SCHOONHOVEN» COURANT WEEKBLAD ZONDAG 11 DECEMBER. r. 76. 1870. EL. SEL VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD. ioon. ters, VEIN [ERIJ reu» Ki «vmiimön nut nra arowir BINNENLAND. BUITENLAND. lid zijne i. 8.i rde Pauw”, ouder Z. K. H. Z. M. den Koning te jm ont* oor deze aan met (1815) IKES. ren van STOK- ERHA- flDGE- CHEL- DIN ES eer wat i waren (1228) AAS» bevelen het ge- ïze stad, (1287) eler etc. rzegelde >aar ge- i Wed. )sm- N.ÜEN. -FEEST Uitgedfr». jm. n bevat bestand- hoeda- i, biedt c Kaas- illen be- ge, eene (1217) REM, brug. REN, i. (1289) ng. RST- voorge- heesch* de niet chts uit het lig- ijsverte- >ok door sde uit- ?lf door ide hoe- !at de conferentie over jeen zal komen. De uilen van Engeland Van 1 tot 5 regels MO Iedere regel meer MO. Groote letten naar plaatsruimte. Intending franse. Voor Schoonhoven per drie maanden f 0,60. Franco per poet - 0,75. SCHOdNHOVEN, 10 D«. Op Dinsdag, 6 defer, ie op het Hoi a «de Pauw”, onder Wassenaar, overleden H. K. H. Prinses Louisa Augusta Wilhel mina Amelia, gemalin van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Deze prinsesbekend en geliefd om hare huise lijke deugden ca.liaraci welctadigbeuls-zin, stierf in den ouderdom van bijna 63 ja- ren. Zij was een dochter van wijlen koning Frederik Wilhelm III van Pruisen, en dus een zuster van den tegenwoor- digen Pruisischen koning. In 1825 huwde zij met Z. K. H. Prins Frederik, wien zij twee dochters nalaat, waarvan de oud ste gehuwd is met den koning van Zwe den en Noorwegen, en de jongste verloofd is met den Prins von Wied, die thans aan den Duitsch-Franschen oorlog deel neemt. Het lijk der prinses zal hoogst waarschijnlijk in den grafkelder te Delft worden bijgezet. - In den nacht van den 4. op den 5. dezer is Orleans door de Pruisen bezet. De koning meldt daaromtrent het volgende j, «Frederik Karei is in een strijd van drie dagen altijd zegevierend voorwaarts kunnen rukken. Na het spoorweg station en de voorsteden van Orleans stormen derhand genomen te hebben, heeft hij de stad bezet. Wij hebben meer dan 10000 Fransche krijgsgevangenen gemaakt, en 77 stukken ge schut en 4 kanonneerbooten genomen.” - Deii 4den dezer werd een voorwaarts trekkende Fransche brigade door een deel van het achtste Pruisische legerkorps naar Rouaan teruggedreven, met verlies van 10 officierenen 400 soldaten, die krijgsgevangen werden ge maakt, benevens van een stuk geschut. Den volgenden dag werd het gevecht hervat. De Franschen ontruimden Rouaan, dat door de Prui sen werd bezet. In de verschansingen vonden deze 8 stukken zwaar geschut. De koning van Beieren heeft den koning van Saksen een brief geschreven over het aan bieden van den titel van Keizer van Duitsch- land” aan den koning van Pruisen. Die brief bevat o. a het volgende: «De door den Pruisischen heldenkoning ze gevierend aangevoerde Duitsche stammen, sedert eeuwen saam verbonden door taal en zeden door wetenschap en kunst, mogen zich thans ook in wapen broederschap verheugendie heer lijk bewijst hoe groot de macht van het ver- eenigde Daitschland is. Gedreven door de be geerte om naar de mate mijner krachten mede te werken tot een nieuwen vorm van Duitsch- lands eenheid, heb ik daartoe oogenblikkelijk met de kanselarij van den N oord- Dimschen Bond onderhandelingen aangeknoopt, die dezer dagen te Versailles ten einde zijn gebracht. Ik wend mij tot de Duitsche vorsten, en in 't bijzonder tot uwe Majesteit, om gezamenlijk den koning van Pruisen voor te stellen, dat aan het Bondspraesidium de titel van Duitsch ‘Ktizer verbonden zal worden.” Van Fransche zijde bericht men van den Ssten dezer het volgende: Blijkens een rap port van generaal Chanzy van den 7den, is de Loire.-armee tusschen Meung en Laurent-des- Bois aangevallen. De aanval was voornamelijk gericht op Beaugency, De vijandelijke leger macht bestond uit twee Beiersche en een Prui- sische divisie, 2000 man cavalerie, versterkt door een aanzienlijke macht, beboerende tot de legers onder het bevel van Frederik Karei en den Hertog van Mecklenburg. De Duitscbers werden in wanorde teruggeworpen tot voorbij Grand Chdtre. De vijand leed aanzienlijke ver liezen. Het gevecht duurde tot des nachts. De Beiersche generaal Stephen werd gewond. Den volgenden dag werd een nieuwe aanval verwacht. Een dagblad van Spanje spreekt van een gerucht, dat de heer Moret van plan zou zijn om voor te stellenvoor twintig maanden de baling der Interessen van de binnenlandsche