SCHOONHOVENSCHE COURANT )00. WEEKBLAD umig. 1870. ZONDAG 16 OCTOKER. r. 6& VOOR DE KRIMPENER-, ALRLASSER- EN LOPIKERWAARD. i rken S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. ims. TET. BINNENLAND. A BUITENLAND. tjatr. ,Wal nog met voor den ge»' gebruikelijk (1000) l8 centis snte uitloting WO, drie van rbaarheid,” President. tweede omdat allg andere wagens met besmette veewagens in aanraking kunnen komen. 0,50. - 0,10. TWE. IZ. nende. [heid belang* bewerking. eten in Ne- k PRIJS DER ADVERHITIEN Van 1. tot 5 regels Iedere regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco. S. W. N. bij wie de krijgbaar is. Schoonhoven. No. 30, iën, waaronder ▼B. er, gedrukte, ÊNESTET, benevens is verrijkt iklk en een dpremjën van e jasrlijksche den. f 1.001,700, gelijk in de ibbeld wordt n Geheimen i, Dr. Ha<- >he BORST- zend en ver- luchtpijp- steking h®|- alle steden (1048) Sliedrecht, 15 October. (Per Telegraaf.) Bij de verkiezing van een Lid voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict SLIEDREGHT, gisteren gehou den, bekwamen o. a. de heeren Murk Leis te Alblasserdani 96 stemmed, A. P. H. A. de Kleijn te Ameide 78 stemmenP. H. G. van Noorden te Papendrecht 68 stemmen, J. D. van Slijpe te Giesen-Nieuwkerk 42 stemmenDr. A. J. Prins Visser te Sliedrecht 28 stemmen J. M. Geluk te {Giesendam 24 stemmen, Guldemont 20 stemmen en A. J. van Hattem te Sliedrecht 18 stemmen. Eeue herstemming moet plaats Lebben tusschen de heeren: Murk Leis, te Alblasserdam en A. P. H. A. de Kleijn, te Ameide. PRIJS DEZER COURANT 7 Voer Schoonhoven per drie maanden 0,60. Franco per poet 0,75. SCHOONHOVEN, Oct. De gemeente-begrooting voor 1871 der ge meente Schoonhoven bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van 28048.95. De begroe ting voor de Artillerie-Schutterij over 1871 is f 325. De rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur over 1869 bedraagt: ontvangst f 7435,10, uitgaaf 7450,48, en J 1 een nadeelig saldo van f 15,38. voor dit Armbestuur over 1871 en uitgaaf 4195,50 Door deu van De koning van Prutsen heeft Woensdag uit Versailles eene depêche gezonden aan de koninginluidende als volgtGisteren heeft de generaal von der Tann met de 22ste divi sie een luisterrijke overwinning behaald. Het leger van de Loire is totaal verslagen. Benige duizende manschappen zijn krijgsgevangen ge maakt. De strijd heeft 9l/a uren geduurdtot des avonds 7 urehet terrein bood ons groote moeilijkheden aan. Toen het reeds donker was geworden, is Orleanr ingenomen. De vijand is achter de Loire teruggetrokkenhij heeft zware verliezen geleden de onze zijn betrekkeiijker- wyze gering. Bijzonderheden zijn nog niet be kend. (gêt.) Wilhelm* Van Fransche zijde .schrijft men: Volgens bericht uit Bellegarde, van 12 dezer, was de stad Orleans sedert den vorigen dag, ten 6 ure des namiddags, door den vijand bezet. Onze troepen waren genoodzaakt, voor het hevige' vuur der Pruisische 24-ponders, op den linkeroever der Loire terug te trekken. Bommen werden in de stad geworpenwaardoor verscheidene huizen in de voorstad, benevens het spoorweg station in brand werden gestoken. Naar men zegt, begaven de maire en de bisschop zich naar den vijand, om te verzoeken dat het bom bardement zou worden gestaakt. C Uit Pruisen meldt men, dat de operation voor Parijs beginnen met den aanval op ver scheidene forten, waarvan het bezit onontbeer lijk is, om voor alle eventualiteiten gedekt te zijn. Eerst daarna zal de stad worden gebom bardeerd, ofschoon de Dnitschers het in hunne macht hadden otn het bombardement vóór den aanval op de forten te doen plaats hebben. De Pruisische artillerie bestaat uit getrokken kanon- I nen van 15 centimeter, uit getrokken- mortie ren van 18 centimeter, die voor Straatsburg zijn gebruikt, uit scheepskanonnen en kustge- schutwier projectielen meer dan 336 K. G. wegen. In een brief van 80 Sept, per Inchtballon uit Parijs ontvangen, en aan «het Ij oorden” medegedeeld, kdmt o. a. het volgende voor: «Hoewel Parijs voor 3 maanden van pro visie voorzien is, dat wil zeggen meel en ko ren en gedeeltelijk vleeschzijn wij al zoo aardig aan ontberingen onderworpen, b. v. bo ter, melk, versche groenten, kaas en meeran dere benoodigdheden mankeeren geheel en al, zoodat wij sinds 8 dagen ons met droog brood en koffie of thee zonder melk moeten behelpen. 