SCH00NH0VENSCHE COURANT m. ra. WEEKBLAD 1 ZONDA& 8 MEL 1870. IT. 45. VOOR DE KRIMPENER-, AIRIASSER- EN LOPIKERWAARD. ICS. [aar! er, BINNENLAND. LEN. IA I BUITENLAND. S. W. N. van NOOTEN te Scboonhovin, 1 graanzolders zijn allen èen prooi der vlammen geworden. Als gevolg van de crisis, die in den jenever heerscht door de voorstellen lot wijzi ging van het belastingstelsel in België, werd in de bedoelde distilleerderijdie aan 250 it 300 man werk verschaft, en nacht met koorts achtige bedrijvigheid gearbeid. In den nacht van Zondag op Maandag werd brand ont dekt; de aanwezige werklieden beproefden de vlammen- te stuiten, maar 't mocht hun niet baten; ook'de pogingen van de brandweer bleven vruchteloosniettegenstaande 27 brandspuiten ontzettende massa’s water in de brandende ge bouwen wierpen. Tegen 6 uur in den morgen vielen de muren van de brandende perceelen in, waardoor twee brandspuitgasten en een werk man gekwetst werden. N op de lie in de ANKEN Mei a. e. 1A. Mei i den en de nhovea. )ORT,en k. Meter («78) '1,60. in alle imer erf; ft franco Vicolaac- itheid te (ÖM) PRIJS KIER COURART Voor Schoonhoven per drie maanden 0,60. Franco per post- 0,75. je werk- vervoege c. (871) X)TEN succes: en door o een ge e pad, met inaven. i het Uit- PRIJI DEA ADVERTERTIÉR Van 1 tot 5 regels0,50. Iedere regel meer- 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco. n sind» on- Slijm- b handtee- slke hand- nnede het op te xij u i»k*el, dat SCHOONHOVEN, 7 Mei. Zooals wij in ons vorig nommer meldden, - - Ketwich, predikant gemeente mens, op armiddags het ite gevolg gebruikt ig «eer 1 en zeer •t doosje, tavolgende rgh, Haar- i Thiel. I, A. Stem, •oet. nyper. iten Kolff, IC den Steen- irrtr, 87S. i, geb. dee eteohtw ■Jf alleen vrm, te EB" Ge- (676) vol ontslagen als burg, van Sluipwijk eu van Stein; tot burgemeester van laatstgenoemde ge meenten is benoemd F. H. Bulaeus Brack, ten einde die betrekkingen gelijktijdig te bekjeeden met ’t burgem. te Reeuwijk. Z. M. heeft benoemd bij de dienstd. schut terij te Schoonhoven tot auditeur bij den schut tersraad H. P. Voorduin, notaris aldaar. Z. M. heeft benoemd bij het 2e. reg. vest- artillerie, tot len luit, den 2e. luit. M. J. Telchuys, van het corps. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Oudewater, C. A. van Blaricum, can- didaat-notaris te Utrecht. De Tweede Kamer der Staten-Generaal komt tot hervatting van hare werkzaamheden weder bijeen op Dinsdag 10 dezer. Door de administratie der posterijen wor den met 15 dezer zoogenaamde poitzegels(Chiffres taxes) ingevoerd, zooals er reeds in de meeste andere landen in gebruik zijnmet het opplakken waarvan de post-administratie, in plaats van met de thans gebruikelijke onduidelijk geschreven cij fers, het port van ongefrankeerde brieven aan duidt. De zegels zijn van 5 cent (bruine druk op rose papier) en van 10 cent (paarsche druk op blauw papier.) F. De Christelijk Gereformeerde kerk in Ne derland is dezer dagen als wettig kerkgenootschap erkend en zal dus voortaan als lichaam deelen in al de rechten, die door de wet in Nederland aan bestaande kerkgenootschappen worden toe gekend. Gouda, 4 Mei. De feestelijkheden, bij gelegenheid van de opening voor ’t publiek van den spoorweg Gouda-'s Gravenhage, zijn Zondag in de beste orde afgeioopen. Den geheelen dag bewoog zich eene groote menigte over de stra ten die natuurlijk ’s morgens en ’s avonds op de markt te zamen kwam. Van half een tot tweeën voerde de kapel der d.d. schutterij alhier eenige muziekstukken uit en gedurende den geheelen avond van 7 tot 11 ure deed zich de kapel der dd. schutterij te Utrecht hooren. Daartoe was de fraaie muziektempel, die ’t eigendom der gemeente isop de markt opgeslagen en tijdens de muziekuitvoeringen be woog zich de vroolijke menigte in de nabijheid daarvan. Was de illuminatie door het mingun stige weder ten deele mislukt, het met recht «/schitterend vuurwerk” slaagde volkomen. Alle 12 nommers deden den vervaardiger, den heer P. L. v. d. Brugh, eer aan. Door den commissaris des konings in de provincie Zuid-Holland is tot lid der commissie Yoor de eindexamens van hoogere burgerscholen benoemd Dr. W. Julius, directeur aan de hoogere burgerschool alhier, en door den cominissaril des konings in de provincie Zeeland tot lid derzelfde commissie de heer K. Mars, leeraar aan die school en directeur der burgeravond school. Een aardig plan wordt door een briefschrij- ver uit GOUDA in het Leidsche Dagblad geop perd. Door de nieuwe spoor weglijnen meent hij wordt Gouda een punt, waar de handelaren uit Zooals wij in ons vorij herdacht Dr. C. J. van alhier, 11. Woensdag zjjne 25jarige evangelie bediening. Van verschillende zijden ontving de geachte leeraar op dien dag