m KLEINE-KERNEN BELEID PROVINCIE OP DE SCHOP ERICA TERPSTRA EN SCHOOLKINDEREN RICHTEN SCHIJNWERPERS OP OORLOGSMONUMENTEN RECTIFICATIE GHZ START LEERAFDELING OP AFDELING GERIATRIE DIEPTE VAN OVERSTROMINGEN OP ZUID-HOLLANDSE RISICOKAART de Haij van derWende advocaten Thuis in de regio. ZUIDPLAS Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 6 februari 2008 pagina 3 Regio - het kleine-kernenbeleid van de provincie Zuid-Holland gaat mo gelijk op de schop. De provincie is voornemens zich terug te trekken op haar 'kerntaken' en onderzoekt momenteel welke taken kunnen wor den afgebouwd, overgedragen of stopgezet. De SP -Statenfractie en de Zuid-Hollandse Vereniging van Kleine Kernen (ZHVKK) maken zich zor gen om de leefbaarheid in de kleine kernen. "Gedeputeerde Van de Vonder voort laat kleine kernen in Zuid- Holland in de kou staan. Dat zegt statenlid Erik Maassen (SP) "In het coalitieakkoord, dat pas een jaar oud is, wordt het kleine kernenbe- leid als belangrijk speerpunt van de provincie genoemd. Nu schaart gedeputeerde Van de Vondervoort dit onder de gemeentelijke taken, en wil ze de provinciale subsidies stopzetten, terwijl uit de praktijk blijkt dat juist bij deze problema tiek de provincie een erg belangrij ke rol kan spelen. Ik vrees dan ook dat de leefbaarheid in de kleine kernen nog verder in het gedrang komt. Enkele maanden geleden heeft provinciale staten nog ge discussieerd over de vorm waarin kleine kernensubsidie vorm moe ten worden gegeven. Nu blijkt dat Gedeputeerde Staten tegelijkertijd een enorme beleidswijziging in voorbereiding hadden. Tot nu toe ging er volgens Maas sen ongeveer 1,5 miljoen euro per jaar naar het kleine-kernen beleid. Ter vergelijking: de Pro vincie Brabant, trekt 30 miljoen uit. Coördinator Henk Pot van de ZHVKK: "Gemeenten, met kernen van minder dan vijfduizend inwo ners, (zoals bijvoorbeeld Zevenhui zen, Moerkapelle en Oud Verlaat - red.) maar ook inwoners uit die kernen, kunnen direct aanspraak maken op geld uit de subsidiepot. Hiermee kunnen ze bijvoorbeeld een trapveldje aanleggen of een dorpshuis opzetten." In sommige dorpen wordt onderzocht of voor zieningen als bijvoorbeeld een postagentschap bij een winkel kan worden ondergebracht. Door een te geringe bekendheid was er veel niet-gebruik van de gelden. Daar om werd, met provinciegeld, de ZHVKK in het leven geroepen. Een woordvoerder van gedepu teerde Van de Vondervoort laat weten dat de afslankoperatie van de provincie nog in een pril sta dium is. In verkiezingstijd kreeg de provincie het verwijt teveel zaken, zowel inhoudelijk als fi nancieel, naar zich te trekken, die eigenlijk door gemeenten zouden moeten worden uitgevoerd. Die kritiek heeft Gedeputeerde Staten zich aangetrokken, en zo werd het beleidsstuk Provincie Nieuwe Stijl geschreven. Het komt erop neer dat de provincie terug zal treden op haar kerntaken. Welke activi teiten de provincie niet langer kan uitvoeren, staat nog ter discussie. In maart zijn een aantal rondeta felgesprekken met betrokken in de regio's gepland. Mede op basis van ««gsleepregellng van kracht Een nieuwe afgeslankte provincie zal het kleine-kernenbeleid mogelijk niet langer subsidiëren. de uitkomst van die gesprekken, kan het coalitieakkoord op pun ten worden bijgesteld. Het kleine- kernenbeleid is geen wettelijke taak van de provincie, dus zal Ge deputeerde Staten onderzoeken of dit stopgezet, overgedragen of behouden wordt." Henk Pot is er desondanks niet ge rust op. "Momenteel is de ZHVKK druk doende 'dorpsplannen' in verschillende kernen te realise ren. Ik zie her ervan komne dat we daar, als subsidie wegvalt, we overal fondsen bijeen moeten harken om het