In bet district Gorinchem zijn uitgebracht 1275 geldige stem men. Gekozen J W. C. M. Begram, met 1155 stemmen Dr. A. j Kuijper hekwam 63, L. W. C. Keucheuius 15 en W. J. Knoop 11 stemmen. Bjj de verkiezing op II. Dinsdag zijn in net district Gouda opgekomen 1687 kiezers, terwijl het getal kieskivoegden 3280 bedraagt. Alzoo hebben sleohts nagenoeg de helft der kiezers van hon recht gebruik gemaakt. In het district Gorinchem is dit verzuim nog grooter. Dat district telt 3154 kiezers en slechts 1347 bachten hunne stem nit. 't Is eene treurige zaak, welke ons deze cijfers leeren. In plaats van een rechtbeschouwen velen'het deelnemen aan de verkiezingen als een lalt, als ieto, dat hunne aandacht geen oogeri'htik waard is. En dat is te meer vreemd, omdat de meeste menschen nog al op hun recht "«stelt! zijn. Wat kan ej niet gekibbeld en ■geprocedeerd worden om het een of ander recht, dat iemand meent dat hem toekomt, en door anderen is verkort. »Ik heb een overpad over ziju land," zegt er een, «daar heb ik recht op ik zou wel eens willen zien, wie mij dat reent ontnam, ik zal hem tot het uiterste vervolgen." «Maar het recht om hen te kiezen, die mij re- geeren, die de wetten maken, waarnaar ik mij te gedragen heb* dat recht daar geef ik niet om, t is me geen cent waard!" Waar de burgers zóó deuken, wat moet er dan van den Staat worden? Op de, Donderdag te Meerkerk gehouden paardenmarkt waren aangevoerd ruim 200 paaiden. De handel was niet zeer leven dig. Vreemde kooplieden, die anders gewoonlijk daar de markt bezoeken, lieten zich dit jaar niet zien. liet schoone weder had daarente gen eene menigte marktbezoekers uitgelokt, waardoor de handel in schapen vrij aanzienlijk was, De vereeniging van Assuradeu ren te Amsterdam geeft aan belanghebbende assuradeurs keunis, dat uit de Willem III nog eenige goederen gelost zijn, die alleen door wa ter zijn beschadigd. Naar de Times zegt, ge looft toen, dat een aanzienlijk gedeelte van de lading van de Willem UI en wellicht ook een deel van de passagiersgoederen door de vlam is gespaard gebleven. Bij de trekking op 1 Juni 1871 der obligation h f 2,50 van de premieleening van het Paleis voor Volksvlijt zjjn uitgekomen de volgende seriën No. 150 ieder met f 3.— 115, 238, 1187, 1263, 1506, 2561, 3269, 3281, 3583, 3820, 3834,4249, 5715,6893, 6233, 6380, 6564, 6657, 7320 en 7786. De hooilanden, toebehoorende aan den polder Molenaarsgraaf, hebben bij de jongste verpachting de som vsb f 400 meer opgebracht dan verleden jaar. Nu zijn zij voor ruim 100 per bunder gegaan terwijl de geheele pachtsom f 2102 bedraagt. Te Botterdam ziin voor het zil veren Piusfeest in de kerk aan de Wijnhaven van de orde der Jezuieten voor p. m. f 2500 aan bloemen bezorgd, welke met prachtige de cora tiën een zeer schoon ensemble vormen. Aan de werken van de spoorweg brug over het Hollandsche Diep is een onge luk gebeurd, dat, hoewel niet van groote ge volgen, toch het werk merkbaar vertragen zal. Nadat Dinsdag-middag de tiende overspanning op het landhoofd en den eersten pijler met goed gevolg was gelegd, en men reeds bet legran der eerste rails op de nu aan deb wal aanslui tende spanningen had voorbereid, verspreidde zich in den nacht van Dinsdag op Woensdag de kreet, dat de werkplaats van Volker en C0., de aannemers van den onderbouw, bij Willemsdorp in brand stond; een brand, die zoo snel toe nam, dat de geheele werkplaats vernield is en de machineriën, die men schier dagelijks bij het werk voor de brug noodig heeft, erg beschadigd zijn geworden. De arbeidersbevolking van het werk der over brugging heeft zich dapper geweerd en was