te aiiiiiiit WMD&HHEETEN. VLonFiaDROoertmii, AU-OPMiMVMMlPIM, immmm mi-mimmE rmiscu krumnbalsbi. lilKOOIM. KEUKENMEID .F NOODHULP, BINNENLAND. ADVERTEIMTIËIM. Schoonhoven TE AMEIDE. TWEEDE MEID, KEUKENMEID. GETUIGSCHRIFT. J. M. tak MINDEN, In den toestand van Spftnje is nog geene verandering gekomen. Catalonië en de Baskische gewesten worden nog steeds door de opstande lingen verontrusten de bevolking klaagt luide over de afpersingen en mishandelingen, die rij van hen ondervinden. De regeeringstroepen blij ven grootendeels werkeloos en kunnen wellicht niet anders. Don Carlos moedigt uit de verte de bewegingen steeds aan. Op nieuw loopt er een gerucht, als zou koning Amedeus de kroon moede worden en er aan denken daarvan af stand te doen. De sending van een Italiaan- scben generaal, vroeger langen tijd in Spaan- achen dienst geweestnaar Madrid, wordt daar mede in verband gebracht. Wat daarvan is zal de toekomst leeren. Naar men verneemt, heeft Mr. J. R. Hooi boom voor de betrekking van schoolop ziener in het 8de district van Zuid-Holland be dankt. Woensdag had te Utrecht eene algemeens vergadering plaats van belangstellenden in oprichting van een gèdenkteeken voor Mr. J. R. Thorbecke, waaraan een zeer groot aantal personen deelnam. In deze vergadering werd besloten: l\ tot oprichting van een standbeeld te 's Gravenhage; 2*. tot plaatsing van een eenvoudigen gedenksteen op het graf en 8 tot aankoop van het huis, waar de overleden staatsman gedurende zijn verblijf te 's Hage gewoond heeft, om dit als een nagedachtenis aan hem te bewaren, met bestemming, voor eerst oin het tot woning aan te bieden aan zijne nagelaten kinderen. Voor de tentoonstelling, door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te 's Gravenhage te houden van 21 tot en met 80 September a.s., bij gelegenheid der viering van haar 26-jarig bestaan, zijn prijzen en premiën uitgeloofd tot een gezamenlijk bedrng van f22,000, aldus verdeeld, voor: paarden f 3849, rundvee f6060, schapen, varkens en geiten f 2205, pluimvee f 866, akker- en tuinbouw f 8093, boom- en bloemkweekerij f 2072, zuivelbereiding enz. f 1667, werktuigen f3083, dierenbescher ming f 806. De aangifte van inzending moet vóór Don derdag 16 Augustus plaats hebben, door inzen ders binnen Noord- en Zuid-Holland aan den Secretaris der Afdeeling, waartoe zij behooren, of waaronder zij woonachtig zijn, en door in zenders buiten de provincie Noord- en Zuid- Holland aan den Secretaris der Hollandsche Maatschappij van Landbouw P. F. L. Waldeck, to Jioosduiuen, bij 's Gravenhage. Het aanleggen eener telegraaflijn met één draadlangs den Rijnspoorweg tusschen llarmelen en Goudais aangenomen door den heer B. vau der Weerde te Utrecht, voor f745. ln de vereenigde vergadering van het Hoogheemraadschap *de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou wewelke op Vrij dag den 26 dezer, des voormiddags ten 11 ure, in den Doeltn te Gorinchem zal gehouden wor den, tullen onder meer de volgende onderwerpen in behandeling komen: 1*. Vaststelling der rekening over hst dienst jaar 1871 /72, welke voor ontvangst f 116471,50'/, en voor uitgaaf f 97481,06V» heeft, en alzoo een batig alot oplevert van f 18990,45. 2*. Adrea van A. Pot, wed. J. van Dui- vendijk te Papendrecbthoudende verzoek om een by baar, tegen f 80 per jaar, in huur zijnd dijkslag, in koop te mogen erlangen; voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden om het eigen dom, groot 1,1638 H. A., waaronder 41,60 A. water, aan de adreseante af te staan tegen f 1800. 