schuld te schorsenna een overeenkomst met de T9prnwpste fondsenhoudersverder om een waning te sluiten, waarbij vopr vijf jaren de tabaksregie zou woiden verpand, en met 25 pCt. te verminderen het cijfer van het bud get ten behoeve van de i geestelijkheid, aan de prelaten de bevoegdheid latende om de dotatie te verdeelen. - Het is nu zeker, de Bussische quaestie uituoodigingen daartoe uitgaan. In de vergadering van den gemeenteraad alhier, op 11. Maandag, is met het oog op het bouwen van een tweede schoollocaalin principe besloten tot het aangaan eener geidleening van f 10.000. De Heer Mr. L. Slingeland, gedurende ruim vijf en dertig jaren lid van het kerkbestuur der Hervormde gemeente alhier, en sinds het jaar 1848 tevens Boekhouder van de kerk dier gemeente, heeft gisteren als zoodanig zijn ont slag genomen, maar zich bereid verklaardom zijne betrekking te blijven waarnementot dat een ander in zijne plaats zal zijn benoemd. Bij den schietwedstrijd, Zaterdag gehouden door de leden der Weerbaarheids-Vereeniging Albrecht Beijling alhier, is de prijs op 200 pas behaald door den heer G. F. van den Bergh, de 1ste prijs op 100 pas door den heer J. van Geelen en de 2de op 100 pas door den heer J. W. Bijleveld. *11 Donderdag beviel G. Murk, echtgenoot van P. van der Sluijs alhier, van haar negenden zoon, dien men de namen van Willem Nicolsas Alexander Frederik Karei Hendrik gegeven en dus naar den Kroonprins vernoemd heeft. De 7de zoon ontving in der tijd de namen v»u Z. M. den Koning. Wij vestigen de aandacht op de algemeene vergadering der liberale kiesvereeniging te Gouda, te houden op Woensdag-avond a. I., en achten het wpnschelijkmet het oog op de belang rijkheid der te bespreken punten, dat zij door een zoo groot mogelijk aantal leden van ailè afdeelingen worde bijgewoond. Wij ontvingen heden geheel onverwacht hél treurig bericht van het overlijden van den Heer H. L. de Voegt, Predikant te Haastrecht. Na eene kortstondige ongesteldheid bezweek hij gis teren in den jeugdigen leeftijd van 30 jaren. Nog maar korten tijd was Ds. de Voogt te Haast recht werkzaam, maar lang genoee om hem te leeren waardceren en hoogachten. Zijne gemeente verliest in hem een kundig, verlicht en ijverig leeraarzijne vrienden missen een hutelijk en trouw vriend. Hendrik Ludwijn de Voogt werd in 1840 te Amsterdam geboren, waar zijn vader predi- kant was. In 1866 werd hij tot predikant te Arkel beroepen en 'vertrok van daar in April dezes jaars naar Haastrecht, iu welke gemeente toen de^dootFTem zoo onverwacht wegrukte. In uitgebreiden kring maakte de Voogt rich bekend door zijne verdienstelijke bibliografische bijdrage: «Naamlijst der Geschriften, betrek king hebbende op de invoering der Bisschoppe lijke Hiërarchie in Nederland, A°. 1853, Utrecht» Beijers, 1870waarvan hij al de daarin gapoemde stukken in zijne bibliotheek had. De nagedachtenis van de Voogt zal, zoowej in de gemeenten Arkel en Haastrecht, ale by zijne talrijke vrienden elders, zeker nog langen tijd in eere worden gehouden. Men verneemt dat thans by de verschil lende departementen van algemeen bestuur, op last van de nog in functie zijnde ministers, credietwetten tot voorloopige voorziening in den staatsdienst voor 1871 worden ontworpen, en dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de volgende week zal worden bijeengeroepen om die ontwerpen te behandelen. Door de heeren Fock en Broer ia het hun door Z. M. opgedragen mandaat tot vor ming van een Ministerie nedergelegd. Door wien deze taak thans zal worden opgevat, ip nog niet bekend. De terugkeer van Z. M. den Koning te *s Hage is wederom uitgesteld. In het Gorinchemsch Weekblad lee$ men bet volgende: Gaarne dealen wij mefa dat het bericht, iu ons vorig No. overgenomen uit de Schoonhovensche Courant, dat door den heer Steijn Parvé bij den gemeenteraad alhier bezwaren tegen de vestiging der H. B. «op da nog te dampen Kalkhaveu” zouden zijn ingé bracht, van allen grond ontbloot ia. Naar wij vernemen, is het leveren en stol len va» twee stoomwerktuigen en aenhooren, voor de droogmaking van de Putten” onder de ge meente Waddinxveen, opgedragen aan de Utrechte sche ijzergieterij, voor de som van 35995. Door hh.’ Ged. Staten der prov. Utrecht zijn goedgekeurd de gemeèntebegrootingen, dienet 1871; die van Jaarsveld in inkomsten en uit. gaven f 36^2,31 (waaronder 1870 voor opên. baar onderwijs); die van Lopik f 5426.15».

Schoonhovensche Courant | 1870 | | pagina 1