SCHOONHOVEN» COURANT WEEKBLAD !DEN, rtöii, lange en >n en Schoren, Voeringen om et see jaar gua- minste prijzen, bij fMolenmakers L, waar reeds 100 jurante lengte tot aantal adressen i Eigenaars van (896) 1870. ZONDAG 14 AWSTDS. N°. 59. )EN!” tient buiten VOOR DE KRIMPENER-, AIRIASSER- EN LOPIKERWAARD. EEN TRADITION NEELE LEER. 5 STUUR. 9STERIJ, Jzeren NIEUWSTIJDINGEN. S.& I. vanNOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». PRIJS DEZER COURANT: Voor Schoonhoven per drie maanden f 0,60. Franco per poet- 0,76. i/le er- pC. H 3 4 3 3 3 3 3 3 5 5 h 5 5 r 4i 4 5 5 5 5 5 5 5 6 5 5 5 5 5 5 3 w 4 25 Cent. ijk op PRIJS DER ADVERTENTIE»’ Van 1 tot 5 regels Iedere regel meer- 0,10. Groote lettere naar plaatsruimte. Inzending franco. HH. Artsen ziekte en me luwen te ver- llen zijne ge- s indat doel duizende doo ier de verster- S eene eerste onvervalsckt, door hen in- edingsmiddel 5 Aug. 49S 56} 77* 82} 23; 24t«. 27: 2fl; 26|; 86 57 69; 84} 84} 75} 61} 61} 89 190} 39 39} 46; 45} 388 90} 38} 67} 87; 87A 82} 1891 187 Si 7S| 76 580. t 105 rdam. Depots iad;A. SCHIP- J. PORTON. (903) en deze Wetten (900) Of overdrijven wij Wij behoeven niet verder te gaan dan de Nederlaudsche grondwet. Art. 55 geeft aan den Koning het opperbestuur der buitenlandsche be trekkingen; art. 56 bepaalt dat hij oorlog ver klaart en voegt er alleen bij, dat hij daarvan onmiddellijk kennis geeft aan de beide Kamers der Staten-Generaal. Meer wordt er niet van gesproken. En nu mogen sommigen spitsvon dig genoeg zijn om te beweren, dat de Ko ning wel den oorlog verklaart, maar daarom nog niet over het voeren of niet voeren van den dor- log beslistdit is hier volkomen hetzelfde. Wnn- neer b. v. de Oostenrij ksche constitutie zegt, flat de Keizer over oorlog en vrede beslisten Ue onze alleen dat de koning oorlog verklaart, dan bestaat daartusschen geen verschilomdatwaa neer onze staatsregeling het tegendeel bedoelde, zij uitdrukkelijk aan de volksvertegenwoordiging het recht van beslissing had moeten geven. Ad ders is natuurlijk hijvan wien het afhangt deli oorlog te verklaren ook van zelf degene diè bepaalt of en wanneer er oorlog zal zijn. I Wij behoeven ook inderdaad aan den zink dier woorden niet te twijfelen. In alle consti-\ tutionneele monarchieën vinden wij in deze of) andere bewoordingen hetzelfde denkbeeld terugy voor de beslissing omtrent het log berust het schrijvers over kennen dit en recht.” Zoo spreekt b. land, de Bosch Het voeren van ooj zwaartepunt bij den vorst. 1 constitutionneel staatsrecht voegen er meestal bij /ren te- viki b. v. Bluntschli in Duitsch- de Bosch Kemjier bij ons. is er ons niet om te doen tegenover der gelijke autoriteiten onbescheiden betweters te wezen, maar wij zijn van de juistheid dier leer volstrekt niet overtuigd, en wij juichen het nog thans toe dat de hoogleeraar van Swinden in 1814 in de vergadering der notabelen tegen de Grondwet stemde, //omdat hij het gevaarlijk oor deelde dat recht aan den Koning toe te kennen.” Men werpe ons niet tegen, dat een andere bepaling toch niets baten zou, dat b. v. de Fransche Kamer thans even oorlogzuchtig was als de regeering. Wij spreken over dit punt straks nader, doch merken reeds thans op, dat wij aan het tegenwoordige Wetgevend Li chaam het recht om zich een zuivere vertegen woordiging der Fransche natie te noemen ont zeggen het is nog steeds de Kamer