in een oogenblik met emmers gewapend op de plaats des onheils. De kalklootjs, die naast de werk plaats was, eu die reeds brandde, is gebluscht geworden. Het dienstgebouw aau de westzijde liep miuder gevaar. Doch de brand van het houten gebouw was Zoo hevig, dat het in tón uur verteerd was, en de daar vóór staande hoo rnen langs den weg in volle vlam stonden. Alleen het verbrande gebouw was verzekerd; daariu aanwezige gereedschappentouwen Mokken, machineriën én bouwstoffen waren niet geassureèrd. Een merkwaardig bewijs van het nut van inënting op runderen tegen longziekte deed zich voor in de gemeente Vianen. De belangrijke veestapel ook van een landbouwer in die gemeente leed reeds maanden lang aan longziekte; meer dan een rund was op den stal reeds aan die ziekte bezweken. De ver standige eigenaar besloot omtrent den tijddat zijn vee eenige dagea lang in de weide was, zijne koeien te laten inenten en deze bewerking werd gedaan op 14 runderen. Een rund dat weldra kalven moest werd om die reden niet ingeënt. Nu is het gebeurddat dit tóne niet ingeënte rund door de longziekte werd aange tast en daaraan bezweek, terwijl al de andere nog, na verscheidene weken, volmaakt gezond zijn, en niet tón zijn staart heeft verloren. Zoo ooit, dan is dit een voorbeeld van 'het not der inënting tegen longziekte. N. en A. v. G. DeGoudsche weerbaarheids-ver- eeniging «Burgerplicht" zal in vereeniging met de weerbaarheid der dd. Schutterij in bet laatst van Juli te Gouda een schietwedstrijd houden. De onderlinge naijver, die er vroeger tusschen beide vereenigmgen bestond, heeft dus geheel Opge houden. I Na gehouden vergelijkend exa men te Hellevoetsluis is o. a. tot leerling-ma chinist bij 's rijks marine toegelaten J. T. Fauel van Berg-Ambacht. Met de pokziekte gaat het te Meerkerk boven verwachting gunstig. Slechts in tón gezin heeft die zich vertoond. Twee kinderen bezweken. De ouders, die het eerst werden aangetast, bevinden zich gelukkig aan de betere hand. Tot Wethouder te Haastrecht is, in plaats van wijlen deq heer J. W. E. Don- ckermann, benoemd de heer T. J. den Hartog. -—Woensdag a. s. zal te Amsterdam, in het paleis voor Volksvlijt eene Katholieke vergadering plaats hebben, waarbij, in tegen woordigheid van den aartsbisschop en de bis schoppen van Nederlandalsmede van den nun tius, onderscheiden feestredenaars zullen optre den, en welke bijeenkomst zal besloten worden met een groot feestbanket. De Veendammer Ct. deelt mede, dat de meer dan\70 jaren tellende landbouwer H. D., uit de Matan, dezer dagen op reis is gegaan naar Borne, óm den Heiligen Vader zijne gelukwenschen te brengen bij gelegenheid van diens 25jarig jubiló. De Minister van Justitie heeft aan de procureurs-generaal eene circulaire gezon den naar aanleiding van het collecteeren voor bnitenlandsche loterijeu in Nederland, dat te genwoordig openlijk geschiedt. Dit is nog steeds verboden en strafbaar. Tot lid der Maatschappij van Ne- derlandsche Letterkunde te Leiden is o. a. be noemd de heer W. van Beuningen, Predikant vte Ameide en Tienhoven. Hoe een stoomgemaal dikwerf de waarde der .landerijen verhoogt, bleek weder de zer dagen bij de veiling van een boerenerf in den polder van Mastenbroek (bij Kampen). In 1849 werd dit erf opgehoudenomdat het sléchts 3500 kon gelden; thans is het.bij inzet reeds op 18000 gebracht. Aannemende dat, dooreen genomen de groenlanden sedert 1849 in waarde zijn verdubbeld, dan zon de opbrengst slechts f 7000 hebben bedragen. De meerdere /II000 wordt alleen toegeschreven aan dén verbeterden toestand van den polder, ten gevolge van het stoomgemaal. In den