INGEZONDEN. Men schrijft ons uitJKinderdijk Zondag-avond vierde Aurora's Mannenkoor met welwillende en vereerende medewerking van Mej. Valentine Ledélier en den lieer E. Reu- sen, beide van Antwerpen, van de Dames-Zang- vereeniging vPolymnia en de Rederijkerskamer vAnrora" alhier zijn tienjarig jobilé. Wij heb- reenendeele bedrogentoen wij bij' voorbaat reeds voorspelden, dat aan het kunst minnend publiek een genotrijken avond zou ge geven worden. Na de uitmuntende uitvoering der vele ge liefkoosde nommerszoowel van zang als voor dracht, werd nog de opera "Aboe-Hassan ge dicht van Hiemen, muziek van den onsterfelij- ken von Weber ten gehoore gebracht, welk num mer van het programma boven alles uitmuntte. In de eerste plaats, wie zal zich durven ver meten, iets op bet goddelijke stemgeluid van Mej. Valentine Ledélier aan te merken, wier indrukwekkende voordracht, wier zuiverheid en omvang van stem de faam reeds van heinde en ver ons had verkondigd. Geen wonder dan ook, dat zij door bet opgetogen publiek bij elk harer voordrachten twee en driemalen, zonder ophouden,met bijvalsbetuigingen werd begroet. Ook van de liedertafel ontving zij vele blijken van sympathie, daar haar na afloop het eere- lidmaalschap, beuevens een souvenir (bestaande uit een gouden ring) door den president werd aangeboden. Ook den heeren E. Reusen, J. Simt Ven W. van de Ven kunnen wij mede niet anders dan den grootsten lof toezwaaien voor het buiten gewone kunstgenot, waarmede zij met hunne uitstekend^, taleuten den avond hebben opge luisterd. Op de heerlijkheid Vliet, te Lo- piker-Kapelvlak voor de deur van den bosch wachter, ving gisteren de wilddief Ekster een' haas. De oppasser was juist niet te huis en kon hem dus niet bekeuren; maar al ware hij thuis geweest, de scburk zou er zich niet aan geBtoord hebben, want hij geeft om een' veldwachter net zooveel als om een kleinen jongen. Hij i.eefl een aantal broêrp, die mede van den roof ieven. De ellendige stroopers gaan tegenwoordig overal gerust hun gang. Ze ontste- lou den boeren hunne eendeneierenalsof ze voor beu gelegd werden, want liet schieten op die gauwdieven is verboden aan particulieren. De jaarlijks te Hoornaar ver plicht wordende hooi- en weilanden van de 'fa milie den Dekker heeft II. Woensdag aldaar 3391 opgebrachtzijnde slechts 28 meer dan in lb70, doch ƒ929 meer dan in 1869. Verleden week geraakte het oud ste meisje van H. V. te Lopik, een kind vaia omstreeks 1 jaarin de stoepsloot. Hare moe der, die bet ontdekte, sprong er bij om het te redden, maar dewijl ze van schrik en ont steltenis niet in staat was hulp te roepenzpu- den beiden waarschijnlijk zijn omgekomenzoo niet eene arme vrouw daar juist ware bij ge komen die moeder en kind weer op 't droge hielp. Na veel inspanning gelukte het den buren, bij het kind de levensgeesten weer op te wekken, die oogenschijnlijk reeds waren uit- gebluscht. t In de afgeloopen week heeft te Lekkerkerk de verpachting van grasgewassen den polder toebehoorende, plaats gehad, liooge prijzen werden voor de perceelen aangeboden zoodat de opbrengst van, nu die van het voorgaand jaar met p. m. f 800 overtrof. Als men alle dingen van nabij gadeslaat, kin men den vooruitgang, doch ook deu stil stand bespeuren. Wanneer men in den Elshout des avonds met wagen en paard met de pont naar den .overkant 'wil, gebeort bet niet zelden, dat men een half unr of soms drie kwartier uurs wachten moet daar dan de vetrinau in den ElBhout is en de pont te Krimpen. Wij hopen dat in dezen stilstand spoedig de vooruitgang schitteren zal, daar er dan zoo- me nig voerman niet terug behoefde te keeren en het betere winst zou geven, want waar de pont is, behoort hij, die er iu werkzaam is, te zijn. Met de opname hiervan zult IJ, Mijnheer de Redacteur 1 zeer verplichten: Een voerman 8. Verandering ven den Baed der gemeente Sohoonhovenop 28 Meert 1871. Gearreiteerd den 6. April 1871. Al de raadsleden zijn tegenwoordig. De notulen der voorgaande vergadering worden geleien en goedgekeurd. 