen bakten wij meestal en zon gen dan: 'Vader mag niet weten, dat we strakjes visjes eten'. Slierten In de oorlog met de inundatie stond het hier in de Wilde Venen helemaal onder water ter voorkoming dat parachutis ten zouden landen, en onbe gaanbaar gemaakt voor tanks. Alleen de wegen waren nog begaanbaar. Maar die winter was erg streng dus konden we fijn schaatsen wat iedereen van jong tot oud deed in die tijd. Op zwierbollen maakte je mooie rondjes samen hand in hand. Of we gingen 'slierten', al schaat send en slingerend achter elkaar, waardoor de achtersten uit de bocht vlogen. We dronken anijs- en chocolade melk bij de koek en zopie-tenten die op de bevroren Rotte ston den, het was dan erg gezellig. Nu ben ik weduwe, ik vind het fijn als mijn vier kinderen en kleinkinderen komen. Ik woon in Beth-San waar ik uit het raam de inmiddels weer bewoonde mo len zie waar ik mijn jeugd door bracht." Zevenhuizen - Ook de kleuters van de openbare basisschool 't Reiger- bos zijn in de ban van Sinterklaas. De kinderen deden hard hun best tijdens de Pietengym om vervol gens een pietendiploma te ontvan gen. In de klas oefenden de kinde ren met cadeautjes inpakken in de inpakhoek. In de hal van de school staat een brievenbus die speciaal is bedoeld voor post aan Sinterklaas. Maar er was een probleem. De juf fen waren het adres kwijt van de Sint. De brieven en mooie tekenin gen stapelden zich op, tot op een dag de post verdwenen was. Wat bleekzwarte Piet had de post meegenomen en een brief voor de kinderen achter gelaten. Dinsdag hebben de kleuters met een aantal moeders verschillende spelletjes gedaan die met de Sint en de zwarte Pieten te maken had den. Ze hebben als echte bakpieten kruidnootjes gemaakt, een pieten race gehouden, een pietenstoelen dans gedaan en kruidnoten gege ten met het kruidnotenspel. De kinderen mochten donderdag hun schoen zetten. Vrijdag kwa men ze bedrogen uit, het was een enorme troep in de school. Overal kruidnootjes, maar de schoenen waren nergens te vinden. Na lang zoeken vonden de kinderen de schoenen in een zak aan het pla fond. De rommelpiet had een brief geschreven waarin stond dat hij geen tijd meer had om alles op te ruimen. De kinderen waren heel blij dat ze een cadeautje hadden gekregen maar ook dat de rom melpiet in hun klas had gespeeld Ze vonden het geen probleem om de troep van de rommelpiet op te ruimen. Zevenhuizen - Vogelvereniging Zang en Kleur organiseert voor vrij dag 7 december van 15.00 tot21.00 uur en op zaterdag 8 deember van 10.00 tot 16.00 uur voor de 39e keer de jaarlijkse vogeltentoon stelling voor leden en voor vogel liefhebbers uit de regio. De show vindt plaats in het clubgebouw, gelegen in het Nijverheidscentrum (industrieterrein). Er zijn ruim 500 vogels in diverse soorten en kleu ren te zien, ingezonden door 53 liefhebbers uit Zevenhuizen en ver daarbuiten. De vogels worden op Zevenhuizen - In het kleine kerkje van de Vrijzinnige Her vormden aan de Dorpsstraat 139 wordt voor vrijdag 14 decem ber van 17.00 tot 21.00 uur een Kerstmarkt georganiseerd waar donderdag 6 december gekeurd door 9 keurmeesters van de Neder landse Bond van Vogelliefhebbers. Het publiek kan middels het invul len van een formulier met daarbij een schenking van 0,50 euro ten bate van het Ronals McDonaldhuis aangeven wat de mooiste vogel is. De toegang is vrij. Prijzen zijn te winnen bij het Rad van Avontuur en voorts kan men ter plekke zo wel vogels als vogelbenodigdhe den aanschaffen. Voor meer informatie: www.zangenkleur.nl. allerhande cadeau-atikelen wor den aangeboden als sieraden, tassen, sjaals, opbergdozen en zelfgemaakte kaarten. Er is een stand van Unicef en er worden kaarsen verkocht ten bate van Zevenhuizen - Er wordt vrijdag avond 21 december een kerst concert gehouden in de Her vormde Kerk. De muziek wordt verzorgt door het harmonieor kest van De Kleine Trompetter onder leiding van Karei Jonger- ling en de zang door De Zinge rij en Projectkoor van De Zeven Muzen onder leiding van Mar- gré van Gestel. Zij zullen zowel apart als met elkaar een aantal liederen ten gehore brengen. Aanvang 20.00 uur, de toegang is vrij. het Hospice IJsselthuis. Deur kransen, kerststukjes en diverse planten zijn er ook te vinden. Op het balkon van de kerk kan men terecht voor diverse consump ties. Maassluis/Zevenhuizen - Een af vaardiging van Sport-Fitness Jan Timmers deed onlangs mee aan het jeugdjudotournooi in Maas sluis. Er werd gestreden in verschil lende gewichtscategorieën door judoka's leden in de leeftijd van 6 tot en met 14 jaar. De resultaten: Jack Huisman, 6 jaar, derde plaats; Pascal van Meerkerk, 8 jaar, derde Arjen van den Hoek, 8 jaar, derde Jean-Pierre Duson, 9 jaar, derde; Stijn Alsemgeest, 10 jaar, eerste; Thomas Koekkoek, 10 jaar, derde; Mathijs Tas, 10 jaar, eerste; Kevin van de Haak, 10 jaar, tweede; Benjamin Parkinson, 10 jaar, tweede; Joey Vollebregt, 11 jaar, eerste; Mitchell Vollebregt, 11 jaar, derde; Jasiu de Wit, 11 jaar, tweede; Alexander Parkinson, 14 jaar, derde en Dylan Vollebregt, 14 jaar, tweede plaats.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 14