nacht van Zondag op Maandag had te Enschedé een schandelijk voor val plaats. Kwaadwilligen hebben op het B. K. kerkhof de gedenkteekenen op onderscheidene graven uitgerukt, vernield, of elders voor de waardiging over deze lage daad. De justitie doet onderzoek. Voor het Hof van Zuidj-Holland 's Hage stond dezer dagen de persoon van Hendrik Bubberman terecht, beschuldigd van het in omloop brengen van valsche munt. Bub berman was gewoon het platte land van Zuid- Holland af te loopen en de noodzakelijke ver teringen, die hij maakte, bij voorkeur van si ren, te betalen met onwichtige, onheldere gul- :ns, van vreemde kleur en zeer slechten stern- randschrift, •nigen arg- gewekt. Nadat Bubberman reeds vijf malen deze industrie met goed gevolg had uitgeoefend de gefopte verkoopera ontdekten het bedrog altijd eerst nadat de kooper was vertrokken), viel hij den tienden October, in den winkel van L. Bijnsburger te Valkenburg, in de klem. Al wederom kocht hij sigaren voor vjjf cents, gaf daarvoor in betaling een guldenstuk en verwijderde zich met hetgeen hem werd terug gegeven. De vrouw van Bijnsburger vermoedde dadelijk, dat de uiterlijk nog nieuwe en blin kende gulden valsch was en werd in dat ver moeden versterkt door haren man en zoon, aan wie zij het muntstux dadelijk bad vertoond. Deze ijlden naar den veldwachter, die den be schuldigde aantrof in eene naburige herberg. De veldwachter sprak Bubberman in de herberg aan met deze woorden: «heb je nog meer zulke mooie guldens," en bracht hem daardoor in zulk eene verlegenheid, dat hij dadelijk het hazenpad wilde kiezen. De veldwachter hield hem tegen en geleidde bem naar den burge meester van Valkenburg, op wiens last hij werd gevisiteerd. Men vond bij onzen vriend tusschen hiel en kuitachter beide voetennog zee guldens van hetzelfde maaksel, welke zes stuks in elke kous gewikkeld waren in oude lappen.i Een dertigtal «tuigen werd in deze muntquaestie gehoord, lie evenwel weinig wisten mede te deelen om trent de muntfabriek zelve. Toch is eeu eu ander gebleken, dat misschien niet eeu begin van bewijs, maar een begin van vermoeden doet ontstaan, dat onze munthandelaar ook u» de muntfabricage niet geheel onervaren is. Immers had men op 7 November 1870 ia de slaap stede van A. Letsch te Delft, die de eer ge noot van dezen gast, te herbergen, bij eene huiszoeking een gietvorm van cemeut ol gips gevonden, bestaande uit twerfSbp elkander slui tende stukken, het eene met het borstbeeld van Koning Willem UI, eu het andere met het jaartal 1865, ter grootte van een guldenstuk, en een aantal boekjes van allerlei aard, waar onder er een was, dat de eerste beginselen be vatte in de valsche-muut-wetenschap en weke opgedragen wareu aan zekeren Jacob Dorsman te Botterdam. Het practisch doel dezer weten schap zou hierin zijn gelegen, dat zij, die zich daarop met de borst toeleggen, na drie jaren meer in de melk te brokken hebben. De behan deling dezer zaak zou heden voortgezet wordeu. Van 916 Juni zijn ^e Gorin chem aangegeven 8 gevallen van' pokziekte, waarvan 5 met doodelijken afloop. Begrootiug van Kromme en Geer eu Zijde over 1871: Kromme en Geer: Ontvangsten f 3564.97 3549. huizen der burgers hoornen opgehangen. neergezet, of wel in de Algemeen is dé veront- Zijde Ontvangsten f 2055.74 Uitgaven 2053. De polderlasten zijn bepaald op f 3.80 de Hectare. Bekeningen verantwoording der polders Kromme en Geer en Zijde-over 1870: Kromme en Geer: Ontvangsten f 3594.55 Uitgaven i 3396.40' Batig slot f 198.05'. Zijde Ontvangsten 2295.08' Uitgaven i 2203.37' Batig slot i 9171,

Schoonhovensche Courant | 1871 | | pagina 2