PILLEN HOLLOWAY iètolcnuocïrcn, BINNENLAND. ADVERTENTIËN. 150-jarige Huwelgks-vereeniging. f mr* Openbare Verk'ooping Het vierjarig Rijsgewas Openbare V erkooping Openbare Vrij willige VEttKOOPING. AFBRAAK, alsBalken, - Kozijnen, - Deuren, alsmede een groote partij BRANDHOUT. VERBETERDE, IJZEREN GRIENDHOUT EN TEEN. stelling te moeten veranderen. In een brief, aan een geestverwant gericht en in de dagbla den openbaar gemaakt, waarschuwt hij tegen de republiekwelkeblijkens de ervaring van vroegere iarennoodwendig tot regeeringlooeheid moet leiden. Frankrijk is in den grond katho liek en monarchaalEuropa en het Pausdom hebben Frankrijk noodigdaarom geeft hij de hoop niet op. De natie kan dus nu wetenwat zij van eene monarchiemet Hendrik Y aan het hoofdte wachten heeft! De ontruiming der departementen Mame en Haute-Marne is zoo goed als afgeloopengeene enkele demonstratie van de zijde der bevolking heeft daarbij plaats gehad. Nog altijd houden de DuitSOhe bladen zich bezig met de bisschoppelijke memorandum. De balf-officiëele Berl.^ rrov. correspondenz wijst op de tegenstrijdigheid, die er is tusschen de vroeger door de Bisschoppen gevolgde gedragslijn en afgelegde verklaringen en hunne tegenwoordige houding. Toen deden ze alles wat mogelijk was om de aanneming van een leerstuk, dat zij noodlottig, ongehoord en gevaarlijk voor de grondslagen der kerk achtten, te voorkomen, nu zijn zij ge heel onderworpen aan de Curie geworden en verzetten zich tegen den staat. Het blad her innert daarbij aan het gezegde van den rijks kanselier dat nu bewaarheid zal wordennl. adat de regeering tegen de aanmatigingen van sommige tot den geestelijken stand behooreude onderdanen van Z. M. den Koning van Prui sen, die beweren dat er laudswetten kunnen zij die voor hen geene verbindende kracht heb ben, de op het beginsel van eenheid berustende volle staatssouvereiniteit, met alle haar ter be schikking staande middelen zal handhaven, en daarbij verzekerd is van de volkomen ondersteu ning der groote meerderheid van de beide ge zindheden." In de pas geopende zitting van het Prui- ftyihw huis van Afgevaardigden, heeft de Mi nister van Financiën een zeer gunstig tafereel opgehangen van 's lands financiën, in verband daarmede verschillende verbeteringeno. a. in het onderwijs en in het lot der ambtenaren voorgesteld, en ten slotte nog ecne som van 7,760,000 R. D. bestemd voor buitengewone schulddelging. De Tweede Kamer der H688i80h0 stenden- vergadering beeft de door de regeering voor gestelde nieuwe kieswet met groote meerderheid aangenomen. Daardoor ia een einde gemaakt aan de bevoorrechting van den adelstand, die afzonderlijke vertegenwoordigers haden bepaald dat alle afgevaardigden bij algemeene verkiezingen zullen benoemd worden. Sohoonhoven26 October. Z. M. heeft aan Mr. J. van Kuyk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenste Delft, en in zijne plaats benoemd den heer F. M. de Vries van Heyst, vroeger burgemeester van Hardiuxveld. -Het wetsontwerp tot voorziening tegen besmettelijke ziekten is door de Tweede Kamer met 49 tegen 13 stemmen aangenomen. Tegen stemden o.a. de bh. Begram en Heemskerk. - Het wetsontwerp tot wijziging van den oensus zal, naar men verzekert, eerst daags bij de Tweede Kamer worden ingediend. - In bet hoofdkiesdistrict Amster dam moet voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Qeneraal eene her stemming plaats hebben tusachen den beer Q. Fabius, die 633, en den heer Mr. J. A. Jolles, die 616 stemmen verkreeg. De heer J. P. H. Hofstede, di recteur bij den rijkstelegraaf te Heerenveen, ia met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd tot directeur van het vereenigd post- en telegraaf kantoor te Scheveningen. Ter vervanging van wijlen den heer O. Koster, is tot lid van den Gemeenteraad te Boakoop gekozen de heer A. Guldemond. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Molenaarsgraaf op 1.1. Dinsdag, waren 28 stemmen uitgebracht, waar van li op den beer A. Streefland en 9 op den heer A. van Casant, zoodat eerstgenoemde ge kozen is. De gemeenteraden van Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland hebben benoemd tot secretaris dezer gemeenten den heer O. A. Plato, burgemeester dezer drie gemeenten. Tot ge meente-ontvanger van Meerkerk is benoemd de heer van Beckumen tot gemeente-ontvanger van Leerbroek de heer P. van den Esch, in pUats van deu als zoodanig eervol ontslag ver leenden heer M. C. Sigmond, die benoemd is tot notaris te Graveudeel. Ter viering van de opening der noorwegHjn Dordrecht—Botterdam (hulpstation Fijenoord), zal te Dordrecht den 31 dezer een feettmaallyd worden gegeven, waarop ook ver- achillende autoriteiten uit Botterdam genoodigd zijn. Een fecattrein zal de genoodigden van Fijenoord afhalen en na een bezoek aan de brug over het Bollandsch Diep naar Bordt brengen. Yan goederhand verneemt men, dat de heeren Knijff en Kaptijn te Woerden hebben aangevraagd weder in het bezit der voor- loopige concessie te worden gesteld voor den aanleg en de exploitatie der spoorweglijn Leiden- Utrecht, wanneer door de heeren Sloet, Wig- gers en de Bordes in den hun gestelden ter mijn, zijnde tot 1 November 1572, het waar borgkapitaal niet is gestort geworden, voor de concessie Leiden-Woerden. Nopens den diefstal te Numans- dorp verneemt men nader, dat de gearresteerde, A. Nieuwland, beleden heeft, deze met nog 4 anderen gepleegd te hebben. De ijzeren kist, is, op zijne aanwijzing, ook teruggevonden. Maandag werd voor de atr. recht bank te Utrecht voortgezet de behandeling van de zaak van den heer Wolfenbuttel, wethouder te IJselstein, beschuldigd van majesteitschennis. In deze ingewikkelde zaak waarbij niet min der dan 68 getuigen optraden, waaronder de aanzienlijkste ingezetenen van genoemde ge meente, werd door den officier van Justitie vflt- oordeeling tot een jaar cellulaire gevangenis straf geëischt. De verdediger, Mr. van Eeden, bestreed dien eisch uitvoerig. Hij pleitte 1. de niet ontvankelijkheid van het publiek minis terie, op grond van verjaring; 2. de algeheele ongegrondheid van den eisch, zoowel feitelijk als rechtens, en concludeerde tot vrijspraak. Door de Arrondissements-recht- bank te Rotterdam werd in hare zitting van Dinsdag de volgende zaak behandeld: Een jongen te Stolwijk, C. H. genaamd, oud 16 jaar, visscher van beroep, was aange klaagd als zou hg zich in'den avond van Zondag 22 September nebben schuldig gemaakt aan moedwillige verwonding door het toebrengen van eene snede in den hals van een ander aldaar wonenden jongen. De verklaringen der drie gehoorde getuigen liepen zoozeer uiteen, dat voor den Offic. van Just, wettige noch overtuigende bewijzen waren geleverd. ZEd. Gestr. requi- reerde mitsdien tot geheele vrijspraak van bekl. De verdediger Mr. J. Knottenbelt uitte den wensch dat ook aan deze rechtbank de onschuld van bekl. mpge blijken, en hem alzoo vrijspreke van hetgeen hem bij dagvaarding is ten laste gelegd. Over 8 dagen uitspraak. Voor het Prov. Gerechtshof te 'sHage stond Donderdag terecht: de boerenar beider uit Vlistdie den Slslen Augustus jl. het oogenblik afgewacht had, dat een ander arbeider met zijn vrouw hunne woning hadden verlatenen met een ijzer voorwerp de deür der woning geopendzich van de sleutels der laden en deuren meester gemaakt en toen f 40 aan geld, benevens een aantal kleedmgstukken en gouden en zilveren voorwerpen medenam welke hij zoowel in zijn huis als daarbuiten en iu eene sloot verborgzoodattoen de be stolenen thuis kwamen hun geheele bezitting was verdwenen. Aanvaukclijk ontkende de da der het door hem bedrevene, maar toen de veldwachter aan het zoeken ging en hier en daar iets vond, toen kwam besch. tot bekente nis welke hij heden voor zijne rechters volhield en tevens mededeelde, dot hij door armoede, gevolgd op langdurige ziektentot het plegen van den diefstal was gekomen. Door deu ad vocaat-generaal werd geëischt eene veroordeeliug tot tuchthuisstraf van tot 15 jaren. Nadat Mr. Steenbergen Stahl zijn cliënt in de elementie van het Hof had aanbevolenveroordeelde