8*. V erzoek van Burgemeester en W ethouders van Meerkerk en Ameide, dat de vereenigde ver- gadering zoude terug komen op haar besluit van 29 Jnli 1871 en den Zouwendijk in goed be- grinden toestand in onderhoud opnemen, wan neer die in-goed begrinden staat werd overge geven voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden dat de vergadering bij baar besluit blijve per- ristearen. Men verneemt, dat het plan be staat in Ondewater en Gouda een beetwortel suikerfabriek op te richten wèl een bewijs hoe zeer de beetwortel-cultuur in onze provincie toe neemt, wanueer twee fabrieken op zoo korten jkfstand van elkander verrijzen. Den 16 dezer is op eene verga dering van het Dep. Meerkerk, Ameide c. a. der Maatsch. tot Nut van 't Alg., te Ameide gehouden het aftredend bestuur, bestaande uit de hut-ren van Maanen, Schuld en Berckenhoff, als zoodanig herkozen. Tot afgevaardigde ter Algemeene Vergadering op 13 Aug. e. k. Ie Botterdam te houdenwerd benoemd de heer van der Voorttcrwyl bij de benoeming van •en plaatsvervangend afgevaardigde, daar de stemmen staakten tusscben de beeren Plato en de Jonghhet lot voor laatstgenoemde heeft beslist. De proeven met volksvoorlezingen, ge durende bet afgeloopeu maatschappijjaar gehou den, zullen aanstaanden winter worden voort griet. De spaarbank, in November 1871 door bovengenoemd departement opgerichtheeft aan vankelijk gunstige resultaten opgeleverd. Talrijk waren de berichten in alle bladen omtrent het zware onweder van 12 en 13 Juliook in deze streken was het niet minder hevig. In den nacht van 12 op 18 Juli woedde bo ven de gemeente Lopik een zwaar onweder, dat plotseling kwam opzetten en gedurende een uur met dezelfde hevigheid bleef aanhouden. Bijna alle veehouders, ook in den omtrek van het dorp, vonden 's nachts, toen de bui eenigszins waa ge weken, hun vee voor een groot deel in de slooten, en konden door de overgroote duisternis niet dan met veel moeite het daaruit halen. Op sommige plaatsen in de gemeente Jaars veld sloeg de bliksem in de boomeu. Ongeluk ken hadden evenwel niet plaats. Ook te Benschop heeft het onweder van dien nacht heel wat drukte veroorzaakt. Bij verschil lende personen zijn paarden eu runderen in 't water geraakteen schaap ia door den bliksem dood geslageu, terwijl een paard van J. H. Iek- kerkerker in 't water ia geraakt, en ta» bet daaruit waa gehaald, ongemak aan de beenen bleekte hebben. Na het onweder gingen velen met lantarens het veld in om hun vee bijstand te bieden. In den namiddag van 18 Juli a. woedde bo ven de gemeente Streefkerk een hevig onweder, vergezeld van zware hagel- en regenbuien. De bliksem, die als het ware eenige oogenbhkken met van de lucht was, trof al spoedig den kap van een aldaar staande wagenichuur, toebehoo- rende aan J. Boel, waardoor brand ontstond, die gelukkig in het begin ontdekt en gebluscht werd; terwijl kort daarna de bliksem een ge deelte van den schoorsteen rerbrijzelde van het huis, bewoond door L. Ouweneel, dat echter geen brand veroorzaakte. Het mag een geluk genoemd worden, dat bovengemeld ouheil niet in den nacht heeft plaats gevonden, aangezien men alsdan den brand vermoedelijk met in den aanvang zou hebben ontdekt, in welk geval, met de in brand geraakte schuur, ook de daartegen aangebouwde woning van genoemden Ouweneel, zeer waar schijnlijk een prooi der vlammen zou zijn ge worden. Te Nieuw-Lekkerland sloeg jl. Zaterdag, tij dens het onwederde bliksem in een' te velde staanden hooihoop van R. Voorsluijs aldaar, met het gevolg dat de hoop geheel verbrandde. Zaterdag-avond, tegen 11 uur, is de bliksem geslagen in eene hofstede, behoorende bij het buitenverblijf, genaamd het Kraaijenveld, gelegen onder Sleeuwyk, tegenover Gorinchem, m toe- behoorende aan den heer Hancdoes (den beken den schilder). De bouwmanswoning en een ge deelte van het heerenhuis werden verwoest, ter wijl van den inboedel van de bouw mans woning slechts het allcruoodigste werd gered. De oogst van het voorgaande jaar, waaronder ongeveer 30 last kooru (tarwe, haver en rogge) werd een prooi der vlammeu. Eerst tegen 3 uur nachts was men den brand meester, ofschoon de puinhoopen den vol genden dag nog smeulende waren. Menscheu- levens zijn er niet te betreuren. Op Maandag den 15 dezer werd te Kinderdijk door velen een waarlijk schoon en heerlijk kunstgenot gesmaakt. De heer van Oordleerling van het blinden-instituut te Am sterdam, en reeds van der jeugd aan van het onschatbare zintuig des gezichts beroofd, maar niettemin een ervaren kunstenaar op het gebied van