WEEKBLAD F. 102. ZONDAG 11 JUNI 1871. ï'J.B.L.WEFEEOIT, VOOR DE KRIIRPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD. EEN LAATSTE WOORD. Mr. J. li. L WENTHOLT BIJVOEGSEL. S. W. N. vanNOOTEN te Schoonhoven prijs deriadvertentiEr BUITENLAND. SCHOONHOVENSGHE COURANT. PRIJS DEZER COURANT Voor Schoonhoven per drie ïadUnucu 0,60. Franco per poet 0,70. Uitgevers. Uit volle overtuiging bevelen wij u ,aan, kiezers in het district Gouda! op den l3en Juni uwe stem uit te brengen op Raadsheer in het prov. gerechtshof van Zuid- Holland, uit volle overtuigiug. Die candidaat der liberale partij in uw district is een bekwaam eu een ernstig man. Velen uwer herinneren zich zeker de kunde en den ijver, waarmede hij hunne belangen waarnam, toen hij als procufeur te Rotter dam de rechtspraktijk uitoefende. Velen uwer hebben hem toen uw vertrouwen ge schonken voor de bezorging hunner bijzon dere belangen, welnu, tnans mogen zij hem de belangen der gansche natie toevertrouwen. Allen weten hoe hij daarna een der schoon ste betrekkingen in de magistratuur heeft bekleed als kantonrechter te 's Gravenhage. Kantonrechter. Dat ambt is zwaar, want de gansche verantwoordelijkheid er van rust op dien éénen man. De bekleeder van dat ambt komt in aanraking met de teerste be langen der ingezetenen, niet het minst met de belangen van het familieleven. De be kleeder van dat ambt brengt door zijn min nelijke tusschenkomst zoo menig geschil op vredelievende wijze ten eindedat anders in een langdurig proces op de verarming der partijen en op de aanwakkering van hun' baat zoude uilloopen. De bekleeder van dat ambt beeft bovenal een zware taak in eene stad als den Haag, waar zeer aanzienlijken eu zeer netïerigen, zeer rijken en zeer armen, allen gelijkelijk zijne rechtspraak inroepen, o Welnu, Mr. WENTHOLT was als kanton rechter in gansch den Haag bijzonder gezien Dat hij zijne betrekking nederlegde, is daar algemeen betreurd. Thans is hij door den Koning geroepen tot de gewichtige en eervolle betrekking van Raadsheer in het provinciaal gerechts hof van Zuid-Holland, terwijl de leden van dat bof getoond hadden die benoeming zeer te wenschen door Mr. Wèntholt bovenaan op hunne voordracht te plaatsen. De candidaat is als bekwaam en ernstig man bij uitstek aanbevelenswaardig. Hij is candidaat gesteld door de liberale partij. Er zijn liberale mannen noodig. e Wij wezen er u reeds opwat de liberale be- g'nselen zijn, wat de liberale politiek wil. ij kunt oordeelen. Liberale mannen zijn bovenal op dit oogen- blik noodig. Het tegenwoordig ministerie moet worden gesteund. Wij bedoelen hiermede nietdat gij stemmachines naar de Kamer moet zen den, die op alles, wat de heer Tborhecke en zijne ambtgenooten voorstellen, ja en amen zeggen. God beware ons Wij wil len zelfstandige mannen. Juist daarom wij zen wij op Mr. Wentholt. Maar aan het tegen woordig kabinet moet het regeeren worden mogelijk gemaakt. Wjj wenschen in de ka mer eene meerderheid, die onpartijdig alles beoordeelt wat van dit ministerie uitgaat maar die in beginselen, in politieke richting met dit ministerie eenstemmig is. Dit mi nisterie is, wat de meeste zijner leden aan gaat, bijzonder bekwaam en is degelijk libe raal. Blijkt de Nederlandsche natie ook van dit ministerie niet gediend te wezen, wil zij dit ministerie doen vallen, dan stort zij zich weder in den maalstroom der politieke par tijschappen, die op niets dan op achteruit gang uitloopen. Wij hebben daarvan genoeg gehad En nu is hêt waar, dat op ditoogenblik geen ander dan een liberaal kabinet, zooals hetgeen thans aan het hoofd der zaken staat, regeeren kan. De andere partijen kunnen wel zich vereenigen als oppositie,, om de te genwoordige ministers te doen vallen, mdar regeeren kan geene van haar. Zij loopen te ver uiteen. Elke van haar streeft naar iets anders. Wanneer eene van haar regeerings- partij werd, zoudt gjj het eens zien. Kiezers