1 Wat vleesch aangaat, dagelijks worden 500 koeien en 4000 schapen geslacht voor bijna 2,000 000 zielen, dus om de 3 of 4 dagen kón men, als men gelukkig is, een stukje vleesch machtig worden, en dan nog tegen welken prijs I Het gouvernement wil niet alles in eens aan de slachters verkoopen, uit vrees I dat de voorraad te spoedig op zal raken. Als alles, wat men nog krijgen kan, maar zoo dui- velsch duur niet was; gisteren heeft mijne vrouw 6 sous (stuivers) voor een pond rijst betaald, heden vragen de gauwdieven van epiciers (krui deniers) 10 sous, en zoo gaat liet alle dagen W sluit dps met De begrooting is in ontvang gemeenteraad is over 1871 eene subsidie Z 3500 aan het Burger). A rmbestuur toègestaau. Wij vernemen dat de Kamer van Koophan del en fabrieken alhier besloten heeft hare adhaesie te schenken aan bet adres der N ij Verheids-ver- eenigiipg voor Goud- en Zilversmeden, ten op zichte van het vertraagd brieven-vervoer. Het laatstgenoemde adres deelen wij hierachter ia zijn geheel mede. Naar ons voorkomt kan' niet te veel van ver- schillende zijden worden gewezen op de zeer on aangename en nadeelige vertraging, welke in de onjvangst van brieven en couranten voor Schoonhoven en omliggende gemeenten is op te merken. Wij hopen, dat daarin zeer spoe- dig verandering kome, en dat aan de billijke eischen van het publiek op voldoende wijze door de post-administratie worae voorzien. De soirée muzicalegisteren-avond in het Heeren-Logement door het gezelschap van den heer Lourensonder directie van den heer Ri cardo gegeven, heeft zeer goed voldaan en muntte uit door eene aangename, vroolijke verscheiden heid. Behalve aan den heer Ricardo en zijne eebtgenoote komt een woord van lof toe aan den heer Rick voor zijne Duitscbe liederen. De heer Kaijser vergastte het publiek op zijn glas instrument. waaraan hij de zuiverste tonen, wist te ontlokken, terwijl de heer Kueni bij afwisseling eenige welgeslaagde proeven gaf van zijne bekwaamheid als acrobaat. Het gezelschap hooger en hooger. Wij doen ondertusschen ons uiterste best om onze kinderen het leven zoo dragelijk mogelijk te maken, ik en mijne vrouw kunnen tegen een stootje, en weten ons te behelpen, maar kinderen Wijven kinderen, en kunnen zich slecht aan oiilberingen gewennen.” Dat de liefde vindingrijk is, ondervinden de. Duitsche soldaten voor Metz op treffende wijze, door hetgeen hun de veldpostbrieven al zoo medebrengen. Van huis ontvangen zij si garen, tabak, thee, chocolade enz. netjes tusschen bordpapier in briefformaat tot eene zwaarte van 15 lood ingepakt (hét maximum van gewicht, dat per brief mag worden Verzonden). Een paar kousen kwam in twee brieven aan. Maat ook koffie- en andere extracted, benevens likeuren, worden ih goed gesloten bossen, <)ie den vorm van een couvert hebbenaan de krijgslieden aan gebracht. Aardiger en vindingrijker nog is de wijze, waarop zij geheeleij kledingstukken, in zonderheid wollen, henvkfc ontvangen. Deze toch Worden in verschillende stukken, eik in een brieven aan. iteii, l worden ih goed gesloten bossen, <)ie den gebracht. Aardiger zonderheid wollen, hen - ■v.evu.uvuuv ...ukken, waarvan couvert past, verzonden. Zulk eene bezending viel het eerst aan een secretaris der veldpost ten deel. Zijn bruid had voor hem een wollen hemd vervaardigd. Eerst kwam per couvert de romp aanvervolgens in een tweeden brief de linker mouw. De rechter, die in een derde couvert was gepakt, bleef langer uit, en kwam eerst aan, toen de man reeds vreesde, dat men te huis hem van het verlies van een arm verdacht hield. Doch eindelijk kwam de zwerver han en in dat couvert was tevens naald en draad om de stukken aaiieen te naaien. Voor eenige dagen is een uit Rome te rugkeerend pauselijk zouaaf te Boodsel (Beie ren) door het open portier van een spoorweg- waggon gevallen, terwijl de trein in bollen gang was. Door de oplettendheid van het personeel stopte de trein dadelijk; ongedeerd stapte hij we der in en is eergisteravond te Stolwijk tot zijne oude moeder teruggekeerd. In het leger voor Metz hebben zich meer dan 1000 Israëlitische soldaten vereenigd om gezamenlijk onder den blooten hemel plechtig den grooten verzoendag (5 Oct.) te vieren. Hun christen-kameraden zouden op een afstand van 100 pas de gracht houden, opdat geen vijapdelijke uitval den dienst zou storen. De Amerikanen heGben eene nieuwe spe culatie met peperhuizen en pakpapier bedacht. Daar bij kruidenierswaren o. a. de zak of het peperhuis meêgewogen wordt, hebben de verkoo- pers er natuurlijk belang bij, dat deze niet al te licht zijn. Daarom sprak men dan ook reeds van zeer zwaar papier, dat met fijn gemalen steen vermengd was. Nu annonceert echter een fabrikant papier voor zakken, dat eene goede hoeveelheid ijzervijlsel bevat, en dus aan de verkoopers een belangrijk voordeel verzekert. Uit Kreuznach wordt, ter zake van de run derpest, in de Purin. Ct. nogmaals gewezen op het gevaar Voor besmetting, dat, niettegenstaande het voorgeschreven ontsmetten der veewagens, onzen veestapel door spoorwegwagens dreigt, en wel ten eerste, omdat ook andere dan open vee wagens voor veevervoer gebruikt worden, en ten

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1