muziekverschafte op den avond van ge noemden dag een inderdaad rein en edel ge noegen aan ieder, die de hooge waarde van de heerlijke toonkunst eenigermatc op den rechten prijs weet te stellen. De uitvoering van een 9tal stukken was zoo schoou en meesterlijk, dat de gansche belangstellende menigte als het ware weggesleept werd door zijn gevoelvol spel, Aangenaam en dankbaar zal dan ook steeda de herinnering blijven aan de korte maar waar lijk genotvolle oogenbhkken, ons door de tref fende pianobespeliug van den heer van Oord gescbonken. Te Berkenwoude is eene redety- kerskamer opgerichtonder de zinspreuk Oelening kweekt kennis. Maandag-namiddag is bij Rotter dam een aakscbuitje, varende tegen den wind, op de Maas, door een valwind omgeslagen eu gezonken. Twee mannen en een vrouw zijn dientengevolge verdronken. Niettegenstaande ter- atond aangewende hulp, is het öiet mogen ge lukken die personen te reddenalleen een kiudje, naar gissing 8 ik 9 maanden oudis gereddoor dien het op zijn bedje bleef dryven. Het kind is naar het politie-bureau op den Goudscheu weg gebracht en daar van het noodige voorzien. Wij vernemen nader, dat de ongelukkige» iiju M. H., schipper te Lekkerkerk, zijn vrouw en kind, benevens de knecht De heer H. Beusekom te Hopr- naar heeft, wegens hoogen ouderdom, voor zyne betrekking van ontvauger bij de Hervormde kerk aldaar bedankt. Gedurtnde 41 jaren beeft hij haar met de meeste nauwkeurigheid waargenomen J In het onder de gemeente Zeist in de volgende maand te houden artillene-kamp zullen o. a. ook proeven genomen worden met de mitrailleuses; van den uitslag dezer proeven zal do invoering van dergelijke vuurwapenen afhan kelijk gesteld worden. Ten gevolge van het bestaande voornemenom het personeel der politie in de gemeente Sliedrecht uit te breidenzyn op 18 Juli jl. tot agenten van politie aldaar benoemd J. Har man, eervol ontslagen agent van politie te Rotterdamen J. Riemersgepasporteerd onderofficier der artillerie. stadsnieuws! Schoonhoven, 30 Juli. *Dinsdag 16 Jnli had door de stem gerechtigde manslidmaten der Herv. Gemeente alhier de verkiezing plaats voor twee gemach tigden in het kiescollegeter vervanging der heeren P. Greup en H. J. Lazonderwelke voor hnnne betrekking hadden bedankten werden als zoodanig gekozen de heeren A. Kruyt en Jac. van Geelen Ez., welke beide hunne be noeming hebben aangenomen. Uit het bestaande zestal predi kanten is gisteren-avond door bet kiescollege der Herv. Gemeenle alhier het navolgende drie tal samengesteld: de heeren P. Deetman te Reitzum W. Mense te Bodegraven en G. Rtng- nalda te Doornspijk. Aanstaanden Vrijdag zal hieruit het beroep geschieden. De ziekte onder de varkens neemt hier en in den omtrek zeer toe. Wij hopen niet, dat het gerucht waarheid bevat, dat ook alhier deze zieke beesten niet zelden worden geslacht en voor goed varken svleesch verkocht. WATERSCHAPPEN POLDER-BERICHTEN. Woensdag had te Yianen de aan besteding plaats van het herbouwen van het afgebrande dijkhuis met magazijn aan de sluizen te Ameide, waarvan aannemer is geworden de heer H. Schippers te Ameide, voor f 2975; en van het bouwen van een dijkmagazijn bij dijk- paal 68, tegenover het peilhok te Vianen,het welk werd aangenomen door den heer JSchouten te Vianen, voor f 1200. In tegenwoordigheid van onder scheiden genoodigden heeft in deze week de opne ming en proefmahug pl«ats gehad van het stoom gemaal Constancia Adrianabestemd tot droog making der polders Varen en Dalem. Alles is in de beste orde bevonden. LANDBOUW-BEPICgTUI r De hooioogst van de landerijen in- en om de gemeente Meerkerk is druk aan den gang; de quahteit van het hooi is zeer goed. De prijs is, in verhouding van andere jaren, niet hoog; voor de 100 kilo wordt tusscben de f 15 en f 20 besteed. De tongblaar is te Krimpen a/d Lek merkbaar aau het afnemen. Enkele kop pels vee zijn tot nu toe van die ziekte vrijge- bleven. Van varkensziekte hoort men hier nog niet. De hooioogst is nog in vollen gang. Het hooi is, wat qualiteit betreft, voldoende, de quantiteit