Keizer-Inkt. Briefwegers BINNENLAND. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. EIKEN BERGROEDEN STALENPENNEN: VERBETERDE, IJZEREN moet weldra in «temming komen, en bij^aan- neuiing, dié door sommige bladen als waar schijnlijk wordt voorgesteldzon het kabinet te kiezen hebben tusscben ontbinding van het par lement of plaatamaking voor een nieuw ministerie. Bij Kon. besluit zyn herbenoemd: als burgemeester van N ie u w-Lekke ris nd J. A. R. baron Rom Kraijenhoff, secretaris dier gemeente; als burgemeester van Streefkerk H. Gsutier, secretaris dier gemeente. 2. M. heeft benoemd tot ontvan ger der dir. bel. en acc. te Witmarsum c. a. A. M. van Kesselthans te Meerkerk. By Kon. beslnit is herbenoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Vianen Mr. P. R. van den Berg. Z.M.beeft benoemd: bij het le.regw vesting-artillerie tot kapitein van de Se kl. naar ouderdom van rang, den lsteu luit. J. J. Meijen; bij het 2e reg. vesting-artillerie tot 1ste luit. den 2den luit. J. J. C. H. van Pelt. -—Maandag 11. zijn in de Tweede Ka mer de algemeene diacussiën over deiniomten- Matting aangevangenen sedert voortgezet. De lneren van Kuyk, 's Jacob, Rutgers, Saaymans, YirulyKapoeyne, van Naamenvan Wassenaer Catwijck, Dumbar, van der Maesen en Pijls hebben er zich op verschillende gronden tegen veiklanrd, terwijl de heeren Dam, Blom, Hingst, Gevers Deynoot, van Akerlaken, Lenting, Id- serda, Smidt, Bergsma en van Houten haar hebben verdedigd, als opheffende een privilege der meervermogende» en kapitalisten en ver vangende drie schadelijke belastingen. De kansen van lut wetsontwerp schijnen niet groot. «T ^eer Thorbecke is hersteld; hij is sedert gister middag 2 ure in de zitting der Tweede Kamer tegenwoordig geweest. Ook heeft hij gieter zijn departement bezocht. Yan onderscheiden kanten ontving hij in de Kamer gelukwenschen over zijne wederverschijning in de vergadering. In de vereenigde vergadering voor de gemeene belangen der Hoogheemraad schappen ede Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe en de Vijf-Heerenlanden", op Vrijdag den 19 dezer, zijn tot leden van de commissie van onderzoek der rekeningenbegrootingen enz. benoemd de heeren N. J. Vonck, P. Har- tog, I. KortleverBrouwer en de voorzitter A. H. van Tienhovcn en is de begrooting voor het dienstjaar 1872—73, ad 31316,69* aan- gMNnen. Op Donderdag 10 Mei a. s., zal ter herberg van den heer J. Romeyn te Meerkerk de verkiezing plaats hebben van een Heemraad uit ingelanden voor den polder Tienhoveater vervulling der gewone vacature. Na afloop daarvan zullen in de vergadering van Ingelanden worden vastgesteld de rekening over 1871, de begrooting voor 1872 en het bedrag van den omslag. Op Zaterdag 18 Mei zal in het Gemeentehuis te Leksmondeene verkieziug plaats hebben van eenen Heemraad en twee ge committeerde Ingelanden voor den polder Leks mond, en zulks ter vervulling der plaatsenwelke zullen openvallen: de gewone aftreding van den heer G. Lemmen als Heemraad, en de heeren D. S. lloddeeu G. Uitenbogerd als gecommit teerden. In de vergadering van ingelan den van den Zuidplaspolder, Woensdag te Moord recht g» hondenwerd tot secretaris-penning meester verkozen de heer A. Cb. Snel met 8031 van de 3081 stemmen. Vóór de vergadering bad eene verkiezing plaats voor de aftredende bestuursleden, de heeren J. van der Breggen Az dijkgraaf, en P. Keyzer Pz., heemraad. De heer J. van der Breggen Az. werd herkozen met 2901 van de 2962 stemmen, zijnde een blanco biljet in de bus gevonden, terwijl in plaats van den laatstgenoemde werd verkozen de heer J. A. van Honweninge met 2251 stemmen. Bii de herstemming foor een Hoofdingelaud-plaatsvervanger in het 3e district der Vijf-Heerenlandenis den 24 dezer te Leer dam gekozen de heer Jan Kars aldaar, met 268 stemmen. De heer C. Kortlever verkreeg 152 stemmen. Gisteren is te Schelluinen inet algemeene stemmen tot voorzitter van den polder Schelluinen gekozen de heer Ew. de Kuijper Jz. en tot heemraad de heer Ew. de Kuijper Cz. Te Giesen-Nieuwkerk is tot lid van den gemeenteraad gekozen, in plaats van den heer A. Scheer (overleden), de heer Jan Pierhagen. Naar men verneemt aaldeAfdee- liug Vijf-Heerenlanden, Alblasserwaard en Land van Arkel beneden de Zouwe der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in