van Goudabewaart ons vaderland voor dat ellendig gezicht. De conservatieven stellen tot hun candi daat den heer Hoffman. Wij willen op zijne bijzondere bekwaamheden niets afdingen. Maar hij is oudzeer oud, en frisscher krach ten zijn noodig. Hij is geen buitengewoon talent, zooals b. v. de heer Thorbecke, wiens jaren aan zijne ontzaglijke bekwaamheden in het minst niet schaden. Nog eens, ons land heeft behoefte aan meer frischheidaan meer werkzaamheid, aan meer kracht, dan de heer Hoffman geven kan. Bovendien heeft de heer Hoffman ons in zijn openbaar leven geioond te zijn een klein geestig maa. Als oudste in jaren moest hij nu en dan, voordat de Koning een president der Tweede Kamer had benoemd, tijdelijk het voorzitterschap waarnemen. Nu zou men meenen dat hij het gewicht ook dier kort stondige waardigheid gevoelende, zou trach ten het onpartijdig standpunt in te nemen, dat een voorzitter innemen moet. Neen. Hij was kleingeestig genoeg om van die tijdelijke macht gebruik te maken ten einde zijn tegenpartij te plagen. Immers in de ver schillende commissiën, die een tijdelijk voor zitter alzoo benoemen moet, benoemde hij niets dan conservatieve kamerledenhoewel die commissiën niets hadden te doen dan eenige formaliteiten te vervullen en aan haar in het minst geen politieke werkzaam heid werd opgedragen. Toen de Kamer voor het definitief 'voorzitterschap een nomina tie maken moest, benoemde de heer Van 1 tot 5 regelt 0,50. Iedere regel meer - 0,10. Groote letters naar plaatsruimte, la lending franco. i Hoffman de laatste keer Jat hij tijdeljjk president was, in het bureau van stemop neming alleen conservatievenen toen uit ae stembus een nominatie was voortgekomen van drie liberale leden en die nominatie aan den Koning moest worden aangeboden, benoemde de heer' Hoffman tot leden der commissie, om die aanbieding te doen, weder alleen conservatieven De Kamer kon ook niet nalaten bij die gelegenheid een kleinen lach te doen hooren. Zij lachte om de kin derachtige kleingeestigheid van zulk een oud man. Gij moogt er ook omlaehen, maar zulke kleingeestige menschen zjjn geen staatslie den, die een zetel in dë vertegenwoordiging moeten innemen. Daarvoor staat de betrek king van volksvertegenwoordiger te hoog. Eindeljgk, en daarom vooral ontraden wij u zjjn candidaluur, de heer Hoffman sluit zich ëan bij de ProtuBKiitsche clericalen de vijanden der neutrale volksschool, en hij heeft zich aangesloten bjj de Katholieke clericalen, door te stemmen tegen de motie van den heer Gremers, waarvan wg reeds spraken. Gjj zijt er dus niet zeker vau, kiezers, dat niet de heer Hoffman bij gele genheid eene beweging ten voordeele van de wereldlijke macht van den Paus steunen zal, een beweging, die, wanneer zijhetgeen God verhoede, door ons parlement mocht- worden bevorderd, op den ondergang van Nederland zal uitloopen, ondergang misschien in een oorlog, ondergang zeer zeker door den triomf der priesterheerschappy. K'ast dus V. WENTHOLT. Bedenkt dat eendracht macht maakt. Sluit U' aaneen op den 13en Junt. Gansch Nederland eischt van u dat gij uwen plicht doet Gij vervult dien plicht, wanneer gy by de stembus de overwinning helpt,bezorgen aan de candidatuur van Raadsheer in het Prov. Gerechtshof van Zuid-Holland. Iu Petzië heerscht, volgens de berichten, een vreeselijke hongersnood, die alle beschrijving te boven moet gaan. Duizenden sterven aan den weg van honger of aan de ziekten, die daaruit voortvloeien. De meeste lijken blijven onbegraven liggen zoodat de pest ijiet uit zal blijven. Reeds voor lang aten de uitgehon- gerden menschenvleeachthans is het zofver gekomen, dat oudera hunne eigen kinderen ver- slinden. In de nabijheid van Shiraz vallen zulke vreeaelijke tooneelen voordat de Euro peanen zich 111 hunne huizen ppslüiten, oui die niet te zien. Ook daar liggen duizenden lijken onbegraven.

Schoonhovensche Courant | 1871 | | pagina 5