1. Wordt in behandeling gebracht: a. het vergroottn van het tchpollokaal het vaststellen der termijnen van betaling der aannemingasomen c. het vaststellen van den tijdwaarop de lee ning k .0000 bjj het gemeente-crediet te Am sterdam tal worden aangegaan. Na eenige bespreking wordt besloten bij het K. Cath. Par. Kerkbestuur .alhier te iuformeeren, of de geruchten waarheid berstten, betreffende het doen inrichten van het bestaande kerkgebouw en de pas torie, bij eyentueele daarstelling van eene nieuwe kerk c. a., tot eene bijiondere school. 2. De voorzitter brengt ter tafel een concept verordening tegen de verspreiding van beametteUjke nekten binnen deie gemeente, welke met alge- meene stemmen wordt goedgekeurd. a Van eene miiaire van den heer W. Kooiman Ji.,'daarbij berichtende dat ZËd. aich de benoe- ming als Regent van het Gereformeerde Weesbuis alhier laat welgevallen 4. Aan de Schoonhovensche Zangvereemging wordt toegestaanop de bestaande bepalingen van een lokaal in het schoolgebouw over 1871 gebruik te maken. b. Van tene missive van den beer L Akkerhuijs JEt., hoofd-onderwijser alhier, houdende dankbe tuiging voor de verleende verhooging der toelage voor bet gemis eener vrije woning. 6. Wordt ter tafel gebracht het raadsbesluit dd. 27 Feb. 1871, houdende verhuur der woning aan de geweien Lopikerpoort isn G. Vredendaal, voor- lien van de noodige goedkeuring door Heeren Ge deputeerde Staten van dit gewest. 7. De voorzitter geeft te kennendat door bet a. s. vertrek van den hulponderwijzer a M. Klaver (alz zoodanig op zijn verzoek eervol ontzlagen) op de school van den heer Akkerhuijs eene vacature zal ontstaan en geeft in overweging, door plaatsing van adrertenjiëuoproeping van aoUicitanten te doen. Aangehouden. 8. Aan Burgemeester en Wethouder» wordt ?er- zocht met den Heer A. J. P. de Wilde, Med. Dort. alhier, te spreken over de geheele waarneming der armenpraktijk. Vergadering van den Baad der gemeente Öchoonnoven, op 8 April 1871. Gearresteerd 20 April 1871. Al de raadsleden zijn tegenwoordig. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1. De voorzitter deelt mede dat door den heer dr. de Wilde iz te kennen gegeven, dat ZEd. be- feid is gedurende de ontstentenis van een tweeden geneezheer zich te belatten met de waarneining der ueheele armenpraktijk, met inbegrip der verloskun dige hulp. Waarop besloten wordt aan genoemden beer <le Wilde eene verhooging van jaarwedde h 300 ta verleenen, zoolang ZEd. de geheele armenpraktijk bedient. 2. Het kohier van den hoofdelijken omslag over 18/1 in behandeling gebracht zijnde, wordt, uit hoofde van staking der stemmen over sommnre aan gestegenen, aangehouden tot de volgende verga- dering. o 3. Het kohier ran de beUiting op de honden over 1871 wordt tot een bedrag van 199.60 vastgesteld. 4. Ala leden voor het stembureau 1871 worden benoemd de heeren C. J. F. van den Braak en E. E. Denekamp. 6. Wordt ter tafel gebracht het Procea-verbaal van kaa-opneming bij den Gemeente-Ontvanger, over Jiet le kwartaal 1871waaruit blijkt dat in kas was 219,21» 6. Wordt besloten de Verordening tegen de uitbreiding van besmettelijke ziekten binnen deze gemeente te wijzigen, overeenkomstig de nota van bedenkingen van bh. Gedep. Staten dezer provincie. 7. Wordt ter tafel gebracht de gemeente-reke ning over 1869, aluitende met een batig saldo van 127,99, en van hetgeen nog blijft te verhalen op 14SÓ,35', voortien van de noodige goedkeuring door hh. Gedep. 8taten dezer provincie. 8. Wordt ter tafel gebracht de door hh. Re genten van het Geret Weeehuis alhier ingezonden rekening en verantwoording hunner administratie over 1870. Gesteld in handen der commissie van financiën, ter flno van onderzoek en rapport. 9. Worden ter tafel gebracht de ztaten houdende voordracht tot oninvorderbaarverklaring van belas- tingschulden over 1870, alt: hoofdel.omtlag/ 34.64', belasting op de honden 31. 10. Wordt lezing gedaan eener miaaiye van den hoofdonderwijzer L. Akkerhuijs JEa., daarbij ver- zoekende van het schoollokaal gebruik te-mogen maken voor het geven van fonderwijej In den sang enz. Aangehouden. 11. Wordt leiing gedaan van het verelagopge- maaktjdoor'den' hoofdonderwijzerJG. H. JWeztbroek, over het le kwartaal 1871. 