September van het volgende jaar haar 25jarig bestaan op eene luisterrijke wijze herdenken. Op Zaterdag 11 Mei a. s. tus scben des voormiddags 9 eu 12 urezal in het raadhuis te Langerak b/z de Lek worden over gegaan tot de verkiezing van een hoofdinge land voor het waferschép de Overwaard, in plaats van den'heer G. Groenoverleden. Z. M. de Koning zul 12 Mei e. k. te Leeuwarden aaukotnen en tot' 19 Mei de verschillende plaatsen van Friesland bezoeken. Daarna vertrekt Z. M. naar Groningen. Er woeden in dia provinciën bijzonder veel toe bereidselen gemaakt, om Z. M. schitterend te ontvangen. Dinsdag vierde de heer J. Smit Jz* scheepsbouwmeester te Kinderdijkzijne vijfen twintigjarige echtvereeniging. Iedereen beijverde zich, om den algemeen geachte» en beminden man een bewijs van sympathie te geven. Terwijl de werklieden hierin voorgingen door het oprich ten eener eereboog en het aanbieden van een ge schenk, ontving hij tevens een adres, fndertee- kend door 95 ingezetenen dier gemeente, De hofstede, in Tayschéptanen, te Berg-Ambacht, op Vrijdag 26 April, door deu notaris J. P. Mahlstede publiek verkocht bracht roet 18,4024 hectaren wei-, hooi-, griend en bouwland de kapitale som op van 36035 behalve nog de onkosten. Het aanplempen van het midden gedeelte van het open Havenfront te Amster dam is bij herbesteding aangenomen door den heer L. Kalis Kz.te Sliedrecht, voor een mil- lioeu, acht honderd zeven en veertig 'duizend gulden. Gisteren heeft men iii den om trek van uorinchetn reeds een aanvang gemaakt^ met het uitzaaien der beetwortelen. De uitge loofde prijs bedraagt thans 12 k 013 voor de 1000 kilo, dat is ƒ2 it 8 meer dan verleden jaarhetgeen voor den fabriekant eene meerdere uitgaaf van ongeveer 40,000 beloopt. LIJST van het te leveren contingent voor de lichting der Nationale Militie van sommige gemeenten in de provincie Utrecht. Benschop 4. Harmeien en Veldhnizeo 5. Jaars veld en Willige Langerak 6. Jutphaas 6. Ka- merik en Zegveld 6. Liuschoten en Snelrewaard5. Lopik 5. Montfoort 5. Polsbroek, Hoenkoop en Willeskop 5. Utrecht 158. Vreeswijk 6. IJselsteiu 8. Te Haastrecht is gisteren, met de gewone formaliteiten r bij dergelijke gelegen heden in gebruik, de laatste |>aal geheid voor het hnlp stoomgemaal van deu Hoogenbftezem achter Haastrecht. l)en opzichter, aannemer en heibaas komt alle Juf voor dit werk toe. Zaterdag is van de werf van deu heer P. Smit Jr. te Slikkerveer met goed ge volg te wa'er geloopeii liet t-loomschip Multatuii, groot 225 tou, en gebouwd vcor rekening der heeren van Maenen Co. Gisteren werd op dezelfde weif de kiel ge legd voor een schroefstoomboot, genaamd «die Wacht am Rhein," voor rekening van de heeren F. Kruijff Co., en bestemd tot het sleepen van schepen op de bovenrivierenmet eene ma chine van 40 uaardenkracht, welke wordt ver vaardigd aan de fabriek van de heeren Diepen veen, Leis Smit te Kinderdijk. Blijkens het verslag van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten aan Z. E. den Minister van Slaat en van Binnenlandsche Zaken, over het jaar 1871, bestond bet mate rieel der Nederlandsche spoorwegen op 31 Decem ber 1871 uit: 5839 vervoermiddelenwaaronder 256 locomotieven. Wij vernemen dat in de meeste panfabrieken te Woerden de werklieden den arbeid geheel of ten deele hebben gestaakt. Te 's Hage bestaat het plan tot oprichting van eene Oranje-Vereeniging. Eenige burgers van positief-christelijkc beginselen uamen daartoe het initiatief. Het doel der vereeniging is gehechtheid aan Neérlands vorstenhuis leven dig te houden, en tevens, als voortdurende com missie, bij voorkomende nationale gedenkdagen tot regeling der feesten op te treden. Te Bleskensgraaf ontlastte zich Woensdag-middag boven de gemeente een hevig on weder. De bliksem sloeg in eene onbewoonde kamer van J. Lopik, verbrijzelde 26 glasruiten en vernielde een aantal voorwerpen. Een ka binet o. a. zat vol glasscherven, terwijl zelfs een staand stootijzer was misvormd. Gelukkig is geen brand veroorzaakt, hoewel de kamer geheel zwart was geworden. De bewoners zijn met den schrik vrij gekomen. De gemeente Berkenwoude is thans in het bezit van eene nette en doelma tige begraafplaats. Gedeeltelijk verplaatst en vernieuwd, met eene sierlijke heg omgeven, mag