SCH00NH0VENSGHE COURANT WEEKBLAD ZONDAG 7 AUGUSTUS. N°. 58. 1870 VOOR OE KRIMPENER-, RLRUSSER- EN LOPIKERWAARD. rö. NIEUWSTIJDINGEN. ■e i S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. totdat wereld PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 1 tot 5 regels J 0,50. Iedere regel meer - 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco. den, niet toeliet or assurantie af die wel deden doen; dat wil fittingen tegen -ten worde» opgeroepon. - Wjj blijven deze zaak voortdurend aanbevelen. IK, jssel te naar Hoornaar Rinmialda te Aar- Ebbinge, naar ude, naar Pij en. )r L. Kan de Beer, ral Slothouwer te on voor Sater Cal- tamtlag Reijerkerk ostland Ringnalda er van Beusekotn te ider te Berkel c. a., lambrugge, voor te Won». voor rendiji. [OVEN. i 29. Juli 1870. tuders H. Keene en Jacoba, ouders G. na, ouders D. vod laders J. Schenk en ran het mannelijk a en J. de Haan. >ot van H. van Eek. ooten, Schoonhoven. SCHOONHOVEN, 6 Augustus. Volgens een bericht uit Berlijn is Dinsdag voormiddag ten 10 ure het kleine detachement, dat te Saarbrücken ligt, door drie vijandelijke di* visiën aangevallen, en de stad met 23 stukken beschoten. Ten 12 ure werd de hoogte van de excercitie-plaats, en ten 2 ure de stad door de Pruisen ontruimd; zij hadden zich tot het naast- bijgelegen steunpunt geretireerd. Hunne ver liezen waren betrckkelijk gering. Ujt Parijs meldt men omtrent dit bericht het volgende: Aan onze zijde zijn 11 man, waar onder een officiergesneuveld. De geüeele divisie Frossard was in het vuur tegen drie Pruisische divisien. Saarbrücken is gedeeltelijk verbrand. De Franschen zijn thans meester van de hoogten bij Saarbrücken, vanwaar zij den spoorweg naar Trier beheerschen. De keizer had bevel gegeven, slechts wanneer het noodig was de mitrailleuses te gebruiken; dit geschiedde; op 1600 meters werd er mede gevuurd op een vijandelijk peloton, dat over den spoorweg defileerdeen waarvan de rechterlinie, met verlies van de helft der man schappen uiteengedreven werd. Met een tweede Voor de behoeftige achterblijvende!! van hen, die als militieplichtigen zijn opgeroepenis bij den heer Engelbregt en aan het Bureau dezer Courant ont vangen van X. 2G. G. 1 W. 1T. en S. 1v. E. 3; A. f 2; C. R. 1- N. N. 1- A. V. f 0.50N. N. 1X. 0.50; H. 0.50P., op hoop van navol ging, 1; X. X. 0.10; - M. V. K. 2.50; N.K. 2;- A.«z 2. Te zamen 22.10. Terwijl aan de gevers hartelijk dank wordt g&zegd, wenschen wij mede te deelen, dat latere giften ook, zoo noo dig, zullen strekken tot ondersteuning van behoeftige achtergebleven betrekkin gen van schutters, wanneer die moch- 11 T-"" i'g"- hem op onberekenbare schade kwam. Doch door die schil en schande wijs gewordenvoegde het zich thans bij de vereeifging, die in de laatste conferentie te Genève -ƒ20 Oct. 1868 - met blijdschap mocht constateren, dat bijna geheel Euroj» was toegetreden tot de vereeniging van het Roode Kruis. Ziedaar de oorsprong) Nu nog een enkel woord over de werkzaamheid van dien bond. Zijn voorname doel is de hulp aan gekwetste en zieke soldaten in tijd van oorlog zoo alge meen en zoo volledig mogelijk te maken. Al gemeen en dat is net bekoorlijke van deze ver- eeniging. In het liefdewerk kent zij geene uit sluiting. Zij vraagt niet, tot welk leger de ge wonde behoort. Hij is een mensch. Dal is genoeg om jegens hem het werk van den barm hartige» Samaritaan te verrichten. Het roode kruis is dan ook het tepken van onzijdigheid. Een witte band met dat - kruis om