BINNENLAND. ADVERTENTIËN. was onderzocht en volkomen goedgekeurden V dut het tegenwoordige verschil ian gevoelen I tuwchen de beide regeeringen geenszins raakte de hoofdzaak van het tractaatde terugneming der indirecte eischenmaar enkel de regeling van de aansprakelijkheid voor het vervolg. Intusschen nadert de tijd, dat het scheids- I gerecht te Genève byeenkomt om uitspraak te doen in deze zaak. Lord Russell heeftmet het oog daarop, in het Hoogerhui3 eene re- solutie voorgesteld, waarbij verlangd wordt dat Engeland zich niet aan die uitspraak onderwer pen zal, zoolang de vordering voor indirecte I schade niet ingetrokken is. De aanneming van deze resolutie zou zeker I in de tegenwoordige omstandigheden niet strek- I ken om Amerika toegevend te stemmenwaarom I de Engelsche regeering dan ook alle moeite aan- I wendt om de aanneming dier resolutie te voor- I komen. De JPranBOhe regeering is nog al voorspoe- I dig met baar ontwerp van wet op de legeror- I ganisatie. De behandeling gaat geregeld voort, I en ofschoon sommige artikelenzooals die op I de vrijstellingen en die houdende verbod om aan de verkiezingen deel te nemen door man schappen in dienst, nog al discussie uitlokten, is de meerderheid der Nationale Vergadering het met liet beginsel der wet eens. Het ongunstige rapport der commissie voor de cap tulatie van Straatsburg heeft den gewezen kommandant dier vesting, den welbekenden generaal Uhlrichbewogen om daartegen eene memor.e in te dienen. Hü werpt daarin het ver wijt van zichdat hijia twee maanden ver dediging, de vesting, zonder daartoe genoodzaakt te zijni zou hebben oveigegeven. Reeds had hij XU deel van zijn garnizoen verloren1200 inwoners waren door vijandelijke kogels getroffen, l/« deel der gebouwen verbrand, 10000 inwo ners van dak beroofd en twee bressen geschoten, waarvan een den vijand toegang kon verleenen alvorens hij met de Pruisen in onderhandeling trad. Dat hij het aanwezige oorlogsroaterieel niet onbruikbaar maakte, was om repiesailles van de zijde der belegeraars te voorkomen, en de reeds zoo geteisterde bevolkingniet aan nieuwe ellende ten prooi te geven. De Pransche dagbladen noe men dan ook het oordeel der commissie over dese capitulatie al te hard. Nadere mededeelinpen uit 8pV)j& hebben doen ziendat de voorwaarden door Serrano aan de opstandelingen gesteldindien ze de wapenen nederlegden en zich onderwierpenniet zoo overdreven gunstig waren, als die bij een eersten oogopslag wel schenen. De bepaling dat de generaals en officieren van het leger die aan den opstand hebben deelgenomen, kun nen terugkeeren en den rang bij het leger zullen bekleeden, dien zijyódr hunne desertie innamen, betreft slechts 8 officiereu. Aan de verdere manschappen van het legerdie aan den opstand deelnam» ii is vrijstelling van stral belooid, eö zij wordt n ter beschikking der regeering gesteld. Serrano beeft het legerkommando aan een ander overgedragen en zijn plaats aan de ministertafel ingenomen. Met groote meerderheid werden zijne handelingenniettegenstaande den eersten ongun- stigen indruk, door de Cortes goedgekeurd. Met dot al zijn er altijd nog opstandelingen, die de voorwaarden niet hebben aangenomenen voortgaah met tegenstand te bieden. De officieuse Norddeutsche Algem. Zeitang wijdt een artikel aan het bezoek, dezer dagen door den ItaliaanSOhen kroonprins aan liet DuitflOhe hof gebracht. Zij ziet daarin eene voortzetting van de vriendschapsbetrekkingen tus- schen die beide landendie in zoo menig op zicht naar dezelfde beginselen streven. Z. M. heeft den Minister van Ko loniën, Mr. P. P. van Boese, tijdelijk belast met de waarneming van het beheer van het Departement van Binnenlandsche Zaken. Z. M. heeft benoemd tot ontvan ger der dir. belastingen en acc. te Gouda W. G. H. Hoffmannthans control, te Amsterdam; tot ontvanger te Bergen-op-Zoom L. M. van Kooten, thans control, te Gouda; verplaatst dp controleurs M. G. Just de la Paisièresvan Gorinchem naar Gonda en «I. H. van Assum, van Groenlo naar Gorinchem. - Z. M. heeft benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Zwolle L. Koosenburg, thans inspecteur der registr. en dom. van de Ede kl.; te Oldeberknop J. van der Laan, thans ontvanger te Sliedrecht. Z. M. heeft o. a. tot surnumerair der posteri en benoemd E. H. Trakriluen, van Arnhem; 11. Makkes, van Meppel en N. J. van Aken, van Gorinchem. Z. M. heeft den heer A. Thiers, president dtr Pransche republiekhet