"Ik hoorde een doffe dreun en dacht hier gaat iets niet goed" HART VAN HOLLAND WADDINXVEEN 15 JUNI 2011 Het was schrikken donderdag 9 juni. In de ochtend stort de hefbrug naar beneden. Een jacht van Van Lent wil net onder de brug doorvaren als de opgehaalde brug zo'n dertig meter naar beneden dendert. Er vallen gelukkig geen slachtoffers. Wel is het verkeer ontwricht. Het wegverkeer kan pas weer zaterdag over de brug, het scheepvaartverkeer is voorlopig gestremd tot 20 juni. Burgemeester Cremers Burgemeester Cremers gaat direct na afloop van het wekelijks persgesprek naar de hefbrug die hij even daarvoor met een dreun neer heeft horen komen en praat met hulpverleners die direct na de ramp zijn opgeroepen. Waddinxveense Door Nicole Lamers Inmiddels is de brug weer dicht voor al het verkeer, er vinden deze week reparaties plaats. "Alles moet worden gecheckt", legt de woordvoerster van de provincie uit. Van aandrijf- kabel tot assen, koppelingen en schakelaars. Het is natuur lijk heel goed mogelijk dat de oude brug flink is ontzet". De provincie Zuid-Holland is de eigenaar van de stalen hefbrug over de Gouwe. In eerste instantie werd don derdag, direct na de ramp, de link gelegd met een stroom storing. Inmiddels wordt ge sproken over een menselijke fout. De brug moest na een stroomstoring worden over geschakeld op een noodaggre- gaat en hierbij is een hande ling niet goed uitgevoerd. Een paar uur na de ramp is met behulp van hijskranen gewerkt aan het 'veilig maken' van de brug. De contragewichten moesten worden vastgezet. Het gaat om twee gewichten van 45 ton en nog een derde contragewicht van tien ton. Zaterdag na 18.00 uur was de brug weer veilig te gebruiken. Sinds dinsdag is de brug weer voor al het verkeer dicht door herstelwerkzaamheden. Het groot onderhoud van de brug staat gepland voor 2012. Burgemeester Cremers stond op het moment dat de brug naar beneden viel voor het gemeentehuis. "Op donderdagochtend geven we altijd een persconferentie. Vlak voordat deze begon hoorde ik een doffe diepe dreun.Cremers had al snel door dat er iets met de brug mis was. "Het eerste wat ik dacht was: hier gaat iets niet goed. V\/e hebben besloten om toch eerst nog een korte persconferentie te geven, maar daarna ben ik meteen naar de brug gegaan." Door Job van der Plicht Op het moment dat Cremers donder dagochtend in het gemeentehuis stond, was de stroom in een deel van Wad- dinxveen uitgevallen. De hefbrug is echter op stroomstoringen voorbereid en beschikt over een noodaggreg.aat. Ook op de bewuste 9 juni werd er over geschakeld op het noodaggregaat. Een groot luxueus jachtschip lag voor de hefbrug te wachten en de brugwachter besloot de brug te heffen. Cremers: "Op dat moment is er een fout gemaakt in de procedure, waardoor het noodag gregaat is uitgevallen. Het brugdeel is vervolgens naar beneden gekomen en gelukkig kon het jacht net op tijd stop pen." In eerste instantie was er vooral de vraag of er gewonden, of nog erger, doden waren gevallen door het onge val. Nadat bleek dat dit niet het geval was en erenkel materiële schade' was, heerste even het gevoel van opluchting. Cremers: "Natuurlijk is het vervelend wat er gebeurd is, maar het had vele malen erger af kunnen lopen. Gelukkig is dat niet gebeurd." Direct nadat donderdag de hulpdien sten arriveerden, werd besloten de brug voor zowel het weg- als scheepvaart verkeer af te sluiten. De twee contra gewichten zijn donderdagavond met behulp van twee hijskranen geborgen, zodat deze niet meer naar beneden kunnen vallen. Ook zijn er stukken be ton van de gewichten afgehaald. Deze brokken waren losgekomen door de snelheid waarmee de gewichten naar boven waren geschoten. Cremers benadrukt dat het ongeval niets te maken heeft met de geplande werkzaamheden die in maart 2012 plaats moeten gaan vinden. Ook is er volgens de burgemeester geen sprake van dat die werkzaamheden nu ver sneld uitgevoerd gaan worden. "Dat is veel te ingrijpend om dat nu meteen te doen. Er moeten vooraf nog heel wat zaken geregeld en uitgevoerd worden, dus de werkzaamheden blijven voor maart 2012 op de planning staan."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 24