Y HUIDIGE KOERS VOLHOUDEN, MAAR ALTIJD STREVEN NAAR VERBETERING CONTRACT HULP BIJ DE HUISHOUDING NIET DOOR VIERSTROOMZORGRING GETEKEND VEEL INSTELLINGEN ONTBREKEN BIJ ZORGMARKT EXTRA MILJOENEN VOOR HELDER WATER IN DE EENDRAGTSPOLDER MASTERS WEBSITE ONLINE: www. m a st e rst ea a n d coff e en I ZUIDPLAS Teamjaarplan politie 2008 °atstelling tussen gemeenten en Vierstroomzorgring TEA COFFEE Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 19 december 2007 pagina 3 Door Niels Raas Nieuwerkerk aan den IJssel - Het teamjaarplan 2008 van de politie in de gemeentes Nieuwerkerk aan den IJssel, Moordrecht en Zeven- huizen-Moerkappele zal ongeveer dezelfde speerpunten bevatten als het vorige teamjaarplan. De hui dige lijn zal worden voortgezet, maar er zal gezocht worden naar een nog verdere verbetering van samenwerking en resultaten. Het teamjaarplan 2008 werd daarom toegelicht door teamchef Jaap de Kok. Kompas Zoals ieder jaar heeft de politie in samenwerking met het lokale bestuur een aantal prioriteiten vastgesteld. "De politie richt zich in 2008 op vrijwel de zelfde speer punten als in 2007 en deze zijn herkenbaar in alle gemeentes on der onze verantwoordelijkheid: het bestrijden van jeugdoverlast en criminaliteit, de bestrijding van geweld, het terugdringen van het aantal woning- en auto-inbraken, het controleren van het verkeer en als aparte prioriteit is er ook nog de aanpak van hennepkwekerijen. Uiteindelijk hoopt de politie door het uitvoeren van deze punten nog een laatste prioriteit te vervul len, namelijk het verbeteren van de burgertevredenheid," aldus de Kok. De prioriteiten zijn vastge steld op basis van het analyseren van aangiftes, de resultaten van wijkavonden en onderzoek naar de behoeftes onder burgers, poli tie en gemeente: "Het plan is be doeld om uit te stippelen wat we zelf doen en wat we met anderen doen. Het fungeert kompas voor ons team in alle drie de gemeenten onder onze verantwoordelijkheid. Over het algemeen volgt de politie de vastgestelde prioriteiten. Alleen als er zich iets bijzonders voordoet, wordt het plan bijgesteld." Het be langrijkste is volgens de Kok dat de lijn die nu gevolgd wordt nog ver der verbeterd wordt. Samenwerking met burgers Belangrijk is volgens de teamchef dat het optreden van de politie niet alleen aansluit bij de wensen van de burgers, maar dat er ook gekeken wordt hoe het team zich richting de burgers opstelt. "Meer dan 80 procent van de bellers wordt teruggebeld. Daarnaast zijn er zogeheten schadebemiddelaars actief. Bovendien houdt de poli tie elke dinsdagavond spreekuur in Moordrecht en één keer in de maand op woensdag in Zevenhui- zen-Moerkappele. Ook wordt er steeds meer aangifte gedaan via Internet en kunnen mensen aan gifte doen op afspraak. In het laat ste geval kunnen mensen net als bij "Het plan fungeert als kompas voor ons team in alle drie de gemeenten." de dokter een afspraak maken om aangifte te kunnen doen," aldus de Kok. Hoewel de Kok benadrukt dat het team doet wat de bur gers belangrijk vinden, moeten de mensen volgens hem niet vergeten dat de politie het niet alléén kan: "Het is belangrijk dat er een goede samenwerking is tussen gemeente, burgers en politie. Niet alles moet op het bordje van de politie ko men. Burgers kunnen zelf veel aan Nieuwerkerk aan den IJssel/Zeven- huizen - Tijdens de ochtenduren was er donderdag 13 december een zorgmarkt in Nieuwerkerk aan den IJssel. In de raadszaal hadden vijf organisaties voorlichtingsmateriaal neergelegd en waren voorbereid op vele 'zorgvragen' uit de samen leving. Er kwamen nog een redelijk aantal mensen hun licht opsteken over de mogelijkheden op zorgge bied bij de verschillende zorginstel lingen. Gesprek van de dag was wel het niet ondertekenen van het con tract door de VierstroomZorgring, wat mogelijk gevolgen heeft voor alle andere zorginstellingen. De raadszaal in Zevenhuizen was in de middag toneel van dezelfde zorgmarkt. Hier bleef de toestroom van belangstellenden echter be perkt tot drie personen. Dit was reden om de markt vroeg op te breken. Regio - Vijf gemeenten in de regio maakten vorige week donderdag bekend dat zij gedwongen zijn een noodscenario te maken voor cliën ten en medewerkers in de hulp bij het huishouden. De oorzaak van het noodscenario was dat Vier stroomzorgring het