Doe mee in de maatschappij "MENSEN BELLEN VAAK TE LAAT" Wat is Wmo? HET OUDERENHUIS 'RUMAH ORANG TUA TUA' Gezelligheid voorop in NIEUW DORPSHUIS BATAVIER Informatie contact Wmo Dagopvang voor Molukse senioren in Moordrecht Kruispunt wonen, zorg en welzijn: ÉÈÊÉBm pagina 6 Hart van Holland Dè krant voor de Zuidpias 5 december 2007 Een uitgave van de gemeenten Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moerkapelie. gemeente Moordrecht Gemeente |w|m Nieuwerkerk aan den IJssel Gemeente Zevenhuizen-Moerkapelie Lees mee over de Wet maatschappelijke ondersteuning in üw gemeente december 2007 ledereen moet kunnen meedoen Sinds 1 januari 2007 is er een nieuwe wet; de Wet maatschap pelijke ondersteuning. Het doel van deze wet is dat iedereen kan meedoen in de maatschappij. Als dat door een beperking niet lukt, is er hulp dichtbij. Wie hulp nodig heeft, stapt naar het ge meentehuis, want de gemeente voert de Wmo uit. Elke gemeente legt daarbij eigen accenten. Openingstijden WMO zaken Moordrecht Westeinde 1 te Moordrecht ma, wo en vr 09.00-12.00 uur Telefonisch spreekuur: alle werkdagen van 10.00 tot 11.00 uur. tel: (0182) 34 61 61 Spreekuur Wmo Inwoners van Zevenhuizen- Moerkapelie kunnen gebruik maken van het spreekuur in Nieuwerkerk aan den IJssel en de inwoners van Nieuwerkerk aan den IJssel kunnen gebruik maken van het spreekuur in Zevenhuizen-Moerkapelie. Zevenhuizen-Moerkapelie Dorpsstraat 89 te Zevenhuizen Maandag 10.00 tot 12.00 uur Telefonisch spreekuur Alle werkdagen van 11.00 tot 12.00 uur tel.: (0180) 63 77 77 Nieuwerkerk aan den IJssel Raadhuisplein 1 te Nieuwerkerk aan den IJssel maandag 9.00 tot 10.30 uur woensdag 13.30 tot 14.30 uur donderdag 9.00 tot 10.30 uur Telefonisch spreekuur Alle werkdagen van 11.00 tot 12.00 uur, tel.: (0180) 33 03 00 Informatie op het internet: www.info-wmo.nl www.postbus51.nl Voor de zomer heeft u kennis kunnen maken met de eerste gezamenlijke nieuwspagina over de actualiteit en achtergronden rondom de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo). Inmiddels zijn in de drie gemeenten Wmo adviesraden actief. In deze raden zitten inwoners die deze wet van haver tot gort kennen. Deze adviesraden kunnen onge vraagd en gevraagd advies uitbrengen aan de gemeentebestuurders. Bijvoorbeeld over ontwikkelingen in de samenleving, over het gevoerde beleid. Ook werken de drie gemeenten samen aan een Wmo beleidsplan voorde komende vier jaar. Samen, omdat de drie gemeenten op weg zijn om per 2010 een gemeente te worden. U heeft eerder kunnen lezen dat de aanbesteding van de hulp bij het huishouden door verschillende zorgaanbie ders in Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moerkapelie is vertraagd. Op de volgende pagina krijgt u hierover meer duidelijkheid. Verder leest u over initiatieven in de drie gemeenten, die bijdragen aan het leveren van zorg en het leggen van contacten in de breedste zin van het woord. In Moordrecht is sinds maart 2007 een ouderenhuis, waar Molukse senioren in een prettige sfeer zo lang mogelijk actief en zelfstandig kunnen blijven. Het ouderenhuis, in het Maleis Rumah Orang Tua Tua, is een aangepast woonhuis in de Moor- drechtse Ambonwijk. Molukse Ouderen Adviseurs zetten er activiteiten op en begeleiden de senioren. Ook schakelen zij vrijwilligers in voor uitvoerende werkzaamheden. Het ouderenhuis ontlast daarmee de Molukse mantelzorgers van de traditioneel fa miliegebonden zorg. Behalve een dagprogramma voor ouderen, zijn er in Rumah Orang Tua Tua ook spreekuren voor mantelzorgers en ouderen. Joke Sapuletej is vrijwilligster en coördinator van activiteiten. "Bij aanvang van het project is uitge gaan van het bereiken van tien ouderen. Inmiddels bezoeken ruim achttien ouderen Rumah Orang Tua Tua. De activiteiten worden goed bezocht en er is contact ontstaan tussen ouderen die elkaar bijna nooit zagen", aldus Joke Sapuletej. De inzet van vrijwilligers bij de dienstverlening aan ouderen maakt het project bijzonder en vernieu wend. Volgend jaar kunnen Molukse jongeren ervaring gaan opdoen met het werken met oude ren via maatschappelijke stageplaatsen. Het project is tot stand gekomen met subsidie van de provincie Zuid-Holland. Betrokken bij het initia tief zijn de Molukse Ouderen Adviseurs, de Ge meente Moordrecht, Zorgberaad, Stichting Mean der, Vierstroomzorgring en informele Zorg Midden- Holland. De instanties doen hiermee ervaring op voor projecten in de hele regio. Stralend