uit de da gen van Rouher. En in de tweede plaats is toch wel niemand blind geweest voor de kunst matige spanning, waarin het Fransche gouver nement de Kamer langzamerhand gebracht heeft. Het is een traditionneele leerzeiden wij. Zij wordt inderdaad door de beginselen der consti- tutionneele monarchie niet geëischt. Zij strijdt daartegenzij isuit een constitutionneel oog punt beschouwd, een inconsequentie. Het hoofd beginsel van den constitutionneel monarchalen regeeringsvorm is immers dat de wetgevende macht wordt uitgeoefend door den Koning en de Kamers samen, d. i. dat over geen der groote belangen van het volk beslist wordt zonder den wil van hendie het vertegenwoor digen. De beginselen door die wetten gesteld, worden dan door de regeering in bijzonderhe den uitgevoerd. Daarom wordt zonder de vertegenwoordiging logsn paleis de Wij willen op de waarde der i w nemen, dat het een gelukki"" is, waarin de orde en de zoend, waarin de rechten en de uitspattingen van worden. Wij erke dat een repubhkeinsche regeeringsi daar kan bestaan, waar tusschen de den staat een groot vertrouwen heerschtwaar alzoo voor den kanker der partijschappenvoor de tyrannie der meerderheid niet behoeft te wor den gevreesd. Maar wij vragen alleen dit: brengen de be ginselen der constitutionneele ma^aijchic mede, dat het recht om oorlog te voeren berust bij den vorst? En wij antwoorden volmondigneen; dat is niets dan een traditionneele leer. Wan neer de treurige dagen van Augustus 1870 er toe mochten leidendat met deze traditionneele leer wordt gebroken, dan zoude eene der vele Wenscben, welke wij thans te midden van het gebulder der kanonnen uitspreken, vervuld zijn. SCHOONHOVEN, 13 Augnsii». Zaterdag 11. is door de Pruisen bij Wörth eene schitterende overwinning behaald. De Fran- scbeii, onder bevel van maarschalk Mac Mahon, zijn verslagen en in de richting van Bitcbe te ruggedreven. De Pruisen hebben 2 adelaars, 6 mitrailleuses en ongeveer 30 kanonnen geno men benevens 4000 man krijgsgevangen gemaakt. Het leger van den kroonprins van Pruisen vond op zijn weg in Frankrijk al de dorpen opgevuld met gewonde soldaten, uit deu slag bij W'örth. Het verlies der Franschen is wel tien duizend dooden en gekwetsten, zonder de gevangenen te rekenen. Van deze laatsten wor den nog steeds velen naar Duitschland gebracht. Ten aanzien van het belangrijke gevecht bij Wörth, waar het legercorps onder Mac Ma hon geheel is verslagen, deelt de Köln. Zeitung mede, dat het bijna geheel en al bestond uit troepen, die kort te voren den oorlog in Al getic hadden medegemaakt, benevens 10,000 man geen enkele gulden voor belasting opgebracht, zonder haar de vrijheid zelfs van den armsten landlooper niet aangerand, zonder haar geen enkele persoonlijke verplichting jegens den staat opgelegd, zonder haar geen enkele vrije uiting der gedachte belemmerd of gestraftzonder haar geen enkel voorschrift gegeven, dat de rust der huisgezinnen verstoort, zonder haar geen enkel# tollinie getrokken, geen enkele tak van nijverheid beperkt, geen enkele beoefening der wetenschap aan banden gelegd. Geen enkele vermindering van de vrijheid der burgers eu de onschendbaarheid hunner eigendommen zon der haar; dat is het beginsel. Doch waarom dan zonder haar een beslissing over oorlogzonder haar het scheppen van een toestand waarin fortuinen vernietigdhuisge zinnen verwoest, personen