minder gunstig, vooral door de mui zen, die vrij wat schade hebben aangericht en nog aanrichten. Op Vrijdag 19 Juli is door den notaris J. P. Mahlstede van Berg-Ambachtte Oudewater publiek verkocht eene hofstede ouder Benschop met ruim 17 Hectaren lands, voor de kapitale som van f29460, behalve de onkosten. Aanstaanden Maandag den 8^ dezer zullen te Gorinchem de zomer- en winter- tienden van die gemeente in den lande van Arkel, in het openbaar verpacht worden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. —Ter vervanging van de afgetreden hoogleeraren in de theologie aan de hoogeschool te Groningen zijnnaar men verneemtde vol- Sende voordrachten gedaan: voor prof. deGreot e predikanten Guuning te 's Gravenhage en Chantepie de la Saussaye te Rotterdam en voor prof. Muurling de predikanten Oort te Harlingen eu Hooykaas te Schiedam. Het kieskollege te Gorinchem heeft, in zijne vergadering van Donderdag, tot predikant der Herv. gemeente verkozenDa. G. Boer, predikant te Ouderkerk a/d IJsel, met 29 stemmen. Op Ds. Huet te Dirksland waren 15 stemmen uitgebraoht en op Ds. Lazonder te Berkel 1 stem. Ds. P. C. van 4er Horst, van Ze venhuizen, zal te Gorinchem den 28 dezer, des voormiddags ten 91/, ure, door Ds. Ch. P. N. Pikaar, van Vriezeveen, bevestigd worden en des namiddags ten 61/, ure zijne intreerede houden. Te Brandwijk zal de nieuw be roepen predikant, Ds. H. J. Stramrood van Oduk, bevestigd worden op Zondag 29 Sep tember a. s., door Ds. G. L. van den Kuip van Sliedrecht. Ter voorziening in de vacature bij de Nederduitsch Hervormde gemeente te Rotterdam is bet volgende cestal predikanten geformeerdDr. L. Schouten, te Harderwijk C. T. Creutzbergte ArnhemC. F. Grone- meijer, te Apeldoorn; G. J. Noomen, te Brul- nisi; J. P. Nonhebeite Middelburg, en A. ran Toorenenbergente Groningen. De bevestiging ran den cand. J. Schotel tot predikant bjj de Christ. Qeref. gemeente te Berg-Ambachtzal od Zondag «1 Juli e. k. plaats hebbendoor den consulent dier gemeente, Ds. Middel, van Gouda. Des namiddags zal de bevestigde zijne intreerede honden. Zaterdag werd te Gouda de zomer vergadering gehouden van de onderwijzers uit het zevende schooldistrict der provincie Zuid- Holland, onder voorzitterschap van den school opziener, den heer J. Broedelet te Gouda. Be langrijke discussiën over 't lager en uitgebreid lager onderwijs werden in deze bijeenkomst ge houden en eenstemmig was de vergadering van oordeeldat de behartiging der belangen van het meer uitgebreid lager onderwijs door deuStaat veel te wenschen overlaat, vooral wat dennnan- cieelen steun betreft; en dat in het algemeen door de wet van 1857 op verre na niet ge noegzaam voorzien wordt in de behoeften aan voldoend hulppersoneel voor 't gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs. Na afloop der werkzaamheden vereemgden allen zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. De 27ste algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschap is jl. Woensdag in de sociëteit Kunstmin" te Dordrecht geopend en den volgenden dag voort gezet. Door de afdeeling Dordrecht was voor eene uitmuntende ontvangst der vrij talrijk op gekomen leden gezorgd. Onder de meest be langrijke punten, aldaar behandeld, merken wij op: dat het Hoofdbestuur is gemachtigd om bij de Regeering de noodige stappen te doen, ten einde de traktementen van Hoofd- en Hulpon derwijzers te verbeterende Bewaarschool bij eene Wet te regelen (om daardoor meer aan sluiting met het lager onderwijs te bevorderen), en de Leerplichtigheid, als eenig afdoend mid del tegen schoolverzuim mede tot Wet te ver heffen. Gisteren hebben de leden op kosten van de afd. Dordrecht, een reisje per spoor over de beroemde brug aan het Hollandsen Diep naar Breda gemaakt, en verder een uitstapje naar het zoogenaamde Mastbosch en het Ginneken alwaar den leden een diner werd aangeboden. Concerten in //Kunstmin" luisterden daarenboven .de, .xKMMknrg op- L*- vergaaenng zal Arnhem gehouden worden. Te Linschoten is tot hoofdonder wijzer aan de openbare school