grootkruis der orde \an de Eikenkroon geschonken. De heer Jnal de la Paisières heeft, op grtmd van gevorderden leeftijd, naar men mededeelt, zijn ontslag aangevraagd als griffier der Stoten van Zuid-Holland. Op het oogenblikdat dit blad ter perse I gaat, heeft te 's Gravenhage eene indruk- wekkende plechtigheid plaats. Onze groote Staatsman, Mr. J. K. ylhorbecko, is II. Dinsdag-avond overleden, en thans, op dezen dag, zal men zijn stoffelijk over- schot ter laatste rustplaats brengen. W aar- I schijnlijk is eene groote schare van vrienden en belangstellenden van die treffende plech- tigheid getuige, maar zeker is het tevens, dut veleuontzagelijk velenrouwdragend I I om het verlies van den mandie ons Va- I derland zulke uitnemende diensten bewees I in gedachte den droeven tocht zullen vol- I I gen naar de eenvoudige begraafplaatswaar I I hij rusten zal. Het verlies van een man I I als Thorbecke wordt door gansch het Ne- I I derlandsche volk gevoeld en allen,—-ook I I zij, die met hem in staatkundige meening I verschilden,-— leggen een lauwer op zijn I I graf. I Mr. J. R. Thorbecke was den 15den I I Januari 1798 te Zwolle geboren. Hij sta- I I deerde van 1816 tot '20 te Amsterdam I I en te Leiden en verwierf in dien tijd twee- I I malen een gouden medaille voor zijne be- I I antwoording van prijsvragen. Nadat hij I I gepromoveerd wasopende hij in Duitsch- I I land en wel te Giesen en later te Got- I I tingen als privaat-docent een academischen I I cursus. In 1826 werd Thorbecke benoemd I I tot hoogleeraar te Gent. Na de gebeur- I I tenissen van 1880 en '81 werd hij over- I I geplaatst als hoogleeraar naar Leiden. Hij I I schreef daar o. a. zijne *Aanteekemng op I I de Grondwet," waarbij eene 'Proeve tot I I herziening der Grondwet" gevoegd was. I I Tot lid der Tweede Kamer gekozen, deed I I hij in 1844 met acht mede-leden een voor- I I stel tot herziening dier wet, doch dit ont- I I werp leed schipbreuk. In 1848 werd hij I I tot lid der Staats-Commissie benoemdaan I I welke door den Koning werd opgedragen I I een volledig ontwerp van Grondwets-her- I I zicning aan te bieden, en zijne medeleden I benoemden hem lot hunnen voorzitter, lten I I jaar later trad Thorbecke als Minister van I Binnenlandsche Zaken op, en nog drie I malen daarna werd hij met de samenstelling I van een Ministerie belast, eeumaal zonder I zelf deel te nemen aan het bewind. De I kieswet, de gemeentewet, de vreemdelin- I genwet, de provinciale wet, de wet op het I middelbaar onderwijs enz. werden onder I zijne leiding tot stand gebracht. I Na eene ongesteldheid vau eemge weken I overleed hij met deze woorden op de lippen: 'Breng aan allen, pet wie ik zoovele 1 jaren aan de belangen van het vaderland I gewerkt heb, mijne laatste groeten over en I zeg hun, dat de stenende vriend is heen- I gegaan, erkentelijk voor den steun, dien I zooveien hem in moeielijke tijden gaven. In de maanden Juli, Augustus en September worden tot liet houden van practisclie oefeningen eenige kompagniën vesting-artillerie, de artillerie-iustructie-kompagnie, eenekompag- nie van het bntaljon mineurs en sappeurs en de onder-officierendie bij het wapen der ar tillerie het wetenschappelijk onderwijs bijwonen, in de legerplaats bij Zeist vereenigd. Door den Min. van Oorlog is o. a. bepaald, dat van 29 Juli tot 23 Augustus de artillerie-instroctie-kom- pagnie, met uitzondering van de jonge lieden dier kompagnie, die onvoldoende geoefend zyn, in die legerplaats zullen kampeeren. Het bevel over de troepen in de legerplaats is opgedragen aan den kolonel van Exterter wijl met het speciaal bevel over de kompagniën artillerie van 29 Juli tot 28 Augustus wordt belast de majoor Onnen en van 24 Augustus tot 18 September de majoor J. J. Collard. Het 20iarig bestaan der te Go rinchem gevestigde Kamer van Koophandel en het 20jarig voorzitterschap van den heer H. Pol vliet, wien telken jare het praesidium der kamer met algemeene stemmen werd opgedragen, is aldaar feesteiijk herdacht. Tegen zekeren W. te IJselstein is door de rechtbank te Utrecht rechtsingang met bevel tot dagvaarding in persoon verleend, ter zake van 1 en 2 April jl. te IJselstein op de epen bare straat, ten aauhoore van een groote menigte volks, boosaardiglijk door woorden en gebaren zijne minachting voor den Koning en het Koninklijk stamhuis te hebben uitgedrukt, met het doel om den eerbied voor en de ge hechtheid aan den Koning