SCHOONHOMSGHE CODRANT. WEEKBLAD F. 34. ZOOAGr 20 FEBRUARI 1870. VOOR DE KRMPENER-, ALRLASSER- EN LOPIKERWAARD- BINNENLAND. BUITENLAND. WIJt DEZER COURANT: Voor Schoouhoven per drie maanden 0,60. Franoo per poet0,75. S, W. N. van NOOTEN te Schoonhoven, Wkfevtrt. WIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regel* QftQ. Iedere regel qjeer - 0,10. Gróote letten naar plaatsruimte. Inzending franca zaken te bestndeeren, hebben de koningin voor den rechter gedaagddewijl zij weigert uua voor die diensten 25,000 fr. te betalen. De advokaat der koningin wierp de exceptie opdat in deze zaak de Franscbe rechtbanken niet bevoegd wa ren', betgeen door bet openbaar ministerie te gengesproken werd. Indien de rechtbank «eb met bet laatste gevoelen vereenigt, knnnen ejr interessante bijzonderheden over die zending Aan het licht komen. Den dden dezer is te Stokholm aan prinses Louise, dochter des koning* van Zweden en Noorwegenthans kroouprin&ea van Denemar ken, door eene deputatie van dames, ter hand gesteld het aivereu tafelservies20 pond zwaar en twee zilveren kandelabres, als huwelijksge schenk der natie, die de kosteu daarvan door vrijwillige bijdr&geu bijeengebracht heeft. Men meldtdat vele inhechtenisnemingen teParijs het gevolg zijn van de ontdekking van eene samenzwering tegen het leven des keizers. Er gaat een gerucht, dat onderscheidene gevan genen in het bezit 4zijn bevonden van voor Ro- chefort zeer bezwarende brieven. De dagbladen behelzen een brief van Roche- fort, den president van het Wetgevend lichaam uitnoodigende om de ministers te stellen in staat van beschuldiging, wegens aanzetting tot 'bur geroorlog. Te Antwerpen is door Het'Belgtsohe schip Comte de Hainaut een matroos aangebracht van een vergaan Amerikaansch vaartuig, die alleen zwervende in eene boot, door de equipage van eerstgenoemd schip op zee is opgeviscnt. Vol gens zijne verklaring had hij 21 dagen opsée rondgezwalkt en was hij bn het vergaan van zijn schip met nog 4 man der equipage in de boot gegaan. Achtereenvolgens zijn deze ten gevolge van de ontberingen gestorven, en had de overgeblevene, door honger gedreven, zich met de lijken gevoed. De stad Havelberg, nabij Berljjn, is, op den 7 Febr. jl., gedeeltelijk door brand ver nield. Meer dan ]Ü0 buizen zijn in de «sou gelegd. Een afdeeling van de Berlijnsche brand weer was op bevel des Konings in allerijl toe gesneld. Doch ondanks alle pogingen kon men, wijl dfe rivier de Havel was dichtgevroren, het vnnr eerst meester worden nadat bet onnoeme lijke schade had aangericht. Ook te Northeirn is op denzei fdeu dag een groute brand uitge broken, welke, volgens de jongste berichten, het gansche stadje met verwoesting bedreigde. SCHOONHOVEN, 19 ïcbiuui. De verjaardag van Z. M. den Koning Wordt heden door het uitsteken van vlaggen en fcfet bespelen van het carrillou herdacht. Heden middag ten 12 ure hield het garnizoen eene groote parade, terwijl ten 2 ure een Militair Assaut werd gegeven. Dezen avond zullen de festiviteiten worden voortgezet. btllf «even ure zal vuurwerk worden ontstoken op het Exer citie-bastion en na afloop daarvan eene tooneel- De Tweede Kamer heeft hare werkzaamheden hervat en zal tot aan het Paasch-reces niet naar arbeid behoeven te zoeken. Of de klachtdat wij eene te veel redeneerende Tweede Kamer hebben, invloed uitoefende, Ipn spoedig blijken. Zeker is het, dat spreken en zwijgen op zijn tijd, eene moeielijke kunst, niet aan alle le den der Kamer eigeq is, maar zeker is het ook, dat hijdie eene meening is toegedaan geheel verschillende van die zijns buurmansdezen al zeer spoedig verveelt, als hij die meening met talent en kracht verklaart en verdedigt. Ook is er uit die zee van parlementaire gedachten, uie' nige treffende waarheid op te visschenterwijl door woord en wederwoord dikwijls iets aan 't licht komtdat anders verholen gebleven was. De Heer van Reenen nam weder plaats in de Kamer, en men zal van hem niet kunnen zeg gen, dat hij er niet te huis is. Volgens ge ruchten zou de minister van koloniën in de jongste dagen nu en dan conferentien gehad hebben met de Heeren Fransen van de Putte en van Hoevellhoogst waarschijnlijk ter zake van het agrarische wetsontwerp, dat eenige wij zigingen heeft ondergaan. Zeer verstandig van den Heer de Waal, dat hij het gevoelen inwint van specialiteiten in Indische zaken. De minister van Koloniën is een uitstekend knap man eri wellicht beeft er geen bekwamer koloniaal hoofd aan de groene tafel gezeten, maar toch wil hij luisteren naar den raad