komt een Nieuwerkerkse inwoonster het nieuwe dorpshuis binnenlopen. Ze viert van daag haar 75e verjaardag en voor de gezelligheid drinkt ze een heerlijk kopje koffie in de Batavier te Nieuwerkerk aan den IJssel, de nieuwe ontmoetingsplek voor oud en jong! Volgens Hendrik Frederiks, de trotse beheerder van de Batavier, kan wat mond tot mond reclame geen kwaad om juist de inloopfunctie te promoten. "Met warmer en zonniger weer kunnen we het terras openstellen. Dan zien voorbijgangers dat je hier vrij blijvend een praatje met elkaar kunt maken of bij voorbeeld samen een spel kunt doen. Met het kou dere weer blijven we uiteraard binnen. In de gezelli ge ruimte beneden staan tafels en stoelen en is een bar en biljarttafel aanwezig." Samen met de vier vrij willigers Afsaneh Tamiz, Ursula Scholtes Slee, Annet Kwast en Jitty de Groes runt hij het dorpshuis. Vrijblijvend binnenlopen of gezamenlijk activiteiten doen Verenigingen hebben er intussen hun plekje gevonden. Hendrik laat zien dat elke vereniging een eigen kast heeft om spullen in op te ruimen. "Wij verzorgen zelf de koffie en thee tijdens bijeen komsten en activiteiten. Daardoor bouw je een Sinds 1 oktober 2006 - net voor de invoering van de Wmo - bestaat het Kruispunt voor wonen, zorg en welzijn. Marion van der Wilt en Marja Krans bemensen het kruispunt en houden spreekuur in de kernen Moerkapelle en Zevenhuizen. Marion in Beth-San en Marja in De Zevenster. "Onze belangrijkste taak is het onderhouden van contacten en helpen bij het invullen van formu lieren. In het bijzonder Wmo formulieren. Met de invoering van de Wmo is dat er niet eenvoudiger op geworden. Vooral de groep mensen vanaf 70 jaar ervaart de Wmo als een grote bedreigende verandering is onze ervaring. Veel vragen gaan over de Hulp bij het huishouden. De mensen maar ook de familie snappen het niet, de huisbe zoeken door het CIZ (indicatieorgaan) zijn komen te vervallen, en de besluitvorming is trager. Spoed bestaat niet meer", constateren de Kruis puntcoördinatoren, allebei afkomstig uit de zorg en daarin nog steeds werkzaam. 'Houd het sim pel, duidelijke taal en communiceer over niet te veel schijven', is het advies aan de gemeenten die sinds 1 januari de Wmo uitvoeren. Laat de hulp het werk doen Opvallend is dat heel veel mensen het moeilijk vinden om hulp te vragen, juist aan familie, vrien den, buren, kennissen of mensen uit de kerk. Men heeft liever professionele hulp, waardoor de mantelzorg zich kan richten op het welzijns aspect. Marion: "Ik adviseer mantelzorgers vaak: laat de hulp het werk doen en geniet dan van elkaar! Marja vult aan: "Mensen bellen vaak te laat. Ze ploeteren lang door en weten vaak niet wat er te koop is. Een dochter belt dan ten einde raad op dat het niet goed met pa gaat, maar is dan zelf al uitgeput." Marion en Marja zien dat het Kruispunt een belangrijke functie heeft. "De mensen voelen zich geholpen: we komen bij hen thuis en we bellen nog eens na. Ook wijzen we de mensen er op dat ze altijd mogen terugkomen." Gelukkig weten heel veel mensen het Kruispunt te vinden. Marion en Marja vervullen een belang rijke en zichtbare rol in de gemeenschap. Dat is wel de conclusie na een jaar. Telefonische bereikbaarheid Kruispunt Maandag en donderdag 09.00-10.00 uur Dinsdag, woensdag en vrijdag 13.00-14.00 uur Tel. 06-21397392 Marion van der Wilt (Moerkapelle) e-mail: mvdwilt@beth-san.sgzzh.ni Tel. 06-21397391 Marja Krans (Zevenhuizen, Oud Verlaat) e-mail: mkrans@de7ster.nl goed contact op met de mensen die hier komen. Boven is de creatieve ruimte. Deze vrijdagmorgen maken de aanwezige mensen er een kleurrijk geheel van. Ook is er een vergaderzaal. Beneden volgen een paar vrouwen naailes. Door de schei dingswand naar de kant te schuiven, ontstaat een grotere ruimte voor bijvoorbeeld balletlessen. Openingstijden en reserveringen Vrij inlopen voor een hapje en drankje in de Batavier kan van maandag tot en met vrijdag tus sen 10.00 en 16.00 uur. Voor verenigingen en stichtingen is het mogelijk een ruimte te huren, dagelijks tussen 9.00 en 23.00 uur. De tarieven per 1 januari 2008 zijn: kleine zaal 10,10 per uur; grote zaal 20,20 per uur. Voor reservering kunt u contact opnemen met Viola Ketting, afdeling Welzijn van de gemeente, tel. (0180) 33 03 51 (maandag, dinsdag en donderdag) of via v.ket- ting@nieuwerkerk-ijssel.nl. v.l.n.r. Marja Krans en Marion van der Wilt.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 6