benoemd de heer J. J. H. Bokhorst, thans hoofdonderwijzer te Zuilichem. Door den gemeenteraad te Alblas- serdam ia II. Woensdag het traktement van den hoofdonderwijzer van f 1000 tot f 1200 verhoogd, terwijl de traktementen der tegenwoordige hulp onderwijzers op f 400 gebracht zijn met een gratifiicatie van f 60. Het bericht dat de heer Mr. J. R. Hooiboom te Leerdam zijn ontslag heeft aangevraagd als schoolopziener ij) het 9e district van Zuid-Hollandis door de onderwijzers in dat district met leedwezen vernomen. Men ver wacht dat zij gezamenlijk een adres san Z. M. den Koning zullen zenden met eerbiedig ver zoek het gevraagd ontslag niet te verleenenin de hoop dat de heer Schoolopziener dan nog op zijn genomen beslnit moge terugkomen. GEMENGDE BERICHTEN. Maandag had te Jaarsveld een treurig voorval plaats. Een zoon van den met selaar A. Voormolen, werkzaam aan het aldaar in aanbouw zijnde stoomgemaal, viel van een lagen muur en brak dientengevolge een arm. Door afwezigheid van den heelkundige D. Moree te Lopik, is, naar men verneemt, door Dr. Huet te Schoonhoven den lijder de eerste hulp ver- leend. In het begin dezer 'week had een landbouwer te Krimpen a/d Lek bij het maken van een draai op den Tiendeweg, het ongeluk, dat het voer hooi overwichtig werd en te water geraakte. Zijne tegenwoordigheid van geest behoudende, deed hij een' sprong voor uit, waardoor hij slechts een nst pak bekwam, terwijl hij het anders waarschijnlijk met den dood had moeten bekoopen. In de afgeloopen week is te Oude water eene duif gevangenop den rechtervleugel gemerktSociëteit de Vereenigde Vrienden Capellen N\ 139. Bij de herv. gemeente te West- Zaandam werd Zondag de openbare godsdienst oefening ten 7 ure niet gehoudendaar er slechts twee hoorders waren, toen de predikant den kansel beklommen had. Nabij Rotterdam, aan den bene- dendijk bij het park Honingen onder Kralingen werd eergisteren een vrouw gevondendie bewus- teloos was. 't Bleek, dat zij den geeuwhonger had. Dr. A. dc Jong, op Weltevreden, ver zorgde haar. Zij had sedert Zondag niet ge geten en was nu op weg naar Goudaom aan de kaarsenfabriek werk te vragen. Ds. W. Diemer, predikant bij de Christelijk Gereformeerde Gemeente te Alphen, heeft deze week eene gevangenisstraf van twee dagen oudergaanomdat hij een echtpaar van Woubrugge* drie dagen nadat het huwelijk bur gerlijk voltrokken was, kerkelijk heeft ingezegend, zonder vooraf de huwelijksacte te hebben gezien. De werkstaking in de Dnitsche kolenmijnen breidt zich meer en meer uit; de werklieden eischen thans 25°/0 verhooging van werkloonen vermindering der werkuren tot op 8 uur daags. Hiervan nog 2 uren afgetrokken, welke verloren gaan met naar de plaatsen van hun arbeid te gaan en van daar terug te keeren, blijven er slechts 6 werkuren over. Indien door de myndirectiën deze eischen werden ingewilligd, zonden de prijzen der kolen daardoor 75 1 DU pet. stijgen. In den morgen van 17 Juli 11. geraakten te Kinderdijk twee paarden voor een wagen bespannen aan het hollen, door het fluiten van eene aldaar passeerende stoomboot. Aangezien zich op dien wagen, behalve de geleider T. E., twee kinderen bevouden, had dit ongeval een treurig gevolg kunnen hebben alleen een der kinderen bekwamdoor het val len van den wagen, eenig letsel, terwijl de overige personen er ongedeerd afkwamen. Sedert eenige dagen hebben zich te Gorincheol eenige gevallen voorgedaan van tongblaar onder de raenschen waarbij zelfs van ernstigen aard. Algemeen wordt ook daar het koken der melk door de geneeskundigen aan- Naar de Rott. Ct. verneemt, heb ben zich reeds meer dan 4000 personen uit verschillende plaatsen van ons land in bedevaart naar Brielle begeven, tot viering van het derde eeuwfeest ter herdeqking van den dood der Gorknm8che martelaren. Nog dagelijks wordt dit getal aanzienlijk vermeerderd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Zou 't vooral thans, bij de veelvuldig heer- schende ziekten onder het rundvee en ae var kens, in het belang der volksgezondheid niet meer dan