>00. SCHOONHOVENSCHE COURANT mm. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD. ZONDAG 20 NOVEMBER. 1870. N°. 73. DS, SR, 'igl, dat de i voortgezet, Kamerbe- VTHASSEN, tgeen verder prompte en HVRADS. Pl- 1 ILLEN. DOO, Hij S.AW.W.TAK'NOOWNteScnoojtHnrt», EEN BROCHURE VAN NAPO LEON III. PRIJS 0E2ER COURANT’ Voor Schoonhoven per drie maanden f 0,60. Franco per post 0,75. (1168) hij door zijn 9 van beat Tevens maakt daAn van de -Kompagnie, Ct. per kilo- te leveren. UEds. gunst. ELDER, itraat) (1188) CURING. VERCK'sche hale, keel- en it ontstaande >n te bevelen jzonder daar- n deze Borst- bekend ben >ffen aanwezig •per Staf-arta. is zijn in ver lig, steeds te ed. WOLFF ERLING; te JEN. (1157) op Sedan. hoewel hij toen de slagen bij Weissenburg, Woerth en Spi- .tu verdwijnen. dat hij slechts defen- i en wilde terugtrekken daar met zijn geheele slag te wagen. PRIJS OER ADVERTENTIES’ Van 1 tot 5 regels Iedere regel meer- 0,10. Groote letten naar plaatsruimte. Inzending franco. het beste gevolg kond gebruikt rtering «eer de gal en zeer ent het doosje, »ij de navolgends A. den Oudsten. Vïtffcip-), A. Stam. 4. Kruithof. G. van Veen. G. H. Post. Kaptem. ran banten Kolff, dsteeg. A. Wolff. tena, op den Steen- a Donkerstr., 878. I. Florie, geb. des (1H«) ende. 11870. Donboven. langer zoo meer tegen den keizer zelf, terwijl het leger alles weet van den minister van oor log. Daarom gaf Napoleon het bevel hebberachap over aan Bazaine en wilde hij zelf terugkeeren naar Parijs, om aldaar de regeering weder op te vatten. Hij wachtte tot het leger den lin- ker Moezeloever bereikt had en geen algemee- nen veldslag voorziende, vertrok hij 16 Augus tus naar Chalons. Daar overlegde hij met Trochu, bevelhebber der troepen van het kamp, en Mac-Mahon. Men besloot dat de eerste commandant zou worden van de hoofdstad, dat Mac-Mahon zijn leger zou doen trekken vóór de muren van Pa rijs, om het daar te herstellen en de stad ie verdedigen, en dat de keizer ook te Parijs zijn taak weder zon opvatten. Het regentschap en het ministerie evenwel keurden dit voorstel ten sterkste af en gelastten dat Mac-Mahon Metz zoude ontzetten. De ver- toogen van Mac-Mahon dat deze tocht veel te. olgens het echte HOVEN Heer K echt», en sinds on- ebruikte Slijm- inet de bsudtee- eker, welke hand- ik, waarmede het attent op te zijn en namaaksel, dat (11M) B, Schoonhoven, geschieden als men zich dit had voorgesteld.” De fouten der Franeche Do’erorganisatie waren voornamelijk deze twee: te groote verspreiding der manschappen over het geheele land, te groote opeenhooping van het materieel. De keizer had in 1860 hierin wel eenige verandering gebracht doch het schijnt dat de 'minister ven oorlog in 1866 weder (eigenmachtig?) op die verandering is teruggekomen. Bij de recruteering nu wordt ieder soldaat dadelijk bij een regiment ingedeeld en ingeval van mobielverklaring moet hij zich eerst begeven naar het depot van dat regiment ten einde aldaar te worden toegerust. Nu be hoorde b. v. een milicien, die te Straatsburg was gevestigd, tot een corps, dat reeds in den Elzas stond, doch waarvan het depot b. v. in het zuiden van Frankrijk of zelfs in Algerië geplaatst was. Na de mobielverklaring moest die soldaat zich dan eerst naar dat verafgelegen depot begeven en van daar vervoerd worden naar den Elzas, waar zijn regiment stond, terwijl hij, nog te Straatsburg zijndf, reed» in de onmid dellijke nabijheid van dft corps geweest wM. Bij een