ZOMERMARKT WAAR WORDT FILLER GEDISCtr II ALKMAAR, HASSELT OF PARAf SCHRIJF JE REIS STEMMEN VOOR DE PRIJS VAN DE JONGE JURY 2008 peptalk Jöi lereni Twee gezichten riNfill WÊÊÊr pagina 00 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 6 februari 2008 Regio - De schrijfwedstrijd 'Schrijf je Reis 2008' is inmiddels van start gegaan. Het is een wedstrijd voor jongeren van 16 tot en met 19 jaar, die een kans maken een droomreis te winnen voor twee personen ter waarde van 1.000 euro plus 500,- euro zakgeld per persoon. Het verhaal mag gaan over reizen in de ruimste zin van het woord. Het mag gaan over een gedroomde droomreis of je beschrijft in geur en kleur je belevenissen van je laatste vakantie. Het verhaal dat je schrijft mag dus waar gebeurd zijn of verzonnen, het kan plaatsvinden in Nederland, Europa of op Mars. Kortom, wees creatief en verras de jury met jouw verhaal! Verhalen, maximaal 1.200 woorden, kunnen tot en met 7 april worden ingestuurd via www.schrijfjereis.nl. Fotowedstrijd voor alle leeftijden Omdat je niet alleen schrijft op reis of op vakan tie, maar ook fotografeert, kunnen ook vakantie foto's tot en met 7 april via de uploadpagina van www.schrijfjereis.nl ingezonden worden. Hier mee kan een uitvergroting op canvas van onge veer 1x1 meter gewonnen worden. Elias van der Plicht, verslaggever bij het Hart van Holland, studeert aan het Koninklijk Nederlands Instituut in Rome (KNIR). Vanuit Italië brengt hij verslag uit. Door Elias van der Plicht Italië lijkt soms een land met twee gezichten. Aan de ene kant zijn de autoriteiten hier uiterst strikt op het beschermen van copyrights, terwijl tegelijkertijd veel illegale praktijken gedoogd worden. In elke bibliotheek in Rome wordt vermeld dat het ten strengste verboden is om de auteursrechten te schenden. Ik heb mij laten vertellen dat als je een artikel uit een boek of tijdschrift wilt laten kopiëren - zelf waag ik mij hier na mijn eerste kennismaking met het Italiaanse kopieersysteem niet meer aan - er altijd wel één of twee pagina's niet voor je worden geko pieerd. Indien je het volledige artikel zou krijgen, zou je het immers voor verkeerde doeleinden kunnen gebruiken. De Italiaanse autoriteiten schijnen bij het overtreden van de copy- rightregels zwaar te straffen. Op het instituut waar ik studeer, is daarom besloten het gebruik van softwareprogramma's waarmee films en muziek kunnen worden gedownload te ver bieden. Maar dat is slechts de ene kant van de medaille. Wie in de toe ristische buurten van Rome loopt, ontkomt er niet aan: op elke straathoek staan handelaren die hun namaak Gucci-zonnebrillen, La Coste T-Shirts en Rolex-horloges aan de man proberen te brengen. Wanneer de carabinieri langsrijden pakken ze snel hun handelswaar op en verdwijnen. Nooit wordt een poging gedaan de handelaars te achterhalen. Verleden week sprak ik met één van de jongens die zijn nep Rolex-horloges probeerde te verkopen. Hij kwam uit Soedan en was naar Rome gevlucht. Nu moest hij geld verdienen met zijn handelswaar. Ik vroeg hem hoe het hem verging. Hij glim lachte. Wat vind je van je werk? Hij glimlachte. Kun je er van rondkomen? Hij glimlachte. Ik zou hem nog gevraagd kunnen hebben wie hem al die horloges eigenlijk levert? Dan zou opnieuw een lach op zijn gezicht zijn verschenen. In Italië weet je dan hoe laat het is... lotte rdé p versl ekelijk ousebr end fel low: c resente anaf 23 ezai g« e plate e Utre< ÉEW- C en live: liver val leggevi e gesel lakken' an de erlever bn!' V e bevvc ijke Ie en lives (AH die i jl;wais< ien de Ie 02 :i le.gehe vonc .5 es en ar «draag foor me wil Jong: vai aangr zi het f Naar jongert omgevii De komende maand gaan ruim 2.000 jongeren in Ne derland, Vlaanderen en Suriname met elkaar in debat over wie de winnaar wordt van de inktaap 2008: Ar- non Grunberg met Tirza, Hans Münstermann met De bekoring of Dimitri Verhulst met De helaasheid der din gen. De winnaar