SCHOONHOVEN» COURANT WEEKBLAD K°. 74. 1870. Z0KDA& 27 NOVEMBER. ERT, iehuis JE, VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARO. ■K BINNENLAND. BUITENLAND. KEN. (1187) w«. t boooborca. PRIJS DHER COURANT: Voor Schoonhoven per drie maanden 0,60. Franco per post- 0,75. welke uit een Fransche irin leest men dat te eerscht; dat de troepen ER 1870, iet. inkomende, i morgen 7 irnoemd, I. uwe tje. e Bloem- epötste IJZEN, land; A. nwinkel, J. POR- N. Go- (1177) aan JO- ‘rdatf. MALZ- oven ver pis») te treden. r v/h Post- igt ter ken- t, voorloopig sol. van Z.E. rtkantoor te er a.s., eene n, na aan- ht te Gouda, itriddat te ten vertrèk- ng de trein iet doorgaat PRIJS DER KDVERTENTltN Van 1 tot 5 regels0,50. Iedere regel meer- 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco. ZEESCHAP BR A van - I I r.jfcp, S. W. Jt van NOOTEN te Schoonhoven, ra daardoor WAKTE NS, wier d en be- in/2,50, n, die i (1183) happij vTbi bericht, met reeds cadeau idick 8 boek- J. C. H. van Pa. 2 dia., toten 70dln. dln. Deze loofdbestuur k reeds met leer present, icht worden i, (en ter- beek in ge* mmissie zoo ken, die zij ligt daarom atü nuttige ien Frijdag, 1 en halj 2 aten einde rangen. 'IS8IB. (1191) ving de commissie weder zeer aangename ge schenken, die zij later hoopt te vermelden, ter wijl zij zich nog steeds voor de toezending van boekwerken houdt aanbevolen. *Wij herinneren, dat op a. Dinsdng-avond alhier een Nuts-Vergadering zal worden gehou den, waarin de heer G. H. Westbroek als spreker zal optreden. Deze vergadering zal de eerste zijn, welke ook door niet-ledeu zal kun nen worden bijgewoond, daar aan elk der le den, volgens het onlangs genomen besluit, één toegangkaart zal worden verstrekt, om dié uit te reiken aan personen uit den handwerksstand. Wij twijfelen niet, of een drukke opkomst zal het bewijs leveren, dat men dit besluit, dat men elders reeds als voorbeeld voor andere de partementen heeft aangehaald, op rechten prijs weet te schatten. De heer J. M. Altheerdeurwaarder bij de dir. belastingen te Schiedam, is op zijn ver zoek in die betrekking overgeplaatst naar Gouda, ingaande 1 Januari a. s. De heeren Fock en Bröcx zijn door Z. M. belast met de samenstelling van een nieuw ministerie. De Landb. Ct. schrijft dat de runder pest in eenige der besmette streken van Duitsch- land schijnt af te nemen. Zij zou onderdrukt zijn in Brandenburg, in Pruisen en in al de gewesten aan den linker Rijnoever, terwijlnog slechts in enkele gemeenten de besmetting gevaar oplevert. Ln de noord-oostelijke departementen van Frankrijk heeft echter de plaag zich met kracht vertoond, en niets laat de onderdruk king er van te gemoet zien. In België zou een gezondheids-cordon van troepen en door middel van rijksveeartsen een luchtreizigers werden tot aan Soissons door de kogels der Pruisen verrolgd. Zij brengen het bericht overdat te Parijs goede moed heerschte en dat er geen gebrek ’aan levensmiddelen was. Met deze gelegenheid zijn dagbladen en brieven ontvangenook hebben! de luchtreizigers duiven bij zich/’ Parijs is onneembaar verklaard, wel te verstaan door geweld. I Wat de honger zal doen is af te wachten. Men is reeds begonnen de dieren van den zoölogikchen tuin te nuttigen. Den 6 November werd de yak geslacht en zeer duur verkocht. Het beste vleesch kost 30 40 frs. per pond. Dezer dagen zullen de apen aan de beurt komen. Het Engelsche blad de Globe deelt be richten mede uit Spanje, we" bron afkomstig zijn. Daat Madrid groote gisting heer in de kazernen zijn geconsigneerd en een repu- blikeinsche omwenteling dreigend was. In Ara gon heerscht dezelfde agitatie, door de Carlisten in het leven geroepen. *Te Barcelona i« de op gewondenheid groot, en de kapitein-generaal heeft aan maarschalk Prim getelegrapheerd, dat alles verloren was, indien hij niet onmiddellijk versterking zond. Uit een veldpostbriei deelt een Duitsche courant het volgende mede: De soldaat M., uit Stargard in Mecklenburg, staat bij de voor posten van Parijs; daar ontvangt hij een brief, dien hij aanstonds openbreekt en met zoo veel aandacht leest, dat hij niet bemerkt, hoe de hofstoet des konings hem heeft omringd. Hij kijkt op en zietden koning vlak in ’t ge zicht. Deze lacht en vraagt: z/Een brief van uw liefje?” //Neen majesteit! van vader,” ant woordt de soldaat. //Mag ik eens inzien vraagt koning Wilhelm, en de soldaat reeft den brief over, waarop de koning hardop eest: //Met 14 dagen trouwt uw zuster. Het spijt ons, dat ge er niet bij zijt; maar dat kan nu niet an ders. Klop maar ferm op de Franschen los en j stop die schreeuwers den mond.” Het duurtniet lang of M. wordt afgelost en foij krijgt 14 dagen verlof om de bruiloft van zijn zuster bij te wonen. SCHOONHOVEN, 