ze thans aanspraak maken op eene waardige rustplaats der dooden. LI. Zondag-avond werd de poli- tie-agent alhier door eenige personen, die juist de herberg verlaten hadden, aangevallen en achtervolgd. Een dezer personen iu denOpper- stok (gemeénte Streefkerk) te huis behoorende, vielhem aelfs met een mes aan. De politie agent wist hem echter dit mes te ootnemenj en voor het getal moetende wijken, zocjit hij zijne toevlucht in de pastorie. fOc aanranders vervolgden hem ook daar 'en wRo^/hem met geweld uit deze woning halenwelk ojkffcechtcr door de krachtige houding van den nftflikatft en zijne huisgenooteu is verijdeld. Van «ze zaak is bij de bevoegde autoriteit kennis gegwren. Als een bewijs van hooge waarde der landerijen dient, dat in Mie week te Krimpen a/d Lek een stuk weiland, ter grootte van nauwelijks 2 hectaren, is afgemijnd op 3860, zoodat het met de onkosten den kooper op omstreeks 14400 te staan zal komen. Wij vernemen dat Z, M. de Ko ning nigeteekend heeft voor 2 Ex. van het Gedenkboek der Nederlandsche feesten op 1 AprH jl.getiteld: Brielle's Herinnerings dag van 1 April 1572. Te Veeüdam (Groningen) is voor een bedrag van 23000 ingeteekend, ten einde te strekken tot grond- en bedrijfskapitaal voor eene aldaar op te richten fabriek van lucifers, onder den naam van «Lucifer Belgicus." Of schoon alle aandeelen uog niet zijn geolaatst, moet toch het bovenvermeld bedrag voldoende lijn om de zaak in werking te brengen. Te Gorincbem heeft de elftvangst wellicht nimmer zulke voordeelige uitkomsten opgeleverd als dit jaar, niet zoo zeer wat de hoeveelheid der gevangen visch aanbelangtals wel om de buitengewoon hooge prijzenuie, bij de aanzienlijke verzending naar het buitenland, zich tot nog toe ^taande hielden en die oor zaak zijn dat voor den minderen man die sma kelijke visch bijua niet is te verkrijgen. Genoeg zaam de geheeie vangst wordt, door de twee vischhandelaara aldaar opgekochtdie tevens de grootste aandeelhouders in de hier bestaande visscherij zijn. Ook de zalmvangst mag vrij aanzienlijk genoemd worden en scheukt dus een dubbel voordeel aan de visschers. Te Ammerstol werden op Zater dag 20 April |i. door B. en W. de navolgende werken aanbesteed 1°. Het ophoogen en ver- grooten der begraafplaats, aangenomen door den beer H. Zanen Pz., te Ammerstol, voor 380. 2°. Het bouwen van een baar- of lijkenhuisen het maken van den toegang tot de begraaf plaats aangenomen door den heer W.F. van der Wal, te Berg-Ambacht, voor ƒ400. 3°. Het bouwen van een brandspuithuisjeaangenomen door den heer II. Blanken Pz., te Ammerstolvoor f 295. - In den middag van den 25 de zer, is te Gorinchem het lijk opgevischt van den machinist der gasfabriek, van het drijvend paardenspel, welke op zoo noodlottige wijze liet leven verloor, en is naar de burgerlijke begraaf plaats aldaar overgebracht. Het schillen van teenhout geeft te Ameide, Jaarsveld Lopik en Tieuhove» aan vele handen werk. In d|en avond van 25 April jl. is te Brielle op de reede een verschrikkelijk onge luk gebeurd. Zes kanonniers, behoorende tot de torpedo-compagnie, waren met een bootje op de rivier. Dit schynt te zijn omgeslagen, waarbij 4 der 6 manschappen het leven verloreu. Nog is slechts één der lijken opgevischt. Misbruik van sterken drank is de hoofdoorzaak. Gedurende de laatste acht dagen zijn te Langerak drie uieuwe gezinnen door de kinderziekte aangetast geworden. De toestand der lijders moet echter betrekkelijk niet ongun stig zijn. Woensdag den 24 dezer hadden vele bewoners van den Kinderdijk en van de omliggende gemeenten een genotrijken avond. In net Sociëteitsgebouw aan den "Kinderdijk traden met een liefdadig doel als sprekers op de heeren Haverschmidt uit Schiedam en van der Kaaij uit Alkmaar. De eerstgenoemde deelde vóór de pauze mede: «Mijn oudera huis," aan velen zeker bekend als schoone bijdrage in «Ons Streven;" vervolgens een roerend verhaal, dat vastgeknoopt was aan een bericht uit een der EugttUche couranten, dat de viering van het herstel van den Prins van Wales zonder onge lukken was afgeloopenbehalve dat een knaapje op een overvolleu wagen was doodgedrukt. Daarna droeg de heer van der Kaaij op ver dienstelijke wijze «Het klooster van St. Bern- hard" door ter Haar voor. Na de pauze vergastte