den arm ge houden, maakt do help'!»'»'en helpeten der ver eeniging kenbaar. Is een huis of een in al lerijl opgeslagen tent tot hospitaal ingericht, do witte vlag met het roode kruis herinnert aan de onzijdigheid en onschendbaarheid dier plaats. Daar overwint de algemeene menschenliefde den haat der oorlogvoerende partijen. Het is te vreezen dat die vereeniging in onze dagen onbeschrijfelijk veel werk zal hebben dat talïoozc gewonden en zieken hulp zullen ver- eischen. Maar dan merken wij ook met blijd schap op, hoe algemeen tegenwoordig de liefde werkt. Niet slechts in Duitschland en Frank rijk, maar ook in andere landen, die in den krijg niet betrokken zijn, ontwikkelt zich een groote werkzaamheidopdat men gereed zij tot hulp, wanneer deze noodig ip. En waarin moet nu deze hulp bestaan Er bestaat immers een geneeskundige dienst bij ie der leger Maar Solferino en Königgratz heb ben met akelige duidelijkheid geleerd, dat de legers beter zijn ingencht om te moorden dan te genezen. De militaire geneesheeren en de rijks- hospitaalsoldaten hebben hun handen vol, en nog blijft er onnoemelijk veel te doen over. Of schoon in Amerika gedurende den laatsten oor log do geneeskundige hulp alleruitneznendst was ingericht, heeft het volk daar 160,000,000 opgebracht, om meerdere hulp aan te brengen. Persoonlijke medewerking van deskundigen wordt dringend gevorderdevenals bekwame helpers bij operaties. Liefderijke oppassing der onge- lukkigen door mannen en'vrouwen maakt deze vet eeniging, naar het schoone woord van E. de Laboulaye, tot een lustchenperwon, die de liefde van het volk tot het leger brengt. Instrumen ten, verbandlinnen, pluksel, bedden, dekens, vervoermiddelen te land en te watervoor de herstellenden versnaperingen en boeken, en voor dit alles geldziedaar wat de vereeniging vraagt, en tegenwoordig dank zij den opgewekten geest ruimschoots ontvangt. Reeds wordt in ons vaderland menig plan beraamd om hulp te brengen, en mocht Nederland zelf in den oor log gewikkeld worden, het zou de heilzame wer king van deze edele vereeniging overvloedig on dervinden. Jahet is een edele zaak 1 Onder al de recht-, matige verontwaardiging over dat hemeltergend HET ROODE KRUIS. Op den 24en Juni 1859 stonden te Solferino meer dan 300,000 man gewapend tegenover elk ander. 15 uren duurde de slag, 80,000 men- schen werden gedood of jammerlijk verminkt. Deze cijfers zijn welsprekend. Maar wat niet te beschrijven valt, het is de namelooze ellende, die de gekwetsten moesten verduren door gebrek aan hulp. Drie dagen na het gevecht was men nog bezig van het bloedige veld de gewonden weg te dragen over welke niemand zich al dien tijd had bekommerd. Daardhboveu kon de ge neeskundige dienst volstrekt niet in den nood voorzien. Het personeel was op verre na niet sterk genoeg; vervoermiddelen, instrumenten, verbanden enz. ten cenenmale onvoldoende. On twijfelbaar zeker zijn er talloozen gestorven, die door meerdere en betere hulp hadden kunnen gered worden. Gelukkig was een edel mensch getuige van al die ellende. Henri Dunanf, een aanzienlijk burger van Genève, die met het oorlogsbedrijf niet te maken had en slechts toevallig gedurende den veldslag nabij Solferino vertoefde, heeft ver haald wat hij gedurende twee maanden op en nabij het slechtheid heeft bijgewoond. In zijn wSouvenir de Solferino” bij ons vertaald door Dr. Basting onder den titel van //Solferino, de stem der menschheid op het slagveld” beschreef hij wat hij had gezien en riep Europa