het Hof den beschuldigde met het oog op het ge ringe toegebrachte nadeel (er was maar &n gulden van het gestoiene gebruikt), tot drie maanden eenzame opsluiting. Zaterdag werd de stoomboot «de Batavier, varende tusschen Botterdam en Lon den, op de rivier de Theems in den grond gevaren door een groot Tnxksch stoomschip. Een passagier, die zich op «de Batavier" bevond, verhaalt daaromtrent het volgende: «Vermoeid kwam ik, na een nachtelijken spoornd van Edinburgh, des Zaterdags-morgens te Londen aan. Ik begaf my dadelijk naar de Batavier, om mijn reis naar Botterdam voort te zetten. Omstreeks 10 uur stak deze van wal. Ik was dadelijk naar de kajuit gegaan en had mij daar met het hoofd op mijn reistasch uedergelegU. Na verloüp van een paar uren werd ik gewekt door een geduchten schok, ge volgd door zulk een afgrijselijk alarm, dat ik in woeste vaart naar boven vloog. Welk een schouwspel I' Onze stoomer was door een an deren grooteren aangevaren, die later bleek een Turk te zijn. Vele der vlugste passagiers wa ren al op deu Turk overqesprougen; terwijl anderen kwamen aanstormen onder wilde geba- reu en yselyx gegil. Snel sprong ik naar een eind touw, dat boven myn hoofd schommelde, palmde mij vlug naar boven tot op de hoogte van de verachausing van den Turk en werd aldus binnen boord getrokken. Nu kon ik, van myu eersten schrik bekomenrondom mij zien. Binnen een minuut of 7 waa de Batavier ge zonken. De overige passagiers, omstreeks 60, moesten zich zelf maar zien te redden. Wel kwamen er verscheidene booten toeschieten, maar de tijd was kostbaar. Yelen redden zich dan ook, door tegen den Turk op te klauteren. Eene vrouw sprong met een kind plompverloren in een bootje, dat ter hulp kwam. De laatste passa gier moest zelfs nog in het water springen en een eind zwemmen. Maar eindelijk waren allen gelukkig gered. Zoo ik hoorde, hield onze boot den koers goed, maar door een misverstand stuurde het Turksche stoomschip recht op ons aan, in de meening dat wij wijken zouden. Bij ons deed en dacht men ook zoo, eu vandaar de vreese- lijke botsing. Bij onze terugkomst te Londen, gaven wij aan de reeders onze schade op. Een aanwezige Belg had f 17,000 verloren. Ik ver nam, dat de Turk zou gesommeerd worden de schade te betalen. Kort daarop werden wij met den trein naar Harwich gebracht, van waar wij Zondag-morgen naar Rotterdam afstaken. Op het Turksche schip is beslag gelegd. Gedurende het verblijf onzer ko ningin in Engeland hebben daar verschillende feesten en partijen plaats. Z. M. de koning zal naar men verneemt, in November een uitstapje naar Parijs maken. Te Utrecht is met de werkzaam heden voor den Oosterspoorweg een begin ge maakt. Het tegenwoordige station van den Staatsspoorweg aldaar wordt gemeenschappelijk station van Staats- en Oosterspoorweg. Behalve- dat gemeenschappelijk station, zal de Ooster spoorweg een eigen locaal-station hebbenon middellijk achter de Maliebaan tegenover de Ma- liebrug, waarvoor de gemeente Utrecht den toe gangsweg levert; tot het maken van dien weg wordt de villa tegenover de Maliebrug ontei gend en gesloopt. De voor gedragen begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente Gorinchem, voor het jaar 1873, bedraagt f 129388,40, tegen f 131851,34k, voor 1872 toegestaan. Yoor kosten van Hooger-middelbaar- en lager onderwijs komt daarop voor f 33686,50, tegen f 36500,50 voor 1872 toegestaan. U. Zaterdag vierde de heer T. van Andelte Gorinchem, gedachtenis van het 25jarig bestaan zijner firma. Behalve familie en vrienden namen ook de werklieden van zijn stoom-oliemolen en stoom-meelfabriek deel in de feestvreugde. Eeu hunner, de oudste en eenig overgebleven werkman sedert de oprichtingde brave G. Snoekwerd bij deze gelegenheid door den jubilarisals blijk van erkentelijkheid voor veeljarige tronwe dienstbetooiiingmet eene keu rige voltaire vereerd. Den 18 dezer ontstond er brand in de Nederlandsche Katoenspinnerij te Hengelo. Het hoofdgebouw is grootendeels uitgebrand. Een jongendie zich op de derde