Ds. Haverschmidt de vergadering op een boeiend verhaal, dat tot thema had: wreek u niet, maar geef den toorn plaats; en een ander, dat door zijne koddige seines bijna onafgebroken de lach spieren iu beweging hield. Vervolgens droeg de heer van der Kaaij met grooten bijval de Genestet's «Reizen" voor. Nadat de heer Hel leman van deu Kinderdijk nog een paar kleine dichtstukjes: «De Traan van Greb en «Een huiselijk tafereeltje," op zijue voortreffelijke ma- uier ten beste had gegevenscheidde dcm aan gename bijeenkomst onder het welverdiende applaudissement der vergadering. Ook in de gemeente Langerak is op den stpl v«n den landbouwer J. van'•Zessen thans de longziekte oud et bet rundvee uitge broken. Dientengevolge is daar één rund ont eigend en afgemaakt, en het vleeach publiek verkocht. Het overige vee'is onmiddellijk tegen de longziekte ingeënt geworden. Aan hét comité voor de belan gen der Haarlemsohe paardenmarkt is vergunning verleend tot het houden van eene verloting van paarden, rijtuigen, harnachementen enz., aan te koopen op de paardenmarkt, die den 26 Juli e. k. te Haarlem zal worden geitouden. Het aantal loten is wederom bepaald op 25,000 stuks tegen 1 per lot. Uit verschillende oorden van ons land komen berichten van het in deze week ge woed hebbende onweder, o. a.: Op'eene boeren hofstede te Angerenwaar pas een huwelijksfeest was gevierd, is de bliksem ingeslagen en dien ten gevolge het huis afgebrandwaarbij een 26jarig meisje het leven verloor. Te Nieuwkoop is een op den akker werkzaam 20jarig jongeling door den bliksem gedood. Te Zuidwolde is een paard door den bliksem gedood. De landmandie het mendebekwam geen letsel. Een boerenwuon- huis onder de gemeente Beilen is door't onweer in brand geraakt en geheel in de asch gelegd. Aan, blusscheu viel met te denken. Ook te Amsterdam sloeg de bliksem in den schoorsteen van een huis, op de Prinsengracht bij de Kruispoort. Door vele ingezetenen van Groot- Ammers is aan den Gemeenteraad een verzoek schrift ingediend, om door het vaststellen van een larlijksch traktement pogingen aan te wenden tot et verkrijgen van een geneeskundige iu deze ge meente die sedert jarentot groot ongerief der inwonersdaarvan verstoken is geweest. Men verzoekt ons, het volgende Dericht omtrent deze zaak mede te willen opnemen. In de vorige week hadden te Groot-Ammers een par inwoners, die reeds lang de groote behoefte ingezien hadden tot vestiging van een geneeskun dige in hun ue gemeente het denkbeeld opgevat om een request bij hunne medeburgers ter teeke- ning aau te bieden inhoudeüde het verzoek aan den gemeenteraad, om pogingen aan te wenden ter verkrijging van een eigen geneeskundige in hunne gemeente, en wel bij voorkeur de WelEd. Heer E. J. van der Mijle, geneesheer te Streefkerkdie sedert ruim zes jaren dagelijks de gemeente be zoekt en alles aanwendt om zoo veel mogelijk in het gemis te voorzien. Nauwelijks was het rucht baar of het stroomde van teekenaars, wel bepaald vragende of bet toch voor bovengenoemden genees kundige was, daar zij anders niet wilden toetre den en in een oogenblik was de beschikbare i ruimte volteekendzoodat de grootste meerderheid het bij hare goedkeuring moest laten. liet is te wenschen dat de Achtb. Raad van Groot-Ammers aan het billijk verzoek der inge zetenen zal voldoenen dat de bekwame eu ijverige geneesheer, aan wien men zijne belangen zoo geruBt durft toe ver trouwen, het dan ook zal kuunen goed vinden zijne standplaats een weinig te veranderen opdat nog meerdere belanghebbenden vau zijne goede hulp gebruik kunueu maken. Aan het grenskantoor Zevenaar werd voor een paar dagen door den visiteur voor de in- en uitgaande rechten eene flinke aanha ling gedaan. Een heer uit Duitschlaoddie een aanzienlijk getal diamanten invoerde, gaf daar voor aan dien ambtenaar als waarde op 100 deze ziende, dat eene vergissing plaats had, vroeg of de diamanten niet meer waarde hadden, waarop de eigenaar tot tweemaal toe neen ant woordde. l)e visiteur betaalde onmiddellijk naar de aangegeven waarde uit, en benaderde alzoo het ingevoerde, waaraan hij eene aanzienlijke som zal verdienen. Men meldt uit Purmerend van 21 April t Heden nacht had alhier een brutale dief stal gemard met inbraakplaats. De heer S. B., vroeger landbouwer in de