contract voor de hulp bij huishouden in natura niet op de uiterste inlevertermijn van 10 december 2007 heeft ge tekend. Daarop heeft Vierstroom zorgring de gemeenten Bodegra ven, Nieuwerkerk aan den IJssel, Reeuwijk, Waddinxveen en Zeven- huizen-Moerkapelle laten weten wel degelijk bereid te zijn hulp bij het huishouden te leveren. Zij stel den dat de indruk zou zijn gewekt dat de zorgorganisatie zich zou hebben teruggetrokken. "Niets is echter minder waar; de zorgor ganisatie wil de bijna 1.300 cliën ten en bijna 400 medewerkers en zelfstandigen niet in de kou laten staan", zo stelde Pieter de Jong, directeur van Vierstroomzorgring. De reden voor de commotie is te rug te voeren op vragen rondom de inzet van zelfstandig werkende hulpen bij het huishouden voor de lichtere zorg, het zogenoemde niveau 1. In het bestek dat is ge stuurd naar de zorginstellingen die hebben ingeschreven bij de openbare aanbesteding, staat om schreven dat er geen sprake mag zijn van zelfstandigen. De woord voerder van Vierstroomzorgring stelt dat al jaren vele duizenden alfahulpen naar volle tevreden heid van de cliënten werken in de thuiszorg. "Alfahulpen zijn niet in dienst bij een zorgorganisatie en werken voor eigen rekening. Vier stroomzorgring heeft in een zorg vuldige en extern getoetste pro cedure, door belastingdienst en CWI, deze werkwijze aangepast voor hulp bij het huishouden on der de Wet maatschappelijke on dersteuning (Wmo). Hierdoor kan ook in de toekomst deze hulp wor den geleverd. Meerdere zorgorga nisaties overwegen op dezelfde manier als Vierstroomzorgring de hulp bij het huishouden te gaan organiseren." Wethouder Tamara Venrooy van de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel licht het standpunt van de gemeenten toe: zij betreuren dat Vierstroomzorgring hen in een laat stadium van de contract besprekingen voor het blok heeft gezet. "Cliënten en medewerkers zullen hier direct hinder van on dervinden." Venrooy houdt het erop dat het bestek heel duidelijk is geweest: "Het is onbespreek baar dat oudere mensen plotse ling werkgever zullen zijn met alle bijbehorende verantwoordelijkhe den. Dat werkgeverschap is in het bestek uitgesloten." Vierstroomzorgring heeft de overtuiging dat de inzet van zelf standig werkende hulpen voor de lichtere huishoudelijke hulp past binnen de eisen van de gemeen ten. Het is deze overtuiging ge weest die de basis vormde voor de inschrijving op de aanbesteding van deze hulp. Door de gemeen ten is de opdracht tot levering vo rige maand onder meer aan Vier stroomzorgring definitief gegund. De zorgorganisatie betreurt de onrust die nu onder cliënten, vaste medewerkers en zelfstandigen is veroorzaakt. De gemeenten Bodegraven, Nieu werkerk aan den IJssel, Reeuwijk, Waddinxveen en Zevenhuizen- Moerkapelle zijn begonnen met het opzetten van noodscenario's, waaronder het actief inschakelen van andere (gegunde) zorgaanbie ders als het gaat om bijvoorbeeld de overname van cliënten en/of medewerkers. Naar aanleiding van dit bericht hebben de directie van Vierstroomzorgring en wet houdersvan de gemeenten indrin gend met elkaar van gedachten gewisseld over de ondertekening van de raamovereenkomst. Deze overeenkomst moet het mogelijk maken dat Vierstroomzorgring als grootste leverancier van hulp bij het huishouden ook vanaf 1 januari 2008 deze hulp binnen de vijf gemeenten kan leveren. De belangrijkste leidraad voor de ge meenten is hierbij de waarborg van goede zorg in natura voor cliënten en een goede arbeidsrechtelijke basis voor de medewerkers die in de uitvoering van de zorg werk zaam zijn. Ook de Vierstroomzor gring wil haar maatschappelijke verantwoordelijkheid, zowel naar cliënten, werknemers en betrok ken zelfstandigen nemen en hulp bij huishouden blijven leveren. Bij het ter perse gaan van deze krant was de uitkomst van het laatste overleg nog niet bekend. Stand van zaken was dat de Vierstroom zorgring geen raamovereenkomst zou krijgen, maar dat er nog wel overleg zou plaatsvinden. veiligheid doen. De meeste inbra ken gebeuren in woningen zonder het keurmerk 'veilig wonen' en bij auto-inbraken worden veelal dure spullen gestolen die de eigenaars er gemakkelijk uit hadden kunnen halen." De Kok streeft naar een integrale aanpak, ook in coördina tie met alle gemeentes onder zijn verantwoordelijkheid: "Het be denken van beleid is niet moeilijk, maar het uitvoeren wel. We moe ten nu niet iets nieuws verzinnen, maar het huidige beleid voortzet ten. Dit is belangrijk om rust in het team te houden. We zijn een eind op weg, maar nog niet alle doelen zijn bereikt." Oud en nieuw De samenwerking komt volgens de Kok ook tot uiting tijdens de festiviteiten rond de naderende jaarwisseling, traditioneel een vei ligheidsrisico: "Ook hier heeft de politie vooraf veel overleg met de gemeente, bedrijven en natuurlijk met de mensen die activiteiten organiseren. We kijken net als bij iedere andere situatie waarbij de politie betrokken is, hoe het de voorgaande jaren in vergelijkbare situaties is gegaan en wat er ver beterd kan worden. En ook hier geldt: we moeten niet opnieuw het wiel uitvinden, maar hoe kan het beter." Dit jaar wordt er op het raadhuisplein een groot feest met oud en nieuw georganiseerd, waar de politie gepaste middelen op in zet. "Een deel van de jongeren die op het feest aanwezig zijn, zitten ook in de organisatie. Ook met hen hebben we overleg. Daarnaast heeft de politie ook contact met de gemeente en de brandweer. Uiteindelijk draait het erom dat ie dereen op 1 januari weer gezond en veilig naar huis kan gaan," aldus de Kok. Zevenhuizen - De Stuurgroep Eendragtspolder heeft op 13 december overeenstemming bereikt over de waterkwaliteit in de nieuwe Eendrag tspolder. Besloten is om in de aanleg 6,5 miljoen euro extra uit te geven aan maatregelen die ervoor zorgen dat in de Eendragtspolder een duur zaam heldere en plantenrijke plas ontstaat. De totale kosten voor het project zijn nu geraamd op bijna 40 miljoen euro. Het zuidwestelijk gedeelte van de Eendragtspolder tussen Zevenhui zen en Rotterdam-Nesselande on dergaat een gedaanteverwisseling. Het is nu nog een weidse polder met akker- en tuinbouwbedrijven. Tussen 2007 en 2010 verandert het landbouwgebied langzamerhand in een waterberging en recreatiege bied met een internationale wed- strijdroeibaan. Helder water Uitgangspunt bij de herinrichting van de Eendragtspolder is een duur zaam heldere en plantenrijke plas. Innovatief onderzoek heeft nieuwe inzichten gegeven over de toekom stige waterkwaliteit in de Eendragts polder. Goede waterkwaliteit komt in de Eendragtspolder niet vanzelf tot stand. Dit komt door de voed selrijke bodem in de polder. Zonder extra maatregelen zal het water in de plas de eerste vijf jaar nog hel der zijn, daarna vindt er een omslag plaats. Het water wordt troebel en zal vol algen zitten. Door een mix van maatregelen, waaronder het afdekken van de bodem met zand, het inrichten van ondiepere pias- delen en het stellen van randvoor waarden bij het inlaten van water, ontstaat duurzaam helder water. "Een belangrijke stap in de realisa tie van een duurzame, multifunctio nele groenblauwe polder", aldus de voorzitter van de Stuurgroep gede puteerde Joop Evertse. Internationale roeibaan De waterkwaliteit is ook voor de toekomstige roeiers en andere wa terrecreanten erg belangrijk. Voor het gebruik van de internationale wedstrijdroeibaan in de Eendragts polder zijn de genomen maatrege len van cruciaal belang. Roeien in een troebele plas vol algen is een stuk minder aantrekkelijk dan in hel der en plantenrijk water. Definitief inrichtingsplan De maatregelen voor een goede waterkwaliteit hebben het ontwerp van de Eendragtspolder beïnvloed. De grote lijnen van het ontwerp zijn blijven staan. De belangrijkste rand voorwaarden, voldoende waterber ging, een goede waterkwaliteit en behoud van het open karakter, zijn eveneens overeind gebleven. Naar verwachting wordt in het voorjaar van 2008 het definitieve inrichtings plan gepresenteerd. Samenwerkingspartners De herinrichting van de Eendragts polder is een samenwerkingsproject van provincie Zuid-Holland, ge meente Zevenhuizen-Moerkapelle, hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en recrea tieschap Rottemeren. De roeibaan wordt gefinancierd door de ge meente Rotterdam en de uitvoering is in handen van Groenservice Zuid- Holland. De partijen voelen zich gezamenlijk verantwoordelijk voor de waterkwaliteit in de Eendrag tspolder en dragen samen bij in de kosten voor de extra maatregelen. Meer informatie:www.eendragts- polder.nl.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3