SCHOONHOVENSCHE COURANT WEEKBLAD ZONDAG 5 JUNI. N°, 49. 1870. VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD. BRINK H BBDEBRlïEN. mum m* Mvnnimla 1 90 218} 206} 86; 85* 85* BUITENLAND. BINNENLAND. hare tegen woor- >i 1870. K Iedere regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Intending franco. 8. W. N. vanNOOTHN te Schoonhoven, Uitffèv^s. >1. Heivan de en van de van ƒ0,95 t 0,80 per •er j kilo Aardappe- seen hennep ijgeude dan markt meer 6 per stuk. 12 partijen, 1. Goeboter 7 tot/14; :ren 6 tot PRUS DEZER COURANT; Voor Schoonhoven per drie maanden f 0,60. Franco per post 0,7ö. 'I ci’ i1 iO a 11,50; f 7,50 a Haver van I. Dui- ippelen van 0,80 a 0,95 iuka. Van 1 tot 5 regels0,00. r0,10. 1ste qual. jerd werden t kilo boter, be en Over- f 8 a 9; 3 en Zeeuw* 40 7. 5. Gerat. 1,80 a 5,20 3,60 a 5 ,80 a 7,60. i kalfkoeien 180 en 3de 12, enkele erloopertjes 11 K 15. l; Weiboter inden eieren voerd 764 10 nuchtere ken» en 182 2de qual. ral. 70 0., 20 Mei. 55; 671 87; 88 30 30U 33t', 33f 93; 93» 91| 82» 681 68 223 2151 48; 55; MA 462 114J 53; 49; 79; 95 84| 85; 118* 98 32; 69 68; 69; 82 ihoonhovea. De stad Keulen heeft verzocht de ves tingwerken die haar omgevenop te heffen of te verplaatsen op zoodanigen afstand, dat zij hare ontwikkeling niet langer belemmeren. De regeering heeft daaraan niet alleen gehoor ver leend maar daarenboven aan die stad veroor loofd de naastbij gelegen dorpen te aiinexeereu Keulen verkrijgt derhalve met slechts een uit-’ gestrekter gebied, maar tevens verheft zij een groot aantal plattelandsbewoners tot den rang van stedelingen en Keulsche burgers. De vroeger bedoelde vestingwerken, gedetacheerde forten, zullen zoover van de stad worden verlegd, dat zij meer dan het dubbele van dige oppervlakte verkrijgt. Sedert eenige dagen waren hierzoo meldt men uit Hamburg, allerlei ongunstige geruch ten in omloop ten aanzien van het geldelijk beheer van de stedelijke waterleiding. Eens klaps werden die geruchten op noodlottige wijze bevestigd door het treurige bericht, dat de kassier en de ingenieur dier inrichting zich van het leven hadden beroofd. Het onderzoek naar den topstand der kas, onmiddellijk daarop in het werk gesteld, toonde spoedig aan, "dat er een deficit bestond van ruim 200,000 mark banco; men vreest echter, dat men een veel aanzien- lijker tekort zal vinden wanneer men den waren toestand van het financieel beheer beter zal heb ben leeren kennen. Te Brussel heeft een zeer zonderling en zeer zeker zeldzaam voorval plaats gehad. Eenige SCHOONHOVEN4 Juni. Door B. en W. alhier zijn op Maandag 30 Mei jl. publiek aanhcsteed: Het leveren en leggen van kei- en klinker-bestratingen binnen deze gemeente; welke besteding den daarop volgenden dag door den laad niet is gegund, als zijnde 2000 boven de be- grooting. Verder zijn nog ten zelfden tijde publiek herbesteed eenige werkzaamheden bin nen de gemeente, als: le. De kaaimuren, aannemer A. van Veelen alhier, voor 209. 2e. Het verstralen van een gedeelte op de Oude Haven (O. Z.), aannemer C. Verdonk al hier, voor 104 (niet gegund). 3e. Het be straten met klinkers, etc. op de Scheepma- kershavenaannemer P. Prast alhier, voor f 168. 4e. Het verstralen van keien, aannemer C„ Verdonk, Voor 0,28 per meter. Gisteren werd de op 11. Woensdag over leden C. P. van der Hoek jongeling bij de Art. Instr. Komp., met militaire eerbewijzen ter aarde besteld. Bij Kon. besluit van 31 Mei is aan L. L. M. van Koetsveld van Ankeren, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van directeur van het postkantoor te Gouda behoudens -aanspraak op pensioen. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging der armenwet aangenomen met 32 tegen 4 stemmen. Mede heeft de Kamer aange nomen de wetsontwerpen tot vereeniging der ge meenten Reeuwijk, Sluipwijk en Stein, en Noord en Zuid-Waddinxveen en Broekhet eerste met 18 tegeii 13, het tweede met 25 tegen 6 stem men. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroe- ping gescheiden. Door de Tweede Kamer is de Suikerwet aangenomen met 42 tegen 35 stemmen. Tegen o. a. de Heeren Hoffman, de Brauw, Heems kerk Az. en Begram. Voor de benoeming van een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, zal in het hoofdkies- district Ridderkerk herstemming plaats hebben tusschen de Heeren Mr. G. A. de Raadt en C. A. Molenaar. Aan het lokaal van het Provinciaal Be stuur in Zuid-Holland werd 1.1. Maandag aan besteed de aanleg van eene telegraaflijn met Eene ontzettende ramp heeft de ge meente Bodegraven getroffen. Ruim 120 gebouwen zijn door het vutir ver nield en honderden"' gezinnen op dit oogenblik van huisvesting, bezittingen en middelen van bestaan beroofd. Velen hebben alles verloren, Wat zij bezaten, en gaanworden zij niet geholpeneen toekomst van kommer en gebrek te gemoet. Dringende', spoedige hulp wordt van het geheele Nederlandsche volk ge vraagd. Wij belasten ons van heden af met de ontvangst van giftendie wij aan den Burgemeester der gemeente Bodegraven of aan eene daartoe bestemde Commis sie zullen overmaken. Van hetgeen men ons voor de onge- lukkigen zal willen doen toekomen wordt in het volgend nommer dezer courant dankbaar melding gemaakt. S. W. N. van Nooten. één draad van Gorinchem over den Zuider Lin- gedijk langs Asperen naar Leerdam, met het onderhoud daarvan tot 31 December 1870. Daar voor waren acht inschrijvingsbiljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer W. Looijen, te Heukelom, voor 777. Gouda, 3 Juni. Zondag 12 Juni zal Da. Bloemfers van Waddinxveen alhier bevestigd worden. Volgens de laatste volkstelling bedroeg het aantal inwoner^ alhier 16,108, waaronder 7661 mannelijke en 8447 'vrouwelifte. Voor den schietwedstrijd, die den 21 Jüni te Utrecht zal gehouden worden doof de weer- baarheids-vereeöigtag ^Willem de Zwijger” en waaraan rille weerbaarheids-vereenigingén door hoogstens 5 peHonen kmtnén doen deelnemen, zullen ook van de vereeniging r Burgerplicht” alhier 5 personen afgevaardigd worden. Zondag had alhier in de R. C. kerk op de Gouwe eene stoornis in1 de godsdienstoefe ning. plaat» door een man uit Haastrecht, die, waarschijnlijk door verstandsverbijstering, begon te roepen, dat hij de Paus was. Met geweld heeft men hem uit de kerk moeten verwijderen waarna hij der politie is overgeleverd, die hem naar Haastrecht heeft doen brengen. Bedoelde persoon is vroeger werkelijk te Rome geweest en heeft volstrekt geestelijke willen worden. Ver scheidene vrouwen zijn door den schrik in on macht gevallen. Ds. E. A. Lazonder te Berkel heeft ook voor het tweede beroep naar Wageningen be dankt. Verleden week is te HARDINXVELD een uiterwaard, groot 24 bunders 46 roeden, verpacht voor 119 gulden het bunder, om twee maal te mogen hooien, en deze zelfde hooilan den zijn verleden jaar verpacht voor slechts 66 gulden het bunder. Men schrijft uit BREDA, dd. 25 Mei; Gisteren morgenten 5 urebegaf zich zekere K. v. V., koopman in lompen, oud 51 jaren, wonende alhier, met zijn hondekar naar buiten en was nauwelijks even buiten de stad gekomen, of hij kreeg een toeval en viel tegen den grond. Na eenigszins daarvan bekomen te zijnstond hij op en wilde zijn weg vervolgen; maar pas had hij weer een tiental schreden gedaanof hij sjakte andermaal in een en was een lijk. De ?oor bet karretje gespannen hond vlijde zich dadelijk bij het ontzielde lichaam zijns meesters neder, en toen eenige voorbijgangers het lijk bespeurden en naderen wilden, wist hij als trouwe wachter heu op een eerbiedigen af stand te houden. Wat men ook in ’t werk stelde om het dier tot bedaren te brengen, alles bleef vruchteloos, tot men het een strop over den kop wierp en daarmede van het lijk aftrok. De politie, die middelerwijl ter plaatse aanwezig was, legde nu den overledene in het karretje, om hem naar de stad te vervoeren. Het kostte echter vrij wat moeite, den hond aan het trek ken te krijgendruipetaartende en steeds om- ziende naar zijn overleden baas, trok het trouwe dierdat waarlijk een minder hard lot verdiende, eindelijk het karretje langzaam voort. potsenmakers hebben des nachts eene wacht, terwijl de bevelvoerende sergeant en zijne man schappen in diepen slaap gedompeld waren, ont? wapend en de geweren, die zij medegenomen haddenvoor de denr van een generaal gebracht, aldaar aangebeld en zich vervolgens in allerijl uit de voeten gemaakt. Deze zoogenaamde grap kan den kommandant der wacht duur te staan komen, doch men hoopt dat zijn jeugdige leef tijd (17 jaren) en de omstandigheden der zaak in gunstige aanmerking zullen genomen worden. Men meldt uit Rome van 2 Juni i De onfeilbaarheid van den Paus zal worden afge- kondigd op het feest v^i St. Pieter. Vervol gens zal het Concilie wprden verdaagd tot f5 Ictober.

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1