raadzaam zijndat door het Edel Achtbaar bestuur dezer gemeente onverwijld een keurder van het vleesch werd benoemd. Gelijktijdig kon dan de betrekking van keurder der visch worden aangevuld, die ook al sedert het vertrek van den laatsten titularis (F. Scher mers) vacant schijnt te blijven. Met achting Q» Een Engelschman, die onlangs Chicago bezocht, geeft eene korte beschrijving van deze herbouwde stad. Monsterhotels ver rijzen in menigte, en voor winkels is ook meer dan genoegzaam gezorgd. Een werkdat dage lijks voorkomt en zeer aardig is om aan te zien, is het verplaatsen van de woningen. De op winden en verplaatsen van huizen hebben zich tot eene vereemging gevormden voor 50 dol lars wordt door deze vereenigingin een gewoon geval, aangenomen om een gebouw van twee ver diepingen op te neïnente verrollen en op de begeerde plaats neder te stellennemende deze vereeniging daarbij alle schade, zoowel aan het gebouw als aan het ameublement, voor hare re- Omtrent deu brand bij Haast recht waarvan we in ons vorig nommer mel ding maaktenwordt aan het Utr. Dagbl. be richt: De aanleiding tot dezen brand was niet alledaagsch. De bewonereen voer hooi op zijn wagen geladen hebbendeom dat naar huis te brengenmaakte acliter den wagen met zijn vuurslag vuurwaardoor vonken iu het hooi sprongenen dit aan het smeulen geraakte zonder dat hij het bemerkte. Onder het rijden nam de brand toeherhaaldelijk werd hem door onderscheiden personen die op het land bezig waren, toegeroepen dat er onraad aan zijn wagen wasmaar hijmeenende dat het enkel stof wolken warendie hij achter den wagen zag reed door tot aan zijn hooischuur. Heel spoedig vloog ook deze, geteerd en droog, in vlam en daarop de geheele hofstede, met het ongelukkig gevolg, dat, niettegenstaande de hnlp der Haast- rechtsche spuit, alles verbrandde en niets ge red werd. •'In den namiddag van Woensdag Juli jl. is te Berg-Ambacht, door een nood- Ibttig toevaleen vijfjarig meisje van G. v. B. in eene sloot achter de ouderlijke woning ver dronken. In den laatsten tijd worden gedn- rig pogingen aangewendom in de gemeente Utrecht vleesch in te voeren van veedat aan besmettelijke ziekten gestorven is Door de waak- za.nnheid van den keurmeester werd het vleesch aangehouden van vier koeienaan besmettelijke ziekten gestorven, beuevens dat van een geit, dat men in eene zak genaaid had. Tegen de bedrijvers van deze schandelijke handelingen zijn vervolgingen ingesteld. De gezamenlijke barbiers te Berg- Ambacht hebben besloten het scheerloon met 1 cent te verhoogenen alzoo van 8 op 4 cents te brengen. In Noord-Brabant, waar de cul tuur van beetwortelen steeds in hooge waarde wordt gehouden, zullen dit jaar, met de vier in aanbouw zijnde nieuwe fabrieken, niet minder dan 20 fabriekenalléén in het arrondissement Breda, in werking zijn, de meeste met het nieuw stelsel van zuivering (carbonisation double)* Berekent men het product witte suiker voor elk gemiddeld op 700.000 kilogr., dan zal het ge heel 14 millioen kilogr. bedragen, waarvan de accijns, ad f27 de 100 kilogr., de enorme som van f 3.780.000 aan de schatkist kan opbren gen. Vier duizend behoeftige arbeiders worden daarbij in de wintermaanden gebruikt en van den bedelstaf tot een werkzaam en onafhanke lijk Leren gebracht. Een vraag ter is het recht Gehandeld Wanneer er een plaas- selijkke verordenig binnen de Gemeente van Schoonhoven is ik bedoeld het vast houden van Kippen dat den Eene burger op de overtreding van de burgelijke poliesie achtervolg word eu den anderen burger de vrijje tuigels toegelaten Wordt C. Word achtervolg om dat zijn Kippen de Wortels van de boomjus boven Krapen en D. Zijn Kippen komen des smorgen bij de Zelfde boomjus A die daar Woont ziet dit die Woont daar moet zijn Kippen ook vast houden Zijn Zulken handelwijzin Geen Grieven voor een burger is de vraag A Mijnheer ie Redacteur! Met genoegen hebben wij geziendat het Edel Achtb. bestuur dezer stad het werk, in 1869 verrigtwederom doet herhalenen andermaal het vuil uit Zevender en Havensloot doet trekken. Dat