SCHOONHOVEN» COURANT. WEEfoBLAD F. 41. ZONDAG 10 APRIL. 1870. VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD. 1 BUITENBAND. BINNENLAND. PRIJS KIER COURANT Voor Schoonhoven per drie maanden 0,80. Franoo per post - Q,7Ö. S. W. N. van NOOTÈN te Schoonhoven, Uitgetart. •etert. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer- 040. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franoo. -r- Men verneemt dat prins Pierre Bonaparte de som van 20,000 fr. heeft doen stortenwelke hij vrijwillig aan de behoeftigen der stad Tours 'beloofd hacl. Pe prins gaat voor twee maanden te Florence wonen. De werkstaking te Cieuzot, die volgens sommigen zoo gped als geëindigd kan worden beschouwd, krijgt weêr een ernstiger aanzien. De vrouwen beginnen zich in de zaak te men gen. Vrijdag-middag hebben verscheidene vrou wen de plaatsenwaar de kolen- werden gelost, omringd om de werklieden met geweld te dwin gen den arbeid te staken. Naar het schijnt gebruiken de aanstokers der onlusten de hulp van vrouwen an kinderelf, in de verwachting dat 3e welgezinde arbeiders tegen deze geen geweld zullen bezigen. De troepen blijven groot* gematigdheid in acht nemen. Hoewel Trauppman reeds zijn doodvonnis heeft ondergaanis het proces Trauppman mis schien nog niet voor goed geëindigd. Twee kroeghouders, niet ver van het moordveld bij Pantin wonende, hebben een hevigen twist met elkander gekregen en moeten bij die gelegenheid zich een en ander, iti verband met de misdaad van Trauppmanhebben laten ontvallen. De kroegen vau beide personen zijn voorshands ge sloten. Volgens den Ganloit heeft een der geëm- tloyeerden van het te Parijs gevestigde ban iershuis des heeren Rothschild een diefstal gepleegd ten nadeele van zijn meester van twee of drie millioen francs. De bediende was 18, jaren oud; sedert 1865 heeft hij steeds gesto len-, zonder dat het gemerkt is. De ex-koningin Isabella van Spanje js thans van harpn man gescheiden. De oeide echtgenooten hebben eene overeenkomst onder teekend, waarbij de geldquaestie geregeld en de bepaling gemaakt isdat zij voortaan gescheiden zouden leven, onverschillig wat er ook moge gebeuren. In de Maximilianstrasse te Weenen is Woensdag ,11. een in aanbouw zijnd huis inge stort. Men spreekt van 9 dooden en 7 zwaar gewonden. In Rusland wachten de goudzoekers met ongeduld den zomer af, om zich naar het pas ontdekt Russisch Californië, Finland en Lapland te begeven. Reeds rneer dan 1300 personen hebben zich bij den gouverneur van Archangel aangemeld, om de rivier Ljutpojoki, die zeer rijk aan goud wordt geacht, te mogen exploi- teeren. Een Duitsche boer wist in zijn geldver legenheid bij niemand hulp te krijgen; eindelijk besluit hij te Bchrijven aan den koning van Pruisen te Berlijn. Majesteit!" zoo schreef hij, eik moet 40 thai, betalen, die mij nie- nland wil borgen. Ik ben in mijne zaken niet gelukkig geweest en heb schulden gemaakt. Als ik nu mijn hour niet betaal, wordt alle» van mij verkocht. Het zou mij nu aangenaam zijn als Gij mij die 40 thai, tegen 4 pet. 's jaars wildet leenen. Ik zal aeker terugbetalen. Ip diepten eerbied uw meelt onderdanige." Eenige weken later ontving onke boer een brief, uit het geheime kabinet des(,kouing3waarbij hem de gevraagde som zonddr interessen voor onbe- paalden tijd geleend weid. SCHOONHOVEN9 April. Van verschillend» zijden verneemt men berichten van het ook alhier waargenomen prach tige natuurverschijnsel, op 11. Dinsdag-avond tus- scnen 8 en 9 ure. De lacht vertoonde in het noord-oosten een ster ken j rood en gloed, die on geveer een half uur aanhield en toen verflauwde. Op vele plaatsen dacht m»n aan braud, zoo zelfs dat te 's Hage een brandspuit aanrukte. Donderdag arriveerlfe' alhier de heer in specteur van het lager [onderwijs in de prov. Zuid-Holland, Dfc. M. Liiido, die de open bare scholen te dezer plaatse bezocht. Wegens het heerschen der mazelen alhier is de Paaschvacantie op de opnb. school voor lager onderwijs ééiie week vervroegd. *De dienstbode van den heer v. d. K. al hier viel Donderdag middag in de Oude-Haven. Reeds was zij in zinkenden staat, toen de kor poraal J. van Doome, dit bemerkende, zouder zich te bedenken, geheel gekleed en gewapend in het water sprong en de voldoening smaakte haar