en het Koninklijk stamhuis bij het volk te verminderen of te doen verdwijnen, en meer bepaaldelijk met den^voet op den grond stampende 'Oranje onder" te hebben geroepen en het uitroepen van dien kreet bij anderen te hebben aaugemoedigd en bevorderd. Maandag is hij te dier zake door den rechter-commissaris verhoord. De twee personen te Vlist, die voor de rechtbank te Rotterdam te recht stonden wegen» het opgrate,. ran runderen, zijn veroor deeld tot eene boete rail 50. Voor het Prov. Gerechtshof te 'tHage stond Donderdag eene werkster tut Oudefater te recht, die zich den 18. Pebr. te Bodegraven, door middel van lnkltmmingeenige kleedingstukken bad toegeëigend. Deze vronw die reed» vier reroordeelingen wegene diefstal ondenringwerdmet aanneming van verzach- tend. omindighkenveroordeeld tot «me ge- rangenisatraf van 18 maanden. Er worden ermtige pogingen in het werk geateld om te Lekkerkerk een tele- graafkantoor te verkrijgen. Op het Nationaal Zendingsfeeat te Wolfhezen, op Woensdag 3 Juli te honden, rallen de verschillende sprekers de volgende on derwerpen behandelen: Prof. Doedes. Opemogr- ■ede. Dn B. Mossel. De zegepraal vao het koninkrijk OOds. Dr. A.W. Bronsveld. Neder- laad en Indië. - De heer T. M. Looman. Verslag der Zendelingsvereenigingen. De heer JJsjuyt, Zmdelingleeraar. Java. Da. E. Cérar Segere. De Levant,Lla. J.H.Gnnning Jr. De Onthou ding. Da. H. Smeding. Oost-Java. Da. H. C. van Lindonk. Spanje. De heer I. Eeaer. De Straatprediking. - De heer D. J. van der Linden Zendelingleeraar. Ervaringen uit het Zendelinge- leven. Ds. J. van Walram. Israel; Ds-W. H. Gispen. Christelijk Schoolonderwijs. Ds. 11. C. Voorhoere. Afsoheidsrede voor de vroeg ver- trekkenden. Ds. S. H. Bmjteudijk. Slotrede. Door den heer -W. Ooms, van Berg-Ambachtis op Donderdag 6 Janijl., na publieke aanbesteding, te Woerden aangenomen het herstellen van het dijkvak 10zónde het gedeelte der gemeenelandskade onder Katnerik loopende van het W oerdsche Verlaat tot aan den Ouden Dam ter lengte van «162,5 meter. De aannemingssom bedraagt f 5450. Door den heer P. van der Lee- den, van Berg-Ambacht, ia op Diniidag 4 Joni jl., na publieke aanbestedingte Gorinchem aangeuo- men het maken van aardewerken onder de ge meente Tienhoven, voor de aom van 3700. De salmvisscherij aan het Koek- koeksveer bij Langerak, die eerst door twee Am- I merstolacbe heeren was ondernomen, doch na onvoldoende resultaten weder gestaakt iswordt I sinds ruim eene maand op nieuw geëxploiteerd, I ditmaal door den heer Horsman, te Krimpen I a/d Lek. De uitkomst ia voorloopig zoo be- I vredigend, dat weldra aan genoemde visschenj I eene belangrijke uitbreiding zal gegeven worden. I De brigadier der rijksveldwacht I P. Kennedij is verplaatst tan Gonda naar Does- I bórgh en de brigadier J. Bonman van Rosmalen I naar Gouda. Bij den overtocht van Amsterdam I naar de Moerdijk, is gestolen een partij dia- I manten, op 20 M$i uit Amsterdam naar Londen I verzonden en bestaaude uit: 18 bnllanten wegende 198/a k»raat 23 18 i 84 i Kleine i 6 21 28 187, 17 387, HVs 14 De twee laatste partijtjes zijn van de schoonste bewerkingmaar minder blank dan de vorige. Twee duizend francs belooning aan deu persoon, die deze waarden zal doen wedervinden. Adres bureel van het dagblad 'de Précurseur," te Antwerpen. De stoom-aleepbootdien st laugs de Vecht en Keulsche Vaart, waarvoor aan den heer v. Santente Krimpen a/d I*kconcessie is verleend, zal, naar men verneemt, de vol gende maand in werking te treden. Naar men meldt, isconcessie aan gevraagd tot het berijden van den weg tusschen Arnhem en Nijmegen met een stoom-omuibus, geschikt tot het vervoeren van passagiers enz. Om in de behoeften van zaaizaad te voorzienveroorzaakt door het verhagelen van den roggeoogst onder Ruurlo (Gelderland) is door jonkvrouw van Heeckeren, van Ruurlo, een hoeveelheid van 1200 mud haver of boek weit beschikbaar gesteld voor de ingezetenen dier gemeente, ten einde zoodoende den nood eenigs- zins te lenigen. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft de levering van een bokaalter waarde van f 875, en een zilveren schaal op voet, ter waarde van ƒ175, die bestemd zijn tot prijzen bij de den 22. dezer in de Maliebaan te houden harddra verij, aan de Utrechtsche zilverfabriekonder directie van den heer Begeer, opgedragen. De nieuwe begraafplaats te Leks- mond is geheel gereed; zij is zeer net ingericht. Door het gemeentebestuur was bepaalddat de oude begraafplaats 1 Juni zoude gesloten worden en reeds op dien zelfden dag moest er een lyk op de nieuwe begraafplaats worden begraven. Bij die gelegenheid heeft de Burgemeester, in te genwoordigheid van den gemeenteraad en p.m. 200 ingezetenende oude begraafplaats met een w0^opTuSL^k°dene^te'tel- sartehpUng „laats had, terwijl deze plechtigheden dooi deu teer de Jonge, predikant aldaar, met eene toe- spraak werden besloten. De Arnh. Cour. meldt, dat de Ex- Keizer van Frankrijkvergezeld van twee heeren 11. Woensdag per «poor het ,tatl™ f™®® is gepaaeeera. De trein kwam nit Duitechland en vertrok in de richting van Utrecht. Volgens de Indép. ia offioieel aangekondigd, dat Z. M. de Koning-Groot- Hertog den 12den dezer aan het groot-bertog- dom Laxemburg een bezoek zal brengen, dst evenwel van korten duur zal zyn. Naar men wil, zou Z. M. door het Duitsche gouvernement uitgenoodigd zijnin de bekende spoorweg-quaes- tie zonder verwijl eene beslissing te nemen. De heer H. F. Santman te Gorin- chem is II. Donderdag gekozen tot directenr der sociëteit .Gezelligheid' aldaar. In de week van il Mei tot 7 Juni ia te Gorinchem slechte' «Sn persoon door de pokken aangetaet, weder geen enkele over- leden; daarentegen zijn er vijï hersteld, zoodat oog slechts twee lijders onder behandeling zijn. Sedert 4 April 1871 bedraagt thans bet getal aangetasten 591, herstelden 401) en overlede- nen 189. STADSNIEUWS. Sohoonhoven, 8 Joni. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van 6 dezer, ter vervulling der vacature, ontstaan door het verin* Tan <lrn heet J. J. Collard, tot lid der plaatselijke «hool- commisaie benoemd de heer P. Peereboom. In diezelfde zitting ie tot amb- teoaar der plaatselijke belastingen benoemd L. J. Bruggemans. Door den gemeenteraad is beslo ten tijdelijk ern hulponderwijzer op de school van den heer Akkerhuijs te benoemen, op eene wedde van f 40 's maand». Gisteren-avond is door het kies college der Hervormde gemeejlte tot predikant alhier beroepen, de heer M. Sjoers, predikant te Ophemert. Dinsdag iijn weder 4 jongelingen bij de arL-instr.-kompagnie in dienst gesteld. De Sociëteit .de Leeavereaniging", die zich in steeds toenemenden bloei mag ver heugen zal eerlang op nieuw eene groote uit- breidiug ondergaan. Bij de nieuwe, net inge richte zaal, door die Sociëteit in gebruik, zal thans ook eene daaraan grenzende ruime biljart zaal worden in orde gebracht, terwijl een nieuw aangelegd terras met warande de leden m de gelegenheid zal stellen, des zomers bet verblijf in de zaal te ruilen voor het genot der frwsche buitenlucht. Bij de herzieniyg het reglement der vereemging is tevens bepaald dat ook de dames der ledeu tot dit terraa toegang hebben. Naar men ons mededeelt, heeft de heer A. D. Bamberg, Hofmedhanicus, het voornemen, op aanstaanden Woensdag eene gratis-voorstelling te .geven voor de behoeftige kinderen in deze gemeente. Wij uieenen, dat dit voornemen van deu heer Bamberg alleszins waardeering verdient. W ATERSCHAP»- ZS FOLDER-BRRICHTBI. Begunstigd door prachtig ao- merweder, werd Woensdag li. door den Am bachtsheer van Jaarsveld deu heer W. G. M. Begramde eerete steen gelegd aan de gehouwen en inrichtingen voor het te stichten stoomgemaal 'Vogelzang en Wiel", ten dienste der waterschap- pen van dien naamin tegenwoordigheid van den Voorzitter, de Leden en Hooidingelanden van liet waterschap Batowe c. a. onder Jaarsveld, en een aantel genoodigdenwaarna de ambattete- beeraanaileneene fraai bewerkte piaat uitreikte ter herinnering aan de gewichtige gebeurtenis van dezen dagvoorstellende het te stiebteu .toorage- maalwaarbij afgebeeld het dorp Jaarsveld in het jaar 1680. Na afloop der plechtigheid werd door den am bachtsheer, ten zijnen huize te Jaarsveld, aan het bestuur en verdere genoodigden een diner aan geboden. Bij eeno te Lekkerkerk geheu- den stemming is tot Heemraad van deu polder den Hoek gekozen de heer H. Hoogenboezem in plaats van den heer A. Breedvelddie ver langde niet meer in aanmerking te komen en tot gecommitteerde van denzelfden polder de heer C. Heikoop. Tot Heemraad van den polder Schuwagt werd herbenoemd de heer A. de Jager. De stemgerechtigde ingelanden der betrokken polders zijn tegen Donderdag den 13 Juni des voormiddags ten 10 ure opgeroepen om in het rechthuis te Hoog-Bloklaiid te verga deren ter behandeling eener schikking tusschen de besturen der polders Arkel, het