dit werk om de 8 jaren moet geschieden, is wel een bewijs van de massa voildie onge oorloofd in die wateren wordt geworpen, waar- van het gevolg isdat de gemeentenaren onnoo- dig kosten dragen. De politieagenten zouden die kosten, die tel kens wel ruim f 300 zullen beloopen der ge meente kunnen besparenwanneer zij wat vlij tiger toekeken dat er geen vuil^ in die grachten werd geworpen en zonder oogluiking c. q. tegen jien die het deden Proces-verbaal opmaakten. Voor hun ijver te dien opzichte zouden zij jaarlijks buitengewoon kunnen worden beloond, uit de gelden, die thans voor het baggeren moeten worden besteed. Met achting De Notaris C. A. VAN BLARICUM te Oudewateris voornemens, om op Woensdag den 7. Augustus 1872, des avonds ten 6 ure, in deji tuin wRozenburg" te Ondewater, in ijet openbaar te verkoopen: N°. 1. Een perceel uitmuntend BOSCH* BOUW-, WEI- en HOOILAND, groot 5 hectaren, 4 aren, 30 centiaren, gelegen iu de gemèente li oenkoop, nabij Oude water. N°. 2. Een perceil allerbest BOSCH—» BOUW- en HOOILAND, groot 3 hec taren, 48 aren, 86 centiaren, gelegen als voren. Te aanvaarden 1 December 1872. Betaaldag der kooppenningen 30 October 1872. Breeder bij billet|ten en nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden Notaris. (8025) BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingesobreven van den 12. tot den 19. Juli 1872. Ovekledin E. üudshoornoud 4 maanden. J. J. Rietveld, oud 2 jaren. -J. L. van den Bereh, Oud 4 weken. H. Loevestgn, oud 35 jaren, echt- genoote van A. KooimaTu M. van der Hek, oud ruim 2 maanden. ZALMVISSCHERU TE AMMERSTOL. Aan den afslag geweest van 15 tot 20 Juli: 100 talmen; prijs fl.OO tot f 1,20 per half kilo. CORRESPONDENTIE. Eenige berichten, benevens een ingezonden stuk uit Ameide, moesten wegens plaatsgebrek blijven liggen. Ondertrouwd: A. MINDERHOÜD Kt., Leeraar te Wageningen, OP UI en Vreeswijk. AGENTSCHAP SCHOONHOVEN. Het KANTOOR is geopend tot ontvangst van Goederen enz. ®/i uur voor het vertrek der booten, en des avonds van 7 81/» uur- Tevens wordt verzocht, bij leveringen of werkzaamheden aan bovengemelde booten, de re keningen onmiddelijk in te zenden. (3038) DE DIRECTIE. Over de gehoudene Evangelisatie bij mij, lezende in het vorig nommer van dit bladzag ik te vergeefs naar den schrijver of inzender van hetzelve, want zijn naam stond er niet onder; het mogt, dacht mij, de titel welvoeren: BlTNdULINO VOOROORDEEL. Het is mijn voornemen niet, om hetzelve te weerleggen, maar alleen maar eenige opmerkingen in het midden te brengen: 1. Als men een ongeteekenden brief ontvangt, en vooral als hij eeüigermate beleedigend isdan zegt men in t jelgemeen, dat is laag. Zou dit anders zijn? 2. De geest, die iij dat stukje opgesloten ligt, zal ieder, die eienig maatschappelijk Jeven kent, wel bevroeden. Zou die ook behooren tot den vooruitgang on- zes tijdsF 3. En waarmede zil men het zouten? 4 Zou de persoon nog met denken, dat hij zich heel verdienstelijk gemaakt heeft? Wat gaat de beschaving toch vooruit! Maar, onbekende Vriend, het is mij en anderen, daarin voorkomendei, het minst van menschen in deze geoordeeld [te worden, maar openbaar mij ronduit in de boorden, die gij vinden kunt 1 Petri 4, vs. 3, 4 en 5. (3036) Ameidi. J W-. VERHEU. S. WAGEMAKER. DREISCHOR, 14 Jnli 1-872 (3032) Er worden gevraagd te HaastTOOllt, by den Heer BISDOM van VLIET, tegen l Aogua- tus, een goed kunnende koken en werken, en een met de wasch goed kunnende omgaan. Beiden van de P. G. (3041) Bij bekwaamheden en goeie getuigen hoog loon. Met 1 Augustus wordt te SohOOnhOVöll gevraagd eene Loon flOO,-. Adresmet franco brievenon der Letter Xaan het Bureau van deze Courant. (3040) D. LBNSVJEL.T, Vett bij deFrankenstraat, te Rotterdam, ia dagelyka van Rotterdam kosteloos te ontbieden, tot totale zuivering van WANDGEDIER TEN en Mie INSECTEN, hoe diep ook in HUIZEN en SCHEPEN verscholen, tonder iets los te maken, of te beschadigen, en spoe dige bewerking. Betverkiezende één jaar na de zuive ring betaling. Verder voorname Getuigschriften