SCHOONHOVENSCHE COURANT. WEEKBLAD ZONDAG 30 OCTOBER IF. 70. 1870. VOOR DE KRIMPENER-, ALRÉASSER- EN LOPIKERWAARD. S. W. N. vanNOOjuEN te Schoonhoven, BUITENLAND. BINNENLAND. S. W. N. vanNOO^EN te Schoonhoven, l/ityavert. Uii PRIJS DER ADVERTENTlEN Van 1 tot 5 regel» Iedere regel neer - 0,10. Groote letten naar plaatsruimte. Inzending franco. PRIJS DEZER COURANT: Voer Schoonhoven per drie maanden f 0,60. Franco per postz - 0,76. regen ge- de ataat- le leven. Donderdag-morgen hebben bet leger van Baaaine en de resting Metz zich aan de Pruisen overgegeven. Daardoor zijn 150.000 krijgsge vangenen, alsmede 20.000 gewonde en zieke soldaten, in handen der Pruisen gekomen. Het leger cd de bezetting hebben de wapens nederge- legd. Donderdag-avond is de capitulatie van Metz onderteekend. Deze gebeurtenis moet te Berlijn met saluutschoten worden aangekondigd. Op den 29sten zullen de stad en de forten worden bezet. De gevangenen zijn ten getale van 173,000, waaronder 3 maarschalken en ruim 6000 officieren. Alle Engelsche dagbladen hopen, dat de val van Metz den vrede zal ten gevolge hebben. Een Berlijnsch bladde Correspondent de Berlin meldde gisteren het volgende: //Napoleon, wiens gezondheidstoestand. een zachter klimaat vordert, zou mogelijk in den loop van Novem ber Wil helmshöhe voor Elba kunnen verwisselen.” Van verschillende zijden werd besproken, dat dé ïVuisen nioeiCe deden om. de Keizerin als regentes naar Frankrijk terug te voeren. Thans bericht men, dat er nimmer plan bestaan heeft, dat de keizerin Eugénie naar Versailles zou vertrekkenofschoon Napoleon daarop heeft aaugedro tgen, is zij er niet toe te bewt weest. Haar wensch is, het zich builen c kunde te houden en voor haar zoon Zooals men weethebben de Franschen het prachtige paleis van St. Cloud bij Parijs zelf in brand geschoten, om het niet in handen van den vijand te doen vallen. De bestuurders der beroemde porceleinfa- briek te Sèvres waren bevreesd, dat zij dit ook met deze instelling zouden doen, en hebben zich gewend lof den kroonprins van Pruisen met verzoek, om de zoo belangrijke collectiva van modellen en andere kostbare voorwerpen voor ondergang te bewaren. Onverwijld is hieraan voldaan en de noodige maatregelen zijn geno men om de beroemde werkplaats tegen de ver nielzucht der vaderlandslievende franc-tireurs en vrijwilligers te beschutten. Zoo moeten al dus de Pruisen de kunstgewrochten der Fran schen zelf in bescherming nemen. - De Parijsche keukenmeiden, schoonmaak sters en naaisters hebben een amazonen-corps ongericht, tot verdediging der hoofdstad. Even als alle bladen bijna, veroordeelt ook het Jour nal des Débat? deze Amazonen, haar secretaris en vergaderingen; het zegt vin Parijs lachen wij nog. De schouwburgen zijn gesloten, maar in het Triat Gymnasium voert burger Allix, de apostel der syropathetische slakken, comedies op, waarin Jil de rollen door vrouwen worden ver vuld. Wij mogen laehen, maar moeten tevens sissen eu fluiten. Het uur is te ernstig voor dergelijke liarlekijnades. Uit eerbied voor onze vrouwen, ihoeders, zusters en dochters kunnen wii niet toestaandat de vrouwen een clowns- rol vervullenterwijl wij geheel vervuld zijn met onze tragische rollea e» terwijl de geheele wereld ons aanschouwt. Gelooft gij bijgeval SCHOONHOVEN, !9 October. De heer M. Denekamp Med. Doctorandus, is Woensdag II. van Dusseldorp te dezer stede teruggekeerd. Gedurende 10 weken was hij al daar in de lazaretten werkzaam en heeft met ijver en menschlievendheid aan de door den oorlog gekwetsten hulp verleend. Door eeue com missie uit het bestuur van het comité Schoon hoven van ’t Roode Kruis bij zijne terugkomst in het vaderland verwelkomd, heeft hij zich op verzoek van dit bestuur bereid verklaard om eenige mededeelingen te doen van zijn we dervaren in den vreemde. Op a. s. Maandag stelt de heer Denekamp zich voor, een lezing te houden in de zaal van L. van Zessen, die, wij twijfelen daaraan nietdoor een talrijk pu bliek zal worden bijgewoond, kiekt de be schrijving in de dagbladen van de ellende door den oorlog teweeggebracht onze aandachthoe veel te meer zullen de persoonlijke mededee lingen van iemand die de jammeren van den krijg van nabij kon gadeslaanonze belang stelling gaande maken. Ook ter bevordering van het goede doeldat daarmede wordt beoogd wenscben wij dat deze bijeenkomst door een zeer talrijk publiek worde bezocht. De le luitenant J. J. Meijen, van de Ar- till.-Instr.