SCH00NH0VENSCHE COURANT WEEKBLAD ZÖNDAG 20 MAART r 38. 1870. VOOR DE KRIMPENER-, ALRLASSER- EN 10PIKERWAARD. BINNENLAND. BUITENLAND. S. W. N. vanNOOTEN te Schoonhoven, Vitgevert. /W>- 0,10. PRIJS OBER COURANT Voor Schoonhoven per drie maanden 0,60. Franco per post- 0,75. PRHt HR ADVERTENTIE Van 1 tot 5 regels Iedere regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco. gen drukkei _.r groote verwoestingen week zijn te Parijs 80 stelling van de ve^Z^/plaats als domicilie van onderstand. *Gouda, 18 Maart. Volgens geruchten zal deze stad in de volgende maandbij gelegenheid van de opening der Spoorweglijn Gouda Hnge, een bezoek ontvangen van Z. M. den Koning. In den loop dezer week zijn door eenige jonge lieden de eerste steenen gelegd van het te bouwen Remonstrantsche kerkgebouw alhier. Als eene bijzonderheid kan vermeld wor den, dat alhier in deze week een echtpaar het 621/rjarig huwelijksfeest heeft gevierd. - Zaterdagavond tusschen half elf en elf ure is te GOUDA een werkman, die metsijs weekgeld, van ongeveer zes gulden, naar hui» ging, in de gemeente Broek, dicht bij Gouda aangerand door vijf personendie eerst om tM bak vraagdenen hem daarna aangrepen en ge welddadig beroofden van zijn weekloon. Gouda, 19 Maart; Ds. Bloomers vw Wad- dinxveen heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. Het stelen schijnt hier aan de orde van den dag te zijn. Werd II. Zaterdag een werk man even buiten de stad van zijn zuur verdiend weekloon beroofd, Zondag 11. baalde men in een winkel het geld uit de lade, en dit werd Donderdag nog eens herhaald in een koffiehui». Op dien zelfden dag stal men eenige (men zegt 14) kazen op de markt. Een jongeling van ongeveer 16 jaren is vermoedelijk de dader van het stelen van geld uit de laden. Gorinohem, 17 Maart. Gepasteer den Zon dag werden hier even buiten de Waterpoort, binnen weinig oogenblikken tijd», teven zalmen gevangen, ter zwaarte van 10 tot 16 kilogr., die dadelijk 1,50 het kilo verkocht werden. Verleden week was de prijs nog 2,50 ƒ2,70. Zou de tijd nog eens terug koeren, dat de dienst boden een beding maken van niet meer dan eens of tweemaal in de week vroode visch” te eten Willigo-Langerak, 16 Maart. De hier zeer geachte hooidonderwijzer bij de openbare gemeenteschool, de heer H. Hijrieveldheeft, wegens vergevorderden leeftijd, zyn eervol ont slag gevraagd. Toezegging van beroep is verleend naar de Herv. gemeente van WILLLGE-LANGERAK aan den heer K. J. Neuman, predikant der Herv. gesticbts kerk van Meerenberg. Lexmond, 14 Maart. De Raad dezer ge meente heeft zich met twee adressen gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaalhet eerste bevat bezwaren tegen het wetsontwerp omtrent de nieuwe Rechterlijke indeeling ea wel speciaal tegen de opheffing van de Rechtbank te Gorinchem en het Kantongerecht teVianan; bij het tweede adres wordt bij de Kamer aan gedrongen op de aanneming van het wetsont werp, tot wijziging der wet van 28 Juni (Stbl. No. 100)door welke voorgenomen wijziging de gemeente zou worden ontheven van een drukkenden last, waaronder zij nu sedert ruim 15 jaren gebukt gaat. Voorts circuleert in deze gemeente een adres, gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende verzoek om bij het eventueel verleenen van concessie tot den aanleg vau een spoorweg rau Antwerpen SCHOONHOVEN19 Maart. In de zitting van den Gemeenteraad op 17 Maart 11. is benoemd tot Wethouder de Heer E. E. Denekamp, en zulks ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den Heer Blanken. De eerstaanwezende Officier van gezond heid bij het garnizoen te dezer stede, de Heer E. S. W. de Ronde, ontving dezer dagen de offi cieel© aanschrijving, dat het examen voor den rang van Officier van gezondheid der eerste klasse (Chirurgijn-Majoor), waarvoor ZEd. gedurende ongeveer eene maand te Utrecht moest verblijven, door hem met zeer goed gevolg is afgelegd. Het wetsontwerp nopens de grensverande- ring van Dordrecht en Dubbeldam is door de Tweede Kamer met 35 tegen 17 stammen aan genomen. Daarna is aangenomen mét 89 tegen 16 stem men (onder welke laatste Weder die van de af gevaardigden uit de kiesdistricten Gouda en Gorinchem, de Hoeren Hoffmann en Heems kerk Az., worden opgemerkt)het wetsontwerp tot afschaffing van de tepronkstelling en van de lijfstraf (geeseling), in de gevallen waarin deze straffen nog zijn bedreigd. Een wetsontwerp tot aanvulling en uit breiding van art. 437 van het wetboek