geregeld vervoer zou. dit bezwaar nog niet zoo groot zijn geweest, wanneer maar in elk depot het noodige tot uitrusting der sol daten was aanwezig geweest. Doch ziet, men had het stelsel gevolgd, volgens hetwelk alles slechts in enkele steden, in eenige groote ma gazijnen lag opeengepakt. Het ontpakken en vervoeren van al dat materieel ging zoo lang zaam en gaf tot zooveel verwarring aanleiding, dat een snelle uitrusting onmogelijk werd. Toen dan ook de keizer den 28sten Juli te Metz kwam, waren van de 150,000 man die hij er dacht te vinden, slechts 100,000, te Straatsburg van de 100,000 slechts 40,000 aan wezig aftn het leger te Chalons ontbraken eenige divisiën, alsmede de noodige cavalerie en ar tillerie. De keizer Wanhoopte echter niet en gaf eenige juiste orders, die evenwel slechts langzaam werden uitgevoerd, omdat het minis terie AlgiersParijs en Ljon niet zonder gar nizoen wilde laten. Nog hoopte men dat de Duitschers toch eerst later zouden gereed zijn, j_ _iu:: iQ_: chern alle illusiën deden De keizer begreep nu sief konde te werk gaan naar Chalons, ten einde leger een beslissenden slag te wagen. De Pa- rijsche regeering keurde eerst dit plan goed, doch twee dagen later ontving Napoleon een brief van Emile Ollivift-, hem berichtende dat de ministerraad, na rijpe overweging, hem ern stig in bedenking gafdat plan te laten va ren men vreesde dat de publieke opinie tegen het verlaten van Lotharingen sterk zoude op komen. Napoleon gaf voor het oogenblik toe en wilde nu het geheele leger, dat nog door een paar divisiën van Canrobert was versterkt, om Metz concentreeren. Het gevecht bij Spichern, het slechte weder en de volkomen on bekendheid waarin men verkeerde ten aanzien der positiën van den vijand, die zich steeds achter het uit gestrekt gordijn zijner cavalerie verborg, ver hinderden deze beweging. I De openbare meening keerde zich echter hoe gevaarlijk was hielpen niet. Hoewel hü zjn troepen reeds deed oprukken naar Reims, kwam het formeel bevel naar Metz te gaan. Mac-Mahon was een man van zijn plicht en ook de keizer wilde zich niet verzetten tegen den raad van het gouvernement der regentes, rdie zooveel doorzicht en energie in al de moeilijkheden toonde;” hij besloot het leger te volgen en zijn lot te deden. Maar het leger zelf was verzwakt, en, na alle nederlagen, nut- telooze marschen en contramarschen, moedeloos. De tocht werd nog veitraagd door de nood zakelijkheid, om een ganschen dag aan provi- andeering te wijden en de maarschalk bemerkte dat de vijand met zijn geforceerde marschen sneller voorttrok dan hij. Nog eenmaal wilde hij zijn soldaten sparen en naar het westen te- rugkeeren, maar een telegram uit Parijs her haalde het vroeger bevel formeel. Daarop volgden den SOsten Augustus de ge vechten bij Beaumont en Remilly. Het was onmogelijk naar Metz door te dringende weg was afgesneden. Er bleef den maarschalk niets anders over dan terug te trekken Ook de keizer begaf zich daarheenuucwui uij met denzelfdfn spoortrein even goed had kunnen doorgaan naar Mézières, om aldus zijn persoon in veiligheid te brengen. Men stond aan Men vooravond van den beslissenden slagdien men niet meer kon weigeren. De vijand was het leger naar Sedan gevolgd en vormde een wij- deren halven cirkel om den halven cirkel der Franscben. Deze laatsten waren wel gedekt door Sedan, maar deze plaats was inderdaad niet zoo sterk als waarvoor zij werd uitgegeven. Van de hoogten in den omtrek kon