-Kompagnie alhier, is op zijn verzoek in rang overgeplaatst bij het le reg. Vesting- Artillerie te Delft. Tot president van de afd. Schoonhoven der liberale kiesvereeniging voor het hoofdkiesdistrici Gouda is gekozen de heer G. H. Westbroek en tot secretaris de heer W. Kooiman Jz. De wintervergaderingen der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zijn 11. Dinsdag alhier weder aangevangen. Nadat de voorzitter deze eerste vergadering met een toepasselijk woord had ge opend leverde de heer L. R. van Sandick eene lezing over Kinderspelen, die, benevens de door dien spreker ten beste gegeven bijdragen, met zeer veel genoegen door het vrij talrijk opge komen publiek werden aaugehoord. dat het carnavaltijd is, gij vrouwen van Parijs P Wij moeten aan dezen onzin zoo spoedig mo gelijk een einde maken?’ - Van verschillende!zijden wordt de nood zakelijkheid betoogd om eene nationale ver gadering in Frankrijk bijeen te roepen. Het kan niemand verwonderei, zoo schrijft etn Fransch blad, dat Pruisen niet wil onderhandelen met eeu gouvernemen, welks Nettigheid kan worden be twist. De vrede kan slechts wordengesloten met eene regeering, die doofl de nationale vergade ring gekozen is. Het officieele dagblad van Rome zegt ten opzichte van den apostotischen brief, waarbij het concilie is geschorst, dat de openbaarmaking daar van een bedroevend feit is. Op last van den Paus is de brief in de Voornaamste kerken van Rope afgekondigd. De dagbladen van Rome toonen op grond daarvain aan, dat d^ Paus in het bezit is eener volledige vrijheid op gees telijk gebied. K Z. M. heeft benoemd tot ontvanger drir directe belastingen en accijnsen te Alblasserdam c. a. J. Neiszen, thans conté, der die. bel. eu acc. en in- en uitg. rechten te Hellevoetslnis. Bij de herstemming in het hoofdkiesdis trict Sliedrecht voor een lid dar- Pjiw- Staten vau| Zuid-Hollandverkreeg de "keer A. F. H. A. de Kleijn, te Ameide, 20J stemmen, M de heer Murk Leis, te Alblasserdam, 203 steun menzoodat de heer de Kleijn gekozen is. Qorinohem, 28 Oct. Naar aanleiding van een ingekomen adres van vele ingezetenen dezer gemeente en met het oog op de meer gunstige tijdsomstandighedenheeft de Raad iU zijne vergadering, heden avond gehoudenmet 8 te gen 4' stemmen besloten het vorig1 Raadsbesluit tot schorsing der kerttiis te wijzigen en alsnü dezelve, op den 14den November e. k. te be ginnen, wel te doen plaatshebben. In de heden avond gehouden Raadsver gadering is met 8 tegen 4 stemmciVbUloteu om geene wijziging te brengen in het lager on derwijs in tleze gemeente, en de hoogere bur gerschool te doen bouwen op de Vischtnarkt. Tevens hebben de stemmen gestaakt omtrent het verleenen van vrije woning aan den aan te stellen directeur in het lokaal der opheffen Latijnsche school. Stolwijk, 26 Oct. Op de heden alhier gehouden beestenmarkt waren aangevoerd 198 stuks vee; hoewel de handel traag was, werden da beste soorten evenwel nog tot fixsche prij zen van de hand gezet. De op 11. Zaterdag tot hulponitórtriizer banoemde heer H. Riepma van A pingadam heeft heden voor die betrekking bedankt. Woerden, 26 October. Op de paardenmarkt te Montfoort, den 22sten dezer, waren 520 paarden aan de lijnen te Woerden, den Wsten, 250 stuks. Beide markten waren door buiten- landsche kooplieden bezocht, tengevolge waar van de jarige en anderhalfjarige soorten goed van de hand gingen. Te Montfoort waren op de rundermafkt van den 24sten aangevoerd 740 koeien en op die van den 26slen te Woerden ruim 1300. Op eerstgenoemde plaats stille markt: op laatetge- melde vlugge handel in de góede sdortëh'. Meerkerk. 27 Oct. Het land van wijlen den heer J. Verrips, te Leerdam, ter geza menlijke grootte van ongeveer 160 hectares (bunders), is alhier, bij publieke veiling, inge zet voor pl. m. 19001)0. GHezen-Oudekerk, 27 Oct. Van wege den polder Giesen-bovenkerk is alhier de neer j. rierhaven tot Hoofdingeland van de Overwaard herkozen. Qorinohem, 27 Oct. Op Vrijdag den 7den Nov., des voormiddag? ten 11 ure, zal in den Doelen alhier eeue vergadering gehbiftWn wor den van Hoofdmgelanden van de Overwaard, ter verkiezing van een Heemraad in de plaats van den heer A. Kooymandaarna veree- mgde vergadering over de afdoening der zaak met de directie der ijzergieterij «/de Pruis van Oranje", en over een adres van den onderma- chinist E versa rs, om vrij brand en woning te erlangen.

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1