van straf recht werd verworpen met 28 tegen 24 stemmen en over een wetsontwerp tot intrekking van artt. 2 en 4 der wet van 22 Juli 1814, houdende verbod van alle vreemde of particuliere loterijen, werd de discussie verdaagd. Het Staatsblad No. 47 bevat een ko ninklijk besluit van 4 Maart 1870, tot vast stelling van een tarief van bruggeld voor de brug over de rivier de Lek te Vreeswijk en van veergeld voor het veer tusschen Vreeswijk en Vianep. - In de memorie van beantwoording op het wetsontwerp tot wijziging der Armenwet, ver dedigt de regeering nader het wenschelijke van de afschaffing van het restitutiestelsel en de va»t- Berichten uit Sjianje melden, dat de hertog van Montpensier, in een duel, den prins Henriquez van Bourbon heeft gedood. Deze Henriquez van Bourbon was de volle neef van kouingin Isabella, en de broeder van haar gemaal. Hij bereikte den ouderdom van 47 jaren. Beleedigingen, door bem den hertog van Montpensier aangedaan, worden als oorzaak van het tweegevecht opgegeven. Tegen den Hertog van Montpensier wordt sene vervolging ingesteld, en men beweert dat bij naar Portugal de wijk heeft genomen. De graaf de Montalembertvan wien wij n oüs vorig nummer melding maakteu, is dezer lagen in den ouderdom van 60 jaren overleden, gedurende zijn geheele leven was hij een vurig verdediger vay het Catholicismedat hij met het iberalisme zocht te vereenigen. De pokken zijn in de Parijsche kazernen litgebroken en jichten daar groote verwoestingen tan, Jn de afgeloopen ‘J lersoneu aan die ziekte bezweken. Een vreeselijke zelfmoord heeft dicht bij Portiers plaats gehad. Een jongeling, omstreeks wmtig jaren oud, is, toen de trein, die naar Iken vertrok, uit den tunnel kwam, op de ails gaan liggen, waardoordaar de machinist mmogehjk zoo spoedig den trein kon doen tilstaaneen voet werd afgeredeneen dij ge- iroken en den buik open gereten. De onge- ukkige bezweek, na gedurende twee uren een muitataanbare pijn te hebben geleden. Hij roonde bij zijne moeder en zuster en was ove- igens van een voorbeeldig gedrag. Hij scheen lien nacht buitenshuis doorgebracht te hebben rat hem nog nooit gebeurd was. Te Antwerpen is uit het krankzinnigen gesticht eeu der verpleegdeneen voormalig pom- lier, ontsnapt, die door zijne zeldzame lichaams kracht bekend was. Hij vluchtte naar een hoog teil dak en weigerde terug te komen. Eenige luizenden menschen stonden om het gebouw erzameld, om te zien hoe bet aan de bewa- ers of de politie gelukken zou den vluchteling neester te worden. Hij dreigde den eerste, die lem naderde, naar beneden te werpen, maar •leef overigens zeer bedaard op zijne duizeling wekkende hoogte zijne kousen droog maken, Li© door het loopen in de goten nat waren ge worden. Twee kompagniën infanterie verschenen p het terrein om de orde te handhaven, ter wijl eene menigte pompiers en politie-agenten p de daken zich vertoonde. Aan den burge meester, die hem uit een zolderluik toesprak n hem eéne hooge betrekking bij de politie anbood, antwoordde hij, dat hij hoog genoeg was geplaatst. Eindelijk had zekere Mine, een Ier brandspuitgasten, die eene buitengewone iehaa/nskracht bezit, den moed den ongehik- ;ige te redden. Hij Het zich door een dak enster afzakken. Zoodra hij den krankzinnige lad bereikt, stelde deze zich te weer, maar in eu oogwenk had hij hein om het lichaam ge grepen en werd terstond opgeheschen door zijne neuehelpers. Eene daverende toejuiching viel lem uit duizende monden ten deel. Sedert het ontdekken van het jongste com plot, is men aan de grenzen van Rusland zeer gestreng ten aanzien van yreemdelingen. Dezer dagen werd eene jonge dime in verzekerde be waring genomen, dewijl het bleek, dat de door haar in groot aantal gebezigde papillotten met cijferschrift waren bedekt, s Bij nader onderzoek vond men in de voering vag haren reismantel der gelijke stukken verborgen '^benevens papieren, af komstig van Herten en andere documenten van revolutionairen. De jeugdige donna is onder ge leide van een paar stevige bewakers onverwijld naar Petersburg opgezonden. In het beruchte Sk-Pancras-gasthuis te Londen is weer eeu nieuw schandaal voorge- komeu. Een patient, dioden vorigen dag we gens longontsteking was opgenomen, heeft een flinke dosis castor olie en opium gekregen, die voor eeu ander patient bestemd waren. Aldus vergiftigd, was de ongelukkige den volgenden dag uit zijn lijden.

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1