SCHOONHOVENSCHE COURANT WEEKBLAD EN LOPIKEfiWAARD. VOOR DE KRIMPENER-j ALBLASSER- ZIEKTEVERSCHIJNSELEN. nus beier CBURtrr Voor Schoonhoven per drie maanden f 0,60. Franco per post- 0,75. PRIJS DEI ADVERTENTIE Van 1 tot beregel» 0,50 Iedere regel meer- 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco. N. van NOOTËN te Scboonhovïn, Uilgkeri. lierinneien wij ons voor een oogenblik de dagpn yan den afgeloopen zomer, toen de krijgs- opvattingen als die yun bet kunnen bestaan, is op rich 5maar dat een blad loor den k?ning wordt Z. M. op te zetten tegen ,n 1 2Q0. M, de constitutionneele monarchie goéd WePkfen, d<n is het niet voldoende dat het volk de constftu- tfonneele waarheden helder voor oogen houde, maar dan moet ook de vorst vah dié beginselen doordrongen zijn. De peis, die dit tegenWetkt maakt, wanneer zij eetngen invloéd heeftöilecn den koning zijn taak zwaar en hindetlijk, ttfr- wijl die taak zeer schoon is. En vraagt men thank wat de toekomst vhn ons vaderland geven zal? Dan geeft nietoaAd u het antwoordomdat niemand liet geven kah. Zelfs zij, die Beweren dat zij de baan zullen ode nen voor een nieuw liberalisme, geven nog niéts onrustbarende dan het bestaan der crisis zelf. Eén enkel lichtpunt heeft geschitterd, dat was, toen een groot deel van de liberale leden der Tweede Kamer bijeenkwamen om te beraad slagen, wat hun te doen stondterwijl de op lossing zich voortdurend liet wachtep. Het me degedeelde bericht, dat Z. M. juist aap de heeren Fock en Brocx de formatie van een kabinet had opgedragen, weerhield de bijeengekomenen van het nemen van eenig besluit, maar hun samen komst moest bij alle weldenkenden heUvertrou- wen in hunne waakzaamheid bevestigen Doch hoe wordt dit feit misbruikt? //Wat hebben die kamerleden te besluitep?” zoo roept het Hangsche dagblad verontwaardigd uit, valleen do Koning heeft te beslissen wie zijne ministers zullen wezendoch niemand ad ders; merkt gij niet hoe men hem ook dit praerogatief wil ontnemen, hoe men hern steekt naar de kroon De tijd is niet ver, aat men, als de Portugeesche avonturiér Saldanha, den weg zal weten te vinden naar de slaapkamer van don ;ten heeft geforceerdKoning, ötn hem daar een mitiisterie op te drin- - gen. De njj is niet Ver, of Levér' hij is er reeds, want, de vorrti moge verschillen, de re- volutionnaire toeleg is dezelfde. Armé dynastie, arm Nederland.” Zoo raaskult een blad, dat, het is algeméén bekenddagelijks den Koning onder de oogèn komt. Want wat zouden die kamerleden hebben gedaan? zeker hoogstens niets anders dan een eerbiedig adres gericht aan den Koning, om hem de wenseben van de meerderheid der vertegen woordiging duidelijk kenbaar te makpn. Ei» een constitutionneel vorst heeft niets liever(|an dat hij door de vertegenwoordiging op de hoogte wordt gehouden van de wenschen des lands. Hij benoemt immers zijn ministers niet voorrijn persoonlijk belang, maar voor het belang VM het land en in den geest van de wettige ver tegenwoordiging. In Engeland, waar meu de constitutionneele praktijk zoo lang kent, heeft men het dan ook herhaaldelijk zéér natuurlijk geacht, dat bet parlement, vooral wanneer een crisis eenigen tijd duurde, zich wendde tot de kroon. Dat dergelijke llaagsche dagblad kunnen zelf reeds ongelukkig genoeg de omstandigheid dat het dc 1 gelezen misbruikt, om Z. M werkt, de Kamer verdiepte zich niet langer in politieke beschouwingen? maar gaf aan de na- tie meer wetten dan er in den laatsten tijd ge- I geven waren Flinke liberale maatregelen kwa men tot stand en bij dé opening van het loo- pende zittingjaar waren Verscheiden nieuwe ont werpen te wachten. Hooter onderwijs, kiesstelsel, belastinghervorming, rechterlijke inrichting, de fensiewezen, dat alles zóu de regeling vinden, waarnaar het zoolang hid gewacht. En ziet, op eens verneemt men dat er een crisis bestaat. Hoe, vanwaar is die gekomen? Wij hebben er meer gezien, van een staatsvorm als de onze zijn zij onafscheidelijk, jn bij zulk een staats vorm zijn zij bewijzen van leven. Maar thans? Zijn dé ministers, die hun ont slag hebben gevraagd, gevallen helden Waar zijn dan de wapenen, dip hen hebben verslagen? Zijn zij veldhecren, wiSr tactiek heeft gefaald Waar zijn dan de legers^ die men tegen hen in het veld heeft gebracht? Zijn zij bevelhebbers, die hebben moetun capftuleeren?