Oudland en Kort-Scheiwijk en Lang-Scheiwijkbetreffende de waterafvoermiddelen van den polder Arkel. De wijze van afvoer door middel van een duiker zooals die tot heden plaats hleft en die meermalen aanleiding gaf tot hoogloojfende geschillen zal thans naar alle waarschijnlijkheid lot ieders ge noegen door het plaatsen eener waterkeering waarover het te overvloedige water regelmatig kan wegvloeien vervangen worden. Ingevolge nrt. 41 van het alge meen polderreglement zal op Woensdag 12 Juni, te Gorinchem in den Doelen, van 13 uren, de tweede stemming plaats hebben ter verkie zing van een voorzitter en een lid in het bestuur van den polder der Banne van Gorinchem en Kwakernaat. Bij eventuee'e herstemming zal die onmiddellijk na den afloop der stemming ge schieden. De aftredenden zijn de heeren J. Vermeulen en M. de Gier. Voor hei polderbestuur vau Lex- rnond zijn herkozen: als heemraad de heer G. Lemmen en als gecommitteerde ingelanden: de de heeren D. 8. Bodde en Uitenbogerd. Te Nieuw-Lekkerland werd op 28 Mei 11. de vergadering gehouden van het bestuur en gecommitteerde ingelanden van den polder Nieuw-Lekkerland. Daarin werd vastge-, steldDe rekening over het afgeloopen dienst jaar, wegens den doorgnanden omslag in ont vangst met ƒ625,72 en in uitgaaf met 503,93. Batig saldo 121,79, en wegens den molenomslag in ontvangst met 2017,Ö51/a en in uitgaaf met f 1611,42^. Batig saldo f 406,48, ter wijl de omslag over 1872 werd bepaald als volgt: Molenomslag i 2 en doorgaaode omslag f 0,80. Bij de verkiezing van een Voor zitter of Schout voor de polders Kromme en Geer en Zijdeonder Ouderkerk a/d tJselis op 81 Mei jl. met al de uitgebrachte geldige stem men (282) herkozen de heer G. VonkJz. Te Berkenwoude is tot polder meester herkozen de heer M. v. Dorp. LAEDB0UW-B1RICHTKN. Sedert maandag worden te Go rinchem reeds nieuwe aardappelen verkocht; de eerste dageu voor /l, doch thans (Vrijdag) reeds voor ƒ0,75 de '5 liter of kop. Dat de qualiteit dagelijks beter wordt, behoeft nauwe lijks gezegd. Even als elders heerscht ook te Krimpen a/d Lek de tongblaar in vrij hevige mate ouder het vee. Behalve de schade, door het gemis van zuivel berokkend, hebben sommige landbou wers reeds eene enkele koe en eenige kalveren aan die ziekte verloren. - De tongblaar heerscht onder Ouderkerk a/d Usel bijna algemeen en in hevigen graadzoodat vele kalveren en eenige koeien er aan gestorven zijn. Ook aan het miltvuur zijn enkele beesten gestorven waardoor voor vele veehouders de Meimaand zeer onvoordeelig was. De op den 1 Juni 1872 verpachte hooilsudentoebehoorende aan den polder Mo lenaarsgraaf, hebben opgebracht de som van ƒ1828, tegen 2192 in het vorige jaar. HEEK- EN SCHOOLNIEÜWS. Ds. J. H. Stramrood, predikant te Odijk, heeft het beroep naar de gemeente Brandwijk aangenomen. De heer A. van de Water, cand., heeft het beroep naar Meerkerk aangenomen. Te Eemmes buiten is beroepen de heer W. van den Bijtel, te Montfoort. Ds. Koopman te Staphorst heeft bedankt voor het beroep naar Oudewater. -—Door den kantonrechter van Hoo- geveen is beslist, dat kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente aldaar, waar het eigen beheer bestaat, onbevoegd zijn tot het heffen van een hoofdelijken omslag over de leden dier gemeente. Door den kerkeraad der Christe lijk Gereformeerde gemeente te Berg-Ambacht is op Donderdag 6 Jnni jl. met algemeene stemmen tot predikant beroepen de heer Schotelcand. bij de Cür. Geret kerk te Rotterdam met wien op het tweetal geplaatst was de heer Wagenmaker, pred. bij deChr. Geref. gemeente te Rotterdam. Tot hoofdonderwijzer te Lekker kerk is Zaterdag U. door den gemeenteraad be noemd de heer Hnges. hulponderwijzer te Oud-Beierland. Op de voordracht stonden de heeren Huges, te Oud-Beierland; Boers, te Krimpen a/d Lek; de Jong, te^s Gravenhage; Elzerman, te Rotterdam; v. d. Have, te Al- blasserdam en fosthumuBr te Moordrecht. Als afgevaardigde voor de alge- meene vergadering van het Nederlaudsch Onder wijzers Genootschap,) den 17, 18 en 19 Juli a.s. te Dordrecht te houden, is door de af deeling 'Giesen-Nieuwkerk" met eenparige stemmen ge kozen de lieer J. Steijnis, te Giesendam. Tot hoofdonderwijzeres aan de bewaareohool van Neder-Hardinxveld en Giesen dam is benoemd mejufvrouw A. M, vau der Hoeven, van Dordrecht. LI. Woensdag is de eerste steen gelegd voor het te vergrooten schoolgebouw in de gemeente Papekop (nabij Oudewater). GEMENGDE