gedood en gevangen genomen,, handelswezen gestremd, nijverheids takken verstikt, eigendommen ontroofd, bron nen van welvaart gedempt worden. Wie daarin geen schreeuwende inconsequentie ziet, dien verklaar1 ik niet te l/egrijpen. En dan gun ik u verder alle beschouwingen over de souvereiniteit van den vorst, over regeerin^s- rechten, over opperste leiding der politiek. Door al die schoone woorden wordt het eenvoudig a, b, c niet gewijzigd. Wel ontken ik niet dat tegenover het bui tenland de vorst voor den staat optreedt, dat het diplomatiek beleid daarom moet uitgaan van den Koning, dat de oorlogsverklaring moet wor den getcekend door hem, gelijk het geval is met iedere wet, dat hij bovendien het juiste oogenblik der oorlogsverklaring bepaalt. Maar dit alles raakt de beslissing over den oorlog niet. Doch men meent dat onze leer in de prak tijk onmogelijk te volgen is, en dat de waar borgenwelke de constitutionneele monarchie, ook volgens onze grondwet, tot dusver gegeven - heeft, ruim voldoende zijn om elk misbruik van die gevreesde macht des Konings te voorkomen. Wij gelooven het niet, noch het een noch het ander. Daarover in een volgend artikel. Wel zijn wij neutrale toeschouwers van den woedenden oorlog die thans tusschen twee groote en fiere natiën gevoerd wordt, maar toch toe-, schouwers. Angstig vragen wij ons af, wat het einde van dezen strijd zal zijn, wat uit deze zee van rampen zal te voorschijn komenwanneer hare branding bedaard is. Wij weten hoe ge waagd het is ook maar de mipste voorspelling te uiten omtrent hetgeen de toekomst zal ge ven omdat de gebeurtenissen van morgen al onze vermoedens van heden kunnen logenstraf fen. Op het oogenblik dat wij deze regelen schrijven is de zege nog aan de Duitsche wa penen, doch hoe licht kunnen aan het einde der week de kansen gekeerd zijn. 25} 56 54 56 67} NootenSchoonhoven. Van ééne zaak echter kan Duitschland zeker zijn. Hoe ook het einde is van dezen oorlog, toch zal het blijken dat die oorlog zelf het ste vigste cement heeft geleverd voor het gebouw der Duitsche eenheid. De Vruchten die Frank rijk van den krijg zal plukkenzijn nog onbe kend. Doch wij hebben thans, altijd met het oog op de toekomst, een andere vraag te doeneen vraag, die beide volken te gelijk, ja, die bijna alle Europeesche natiëndie ook ons landdie de geheele nieuwere maatschappij raakt. De rampen van den oorlog treffen de volken. Zij zijn het, wier krachtigste zonen stuiptrekken op het slagveldzij zijn het, wier mannen met verminkte ledematen een hulpbehoevend leven rekken; zij zijn het, wier vrouwen en kinderen in rouwgewaad het vervlogen geluk van hun hui selijk leven beweenen zij zijn bet, wier nijver heid vernietigd, wier handel geknakt, wier we tenschap verlamd, wier kunst gedrukt wordt. De volken zijn het, wier bronnen van wel vaart verdrogen en in wier woningen honger, ellende en dood binnendringen. Maar toch is bet in de raadzalen der vorstendat het oor- jmonster wordt toegerust, toch is het uit hunne izen, dat het in de renbaan midden tusschen verschrikte bevolking wordt losgelaten. r constitutionneele monarchie niets afdingenwij willen gaarne aan- - j_. u-i. ’"kkige regeeringsvorm vrijheid worden ver- van het volk erkend het volk voorkomen rij erkennen uit volle overtuiging regeeringsvorm alleen buigers van

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1