Wormer, thans in deze gemeente stil levende, kwam een uur na midder nacht met zijne vrouw van een bruiloftspartij te huis. Te vergeefs beproefde hij de huisdeur met den sleutel te openen en liep daarom langs eeu omweg naar 't achterste gedeelte zijner woning ten einde daar binnen te gaan. Hoe ontstelden hij en zijne vrouw evenwel toen zij in eene aebterkam^jEPfc helder licht zagen brandenofschoon er niemand in huis was gebleven. Zij snelden mffeaai een hunner vrienden in de nabijheiddie oogenblikkelijk de hulp der politie inriep. Door vier nachtwachts vergezeld, traden zij thans het huis binnen. Daar was alles 't onderste boven gekeerd. Alle kasten en kabinetten waren opngebroken en eene menigte fraaie kleedingstukken lag in de grootste wanorde over deu vloer verspreid. De daden hadden alles vol inkt gesmeerd en met boter, meel en eieren besmet. De kwitan- tiën, die zich in eene lade der secretaire bevon den, waren in stukken gescheurd ot geknipt. Eene kast met kristal en zilverwerk was geheel ledig gestolen en na 'onderzoek bleek 'tdat de dieven ook eene portefeuille met eene waarde in bankpapier vin ruim/1600 hadden meêgeuomen. De politie doet ijverig onderzoek, maar is tot nog toe de daders niet op 't spoor. Schoonhoven27 April. De buitengewone collecte, 11. Dins dag gehouden teu behoeve van het fonds voor noodlijdende Hérv. kerken en personen, heeft opgebracht de ?om van 44,38. Gisteren zijn weder 10 korporaals der Art.'Instr. Komp. naar de regimenten ver trokken, als 3 naar het le reg., 1 naar het '3e reg., 2 naar het reg. rijdende Artillerie, 3 naar het reg. veld Artillerie en 1 naar het corps pontonniers. Naar wij vernemen, zal op a. s. Donderdag-avond, in het lokaal van dni heer van Zessen, eene buitengewone zangles gehou den worden met de leerlingen der kinder-zang- school, onder leiding van den hoofdonderwijzer L. Akkerhuijs, JEz. Op Woensdag 8 Mei e.k. zal, in afwachting der goedkeuring van Z. Ex. den Minister van Binnenl. Zaken, de aanbesteding E laats hebben der alhier op te richten Bier- rouwerij, door de heeren Boeck, Kooimanen van Zesseu. KERK- EK SCHOOLNIEUWS. Door het Kiescollege der Herv. gemeente te Gorinchem is II. Woensdag-avond bij meerderheid van stemmen beroeren de heer P. >C. van der Horst, predikant te Zevenhuizen. Deze beroeping ia thans uitgebracht ter voor ziening in de vacatureonstaan door het emeri taat van Ds. J. H. Holwerda. Tot commissie, belast met het afnemen der eind-examens voor de rijks hoogere burgerscholen in Utrecht, zijn benoemd tot lid en voorzitter, prof. C. A. Engelbregt, dir. der rijks hoogere burgerschool te Utrechttot leden, de leeraren der hoogere burgerscholenDr. E. D. Pijzei te Amersfoort; Mr. J. Fortuijn Droog lever te Gouda; W. H. van de Sande Bakhuijzen en L. J. van der Harst te Utrecht; A. M. Kollewijn te Amersfoort;] J. S. Robinson te Utrecht en J. H. L. A. Z. von Rosenthal, te Zalt-Bommel. Het examen zal te Utrecht ge houden worden. Voor da vacante beirekking van Hoofdonderwijzer der openbare lagere school te Lekkerkerk, hebben zich 58 sollioitanten aan gegeven. Iu de op den 19den dezer te Ou dewater gehouden openbare raadsvergadering zijn, op hun verzoek ontslagen: A. Scheer (eervol), als hulponderwijzer aan de openbare school en K. Hogeivorst als opzichter of architect der gemeente. De gemeenteraad van Lekkerkerk heeft besloten tot het oprichteu eener openbare school in de buurtschap den Hoekaan den Lekdijk. De bewonen toonden hunne ingeno menheid met dit besluit door het uitsteken der nationale vlag. GEHEUGDE BERICHTEN. De Belgische bladen maken ge wag van een spoorweg-iucident't welk Dins- dag jl. op den spoorweg tusscben Brussel eu Parijs is voorgevallen en 't welk zonder de te genwoordigheid van geest van een der reizigers, den WaaTschen predikant Bonet-Maury, uit Dordrecht, de hachelijksle gevolgen zou kun nen gehad hebben. Tusschen Cateau en Busigny geraakte op één na het laatste rijtuig van den trein uit het spoor, juist op het oogenblik, waarop tpen den viaduct bij Saint-Menin pas seerde. De ontstelteniswelke dit teweegbracht onder de personen, die zich in dit rijtuig be vonden waarvan de glazen en lampen door het schokken en slingeren terstoud gebroken waren, was niet gering. De genoemde predikant, die zich onder de