ter inzage. Tevens zijn de onfeilbare middelen, verkrijgbaar, met gebruik aaanwijling k f 6,— per flesch. Geheimhouding wordt verzekerd. De ondergeteekenden, J. HOUTZAGBB A ZOON, verklaren, dat zij het middel tot uitroeijing vqn Wandgedierten van den Heer D. LENS- VELT, Fabrikant te Rotterdam, in een der te Delft staande huizen hebben aangewend, tot zuivering van Wandgedierten, en welker aanwending, welke zeer doelmatig is, tot volkomen zuivering geleid heeft. Aan een ieder, die met bedoelde plaag in HUIZEN of SCHEPEN behebt is, wordt het fabrikaat en de methode van genoemden Heer LENSVELT in het bijzonder aanbevolëh. J. HOUTZAGER k Zoon. Mr. Schildert. DELFT, Jun(j 1871. (3036) Ondertrouwd: HENDKIK WILLEM FBEDERIK BONTE met NEELTJE MULLER. HAA8TRECHT, 19 Julij 1872. (3037) Mijnheer en Mevrouw Slingeland ontvin gen heden het treurig bericht van het overlij den hunner dierbare Schoondochter Mevrouw SLINGELAND-STEENBERG, te Colijnsplaat. SCHOONHOVEN, 20 Juli 1872. (3048) wtMSBF op Qeregteljk Oezag. De Deurwaarder M. TAN MEI JEREPf te Sliedrecht zal op Maandag 22 Julij 1872, des morgens ten elf ure, aan de buitenhaven te Nieuwpoort, om contant geld, in het openbaar verkoopen: Een overdekte, goed onderhouden A AK groot volgens meetbrief 15 ton, met al deszelfs staand en loopend Want, zooals hetzelve daar in de haven is liggende en bij proces-verbaal van den 13. dezer m executoriaal beslag,is genomen. Nader onderrigt mede te bekomen ten kantore van den Deurwaarder C. B. VAN BAAREN e tkkmimm. (soü) Al mijne alizarin-, anilin-, salon-, zwarte gallus-schrijf- en andere inktsoorten en stempel inkten zijn volgeus de nieuwste beginselen der wetenschap verbeterd en onderscheiden zich door hare levendige kleur, groote vloeibaarheid en het snelle droogen van alle andere inktfabrikaten J)e copiëerinkten leveren nog na eenige dagen scherpe afdrukkenbeschimmelen niet en geven half met water vermengdgoedkoope en goede schrijfinktcn. Verkrijgbaar bij ieder solied boek en kantoorhandelaar. EMMERIK. H. VON Gimbohn, Apoth. en Fabrik. v. chemitch-lechnischePrdparalen. Met Tanden. De Ondergeteekende acht het onnoodig eenige aanbeveling, daar hy zich sedert 28 jaar door zijn wekelijksch bezoek, als TANDHEELKUN DIGE, zijn vertrouwen beeft weten waardig te maken bij Geneesheeren en publiek. Volgens miin nieuwe methods worden KUNSTTANDEN geplaatst zonder uitnemen der wortels, die zich in den mond bevinden. Geene betaling, voor gebruiker overtnigd is, dat zy aan allen vereischten voldoen. Alle WOENSDAGEN te spreken bij Me- jufvrouw de Wed. DEM HOED te Bohoon- hoven, en alle VRIJDAGEN bij den Heer KONINGS te Ondewater. (30!!) Otintrg. Dntüte. Woonplaats: Dubbele Buurt GOUDA* Depót van het onfeilbaar Geneesmiddel, genaamd: Onder de veelvuldige middelendie beden ten dage onder allerlei vormen en benamingen aan het publiek worden aangeboden, is er voorzeker geen,* dat meer voldoet aan een algemeen erkende behoefte, geen nuttiger en van meer gewicht dan de bovengenoemde Balsem. Zeker in deszelfs resultaten, behoeft het niet door opgeschroefde aanbevelingen bij het Publiek te worden geïntroduceerd, maar zal het zijn weg zeker vinden, wijl de behoorlijke aanwending daarvan bij de vele genomene proeven tot heden geen lijder onbevredigd heeft gelaten. Inderdaad mogen de veelvuldige, spoedige en totale genezingen, bereids door dezen Balsem verkregenhoogst wonderbaarlijk geacht worden. Lijdersdie jaren achtereen aan Rhnmatisme, Lendepijnen en Jicht leden, en die te vergeefs alle tot nog toe bekende geneesmiddelen hebben aangewend, badkuren en diverse badplaatsen vrachteloos hebben beproefd, bekwamen, na een kortstondig gebruik van dien heilzamen Balsem, het gebruik hunner ledematen volkomen terug. (8042) Prijs: fS,— f4 an f ft de Tlacon. Depót voor Schoonhoven bij Wed. WOLFF Zoon. H.H. DEPOTHOUDERS ei*, die ,00: inden steden het Depot willen hebben, wendm xicb met franco brieren aau de Beeren KAUFHAmf A HAKX, Hoogstraat, Bottelden..

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2