project te kunnen voortzetten." Naar verwacht zullen Provinciale Staten zich in mei over de "Provin cie Nieuwe Stijl" uitspreken. Madurodam - Madurodam is vrijdag 8 februari het toneel van een op merkelijke actie rond het onderwijsproject 'Adopteer een Monument' van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Erica Terpstra, bestuurslid van het comité, plaatst samen met leerlingen van vier Zuid-Hollandse basisscho len miniatuurversies van door hun school geadopteerde oorlogsmonu menten in het miniatuurstadje. Hiermee roepen zij andere scholen op om ook een oorlogsmonument te adopteren. Madurodam, zelf een oor logsmonument, is daarmee een logische plek voor deze actie. Bijzondere gast is de Gevolmach tigde Minister van de Nederlandse Antiiien, de heer Comenencia. Hij is aanwezig om te benadrukken dat niet alleen alle basisscholen in Nederland, maar ook scholen op de Nederlandse Antillen en Aruba een monument kunnen adopteren. De burgemeester van Madurodam, Alexandra Tan, ontbreekt natuurlijk niet Scholen uit Rijswijk, Rotter dam, Hillegom en Ridderkerk heb ben gereageerd op de oproep van bet Nationaal Comité 4 en 5 mei en Madurodam om een miniatuurver sie te maken van hun geadopteerde monument. De miniaturen worden tot half april in Madurodam ten toongesteld. Onderwijsproject Adopteer een Monument' is een landelijk onderwijsproject waarbij leerlingen van groep 7 van het ba sisonderwijs een oorlogsmonument in hun eigen dorp of buurt 'adop teren'. Aan de hand van dit mo nument leren de kinderen over de lokale geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Het project is een activiteit van het Nationaal Comité 4 en 5 mei, dat de scholen inhoude lijke en praktische ondersteuning biedt. Ruim 1200 scholen in Neder land doen al mee aan Adopteer een Monument; zij hebben een van de ruim 3000 oorlogsmonumenten die Nederland rijk is geadopteerd. Meer informatie is te vinden op www.4en5mei.nl/educatie. Madurodam Madurodam heeft een speciale band met Adopteer een Monu ment. Het is namelijk zelf een oor logsmonument, opgericht ter na gedachtenis aan George Maduro, een verzetsheld uit Curasao. Na zijn overlijden in concentratiekamp Da chau op 9 februari 1945 hielpen zijn ouders bij de totstandkoming van de miniatuurstad Madurodam, zo dat hun zoon voor altijd herinnerd zou blijven. Het gedenkteken voor Maduro is geadopteerd door CBS de Vuurtoren uit Den Haag. Verder staan in Madurodam miniaturen van De Dokwerker, Hotel de We reld, het Indisch Monument in Den Haag en het beeld van Wilhelmina in Utrecht, allemaal geadopteerde oorlogsmonumenten, zie www.ma- durodam.nl. Wedstrijd De actie in Madurodam is er vooral op gericht scholen te stimuleren ook een oorlogsmonument te adopte ren. Daarnaast is aan de actie een wedstrijd gekoppeld, waarbij nieu we en bestaande adopteerscholen een miniatuurversie van hun monu ment kunnen aanleveren. Half april wordt de winnaar bekendgemaakt. Voor meer informatie: adopteer@4en5mei.nl. Regio - Op de Zuid-Hollandse risicokaart worden sinds eind januari overstromingen op een andere manier aangegeven dan voorheen. In plaats van in te schatten hoe groot een kans op op overstroming op bepaalde plaatsen is, wordt een worst case scenario geschil derd voor wanneer dijken, duinen of dammen bezwijken. bet artikel over de inburger- uiploma's in de editie van vorige week js een fout geslopen. De fame rechts op de foto heet niet falitha Subranamiam, maar Farida Azzol/z/'. Zij werkt echter wel, zoals fat artikel vermeldt in de thuiszorg en maakte een taalsprong van ni- veau nul naar drie. Gouda-Het Groene Hart Ziekenhuis is gestart met een leerafdeling op de afdeling Geriatrie. Stagiairs