SCHOONHOVMSCHE COURANT. WEEKBLAD F. 60. ZONDAG 21 AUGUSTUS. .1870. VOOR DE KRIMPENER-, ALRLASSER- EN LOPIKERWAARD. NIEUWSTIJDINGEN. KUS DEZER COURAMT: Voor Schoonhoven per tlrie maanden f 0,60. Franco per poat 0,75. S. W. N. van NOOTJE te Schoonhoven, Ui nut DER AlVERTENTlCN Van 1 tot 5 regelt MD* Iedere regel meer- 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Intending franco. SCHOONHOVEN, 20 Aug. De in de laatste dagen ontvangen be richten van het oorlogstooneel zijn somwijlen «50 tegenstrijdig en onduidelijk, dat het niet gemakkelijk is zich van de gebeurtenissen een goed denkbeeld te vormen. Zoo berichtten de F/anaohe bladen, dat maarschalk Bazaine tus- schen Doncourt en Vionville op den weg naar Verdun slaags geweest is met het Daitscbe leger onder generaal von Steinmetz en prins Frederik Karei, hetwelk hij na den geheelen dag ge steeden te hebben, teruggeslagen heeft. Hij heeft het niet vervolgd, doch op het slagveld overnacht, om zijn eigen verliezen te herstellen. Yolgens het officieele berioht uit Berlijnheeft luitenant-generaal von Alveusleben met het 3de legerkorps en ondersteund door afdeelmgen van het 8ste en 9de, onder bevel van prins Fre- iayte1* «üjjsjen onderDew,,. rjLdmiraultFrossard, Canrobert en de keizer lijke garde aangetast en na een vreeselijke worste ling van 12 uren op Metz teruggeworpen. De Koning van Praisen heeft het overwinnende Doiteche leger op het slagveld begroet. Bazaine, zoo meldt men van Pruisische zijde, die van plan was van Metz naar Verdun terug te gaan, werd Dinsdag-morgen ten negen ure door de vijfde Brandenburgsehe divisie, die reeds bij Saarbrücken had gevochtenaangetast en staande gehouden. Onze troepen ontwikkel den den grootsten heldenmoed in dezen strijd, waarin vier Fransche legercorpsen en daaronder de Gardedie zich dapper weerde en ook goed aangevoerd werd, tegenover hen stonden. Zij verkregen eerst na een gevecht van zes uren steun van het middelerwijl aangerukte tiende armeecorps. De verliezen zijn aan beide kanten zeer aanzienlijk. OnS succes is echter volko men. De Franschen zijn in hunne rugwaartsche beweging verhinderd en naar Metz teruggewor pen. Zij verloren in liet geheel 2000 gevange nen, 2 adelaars en 7 stukken geschut. De Franschen schonden de overeenkomst van Genève, door te schieten op de verbandplaatsen en de officieren van gezondheid. Krachtens een decreet van den 17den, Ié de generaal Trochu benoemd tot gouverneur van Parijs, en tot opperbevelhebber van al de strijdkrachten, die belast zijn met de eventu- eele verdediging der stad. Eene dépêche van Bazaine, de opperbe velhebber van het Fransche leger, gedagteekend uit het hoofdkwartier van den 16 dezer, meldt het volgende: Dezen morgen heeft het leger van prins Frederik Karei een hevigen aanval raan op onzen rechtervleugel. Moedig hielden divisie cavalerie en het 2de legerkorps on der Frossard standtotdat achtereenvolgens onze legerkorpsen, rechts en links van Bezonville, aan het gevecht kwamen deelnemen. De strijd dunrde tot 't vallen van den nacht. De vijand had aanzienlijke strijdkrachten ontwikkeld, en greep ons verschillende malen aan, doch werd telkens krachtig teruggeslagen. Tegen den avond trachtte een nieuw vijandelijk legerkorps onzen linkervleugel af te snijdei; desniettemin hebben we overal onze positiën behouden, en den vij and belangrijke verliezen toegebracht. Gene raal Bataüle is gekwetst. In 't heetste van het gevecht deed een regiment Uhlanen een charge op den état major van den maarschalk; de vijandelijke kapitein-kommandant en twintig man kwamen daarbij om. Des avonds was de vij and langs de geheele linie teruggeworpen. Men schat dat 120,000 man in het gevecht zijn geweest. De correspondent Van de Koln. Zt. schrijft, na de bezichtiging van bet slagveld bij deSpi- cherer hoogten: //Ik heb op het slagveld de zonderlingste verschijnselen gezien. Vlak naast de afzichtelijkst verminkte lijken, met de ake ligst verwrongen trekken^ lagen andere dooden met zoo kalm en rustig gelaatals ware het leven nog niet geweken, fnaar als sluimerden zij. Zoo vond ik twee broed®» van het 74ste re giment (Uanuoveraneu) ta—allig bij déaalfde compagnie stonden, in een hollen weg liggen, het geweer tot afvuren gereed en nog in eene houdingals waren zij in gesprek door den dood overvallen. Ik ontdekte eerst geene wonden, maar bij nauwkeurig onderzoek bleek mij, dat ieder hunner een kogel in het oog gekregen had, die in de hersenen was doorgedrongen en den dood on middellijk ten gevolge moet gehad hebbenzon der een druppel bloedverlies. Op de hoogte aan den rand van het boscb vond ik een