passagiers bevondopende ylings een der por tieren en spoedde zich, langs het buitengang- hoord, naar het hoofd van den trein om den machinist te waarschuwenen hierin slaagde hij gelukkig nog in tijd*. De treiu hiekl stil; de achterste, twee rijtuigeneen personen- en een goederenwagen, werden afgehaakt, de passagiers namen in de voorste rütuigen plaats, en daarop werd de tocht met verdubbelde snelheid voort gezet, zoodat men slechts vijftien minuten over den tijd te Parijs aankwamwaar de gezamen lijke passagiers onverwijld een dankadres aan den kloeken Dordrechtschen predikant onder- teekenden. Niemand is bij dit incident gekwetst re wordeneen der reizigers is slechts zijn valies wijt geraakt, 't welk aoor een opengesprongen portier op de rails is gerold. Als een bijzonderheid wordt ge meld, dat bij deu melkboer van Hemert té Leerdam een eend een zwart ei heeft gelegd. Te' Veendam vondcn"'een paar knapen een afgeschoten vuurpijl, zij, deden bet kruid in de bus en ten er van stak dit aan, terwijl de ander de bus nog in de hand had. De bus sloeg uit elkaar en kwetste beide- kna pen aau de handen, den laatstbedoelde zoo, dat zijn duim na een laug lijden; moest afge zet worden. Hij kreeg|de klem en overleed. De anderJ- aan drie vingers gewond, is weer hersteld. Uit vele plaatsen in de Alblas serwaard verneemt men, dat, zoo niet alle, dan toch de meeste notenboomen dood gaan. Of deze algemeene sterfte moet worden toege schreven aau de strenge vorst in deu voorwinter dan wel aan de nachtvorst van voor eenige dagen, is onzeker. Een vreeselijk bloedbad had on langs plaats op een molen, in de nabijheid der Russische stad Jegorjewsk. In 't begin van April kwamen tegen den avond 3 Tartaren aan den molen en verzochten den molenaar, dien zij nog van vroeger schenen te kennen, om nachtver blijf. De molenaar voldeed daaraan en bracht hen iu huis. Kort daarop zond hij zijn knecht met een boodschap naar een naburig dorp ep raadde hein bij 't weggaan aan, 's nachts niet terug te koeren, maar in het dorp te blijven. Nadat hij nog een eind weegs met den knecht had meegeloopen, keerde hij naar zijn woning terug, die hy met vrouw, 5 kinderen en een dienstmaagd bewoonde. Onderweg echter rees bij den kuecht een zekere ourust, een vermoe den tegen de Tartaren, dat zoo toenam, dat hij, zonder naar het dorp te gaan, zoo spoedig mogelijk terugkeerde. Het eerste wat bij'zag, toep hij bij den molen kwam, was het met bloed bedekte lijk des molenaars. Hij liep dadelyk op het huis toe, maar vond de deur gesloten. Zonder ziéh lang te bedenken, nam hij een breekijzer eu brak daarmee de deur open. Een der Tartaren, zich op hem wilde werpen, wist hij te ontwijken en deed hem door een goed toegebrachteu slag met het breekijzer ter aarde storten. Het huis binnengegaan zijnde, zag hij het lijk der vrouw eu eeuige schreden verder ook de meid op deu grond liggen. Een andere Tartaar liep- met opgeheven mes op hem toe, maar ook dezen ontweek hij en doodde hem eveneens met een slag van zijn ijzer. Ditzelfde lot viel ook no£ dén derden Tartaar te beurt, wieus moed reeds aanmerkelijk gezonken was, nadat hij gezien hadhoe het zijn makkers ge gaan was. Zoo lagen daar vijf lijken byeen, de moordenaars zelve zich badende in het bloed hunner slachtoffers. De kinderen waren in bun angst op den oven gekropen en nog allen in 't leven. Ook de dienstmaagd leefde nog en was door den angst slechts in onmacht op den grond neergevallen. Eene nieuwe manier van behen dig en onbeschaamd smokkelen wordt door het Journal JAmient medegedeeldOnlangs had de regie van goederhand bericht ontvangendat een groote met bossen stroo beladen wagen op een aangewezen dag en unr door een d,er faubourgs zou komen. De douane was natuurlyk op haar postde wagen liet niet op zich wachtende voerman scheen verlegen en gaf ontwijkende antwoorden. Hierop werd het voertuig aan het scherpste onderzoek onderworpen; geen hoekje of gaatje bleef ondoorzochtbos voor bos werd met adelaarsoogen doorsnuffeld. Inmiddels pas seerde er juist een lykstatie. Daar de weg door de bossen stroo versperd was hielpen de tolbe ambten ijverig die uit den weg te ruimen en lieten vervolgens eerbiedig en met ontblooten hoofde de lijxkoets voorbij trekken. Het onder zoek van den wagen werd daarop