POLITIEK "ZO'N SLAG SLA JE MAAR ÉÉN KEER IN JE POLITIEKE LEVEN" TELEURSTELLING RONDOM TERUGBETALEN BOUWLEGES m Zevenhuizen-Moerkapelle Waddinxveen Ondanks kanttekeningen is commissie positief gestemd over verplaatsing Nijverheidscentrum Toelichting plannen politie en brandweer CONFLICT RONDOM TERRAS BRASSERIE 'T ZONNETJE NOG NIET TEN EINDE Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 5 december 2007 pagina 35 v-4 Zevenhuizen - "De initiatiefgroep heeft een mooi resultaat geboekt. Er zijn zeker kan sen om dit project op de rails te zetten." Met deze woorden maakte wethouder Bosman de commissie dinsdagavond duidelijk dat wat het college betreft verdere uitwerking ge geven moet worden aan een projectovereenkomst die zal leiden tot de verplaatsing van het Nijverheidscentrum Zevenhuizen in oostelijke richting langs de aan te leggen N219. Door Elias van der Plicht Op 18 september heeft de gemeente raad ingestemd met het opstarten van een haalbaarheidsstudie voor het project De Viergang, waarbij de grond van het huidige Nijverheidscentrum tot woning bouwlocatie wordt ontwikkeld en het be drijventerrein langs de nog aan te leggen omleidingsweg N219 komt te liggen. Tij dens de commissievergadering werd deze haalbaarheidsstudie behandeld. Hoewel de meeste commissieleden een positief oordeel over de studie gaven, werden er diverse kanttekeningen bij het stuk ge plaatst. De heer Bac (SGP) verwoordde de stem ming onder de commissieleden: "Het een kansrijk plan. Zo'n slag sla je maar één keer in je politieke leven." Tegelijkertijd wees Bac op een aantal onzekerheden. Zo zou hij graag zien dat de afspraken met de bedrij ven harder worden. Op dit moment staan alle ondernemers die op het Nijverheids centrum gevestigd zijn positief tegenover een verhuizing naar het nieuwe bedrij venterrein, maar hoe verplichtend is deze intentieverklaring? Bosman liet weten dat het in dit stadium niet mogelijk is om de ondernemers te verplichten te verhuizen. Hij zei dat elke ondernemer een paar ton moet betalen voor de verplaatsing. Voor dit bedrag wil men meer zekerheid. De ge meente kan deze zekerheid op dit moment nog niet bieden. Wel gaf Bosman te ken nen dat de gemeente in een volgende fase "zal proberen de handtekeningen meer body te geven." Op de vraag van de heer Aalderink (VVD) of er een plan B is als blijkt dat de ver plaatsing van het Nijverheidscentrum niet haalbaar is, antwoordde Bosman ontken nend, "want dat zou betekenen dat wij denken dat de verplaatsing niet gaat luk ken." Aalderink vond dit een kortzichtige zienswijze: "Ik kan me niet voorstellen dat ondernemers geen escape hebben. Waar om zou de gemeente die ook niet kunnen hebben?" Voor de VVD was het meest cruciale punt de vraag of er een mechanisme ontwikkeld wordt om in de gevallen waar het bedrijven teveel geld gaat kosten om te verhuizen, deze ondernemers in financieel opzicht te ondersteunen, zodat voorkomen wordt dat bedrijven zullen afhaken als blijkt dat de verplaatsing voor hen negatieve finan ciële gevolgen heeft. Bosman beweerde dat deze mogelijkheden er zijn, maar dat hij deze nog niet uit de kast wilde halen: "Dat past niet op de manier zoals wij nu bezig zijn," aldus de wethouder. Als de verplaatsing van het Nijverheids centrum doorgang kan vinden, worden op het huidige bedrijventerrein zeshonderd woningen gebouwd. Deze zeshonderd woningen komen bovenop de 1.200 wo ningen die in de gemeente zullen worden gebouwd. Aalderink wilde weten of er wel vraag zal zijn naar deze nieuwbouw. Bos- Waddinxveen - In de vergadering van de commissie Bestuur en Middelen van 28 no vember gaf de politie toelichting op het jaarplan voor 2008. Burgermeester Roijers verzorgde de toelichting op het plan om de brandweer te regionaliseren. Hevige discussie was er rond de restitutie van te veel geïnde bouwleges over 2006. Door Niels Raas Kernpunt van het plan van de politie was dat voor de gemeente een aantal pro bleemgebieden zijn gekozen. De politie is tot deze probleemgebieden gekomen door uit te zoeken wat de burger be langrijk vindt en door vast te stellen wat een acceptabel niveau van veiligheid is. Het korps opereert volgens de politie op 80 procent van de sterkte, maar er werd tevens benadrukt dat bij het terugdrin gen van zaken als inbraken en geweld ook wordt samengewerkt met partners, zoals buurtcentra. In de eerste termijn waren er vragen van WeWa en de PvdA over de capaciteit van de politie. De heer Bos (WeWa) plaatste vraagtekens bij de permanente bezetting van één agent met één vrijwilliger in de gemeente, ter wijl de heer Twigt (PvdA) zich afvroeg of de geringe capaciteit de vele ambi ties wel kan dekken. De heer van Doorn (PCW) en de heer Rubeling (D66) wezen op het gebrek aan vergelijking en terug koppeling met de prestaties van andere politiekorpsen. De vertegenwoordiger van de politie wist te melden dat de vrijwilliger die uitmaakt van de bezetting op het politiebureau volledig is opgeleid en een wapen bezit. Er bestaan inderdaad geen vergelijkin gen met andere districten, maar volgens de politie heeft het korps het afgelopen jaar wel haar doelstellingen behaald. In de tweede termijn was er een vraag van de heer de Wit (PCW) over het feit dat het aantal ongelukken in de