zij gemakkelijk worden plat geschoten. Vóór den slag gaf Na poleon nog een Ihatste proclamatie ter bemoe diging. De slag begon den Isten September en welhaast moest het Fransche leger voor de over macht wijken. Het werd terug gedrongen tegen de muren van Sedan en door ae vijandelijke artil lerie verpletterd. De keizer had niet geschroomd gedurende den slag zich zelfs naar zeer gevaar lijke plaatsen te begeven, waar een kruisvuur van granaten hem bedreigde. Hij begaf zioh in de stad, doch kon ze niet meer verlaten. De uitgangen werden versperd door alles, wat het vDe veldtocht van 1870. Over de oorzakenl welke de capitulatie van Sedan hebben te weeg! gebracht; door een officier van den generalen staf.” Ónder dezen titel is dezer dagen te Brussel een brochure verschenenwelke wijm het opschrift van dit artikel, een brochure ytm Napoleon III hebben genoemd. Inderdaad, of de keizer zelf, of een zijner meest vertrouwde vrienden, aan wien hij zelf de woorden heeft in de pen gegeven, moet dit boekje hebben geschreven. Zoo vele kleine bij zonderheden betreffen omstandigheden, die alleen door den keizer zijn ondervonden, zoovele ge moedsaandoeningen welke alleen hij heeft ge voeld, worden hier medegedeeld, dat eene an dere meening omtrent deri oorsprong van dit geschrift niet licht mogelijk is. Bovendien valt aan verdichting niet te denken. De stijl is daar voor te eenvoudig, de opmerkingen van den schrijver zelf zijn daarvoor te sober. Een ver haal der feiten, maar van feiten die tot dus ver nog niet in allen deele bekend waren, en tot slot een korte les uit de geleden rampen getrokken, ziedaar den inhoud van 29 bladzij den. Had een vriend van den keizer deze bla den geschreven zonder bepaald diens gedachten uit te sprekendan bad zeker de wierook niet ontbroken en was deze met mildheid toegezwaaid aan de gevallen grootheid, die toch misschien nog een toekomst hebben kon. Doch thans niets van dat alles. De keizer deelde inderdaad bij den aanvang van den oorlog de lichtvaardige opgewondenheid van toovelen zijner onderdanen niet, en hoe gelukkig ook met de bewijzen van gehechtheid, waarmede het volk in geestdrift hem begroette, toch kon hij een droevigen glimlach niet on derdrukken, wanneer hij om zich heen hoorde roepen: vnaar Berlijn, naar Berlijn!” Hij wist, dat hun een groote worsteling wachtte en dat hij een veel sterker vijand tegenover zich had, bovenal wanneer Zuid-Duitscbland zich met Prui sen vereenigde. Napoleon had daarom het volgende plan. Hij wilde 150,000 soldaten vereenigen te Metz, 100,000 te Straatsburg en 50,000 in het kamp van Chalons. Door deze verdeeling der troe pen zou de vijand niet kunnen vermoeden of bij zijn aanval wilde wagen aan de zijde van de Saar of van den Rijn. Daarna wilde de keizer die beide troepenmassa’s vereenigen en aan het hoofd van 250,000 man den Rijn over trekken, de zuidelijke staten van het noorden afscheiden en noodzaken neutraal te blijven zich alsdan op Pruisen werpen en door een schit terende overwinning Oostenrijk en Italië tot een bondgenootschap met Frankrijk trachten te lokken. De gebeurtenissen hebben doen zien dat van dit geheele plan niets gekomen is. Waardoor? //Zou dit plan gelukkenzegt de keizer zelf, *dan moesten wij den vijand in spoed overtref fen, doch helaas, de verplaatsing van troepen en materieel kon, niettegenstaande het gebruik der spoorwegen, op verre na niet zoo spoedig

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1