voortgezet, maar vruchteloos, er kwam geene contrabande hoegenaamd aan het licht, 's Andereu daags ver nam de douane, dat er toch eene aanzienlijke hoeveelheid tabakter waarde van 200.000 frs., was binnengesmokkelden wel door middel van de gemelde lijkstatie. Al de personendie den stoet vergezeld hadden, tot deu priester en den koorknaap in kluiswareu verkleede smok kelaars geweestbeladen met tabak ook de lijkkoets, de kist, ja tot de dekken der paarden toe hadden tot bergplaats voor tabak moeten dienen. Te Sliedrecht heeft eene vrouw zich door ophanging vau het leven beroofd, men meent uit vrees dat zijten gevolge van een twist met een buurvrouw, in handen vau de juaritie zoude geraken. Het kasteel Biljoen te Velp, «met bijbehoorend bosch en omliggende lande rijen, is Donderdag nit de hand verkocht aan den heer Lubs. eigeuaar vait» het Beekhuizer- bosch, dat vroeger ook tot het landgoed behoorde. In Californië heeft, volgens ba- rigt van 29 Maart, een geweldige aardbeving gewoed m de vulkanische streek ten noorden van de Mojare. Te Lene Pine stortten 50 hui zen in, en werden 23 menschen gedood. Camp Independence, Ingo Cruney, Californië liggeii in puin. Hoewel het bijgeloof in de Al blasserwaard vermindert, heeft men ter beveili ging tegen de «nachtmerri" onder de paarden, aan de H aar, onder Gorincl.ein, nog een haam van een paard in een hoogen boom gehangen. Dit middel moge iiu in \eler oog belachelijk schijuen,zeker is het toch dat daar ter p'aatse^geen enkel dier door die ziekte zal aangetast worden. De verschrikkelijkste moordtoo- neeleu hebben tegeuwoordig plaats in de om streken van Wilna. Zoo werdeu o. a. eenige» tijd geleden, een mi(kverkoopster in de nabij heid der stad dc borsten afgesneden waarvan 't gevolg wasdat de vrouw kort daarop stierf. Den lOden dezer werd een nog vree.-elijker daad gepleegd, waarbij niet minder dan 10 menschen als slagtoffere vieleu. Eeu der Duitsche bladen deelt daaromtrent de volgeude bijzonderheden mede: Digt bij de stad bevindt zich een kroeg, die door een Jood gehouden werd. Behalve deze woonde in het huis de vader, de vrouw en drie kinderen des eigenaars benevens een dienstmeid en een knecht. De Jood werd voor tamelijk rijk geliouden. Op zekeren dag ging iemand uit de stad naar het huis vau den Jood om dezen iets te -vragen. Hij voud alles gesloten hoewel het niet'vroeg in deó ochtend meor was. Toen hij op ?ijn herhaald kloppen geen antwoord kreeg brak hij met geweld de deur open eu ont waarde toen een verschikkeliik schouwspel. Bij den iugang der woonkamer vond hij den Jood en dienstknecht, beiden met verbrijzelden hersenpan en badende in hun bloed. In een volgend vertrek lag de oude vader en iets verder nog lagen de vrouw en drie kinderen en de dienstmaagd, alleu met gespleten schedel. Op den grond vond hy een met bloed bedekte bijl eu een steeuhouwershamerterwijl bij op een bank een kuip met bloedig water vondwaarin de moordenaars hunne handen schenen afgewas- schen te hebben. De bedden waren allen open gesneden en een dezer had men gepoogd in brand te steken. Waarschijnlijk hebben de boos wichten in die bedden geld gezocht, dewijl de Joden meermalen daarin hun geld bewaren. De politie heeft dadelijk alle pogingen in 't werk gesteld, om zich van de moordenaars te ver zekeren. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren bij acclamatie het vroeger voor de feestviering op l April verleend krediet met f 10,000 verhoed. De feestcommissie kwam f 8532.30 te kort en wenschte nu voor die som al hare toestellen, tropeeën, vaandels, banieren enz. aan de gemeente over te doen. Van ge meentewege waren ook nog enkele oiikosten ge maakt, zoodat het krediet tot de reeds ge noemde som opgevoerd werd. Een vrouw, die dezer dagen te Harlingen haren man zijn ontbijt ging brengen, wilde nog gauw over de ijzeren draaibrug bij het station gaandoch daar men inmiddels begonnen \yas de brug af te draaien, geraakte zij tusschen de vaste leuniug en die der afdraaieude brug be klemd en kreeg belangrijk lttsel; men vreesde eerst voor het behoud vau haar levendoch er bestaat thans hoop op beterschap. Naar men verneemt zal de prijs en premie van de te Leeuwarden van provincie- wege te houden harddraverij met paard en chais, tijdens het verblijf van Z. M. den