gemeente drie keer zo hoog is als in Boskoop. De heer Rubeling wilde graag toelichting op het feit dat de jeugdoverlast bij Sta tion Noord en de Zuidpias hoger is dan in andere buurten. De vertegenwoor diger van de politie wist te melden dat er in de gemeente veel meer overgang is tussen 50 en 80 wegen, waar veel van snelheid gewisseld moet worden. Dit is een belangrijke oorzaak van ongeluk ken. Bovendien is het hogere aantal on gelukken te wijten aan de nabijheid van de A12. Het plan zal verder besproken worden in de raad. Ook het beleid van de brandweer werd toegelicht, ditmaal door de burgemees ter Roijers. Kern van de toelichting was de regionalisering van de brandweer korpsen. Na uitvoerig onderzoek door de brandweer werd duidelijk dat regi onalisering haalbaar is en ervoor zorgt dat de brandweer efficiënter kan opere ren. Ook de 29 burgermeesters van het brandweerkorps Hollands-Midden zijn het eens over de voordelen van regiona lisering, die enkele miljoenen kan bespa ren. Bovendien kan door regionalisering de kwaliteit van veel korpsen op één lijn getrokken worden. Een drijvende factor is bovendien de druk vanuit de overheid, die regionalisering vooral ziet als een voorwaarde voor de verbetering van rampenbestrijding en crisisbeheersing. Het regionaliseringsplan zal nog verder uitgewerkt worden, belangrijk is in ieder geval dat het gezag lokaal zal blijven, maar het beheer op regionaal niveau zal worden gevoerd. Bouwleges Rondom de terugbetaling van te veel geïnde bouwleges met een bedrag van 668.000 euro toonden alle fracties diepe teleurstelling richting het college. De heer van Doorn en mevrouw van Went toonden grote bezorgdheid vanwege het feit dat de leges terugbetaald wor den met geld uit de VAR. De heer Beek man (CDA) opperde om nog eens goed naar de tariefstelling te kijken. De groot ste tegenstander van terugbetaling was echter de VVD onder leiding van de heer van de Velde. De heer van de Velde sprak van een schande en vroeg of de gemeen te wel verplicht is tot terugbetalen. Wet houder Lont gaf toe dat het college ook niet blij was met de gang van zaken, maar benadrukte dat er wel terugbe taald wordt vanwege juridische afwe gingen. Bovendien wordt in het geval van niet terugbetalen het beleid van de gemeente met betrekking tot de bouw leges onbetrouwbaar. De wethouder benadrukte dat de terugbetaling geen gevolgen heeft voor de begroting van 2007. Bovendien beloofde de wethouder onderzoek te doen naar het beleid rond andere leges. De kwestie zal verder wor den besproken in de raad. man had hier geen zekerheid over: "We weten niet zeker of er behoefte is aan de zeshonderd woningen, maar het is wel een unieke kans." Mevrouw Arron-De Jong (PvdA) miste de aandacht voor de sociale woningbouw. De zeshonderd woningen zullen worden gebouwd voor het midden en het hoge segment. "Is hier behoefte aan of bouwen we voor de leegstand?" zo vroeg Arron-De Jong zich af. Bosman be argumenteerde dat het voor de financiële haalbaarheid van het project noodzake lijk is dat de woningen in dit segment ge bouwd worden. Het standpunt van het CDA kon als een sa menvatting van de avond worden gezien. Van der Kooij: "Er zijn nog heel veel vra gen, maar wij kunnen en willen een ver volgstap zetten." Door Elias van der Plicht Zevenhuizen - Het conflict over de in Oud- Verlaat gelegen brasserie 't Zonnetje heeft gisteren een vervolg gekregen in de com missievergadering. Omwonenden onder vinden hinder van het terras van de bras serie dat zonder de juiste vergunning is aangelegd. De Raad van State concludeer de enkele maanden geleden dat het terras van de brasserie niet volgens de gangbare procedures is aangelegd en dat alleen een vrijstellingsprocedure het terras kan lega liseren. Het college wil een dergelijke pro cedure in gang zetten, maar stuit hierbij op verzet. De heer Van der Kooij (CDA) meende dat de gemeente had moeten ingrijpen toen de exploitant van de bras serie zijn terras uitbreidde: "In een eerder stadium hadden we moeten handhaven." De heer Oosterhoff (Gemeentebelangen) viel Van der Kooij bij en wilde helderheid over wat er gaande is: "Ik wil alle feiten op een rij." De heer Zweere (PvdA) wilde weten of er door de gemeente fouten zijn gemaakt. Wethouder Te Meij-de Laat verwees slechts naar de uitspraak van de Raad van State: "Er moest een nieuw besluit worden genomen met een nieuwe motivatie. Het overgangsrecht was niet toepasbaar, maar een vrijstellingsprocedure wel. Daarom zal de vrijstellingsprocedure in gang wor den gezet zodra de exploitant tekenin gen overlegd. Het college maakt slechts van zijn bevoegdheden gebruik." De heer Boersma (CDA) ontkende dit: "De Raad van State zegt dat een vrijstelling vereist is voor een nieuw besluit, maar niet dat u die vrijstelling moet geven." Oosterhoff vatte de reactie van de wethouder in zijn eigen woorden samen: "In feite blijkt uit uw verhaal dat als je maar brutaal bent en ongeoorloofd terrassen aanlegt, de ge meente de terrassen vervolgens wel lega liseert. Maar de belangen van de inwoners van Oud-Verlaat zijn ook belangrijk." Op 18 december zal het debat in de raadsver gadering worden vervolgd. EH - - - - "P p deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2007 | | pagina 35