BERICHTEN. - Als een zeldzaamheid kan wor den gemeld dat in de gemeente Haastrecht, op eene bevolking van 1454 zielen, behalve een levenloos aangegeven kind in de maand Mei 11., sedert 28 Maart 1872 tot en met 31 Mei daar aanvolgende, geene sterfgevallen hebben plaats gehad. Het Leerdamsche zwart eendenei, waarover 'Uilenspiegel" en 'de Tijd" zich een en andermaal vroohjk maakten is niet meer eenig. Het heden ontvangen Pella's Weekblad van 18 Mei, meldt dat eene hen in Alabama een aantal zwarte eieren gelegd heefttot geen geringe ontsteltenis der bevolking, die zulks als een voortceken van een negeroorlog beschouwt. De 76-jarige gemeente-bode J. V., te Oudewater, II. Zondag-voormiddag alléén te huis zijndewas bezig om een lessenaartje op te ruimen en vond daarin een met kruit ge vulde hoorndien hij nog bij den slag van Waterloo had gebruikt. Juist terwijl hij deze in de hand hadhoorde hij dat een pot, welke over 't vuur hingdreigde over te kolcenen begaf zich daarop naar achteren waar het vuur zich aan liet kruit schijnt te hebben medegedeeld. De hoorn benevens eenige glasruiten sprongen aan stukken en zijn rechterhand «erd zoo deerlijk verwonddat een paar dagen later zijn duim ge* heel moest worden afgezet. Ook zijne kleederen geraakten in brand, zoodat, ware het hem niet gelukt de buitendeur te openen en hulp te kunnen roepen, hij en ook het huis zekerlijk een prooi der vlammen zou geworden zijn. De ongeluk kige verkeert iu bedenkelijkeu toestand. Op de rivier de Waal had 1 Juni 11. een droevig onheil plaats: de 18 jarige zoon van B. v. d. S. te Bleskensgraaf had het ongeluk over boord te vallen van het schip, waarop hij dienst deed. Hoewel onmiddellijk pogingen tot zijn redding werden in het werk gesteld, zoo mocht men er niet in slagen dezen jongeling aan een jammerlijken dood te ontrukken. Woensdag-avond werd een mili tair gevangene te Keulen over de schipbrug geleid, toen hij eensklaps in den Rijn sprong. Nauwelijks weder boveu gekomen, werden on derscheiden kogels op hem afgezondenzoodat hij ook dadelyk weder zonk om niet weer te voorschijn te komen. Door Arie Casteleijn, te Berg- Ambacht, is jl. Zaterdag bij het afmaaien van een stuk land een gave appelbellefleurge vonden, van verleden jaar. LI. Maandag werd te Groot-Am- mers, uit het pakhuis van den heer H. Voor- spuij Gzn. een kaas ontvreemd, die door den dader, zekeren P. 8., daarna aan een derde werd verkocht. Door den Bri«r. tit'.D. de Lange te Streefkerk, die van deze zaak kfebnis nam, zijn de feiten bij proces-verbaal geconstateerd. De bekende schrijver Friedrich Gerstacker is Zaterdag na een kortstondige on gesteldheid, te Bronswijk overleden. Hij was den 16den Mei 1816 te Hamburg geboren. De brik Abbie Clifford verliet den 27sten Maart Fernambuco, met een lading suiker, koers zettende naar New-York. Twee dagen was men op zee en een matroos kreeg de gele koorts en stierf. Nog een matroos en de hofmeester evenzoo. Het grootste deel der be manning, de stuurlieden, de kapitein Clifford, werden door de ziekte aangetast. Eindelijk stierf de eerste stuurman. Na zijn dood nam mevr. Clifford het bevel over en stuurde het schip, dat ze den 14den Mei veilig te New-York bracht, met haar kranken echtgenoot en 't overschot der be manning. Omstreeks Hatteras (gevaarlijke kaap van Noord-Carolinavan klippen en ondiepten omringd) had het vaartuig vyf dageu lang een geweldigen storm te verduren die de zeilen aan flarden scheurde en ra op ra knakte als riethalmen; doch mevrouw Clifford was alleszins voor hare taak berekend. Trouwensze had haar echtgenoot ver scheidene jaren op zijne reizen vergezeld. Zonder haar kloekmoedig gedrag zou de brik buiten twij fel met man en inuis vergaan ayn. Dr. E. Jacohson merkt in de In- dustrie-Bl. op, dat hem onlangs papieren man chetten en bi Kirden ter onderzoeking gegeven werdendie bleken met loodwitin stede van met zinkwit of barytwit, bedekt te zijn. De fabrikant meende eene met blanc fixe aangestre ken papier te hebben gekocht, en hij ontdekte eerst, dat hij bedrogen was, nadat hij zijne papieren artikelen in een met. gas verlicht en vochtig lokaal had bewaard. Er kwamen gele of donkere vlekken van zwavellood voor deu dag. Men mag het na voor waarschijnlijk houden dat iemanddie zulke loodhoudende kragen enz. draagt en eene hoid bezit, die tot uitwaseming geneigd is, zich gaandeweg eene lood-vergiftiging op deu hals haalt. {Ned. Induetr.) ingezonden: HOOFDELIJKE OMSLAG TE SCHOONHOVEN. Het behoort zeker tot een der moeieliikste werkzaamheden voor een bestuur om den Hoof delijken Omslag zuiver en zonder eenige aan merkingen te maken; echter, M. de R is er nog een groot onderscheid tusschen omslag en zuiveren Omslag. De 8 grondslagen, waarop de Omslag alhier wordt gebazeerdzijnzoo ik vermeen de volgende 0. Uiterlijke staat, dien de belastingschuldigen voeren. b. üe zuivere inkomstenvoortvloeiende uit bezittingen van allerlei aardvau am bachten, bedieningen, beroepen, bedrij- ven of ambachten. e. Het vermoedelijk vermogen, en wel volgens 20 klassenloopende van 350 tot 4800 gulden en hooger. Voor onbekenden met de wijze waarop men qwdt aangeslagen is het een zeer duister zoeken waarom b. v. de een hooger of lager wordt Üèlast dan de andere. benom u de waarheid te zeggenook zoo domen daarom ben ik zoo vrij te trachten om door middel uwer courant achter dat groote raadkel te komen; misschien zijn er menschen in onze gemeentedie bekwamer en daardoor beter bekend zijn met doze zaak dan ik, en die daardoor mij en misschien meerderen kunnen verlip hten. Mijn eerste vraag is dan dezeWie moet volgens a aangeslagen worden r Nu dacht ik zoo, al degenen- wier inkomsten onbekend zijn, en die een zekere, het zij een grootore of kleinere, positie, meer dan een ge woon werkman, in de maatschappij innemen, worden, naarmate zij hun uithangbord voeren in een der 20 klassen opgenomen. Mis gedacht. De ondervinding heeft het mij anders geleerd en wel als volgt De een heeft een betrekking, waarin hij altijd fatsoenlijk moet gekleed wezen, en moeite heeft van zijn karige bezoldiging boordjes en gepoetste schoenen te dragendaardoor heeft die man een deftigen uiterlijken staat, met een wat minder deftig inkomen van 45U 'sjaars, waarvan hij misschien ook met vrouw en kinderen nog fat soenlijk leven moet; deze wordt belast met 8.83. Een' ander loopt den ganschen dag met sloofje en oude jas van den eeneu winkel naar den ander koopen en verkoopen, heeft door zijn onzinde- lijken werkkring niets deftigsheeft knechts een meid enz., heeft bovendien volgens geruch ten een vrouw met een aardig centje getrouwd, uiterlijk niets deftigs, voert een klein uithang bord inkomsten echter wel deftigmaar deze inkomsten zijn voor het groote publiek ver borgen; deze man wordt belast met ƒ5. De deftige stakkert wordt alzoo hoog, de stijve, rijke handelaar laag aangeslagen. Wie moeten volgens b aangeslagen worden? Ik dacht alweer: wel al degenen wiens inkom sten bekend zijn, of wiens inkomsten men eenigszius kan nagaandoor zich te overtuigen van de eigendoms-hypotheken enz.; of bekende kapitalisten en groote handeldrijveudeu worden, naarmate men hen taxeert, ip een der 20 klassen belast. Alweer mis gedacht. Groote ondoordringbare brandkasten van effec ten-speculanten, goed gesloten spanen gelddoosjes van oude damesbekende en verborgene geldbe leggingen eigenaars van 100 of minder bunders lands, huizen enz., van mets daarvan wordt de minste notitie genomen, alsof het kapitaal of eigendom, waarvan men hooge rente trektna die rente geen waarde meer bezat. Volgens die renten-inkomsten worden al die geldmannen getaxeerd gelijk met hen, did ne ringdoende vele handen werk geven en nut tig en noodig in de gemeente sijnen sij worden gedraoht onder éóne rubriek. Gemakkelijk is het vau bekeude inkomsten belasting te heffen, en ik beklaag dan ook alle gepensioneerde ambte naren en alle vast bezoldigde personen want van'die moet worden gehaald, wat bij gissing van andere niet kan worden verkregenen of dezulken nu al gebukt gaan onder groote zorgen van een zwaar nuisgeziu niets helptdie ge signaleerde personen moeten hangen aan den strop der klassen, waarin hun soms zoo karige en onveranderlijke bezoldiging gedoodverfd staat een inkomen dat gelijk gesteld wordt met dat van renteniers, geldbeleggers, land- en huis bezitters, zonder er aclit op te slaan, dat het inkomen van de eersten de renten zijn van den arbeid, zoodat bet kapitaal successievelijk vermin dert tot dat het lichaam, door ouderdom ver zwakt, weigert eenigen arbeid te doen, dus ook geen rente opbrengt, waarna de dood een einde maakt en menig huisgezin hun broodgeveud ka pitaal ten grave ziet dalen, om somtijds tot armoede te vervallen. Terwijl de tweede onbe zorgd vertoren datgene wat hun benittingeu af werpen; maar toch altijd eigenaars vab groote kapitalen