van een man, die eens met evenveel kennis als talent hier nieuwe denk beelden over Indië verspreidde en beleven mag, dat hij, toe* de revolutionnair genoemd nu be zadigd heet en veel vertrouwen inboezemt; ter wijl het oordeel van den Heer Franssen van de Putte, thans de geavanceerde in 't oog der oud- gastenbij hen, die den tijdgëest bijhouden groote waarde heeft. Dat de minister vau oorlog niet onwillig zijn zou om zijn portefeuille in auaere handen te stel len, mag men wel voor waarheid houden; trou wens de oorlogsportefeuille is eenigszins in inis- cïediet, omdat zij «duur" ia, maar waarheid is he ook, dat van Muiken èn als soldaat èn alt parlementair man, de gunst der Kamer ge niet. Dat zegt veel Het schitterendst betoog, ten behoeve vau het miliioenen tellende oorlogsbudgetverliest den strijd tegen de veldwinnende volks-opiuie, dat er geen behoorlijke verhoudiug is tusschen de eischen der defensie en de financiëele krachten der natie, en al het talent en geheel de persoon lijkheid des Ministers zullen die opinie niet ge makkelijk wijzigen. Dat van Bosse den minister van oorlog steeds tot een lager oorlogs cijfer drijft, is wel te gelooven, maar ieder minister van fi nanciën predikt, vooral tegen het opmaken der begrooting, zuinigheid, ten eiude met de ge wone jaariijksche millioenen-oratie voor de Tweede Kamer een goed figuur te maken. Mocht het van Muiken echter ernst zijn om #in ruste" te gaan en de lauwereu, door defensie en le- gerorganisatie te verwerven, aan een ander te gunnen, dan wijst de volks-opiuie op Knoop en Stieltjes en de Roo, als de mannen, waaruit een opvolger is te vinden. Of de naamdien Knoop op parlementair gebied maakte, dien, welken hij in de krfjgs-htteratuur verwierf, op zijde treedtbetwijfelen wijterwijl de Roo met zijn vurig temperament nu en dan zelf den weg naar een minister-stoel versperde en Stieltjes nog altijd iets politiek-nevelachtigs om zich heeft, dat allen, die zijne degelijke bekwaam heid op prijs stellen, zoo gaarne zagen weg- genomen.' Dikwijls gebeurt het ook, dat de door de algeraeene opinie aangewezen man voor eene mi- nisteriëele portefeuille niet wordt gekozen en, 't kan zijn, zeer tereqfotEene specialiteit is somtijds veel beter giiehikt «-drijver" te zijn, dan «gedreven te worden." De Tweede Kamer is, in dit opzicht, Ifkwijis het graf geweest voor groote talenten. Ook de heer van Bosse wordt gejaagd m, en meer nog, builen de Kamer door de pers. Het zoogenaamde moge Nederland" onderwerpt hertTdagelijks aan ae wtransfugie-kuur" en daar toe leent zelfs het Handelsblad de bekwame en vaste hand. Van Bosse de jaren spreken gewis bij hem ook een ernstig woord mee -— zet zich echter tegen die operatie in postuur en hij doet dit onder de stille toejniching van allen, die het «-zekere goede" niet prijs willen geven voor het //onzeker betere." Iutusschen, van bosse zal een harden strijd hebben te strij den tegen het //jonge Nederlandook al wordt hij openlijk en zijdelings door villusfcratiëu" op parlementair en politiek gebied gesteund. Binnenlandsch nieuws is er weinig. Eene geregelde stoomvaart op Indië, door het kanaal van Suez, is echter wel een verblijdend teeken des tijds, en dat Prins Hendrik der 'Nederlan den, die zich meer en meer beweegt op het bedrijvig tooneel der wereldook aan die groot- sche onderneming zijn naam leent, verheugt het Nederlandsche Volk. De Noorder Staatsspoorweg erlangt spoedig een nieuwe schakel in de lijn Meppel-Assen- Qroningen. Die lijn schijnt met groote -fees telijkheden geopend te zullen worden, eu aan 't gerucht dat Z. M. de Koning alsdan (in Mei) het noorden des rijks een bezoek zal bren gen mag men wel eeuig geloof hechten. De strenge vorst heeft de binnenlandse!» scheepvaart geheel gestremd en het kan, ook als bij spoedig zijn rol in dit saisoen heeft uitgespeeld, nog ettelijke dagen aanhouden, eer de correspondentie te water weder geopend is. 't Schaatsenrijden is in vele plaatsen aan de orde van den dagen de hardrijderijenvroeger inheeoi8ch alleen in 't noorden, beginnen ook in Holland eene plaats te erlangen op het al gemeen programma der openbare winterverma kelijkheden. Het Fneeche volk leefde dagen achtereen op schaatsen, en de prijzen en premiën, voor hardrijderijen uitgeloofdziju zoo vele be wijzen, dat er welvaart heerscht ook in 't Noor den des rijks. Eenige personendie voorgeven door ko ningin Isabella naar Spanje gezonden te zijn, om de meuschen te polsen en den stand van

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1