wordt bekend gemaakt op maandag 3 maart in deSingel in Antwerpen. Meer dan 130 schooljury's (elk bestaande uit circa 15 leerlingen) uit Nederland, Vlaanderen en Suriname houden de komende maand slotdebatten. Hierin gaan leerlingen met elkaar in discussie over de drie genomi neerde boeken en bepalen zo hun Top 3. Van Alkmaar tot Silvolde, van Brugge tot Hasselt, van Nieuw-Rotter- dam tot Paramaribo: in het gehele Nederlandse taalge bied wordt flink gediscussieerd over de winnaar van de inktaap 2008. De inktaap is dé literaire jongerenprijs van het Neder landse taalgebied. De inktaap wil jongeren confronte ren met de keuze die de jury's van de drie 'grote' literaire prijzen in het Nederlandse taalgebied hebben gemaakt: De Gouden Uil, de AKO Literatuurprijs en de Libris Li teratuur Prijs. Hun hoogst gewaardeerde titels worden genomineerd voor de inktaap. Uit die boeken kiezen de jongeren vervolgens hun winnaar, die de inktaap krijgt. De volgende schrijvers en titels zijn genomineerd: Ar- non Grunberg met Tirza (winnaar De Gouden Uil 2007 en Libris Literatuur Prijs 2007), Hans Münstermann met De bekoring (winnaar AKO Literatuurprijs 2006) en Di mitri Verhulst met De helaasheid der dingen (winnaar De Gouden Uil Prijs van de Lezer 2007). De inktaap 2008 wordt op 3 maart uitgereikt tijdens een feestelijke slotdag in deSingel te Antwerpen. De deelneme de geno; debattere voordrag wordt aa gereikt as Winnaars inktaap 2 inktaap 2 inktaap 2 inktaap 2 inktaap 2 inktaap 2 Regio - Middelbare scholieren van 12 tot en met 15 jaar kunnen hun stem uitbrengen op hun favo riete jeugdboek uit 2006. Dit kan op www.jonge- jury.nl, een stemformulier in de bibliotheek of op school. Stemmen kan tot 1 maart. Het boek met de meeste stemmen wint de Prijs van de Jonge jury. Deze zal worden bekend gemaakt tijdens de uitverkochte dag van de Jonge Jury in de Rotter damse Doelen op 16 april. ledereen van 12 tot en met 15 jaar kan meedoen aan de stemactie. Op www.jongejury.nl staat de lijst met alle jeugdboeken. Door te stemmen wor den jongeren automatisch lid van de Jonge Jury. Onder alle Jonge Jurystemmers worden drie iPods verloot. De Jonge Jury is een leesbevorderingsproject voor jongeren in klas 1 tot en met 3 van het voortge- zet onderwijs. Zij lezen tussen half augustus 2007 en eind februari 2008 naar eigen keuze een aantal jeugdboeken uit 2006 en kunnen van 1 februari tot 1 maart hun stem uitbrengen op hun favoriete f titels. Voor de Prijs van de Jonge jury 2008 komen alle in het Nederlands verschenen jeugdboeken 0 in aanmerking, die in 2006 gepubliceerd zijn. De vijf boeken die de meeste stemmen ontvangen, R worden genomineerd voor de Prijs van de Jonge Jury. Op 16 april, tijdens de Dag van de Jonge Jury, 4 wordt bekend welk boek de meeste stemmen heeft gekregen, t De Dag van de Jonge Jury is een uniek eendaags li teratuurfestival, waarin schrijvers en boeken voor jongeren tussen 12 tot en met 15 jaar centraal staan. Naast de plenaire programmaonderdelen zijn er onder andere workshops, gesprekken met schrijvers, signeersessies en korte optredens. Hier bij vormen het plezier in het lezen en creatief om gaan met taal de rode draad. De Jonge Jury is een project van Stichting Lezen en wordt georganiseerd door Bulkboek. Nieuwerkerk aan den IJssel - Voor jongeren van 18+ die de ko mende zomervakantie een aantal weken in het buitenland willen gaan werken wordt voor vrijdag 15 febru ari van 18.30 tot 20.30 uur in de bibliotheek aan het Raadhuisplein een 'Zomermarkt' georganiseerd door Stichting Jeugdwerk Nieuwerkerk. Werken op een camping in Frankrijk?; Deel uit maken van een 'ani- meer-team' in een vakantiepark in een warm oord?; Of liever vrijwilligerswerk in Peru of dolfijnen ob serveren in een ecovo- lunteer-team in Italië? Ook vragen omtrent verzekeringen, inen tingen en dergelijke kunnen deze avond beantwoord worden.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 20