11. Wordtj lezing gedaanf eener miszive van het R. Cath. Par Kerkbestuur deser gemeente, daarbij berichtende dat er, bij eene eveutueele dsaretelling van leene nieuwe kerk" en 1pastorie, bij hen geen Nad bestaat') om bet beslaande kerkgebouwj'en pas torie tot eene bijiondere zcbool in te richten. Waarop de vooriitter in behandeling brengt het onderwerp betreffende het vergrooten van het bestaande school gebouw, en'Voorstelt Burgemeeeter en Wethouder» te machtigen de aanbesteding naar de vastgestelde voorwaarden en teekening te doen plaats hebben. Wordende tevens besloten de voorgenomen geld- leening ij 7*10000 bij de [Gemeente-crediet-reree- niging te Amsterdam op 1 Aug. 1871 aan te gaan. 13. Wordt besloten aan de directie dar Stoom boot 8choonhoveri;del onde'Èkëien, liggende""op [de Kat, af te staan tot bestrating van het door hen voor genomen daarjte stellen hoofd" of ^aanlegplaats. 14. De voorzitter deelt mede dat door den heer Schoolopziener te GoudaTit te kennen gegeven, dat er drie hulpónderwijzersjjbeechikbaaï zijn om, alvoreuz benoemd tefworden, eerst eenel proef van honae ge schiktheid als hulponderwijzer af te leggen. Aan Btttg.jJenJWeth. opgedragen, bet door|hen doelmatig geoordeelde te doen plaats hebben. 15. De heer Greupgeeft in overweging de schuur bij het veerhuis te doenjherstellen'en de heer Kooi man spreekt over den bouwvalligemnnr hij het wacht- brugje in de Koestraat. Opgedragen aan de com missie ven fabriktge ter fine van rapport. 16. Wordt besloten p.Tm. 400 meter «trast in de Koestraatter hoogte van de Chr. Geref. Kerk, te doen herstellenden verbeteren. Vergadering van den Raad uer gemeente Schoon koven, in tp edeuckcttd geval gehonaen, dm 14 dprü 1871. Gearresteerd den 20. April 1871. Al de raadsleden zijn tegenwoordig. De resumtie der notulen van de voorgaande ver gadering wordt eengehouden. De vooriitter verleent het woord aan den heer A. Graves Kooiman Ja., als een der heeren, die date vergadering heeft verzocht te beleggen: waarop ge- noemde heer mededeelt det dr. de Wilde door on gesteldheid verhinderd wordt do praktijk waar te nemen, en «telt voor de noodige maatregelen te nemen, om hierin te voorzien. De heer Denekamp geeft te kennen dat dr. de Wilde niet zóó onge steld is. of ZEd. kan, detgevorderd, in de waarne ming der praktijk vooreien, en dat door den heer de Ronde, Officier van Gezondheid hij het garnizoen alhiervoorloopig de gewone praktijk wordt waar genomen. De heer van den Braak «telt voorhet beelnit betreffende het benoemen van een tweeden medicinse doctor in de genees-, heel- en verloekunde in te trekken, en eene oproeping te doen van een ge neeskundige. Na eenige beapreking geeft de voor zitter in overweging nog te wachtentot na den afloop van het a e. examen voor geneeskundigen. De heer Lazonder bespreekt de aangelegenheid betreffende de plattelands-heelmeesters. Op foorstel van den heer Kooiman Jz. wordt besloten op te roepen: Doctoren, Artsen of Ge neeskundigen, bevoegd tot het uitoefenen der ge- neet-, heel- en verloskunde, op eene jaarwedde van 600. Wordt beslotenwanneer dr. da Wilde na twee maal 24 uren niet in etaat ia de praktijk Waar te nemen, alsdan ten koste dezer gemeente daarin tijdelijk te voorzienen aan den heer Inipecteur roor bet geneeskundig toezicht in Znid-Holland te verzoeken een' geneeskundige te zenden. In onte editie van heden offreeren de Heers#J THAL C. in Amsterdam, de Loten van de Konink lijke Hongaarsche Premie-Leening van 1870, voor de Trekking van 15 Meie.k. - Reeda op den 15. Met worden de prijten van180,000, ƒ16000, /6000, *J/1000== ƒ4000, 18 h 7600= /6500, enz, enz., gedeoidoerd, in het geheel 700 prijzen. Over de soliditeit dezer zaak behoeven wy wel meta verder te zeggen, als dat de geheele Leening, tea bedrage van 30 millioen gulden, onder contróle der Koninklijke Hongaarsche Staats-Hoofdboekhouding en der Konink lijke Hongaarache Staats-Centrasl-Kaasa staat, buiten dien nog onder garantie der Koninklijke Hongaarsche regeering. Niettegenstaande reeds bij eene enkele trekking alle prijzen gedecideerd worden, koet een geheel Lot 4, een half Lot 72 en een kwart Lot ƒ1. Zeker eene zeldzame gelegenheid met tulk een geringen inzet de kans te hebben, van zulk een hoo- gen prijs te kunnen trekken. Evenmin als deze onderneming eene. verdere reoom- mandatie noodig heeft, behoeft dit ook de bo)iriiteit der firma MEHTHAL 4 C., daar deze gei.o-g bekend en reeda sedert 80 jaren ih Hamburg geves tigd is.

Schoonhovensche Courant | 1871 | | pagina 6