weldra te redden. De Eerste Kamer heeft 11. Woensdag de Agrarische wet met 25 tegen 12 stemmen aan- genojnen. Dpor de Tweede Kapier is het wetsontwerp tot wijziging der armenwet aangenomen met 54 tegen 14 stemmen. De minister van financiën heeft, van de besturen der langs de Maas, Lek, Waal en Rijn gelegen gemeenten, opgave gevraagd van den aanvoer van zalm, gedurende de laatste 50k 60 jaren. Lekkerkerk, 7 April. Heden avond om streeks elf uren brak in de kom der gemeente bij den verver D. Goedhart een hevige brand uit, die in weinig tijds het gebouw in den asch legde. Door ae ijverige pogingen van de brandweer, die oogenblikkelijk tegenwoordig was, is het mogen gelukken de belendende gebou wen te bewaren. De heer burgemeester was tijdig genoeg aanwezig om ieder met raad en daad bij te staan. Menschenlevens zijn niet te betreuren.^ Gebouw en inboedel waren ver zekerd; de oorzaak van den brand kent men niet. ^Kinderdijk, 8 April. Gisteren-avond had in het societeits-lokaal alhier de aangekondigde Letterkundige en Muzikale Bijeenkomst ter be vordering van een liefdadig doel plaats, welke bijeenkomst door een talrijk en gedistingeerd pu bliek werd bezocht. De Heer F. Haverschmidt van Schiedam trad als spreker op en droeg eenige schetsen voor «ruit de portefeuille van zijn vriend Mr. F. Haas", welke voordracht van den zeer verdienstelijken spreker een ruimschoots verdien den bijval verwierf. Deze lezing werd afgewis seld door den zang van Mejufvrouw Valentine Ledelier, Professor aan de Vlaamsche Muziek school te Antwerpen, welker uitvoering in één woord prachtig is te noemen. Dé Heer Doc tor Kros dankte na den afloop voor het gesmaakte kunstgenot en bracht een woord van nulde aan al de aanwezigen van dien avond, en inzon derheid aan de Directie van den stopmbootdienst op de Lek, firma J. H. van Santen en Co., die zoo bereid willig een schroefboot heeft afgestaan om de bewoners van Streefkerk, Nieuw-Lek- kerlandLekkerkerk, Krimpen a/d Lek en Slik kerveer kosteloos in de gelegenheid te stellen deze bijeenkomst te kunnen bijwonen, alsmede aan den Heer P. A. van Schagen alhier, voor het kosteloos verschaffen der programma's en toegangkaarten. *Gkmda, 9 April. Verledeu week is alhier overleden Elizabeth JanknegtWed. H. J. Claes- sensin den ouderdom van 78 jaren. Zij be hoorde onder de weinige overgeblevenen, die on der Napoleon den toéht naar Rnsland mede ge maakt hebben. Naar men thans met zekerheid vermeldt, heeft het R. C. kerkbestuur van de kerk op de Haven alhier terrein aangekocht op den Kleiweg, ten einde eene nieuwe kerk te bouwen. De stad zal hierdoor tevens niet weinig verfraaid worden. r Aan de heer H. RijneveldHoofdonder wijzer te WILLIGE-LANGERAK, is door den gemeenteraad op zijn verzoek een eervol ontslag uit die betrekking verleend, in te gaan op 1 Juli e. k., onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, gedurende ruim 47 jaren aan de gemeente bewezen en met toekenning van recht op pensioen. De Scherpschutters-Vereeniging Brederode te VIANEN heeft in de vorige week een too- neelvoorstelling gegeven, en uit dep opbrengst een vaandel aangeschaft. tJtreoht, 6 April. Heden morgen z\jn hier drie Japansche officieren; waaronder een Prins, aangekomen ooi de forten te bezichtigen. Op het Sterrebosch werden voor hen evolutiëa ge daan door de artillerie. Morgen vertrekken zij naar Hannover. De vangst van winlerzalm te HARDINX- VELD is afgeloopen en de visscherij van elft geopend. Van Januari tot op heden zijn er in' het geheel in het vischwater dezer gemeente 219 stuks gevangen, wegende 2386 kilo's en verkocht voor 5983. Gisteren is tot Polderschout en Seore- taris der beide polders Gelkenea en Aramers- Graaftand, Achterland en Peulwykin plaats van den heer K. Verlek, onlangs tot hoog heemraad benoemd, met bijna algemeene stem men gekozeii de heer A. Hakkesteegt. In de plaats van den onlangs overleden heer D. Slingerland is gekozen tot lid VBnden gemeenteraad te MEERKERK de heer ABik ker Jac.z. en tot voorzitter van den polder Quakernaak de heer G. Bikker Jac.2. Vreeswijk, 6 April. Heden werd alhier door de administratie der domeinen publiek verpacht de heffing van het bruggeldover de schipbrug

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1