^ Waar is dan Eet geschud dat hun stérkt waar is de trompet, die de overgave heeft aan- gekondigd? Alles geschiedde in stilte, in het geheim, in het geniep, zouden wij bijna zeggen, en ter kwader ure zag het JJederlandsctie volk zich op eens geplaatst voor een voldongen feit. De minister van koloniën ziét zich door den slechten staat zijner gezondheid gedwongen het staatstooneel te verlaten en ziet, drie zijner col lega’s schijnen van de gelegenheid gebruik te willen maken om ook hun afscheid te nemen, terwijl een vierde in een later stadium der cri sis denzelfden weg gaat. Het gebeurde doet ons denken aan een partijwaar bet eigenlijk met het genoegen der gasten niet vlotten wil, doch Waar niemand het eerst wil heengaan, tot een der gasten ongesteld wordt en zich verwij deren moet, terwijl de anderen zich haasten in de daardoor ontstaande verwaïring hun hoed te nemen, en, zonder dat het bijzonder in het oog valt, het huis van den gastheer te verlaten. Doch nu het beloop der crisis. Tégenover dat teeken van zwakheid bestond er thans meer dan ooit behoefte aan kracht. Wij zouden de oorzaak van ons klagen spoedig vergeten heb ben wij zouden de droevige gedachten aan ziekte en bederf spoedig hebben laten varen, wanneer onmiddellijk na het ontstaan der crisis de nieuwe raadslieden der kroon waren aangewezenWan neer niet alleen over de richting der toekom- de roeping van een constitutiönheel volst, a stige regeenng geen oogenblik twijfel had be- als de grondwet hem die nd een mail oplt staanmaar wanneer ook dadelijk de personen zie dat is een hieuw teeken van bederf, hadden kunnen worden genoemd, die als de meest I bekwame vertegenwoordigers dier richting voor lederen tak van bestuur de zoo lang verwachte hervormingen zouden in het leven roepen. Illusies. Hoeveel dagen zijn er niet réeds verloopen, en, terwijl wij dit schrijvennog niets dan geruchten* Aan wie de schuld? Wij weten het niet, maar het is een zware schuld. Wellicht is de zaak teerder dan wij kunnen denken, en ligt de fout niet bij den goeden wil der mannen, aan wie de portefeuilles aangeboden zijn. Wij wagen ons in dit duister niet aan gevaarlijke onderstellingen, maar zien, wie dan ook de oorzaak moge wezei der crisis trompet, in Parijs gestoken, ook de bewoners van ons vaderland deed opschrikken en een I oogenblik deed huiveren bij de gedachte aan het geheimzinnige der toekomst. Kwam ons in die dagen het leven niet te gemoet? De krachtige houding onzer regeering bij de neu- traliteitsverklaring, de voortvarendheid waarmede onze strijdmachten werden gemobiliseerdde ondubbelzinnige blijken van de gehechtheid der Nederlanders aan hunne nationale zelfstandig heid, de ijver in het openen der beurzen tot leniging der rampen van den oorlog, de hulp vaardigheid onzer geneesheeren en ziekenver plegers om zich te scharen onder de vaan van het roode kruis, alles toonde dat daar leven was in om vaderland. En thans? Een der Indische bladen verge leek onlangs het Nederlandsche volk bij het op perhoofd der nachtwakers in een van Shake- spear es tooneelstuxken, die, midden in den nacht gewekt, zich haast, na zijn plicht te hebben vervuld;, de slaapmuts weder over de ooren te trekken en zich ter ruste legt met de woorden •laat mij thans slftpen, en wanneer er weder iets belangrijks voorvalt, roep mij dan maar.” Wan neer wij ons ooit illusion mochten gemaakt hebben, wanneer wij ooit mochten hebben wil- lèn volhouden, dat een dergelijke vergelijking onwèar is en’beleedigend, thans kunnen wij zulks niet meer beterennu een der treurigste ziekte verschijnselen de kwaal van ons politiek leven op nieuw verraden heeft. Men gevoelt reeds, dat wij hier niets anders kunnen bedoelendan de ministeriëele crisis. Het ontstaan, zoowel als het beloop dier crisis, beide zijn zoo ongehoord, zoo onnatuurlijk, zoo onrustbarend, dat wij ons angstig afvragen, welke toch de» kwaal isdie zulke verschijnselen me- devoert? Het ontstaan der crisis is helaas een niet onnatuurlijk gevolg van het ontstaan van het ministerie zelf in 1868. En toch, tegen eiken prijs had die oplossing moeten worden voorko men. Men weet dat toen in 1868 het con servatieve kabinet ten laatste gevallen was, toen er de grootst mogelijke onzekerheid bestond om trent de richting, die op den duur door de meer derheid der vertegenwoordiging zou worden ge steund, dat toen de vaderlandsliefde der mannen, die zich aan het hoofd der zaken plaatsten, groote waardeering verdiende. De kiezers heb ben in 1869 getoond die daad op den juisten prijs te stellen en dankbaar te zijn voor de herkregen politieke kalmte, welke de ministers aan bet land hadden geschoiiken. Het was echter te verwachten, dat terwijl in die dagen ivan onzekerheid de ministeriëele portefeuilles niet alle hadden kunnen worden gegeven aan de personen, die door hunne bekwaamheden daar toe het eerst waren geroepen, dat te een of an deren tijd de zwakheid dier kabinetsformatie blijken zou. En toch had men zich lang, zeer hang niet het minst te beklagen. Er werd ge- Daarom had de hoogleraar Days gebjk, toen u langen duur niet mmder

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1