Koning, op den 15. Mei a. s.bestaan in: prijs: Een prachtig zilveren servies met bladpremieEen fraaie zilveren koffiekan met dito onderstel. Wy lezen in een geacht landbouw blad, dat, volgens kortelings gedane proefnemin gen, de gewone petroleum, die zoo nuttig is voorde verlichting onzer woningen, uitmuntend geschikt is ora niet gebruikt wordende land bouwwerktuigen tegen het roesten te beveiligen. Men bestrijkt er het ijzer der ploegen, spaden, maaigereedschappenenz., medemaar men moet zicb wachten van er te veel aan te doenwijl die stof alsdan het ijzer zou opvreten. Eens luchtjes met petroleum ingewreven kan men de werktuigen jaren lang voor roest vrijwaren. Eergisteren heeft op den spoor weg van den Grand Central Beige naar Aer schot eeu droevig voorval plaats gehad. Een conducteur is aanraking gekomen met een voor bijgaande locomotief, die hem over het lichaam ging, zoodat de man op de plaats dood bleef. De kassier van het circus Carre, op dit oogenblik te Frankfort, is met ieu niet onbelangrijke som op den loop gegaau. Te Mainz was hij brutaal genoeg een politiebe ambte een glas bier aan te bieden. De uiau is nog niet gevat. Eene vrouw, die te Rotterdam buiten een raam der eerste verdieping zat om glazen te wasschen, is naar beueden gevallen en heeft zich ernstig bezeerd. Tijdens het Aprilfeest zijn^te Amsterdam des avonds een 200tal gevangen vrouwen bij gedeelten voor een raam der gevan- §enis op het Leidsche plein gevoerd, om haar e verlichte poort voor de Vondelstraat te laten zien en zoodoende ook iets van de illuminatie te laten genieten. Gisterenmiddag had te Heeren- veen een ontzettend brand plaats, waardoor de stoom- en wind-koren- eu oliemolen van den heer M. Meinest in weinig tijds in de jssch werd gelegd. Door de krachtige werking der 5 aanwezige brandspuiten en door de gunstige richting van den wind werden de aangrenzende woningen gespaard. Men begroot het verlié) op p. m. een tonné gouds. Naar men ons meldt was alles tegeu brandschade verzekerd bij de Maatschappij te Maagdenburg. De bewoners van Kinderdijk en omstreken genoten Woensdag het prachtige schouwspel van het afloopeu vau een sdhip, gebouwd voor de groote vaart. Met het gunstige gevolg toch liep Van het établissement Fop Smit, scheepsbouwmeesters de heer L. Smit en Zoon, te water het ijzeren clippei-fregat Industrie, groot 900 gemeten las ten en gebouwd van den heer L. Smit aldaar. Het zal worden gevoerd door kap. C| B. Brandligt. Kenners roemen algemeen de sierlijkheid eu deugdelijkheid der constructie. Maandag is de fabriek van den heer Ricard de Montrouge 'verbrandterwijl de vlammen knetterdeuhoorde men de angstkre ten van een 12tal fabriekmeisjes, die op een bovenverdieping door deu brand in haar slaap gewekt waren. De pompier Villon had 't geluk met levensgevaardoor rook en vlammen heen een ijzeren ladder aan een der vensters te hechten en daardoor de 12 kinderen allen te redden. BURGERLIJKE 8TAHD. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 19. tot den 26. April 1872. Geboren: Jakob, ouders D. Znidenrliet en L. Flink. ZALMVI38CHERU TE AMMERSTOL. Aan den afslag geweest, van 22 tot 27 April: 100 talmen, prijs f0,80 tot f 0,95 per half kilo; 2700 elften: 65 cent per stuk. Heden overleed rniju geliefde Echtgenoot 8. VAN WIJNGAARDEN, Veenrts te Stolwijk. Treffend en zwaar is het verliea voor mij en mijne acht onverzorgde kinderen. De Wed. S. va» WIJNGAAHDEN. STOLWUK, ai April 1879. (ShOO) De muitte Zoo» zal tracUe» ie teai eijne radert voort te lette», xaarvoor hij tick in ie gunet aanbeveelt, zijn in diveree lengten en dikte verkrijg baar bij A. N. COSTERUS te VEANEN. Op nieuw ontvangen Per Flacon van 70, 50, 80 en 15 Céuts. Nieuwe soorten the phaeton-pen. THE PICKWICK-PEN. THE OWL-PBN. THE WAVEKliEY-PEN. Prijs 60 Centa per Doosje. f 0,76 h 1,20. S. W. N. VAN NOOTEN. IJzeren Staarten, lange en korte Spruiten en Schoren, ook Uzeren Voeringen om bovenwielenmet sea jaar gu»- rantie en tot de minste prizes, by JOH*. PATTSfBVTS ZOTTEN, Molenmak** te Ouderkerk aan ion Ueael, waar reeds 135 Roeden gemaakt zynvan incourante lengte tot 103 Amit. Vt, waarvan een aantal adreaeen van Poldbr-Bb^tuurdezen en Eigenaars van- Molens te bekomen zijn. (.W*)

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2