blijven. Wie moeten volgens e worden belast? Nu zal men denken en ik dacht ook weder zooal degenen die van af 850 inkomen heeft. Dus te beginnen met knechts en verder al de» genen, die van 7 h 8 gulden in de week moeten leven. Mia gedacht. Wanneer men slechts de moeite neemt van den hoofdelijken omslag, zoo die thans ter visie ligt, kennis te nemendan ontwaart roeu onder de aangeslagenen tegen 850 inkomenpersonen, die in mijn oogen (en die zijn Goddank nog goed) een uithangbofd hebben dat eerder doet geïooven, dat zij jaarlijks het drie dubbele van 850 noo dig hebbendaar er zelfs bij zijn die nit weelde dienstboden hoilcKen, eigen huis en zaak bezit ten; terwijl er ook weder anderen in voorkomen, waarvan men te vergeefsch de reden zoekt, waarom zij worden belast. Van waar die ongelijkmatige drukking der belasting 1 Wij moeten echter aan nemen dat de aanslag zuiver isen nu is het toch te bejammeren dat die groote kunst om met weinig geld veel te doen zoo lang verborgen blijft. Waarom toch leeren diegenen niet, die tegen ƒ850 zijn aangeslagen, aan mij en anderen (bv. door middel uwer courant, ik geloof, M. de R.l dat u ook wel zal mede willen werken om zuinigheid te bevorderen) op welke wijze zij de 7 h 8 gulden in de week omdraaien om daarvan dienstboden te houdenvleesch te eten, netjes gekleed te gaanBocieteiton te bezoeken enz. enz. Zoo als thans de Hoofdelijken Omslag ligt, moest hij herzien worden, niet door de leden van den Raad, want die zien door dezelfde bril als de ontwerpers van den Hoofdelijken Omslag, maar door eene commissie, bestaande uit een tiental inwoners, die door hunne maatschappelijke positie goed bekend waren met de verborgen heden en behoeften van Schoonhoven; dan zou menigeen niet klagen van te hoog te zijn aange slagen, en anderen zouden bevrijd worden van gemoedsbezwaren, door te denken te weinig in den Hoofdelijken Omslag bij te dragen. Enfinmijn heer de Redacteur I mocht u termen vinden om aan mijn verzoek tot plaatsing te voldoendan zult gij zeer verplichten: Een onnoozele hals van de klasse in den Hoofdelijken Omslag der gemeente Schoonhoven. Mijnheer de Redacteur! Mijn verslag wegena de Krimpenache tromge- schiedenis was ik wil het gaarne openlijk erken nen niet in allen deele juist. De toespraak vau den heer van Santen niet gehoord hebbende, deelde ik met zeer velen de meening eene meening nog versterkt door dat niet de Voorzitter van den Ge meenteraad maar de heer van Santen de toespraak heeft gehouden dat de trom een privaatgeechenk van genoemden heer was. Ik heb van achteren groote spijt, dat ik geen toehoorder van den heer van Santen geweest ben dan had ik geen bokje geschoten en wellicht te ge lijk gehoordwat velen met mij nojj altijd niet wetenbij welke gelegenheden de gemeente op tromgeroffel onthaald zal worden. Jammer, dat de heer van Santenmijn bericht verbeterende, het niet tevens aangevuld heeft door het publiek dien aangaande in te lichten. Hoogachtend Krimpen a/d LeiUw Correspondent. 5 Juni 1872. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 31. Mei tot den 7. Juni 1872. GeborenHendrik, ouders H. de Vaal en G. Salon. Ondertrouwd: H, M. van Beem en Ai Dnssel- dorp, wonende te Amsterdam. A. Roo» en N. Koe, wonende te Bergambacht. OvauisBDM: A. van Ërkel, oud 40 jaren, echtge- noote van A. de Zeeuw. J. E. van Rootselafu-, oud 22 weken. J. Entjes, oud 46 jaren, echtgenoot van J. E. Cortenbach. ZALMVISSCHERIJ TB AMMERSTOL. Aan den afslag geweest, van 8 tot 8 Jnni: 45 aal- men prys f 0,90 tot f 1,26 per half kilo. COB RESPONDKH TIE. Op een daartoe bij ous ingekomen verzoek, waaraan wij in het belang der zaak gaarne vol doen, wordt van het door den gemeenteraad, op voorstel van den heer A. G. Kooiman Jz. genomen besluit, (welkvbesluit alleszins getuigt, dut de gemeenteraad de industrie alhier naar vermogen tracht te bevorderen), in dit num mer der courant nog geen melding gemaakt. Ook de bemoeiing van de Kamer vau Koop handel en Fabrieken alhier, omtrent diezelfde zaak, meenen wij mede later aaii onze lezers te moeten mededeelen. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon H. J. van GELDEREN - CALLENBACH. SCHOONHOVEN, 7 Juuy 1872. (2930) De Ondergeteekende betuigt ziju welgemeen- den dank voor de vele bewijzen van deelne ming, bij het overlijden zijner Echtgenoote ondervonden. P. RADEMAKER. 8CHOONHOVEN, 8 Juni 1872. (2920)

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2