wer ken, onder deskundige begeleiding, 24 uur per dag op een verpleegaf- deling. Dit nieuwe stageconcept wordt in Nederland in verschillende zorginstellingen al succesvol toege past. Leren in de praktijk is een be langrijk onderdeel van de opleiding tot verpleegkundige. Afgelopen maandag gingen tien leerling-ver pleegkundigen van het ID-college aan de slag om de komende twintig weken zo zelfstandig mogelijk de patiënten verzorgen. Op de leer afdeling is regelmatig een mentor, een docent van het ID college, aan wezig die de studenten begeleidt. De lessen worden in het GHZ ge geven waarbij competentiegericht leren centraal staat. Dit betekent dat de leeractiviteiten aansluiten op de vaardigheden die het beroep vereist. Naast directe begeleiding op de werkplek vanuit de opleiding vindt voorafgaand aan de stage een apart lesprogramma op school plaats, zodat de student vanaf de eerste stagedag gelijk kan deelne men aan het zorgproces. Uiteinde lijk kunnen de stagiairs hun werk zaamheden zelfstandig, uiteraard wel onder professionele supervisie van verpleegkundigen van het GHZ, uitvoeren en ontstaat er extra tijd voor aanvullende taken. De leerlin gen zijn boventallig en worden niet ingezet om eventuele personeelste korten aan te vullen. Bovendien is het aanbieden van een leerafdeling ook een belangrijke manier om in te spelen op voorspelde personeelste korten in de zorg. Met een leerafde ling hoopt het GHZ een kweekvijver binnen het ziekenhuis te creëren met jong gediplomeerde zorgver leners. De leerafdeling is tot stand gekomen in samenwerking met het ID-college te Gouda en met subsidie van Calibris, kenniscentrum voor le ren in de praktijk. De verschillende tinten blauw op de kaart geven aan hoe hoog het water in het meest ongunstige geval kan komen te staan. Door deze maximale waterstanden te tonen, kun nen inwoners en overheid zich voorbereiden op mogelijke overstromingen. Niet te zien is uit welke richting het water komt of hoe lang het duurt voordat deze maxima worden bereikt. Dat kan in sommige situaties wel tien da gen duren. De kaart houdt dus geen rekening met de maat regelen die de overheid en burgers in die periode hebben kunnen nemen om de kans op een overstroming te verkleinen en de gevolgen te bestrijden. De risicokaart is een initiatief van de rijksoverheid en wil burgers inzicht geven in de risi co's in hun omgeving. De kaart toont informatie over onder an dere transporten met gevaar lijke stoffen, bedrijven die met gevaarlijke stoffen werken of de nabijheid van een LPG-tank- station. Op de risicokaart kun nen mensen inzoomen op hun eigen woon- en werkomgeving en zich voorbereiden op de risi co's die genoemd worden. Aan de kaart wordt voortdurend gewerkt: de overstromingsri sico's worden gefaseerd op de risicokaart gepubliceerd. Dij ken kunnen nog ontbreken en sommige witte plekken kunnen de komende periode eventueel nog nader worden ingekleurd. In de versie die op 30 januari is gepubliceerd, zijn de overstro mingsrisico's te zien die het ge volg zijn van een doorbraak van buitenwater zoals de zee, grote rivieren en meren. Binnen twee maanden volgt de publicatie van overstromingen in de ge bieden zonder waterkering, de zogeheten buitendijkse gebie den. Overstromingsrisico's als gevolg van binnenwater, zoals bijvoorbeeld een doorbraak in de polder, worden zo spoedig mogelijk toegevoegd. De risicokaart van de provincie Zuid-Holland maakt onderdeel uit van de landelijke risicokaart. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de provincies, ge meenten en waterschappen werken samen aan de risico kaarten. Barbizonloan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3