op om middelen te beramen, waardoor de gruwel van den oorlog zon verzacht worden. Hij drong aan op het vormen van maatschappijendie de han den aouden ineenslaan om bij een nieuwen oor log aan de gewonden overvloedige en doeltref fende hulp te verleenen. Zijne stem werd ge hoord. Op 22 Augustus 1864 werd de eerste conferentie te Genève gehoudenom tot dat doel te geraken. Weldra werd er eene internationale vereeniging gevormd. Ongelukkig traden niet alle volken toe, en in den oorlog van 1866 moest Oostenrijk ondervinden, dat zijne aar zeling om zich aan dien bond aan te sluiten PRIJS DEZER COURANT; Voor Schoonhoven per drie maanden f 0,60. Franco per post 0,75. idheid eene kot- i konden grond I, het fatalisme, onkruid dat het 1 mogelijk moet 1 dat wij niet geplaatste mild est dan deugden worden bestuurd tvaardigheid en der gemeente mi 1870. 1870.) “P; denng worden ge- men goedgekeurd; aanteekening, dat and dat bij de be- punten zijn aan- el zijn beantwoord, de notulen onjuist architect is opge- itwerpen. gewijzigde plans rorpendoor deaar- 3H architect, ala licht. oten, alvorens een gevoelen jan den issie in té winnen, rschijnende, wordt 3 met meerderheid voordracht tot af- >egrooting 1869, i de suppletoire be- 69k, tot een bedrag - en overschrijving t een bedrag van 3e de rekening ihutterij over 1869, 15 39 Ö8. edkeuring van het voor mededeeling. lissive van het col- nale huis van be idende voorstel de erven. eer L. Ph. C. vaa te ’s Gravenhage» dat het stuk, oe- loogenboexem van 1486, niet in bet archief te Utrecht it de onderhand- der concessie, gas- p den heer B. Linn rhandsche verhuur ihen deze gemeente luit de voorzitter bloedvergieten doet het een mensch goed de vruchten der algemeene menschenliefde te mo gen aanschouwen. Algemeen is dan ook de ingenomenheid met het Roode Kruis, en dat kan niet anders. Bij al onze verontwaardiging over den oorlog, voelen wij, dat het jammeren over die ellende niet baat. Er moge iets aangenaams zijn in bet luchtgeven aan ons gevoel, door in strengesoms hartstochtclijke taalNapoleon, von Bismarck en alle mogelijke hceren van de hooge staatkunde te, vonnissen, maar hande len is beter. Laat de volkeren elkander hel pen, wanneer de machtigen hen tegen elkander ophitsen. Men zegge niet: de gouvernementen moeten zorgen voor de gekwetsten. Zij maken wel in vredestijd- kanonnen, geweren en mitrailleuses gereed, beijveren zij zich dan ook, dat alle ge kwetsten volledige hulp ontvangen. Wij weten niet, of dat mogelijk is. Ma^r die mogelijkheid nemen wij aan, en daarmede’ stemmen wij voor een oogenblik toe, dat de Regeeringen hadden moeten zorgen voor vol maakte hulp op Jiet slagveld. Maar nu zijn wij geen stap verder. Immers wij staan voor het onomstootelijk feit, dat geen enkele Re geering die zorg geheel op zich genomen heeft. Er blijft veel te doen. De menschheid wachle niet met het werk der barmhartigheid, vorsten en staatslieden het geluk der zullen gegrondvest hebben. Wij eindigen met de schoone woorden van Dr. Basting. Nadat hij herinnerd heeft aan den uitroep van Claudius: //Helaas! het is oorlog, en ik begeer daaraan geen schuld to hebben,” gaat hij aldus voort: xmaar al heb ben wij geen schuld aan den oorlog, toch hebben wij een schuld te betalen aan de deer- niswaardige. slachtoffers van den oorlog. Wij zijn schuldig om die ougelukkigen te helpen, te verzorgen, en hun treurig lot zooveel mo gelijk te verzachten.” I.

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1