blijken van be langstelling die duidelijk bewezenhoezeer ZEw. in de algemeene achting deelt, en zijn werk wordt gewaardeerd. Door den kerkeraad en het kerkbestuur werd den jubilaris een bronzen pendule aangeboden. Terwijl wij in staat zijn, mede te deelen, dat ZEw. in de voor- middag-godsdienstoefening van morgen zijne 25jarige bediening hoopt te herdenken, mee nen wij de tolk te zijn van velen, wanneer wij dén heer v. Ketwich kracht en lust toe- wenschen om nog langen tijd ten nutte der gemeente Schoonhoven werkzaam te zijn. Hebben velen de aankondiging van eene wijziging en verbetering in de diligence-onder- neming van Schoonhoven op Gouda, onder di rectie van de firma A. J. de Ruijter Co., met genoegen gezien, thans zal men in achter staande advertentie het teleurstellend bericht vindendat de dienst op de beide nieuwe ver trek-uren voorloopig is gestaakt. Naar wij ver nemen is door eenige ingezetenen alhier en te Gouda concessie aangevraagd tot het daarstellen eener nieuwe onderneming, terwijl ook, zooals men ons heden mededeelt, de bekende firma van Gend Loos maatregelen zal nemen tot het in werking brengen van een diligence-dienst tusschen Gouda, Schoonhoven en Gorinchem. Wij hopen dat het bij de verschillende on dernemers niet bij planuenmakeu zal blijven, maar dat wij spoedig worden in het bezit gesteld van eenen goeden.gemakkelijken en gëregelden dienst op Gouda. Voor Schoonhoven is dit eene groote behoefte, en voorzeker zou eene zoodanige onderneming kunnen rekenen op de ondersteu ning van het reizend en handeldrijvend publiek. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Lisse H. C. Schuyt van Castricum en hem eer- De geruchten aangaapde een voorgenomen aanslag op het leven van den keizer Napoleon hebben zich bevestigd. Vrijdag il. is een ze kere Baurie te Parijs gearresteerd, die van En geland is gekomen met den toeleg om den kei zer te dooden. Hij heeft reeds bekentenis ge daan. De politie was ingelicht en had een sig nalement ontvangenzij deed alle mogelijke na- sporingen, en met geen ongunstig gevolg. Men vond bij den gearresteerde een revolver met zes loopen en een som van 100 fr., die hij bekende denzelfden morgen te hebben ontvangen om de misdaad te volvoeren. Hij was bovendien in het bezit van een brief, gedateerd van Loiïden en geteekend Gustave Flourens, waarin uitvoerige instructiën, hoe te handelen. Nog dienzelfden avond heeft de politie drie personen gearresteerd, die in het complot betrokken waren. Een vierde persoon riep bij zijn arrestatie//Makkers, helpt mij, men wil een republikein arresteeren I” Ou- middellijk schoten tal van straatjongens toe, wier pen zich op de politie-eigen ten en bevrijdden den bedoelden persoon. Bij huiszoeking van een der gearresteerde personen vond men een kist met een twaalftal patronen en een twintigtal hand granaten. Ook ontdekte men in een buste van Garibaldi en in een van de Lamartine papie ren die op de samenzwering betrekking hebben en een recept tot vervaardiging van een potas sium-zout. Een flesch, gevuld met eene ontplof bare zelfstandigheidwerd insgelijks gevonden. Zaterdag-ochtend heeft de politie Jules Lermina gevangen genomen in een huis, waar hij zich sedert den vorigen avond schuil hield. Een con ducteur op den Noorderspoorweg werd almede i n verzekerde bewaring gesteldals beschuldigd van zich geleend te hebben tot het overbrengen yan een groot aantal revolvers, die te Luik be steld waren door uitgeweken Fransche republi keinen. Naar het schijnt heeft het vertrek van Ledru Rollin, naar Londen, den heer Piétrc op de ge dachte gebracht, dat er iets gaande wasen al- zoo tot de ontdekking van het complot geleid. Het behoeft geen betoog, dat de ontdekking van de samenzwering menig burger, die anders den 8en Mei van de stembus zou weggebleven zijn, of zijn biljet met «neen” zou hebben in gevuld, bewegen zal tot het uitbrengen van een, voor het gouvernement, gunstig votum. Naar men bericht is reeds een 40taï personen gear resteerd, die in deze zaak betrokken zijn. Het concilie heeft het schema van den kleinen catechismus aangenomen. Ben tiende der aanwezige bisschoppen (namelijk die uit Duitsch- land en Hongarije, welke den catechismus van den eerwaarden Canisius wenschen te behouden) heeft daartegen gestemd. In den nacht van Zondag op Maandag werd Antwerpen door een zwaren brand geteis terd. De groote distilleerderij van de heeren van den Berg Clede uitgestrekte bureaux van de scheepsmakelaars, de magazijnen, die voor de distilleerderij tot bergplaatsen dienen, en de Op het stationsplein van den Noorder spoorweg te Weenen is den 1 dezer het stand beeld van den vrijheer Salomo von Rothschild onthuld.

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1