26 No». Van de 23 jongelingendie opgeroepen waren om bij de Art. Instr. Kompagme te wor den geplaatst, zijn Dinsdag en Woensdag 20 op gekomen, die allen werden goedgekeurd en in dienst gesteld. Tusschen de hh. S. In’t Veldt en P. Vermeu len zal op a. s. Donderdag een herstemming voor Notabele der Herv. Gemeente alhier plaats hebben. Gisteren heeft de eerste uitgifte van boe ken uit de Volks-biblotheek van 't Nut in dit saisoen plaats gehad. Er meldden zich reeds 42 lezers aan. Deze bibliotheek, in de laatste da gen van verschillende zijden met boekwerken verrijkt, biedt thans eene ruimere keuze aan den lezer aan. Sedert de laatste opgave ont- dan ook getrokken toezicht ingericht zijn. Aan het Vaderland wordt uit Dordrecht geschreven, dat de kamer van koophandel aldaar aan de regeering tegen de openbaarheid van de zittingen dier lichamen heeft geadviseerd, vooral op grond van haar bloot adviseerend karakter, gelijk b. v. ook met den Raad van State het geval is. De meeste andere kamers moeten in gelijken zin geantwoord hebben; in Zuid-Hol- land heeft alleen de Schoonhovensche kamer zich vóór openbaarheid verklaard. Daarentegen heeft de Arnhemsche kamer, in een advies aan den commissaris des Konings in Gelderland, zich krachtig vóór de publiciteit der zittingen ver klaard. De premieleening van een millioen gul den, door de Rotterdamsche Vereeniging tot bevordering van ’s lands weerbaarheid uitgeschre ven, is niet volgeteekend. Daarom heeft de raad van beheer beslotende premietrekking tot een zoo spoedig mogelijk nader aan te kondi gen dag uit te stellen, en aan hen, die met dat uitstel geen genoegen nemen, den vollen prijs der loten te restitueerenmits zij zich daartoe vóór 1 Dec. te Rotterdam aanmelden. Mocht echter de leening niet worden volgetee kend, dan zal op den prijs der uitgegeven loten 50 cents worsten ingehouden, ter bestrijding der gemaakte kosten. De vesting Thionville heeft zich aan de Pruisen, na een bombardement van eenige da gen, overgegeven. De Parijsche regeering wil niet langer toestaan, dat vreemdelingen Parijs verlaten. De onderdanen van neutrale machten, die van Prui sen verlof hadden de insluitingslinie te passee- ren, zijn onder dit verbod begrepen. Generaal Trochu heeft de geruchten, be treffende nieuwe onderhandelingen over een wa penschorsing, tegengesproken. Verder geeft de generaal niet onduidelijk te kennen, dat de on- derbandelingen van den heer Thiers zouden ge lukt zijn, indien het oproer van den 31 Oct. niet had plaats gehad, v. Bismarck meende van de heldenfeiten van de rooden partij te kunnen trekken. Een te Parijs gevestigd dokter schrijft aan het Britsch Medical Journal: //Wij hebben verschrikkelijke dagen te wachtenreeds nu heb ik onder mijne arme patiënten sommigen, die meen en dat zij ziek zijn, doch die inderdaad honger lijden. Gij weet wat het zeggen wil, als de mensch versch vleesch, groenten, melk, boter en eieren moet ontberen. Het hart breekt mijals ik mijne patiënten bezoeken nu zijn wij nog slechts in den aanvang der dagen van ellende. De zwakken hulpeloozen en onschul- digen lijden het meest, maar allen gaan onder de ellende gebukt.” De Engelsche geschiedschrijver Freeman komt er tegen op, dat er één menschenleven aan gewaagd of Engelsch geld uitgegeven zal worden om twisten, die Rusland en Turkije in de Zwarte Zee verkiezen te maken. Hij noemt den Krimoorlog een noodeloozen en onrechtvaar- digen oorlog, welks eigenlijk doel was de dy nastie van Napoleon te bevestigen. Aan trac- taten is men bovendien niet gewoon zich te hou den. Door de tractaten waren de Bonapartes van den troon van Frankrijk uitgesloten, en wij bogen ons voor Napoleon III, Sleeswijk is bij Pruisen, Savoie bij Frankrijk ingelijfd, in strijd met de tractaten. De onafhankelijkheid en in tegriteit van Zwitserland zou een beter oorzaak voor een ooriog zijndan de instandhouding van het Turksche despotisme. Uit Konstantinopel wordt getelegrafeerd; In goed onderrichte kringen verzekert men, dat Turkije ieder conflikt met Rusland wenscht te vermijden en de mogendheden, die het trac- taat van Parijs onderteekend hebbente bewe gen het verlangen in overweging te nemen. Al de Oostenrijksche dagbladen, zonder onderscheid van politieke richting, betoonen zich zeer ingenomen met de vredelievende staatkunde door de regeling gevolgd, zooals die blijkt uit de document® in het Roode Boek openbaar gemaakt. Het Journal de Bruxelles meldt uit Leu ven van Donderdaghet volgende//Een te Parijs opgestegen ballon is heden ten 21/» ure te Berthem bij Leuven nedergekomen. Hij was gisteren-avond ten 10®/4 ure te Parijs opgela ten. In het schuitje bevonden zich 6 heeren. De

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1