Fransch officier, die bet noodteeken der vrijmetselaars gemaakt had in zijnen doodstrijden wiens ar men in die houding waren gebleven, zóó stijf dat ik vergeefs beproefde er een andere aan te geven. De dood neeft velen zoo snel overval len, dat in hunne trekken in het geheel geene verandering te bespeuren is; anderen daarente gen moeten gruwzaam geleden hebben gedurende den geheelen nacht. Velen moesten op het slag veld onverzorgd blijven liggen van 's avonds 7 h 8 unr tot Zondag namiddag. De Paus heeft een brief geschreven aan den koning van Pruisen, waarin hij zijne tus- schenkomst aanbiedt tot het herstellen vau den vrede, en tevens mededeelt, dat insgelijks aan den keizer van Frankrijk een dergelijk schrijven is gezonden. De koning heeft den Paus geant woord dat hij den oorlog niet heeft uitgelokt; wijders dat hij gezind is omop het daartoe gedaan voorstel, het zwaard op te steken, in dien de Paus de verzekering kan geven dat oprechte vredelievende gevoelens worden gekoesterd en tevens de vereischte waarborgen worden ge geven dat de vrede en de rust van Kuropa uiet andermaal zullen worden gestoord. In den Moniiew leest men de volgende beschrijving van de aankomst van maarschalk Mac-Mahon te Nancy, nadat hij te Wörth ge slagen was. Zondag den 7den Augustus bracht een exprestrein een gedeelte der gekwetsten van den vorigen dag te Nancy aan. Zij werden ver gezeld door maarschalk Mac-Mahondie in alle haast te Nancy levensmiddelen voor zijne sol daten kwam halen; de vijand had ai zijn voor raad veroverd, de soldaten hadden sinds 28 uur niet gegeten. Te voet begaf ziah de maar schalk naar bet Café Boillot, de verzamelplaats der officierenhij was niet te herkennenvan het hoofd tot de voeten was hij met een dikke laag modder bedekt; zijn handen waren geheel zwart; een kogel had een zijner epauletteu weg ge npmen; de panden van zijn jas waren overal doorboord door kogels; hij had nog slechts de helft van zijn verrekijker overde andere helft was verbrijzeld door een kogel, die hem aan de hand gewond hadhij had laarzen aan met groote sporen. Iedereen nam den hoed af toem de maarschalk voorbijgingwiens gelaat teekenen droeg van de grootste opgewondenheid. Een inwoner van Nancydie hem kendevroeg hem naar tijding van het regiment kprassie». vWij hebben geen kurassiers meer," antwoordde de maarschalk. De kurassiers waren het, die met onverzettelijke volharding en heldenmoed den vijand tegenhieldenterwijl Mac Mahqn de over blijfselen van zijn leger in veiligheid bracht. --Jlen o^eldt «net zekerheiddat de keiaertu van Frankrijk aan net Belgisohe gouvernement de vraag heeft gericht, of zijin geval van nood, over 't grondgebied van België zich naar En geland zou kunuen begeven. Dit zou haar zijn toegestaan. Parijs wordt, met het oog op een mo gelijk beleg, op ruime schaal van levensmiddelen enz. voorzien. Men wil de bewoners van het platteland vergunnen met al hun voorraad een schuilplaats in die stad te zoeken. In de Fransche voorposten ziet men soms soldaten zonder geweer. Dit is een straf foor hen, die hun wapen weggeworpen hebben. Vroe ger werden die soldaten met gevangenis gestraft, doch thans is het volgende bevel uitgevaardigd: Ieder soldaat, die zijn geweer verloren heeft, zal zonder wapenen naar de voorposten gezon den worden. Eerst als hij een complete uit rusting aan een vijandelijken soldaat zal ont nomen hebbenzal men hem een ander geweer schenken." De correspondent van de Times was den 9den Augustus, des morgens vroeg, te Saarbrüc ken, toen plotseling aan alle zijden der stad assemblee geblazen werd. Overal zag hij sol daten, die al loopende hun uniformjassen aan trokken en zich zoo snel mogelijk naar hun aangewezen verzamelplaatsen begavenen in min der dan 20 minuten was het legerkorps gereed om naar Forbach op te trekken. Huzaren in het lichtblauw en rood, dragonders in allerlei uni formen, kurassiers, het staal glinsterende op jas sen van wit laken, en de lanciers openden den marsch. Toen kwam de infanterie, op krachtige bedaarde wijze opmarcheerende en zich ontplooi ende in lange slangvormige kolonnes. Vervol gens kwamen de artillerie- en de amunitiewa- gens, en in volmaakte orde volgden karren met levensmiddelen en kudden veehierop volgde weer infanterie en de marsch werd besloten dooreen paar afdeelingen, welke aan die mach tige legerafdeeiingwelke zich over de heuvelen uitstrekte, bijna een godsdienstig karakter gaf. Aan het hoofd dier afdeeling gingen de ridders van h het Roode Kruis," de kruisridders vau het jaar 1870. De Krankentrager, die op hunne

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1