verdieping bevond is van daar uit het raam naar beneden gespron- genterwijl een ander door een werkmau uit het brandend gebouw werd gehaald. Door dezen brand is een SOOtal menschen zonder werk. De schade is f400.000. Te Helmond is de stoomfabriek der roodververij afgebrand. Duizende kilo's ga reus zijn een prooi der vlammen geworden. Het maken van een grindweg van 920 meter, van Uchelen naar Hoenderloo tot aan de grens der gemeente Ede (Gelderland) is aangenomen door G. Rietveld Gz., van She- drecht, voor f15200. Met 1 November treedt de win- terdienst op de verschillende spoorwegen in werking. Een veelbelovend valsche mun ter stond verleden week voor het Geldersche hof terecht, 't Was een jongen uit Kuilenburg, die zijne industrie op de volgende vernuftige wijze dreef. Hij drukte op twee dunne koperen plaatjes de stempels van een kwartje af, sol deerde deze aan weerszijden op een cent, sneed dan de cent rondom af tot de groote van een kwartje en verzilverde dit stuk metaal met kwik dat1' hij van een spiegeltje bad afgeschrapt. On geveer 8 van die «kwartjes" had hij uitgege ven. Tot straf ontving hij zes maanden ge vangenis en eene boete van f 60. De taak van een med. doctor (Dr^B. W.) te Leiden, die een zijner collega's (Dr. H.) op straat een duw had gegeven waar voor hg door de rechtbank tot 3 dagen cellulaire gevangenisstraf was veroordeeld, werd dezer dagen in hooger beroep voor het gerechtshof van Zuid- Holland behaudeld. De Adv. Gen. eischte be vestiging van het door de rechtbank uitgesproken vonnis. Dinsdag uitspraak. Te Maastricht werd 19 dezer in eene dergelijke ziakdoor de rechtbank uitspraak gedaan. Een advocaat (Mr. G.) had een oud lid van de Tweede Kamer (Mr. v. W.) een slag in het aangezicht gegeven, waarvoor hij veroordeeld werd tot eene boete van f26. Dezer dagen werd eene vrouw te Oosterb^ek gerechtelijk ter verantwoording ge roepen wegens het te weinig voedsel verschaffen en ergerlijke mishandelingen aan haar zevenjarig dochtertje toegebracht. Zij ligt onder verdenking, dat zij naar kind met een tang en een klomp zoodanig zoude geslagen hebbten dat het kind over het gansche lichaam bont en blauw was gekleurd. WATERS CHAPS- EH POLDER-BERICHTEN. Op Dinsdag 29 dezer, des voor- middags ten 10 ure, zal te Gorinchem in den Doelen eene vereenigde vergadering gehouden worden van bet Hoogheemraadschap «de Al- blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" ter behandeling der volgende onderwerpen 1*. Bij drage in de kosten van onderhond van den Zouwendijkwanneer die in goed begrinden staat zal zijn gebracht. 2°. Voorstel om aan F. de Koningte Sliedrechtvoorde som van f 250, in koop over te dragen het terrein aan den zoogenaamden boek onder Sliedrecht, ontstaan door het afbreken van twee woningen, in der tijd aangekocht tot verbetering der passage al daar. 8*. Kennisgeving van de wed. J. van Dui- vendijk te Papendrechtdat zij voor het bij baar in huur zijnde dijkslag met buiten- en binnen- bermenzijnde het zoogenaamde Hnlpgat van 1740, als koopsom aanbiedt f860. Voorstel om in dat aanbod niet te treden. 4*. Voorstel tot herziening der algemeene keur op de dijken van het Hoogheemraadschap. 5°. Adres van de be ambten van het kadaster, houdende verzoek om uithoofde van verschillende omstandighedende tot dusver voor het bijwerken der gaarder boeken genoten belooning van 1 cent per hectare, te willen brengen op 1| cent; voorstel om de beloouing in eens af te bepalen op f 360, 6". Be noeming van 12 Noodbeemraden. Op Maandag 11 Nov. a. s., des middags ten 12 ure, zal in den Doelen te Go rinchem eene vergadering worden gehóuden van hoofdingelanden van de Overwaard, ter ver kiezing van een heemraad, in plaats van den heer J. A. van der Stok, than9 aan de beurt van aftreding. LANDBOUW-BERICHTEN. Op de tweede najaarsveemarkt, gisteren te Berg-Ambacht gehouden, werden aan gevoerd 12 vette koeien 70 vaar- en kalf koeien en 70 graskalveren. De handel wa9 buitengewoon druk, en de prijzen waren zeer voldoende. Voor de vette koeien werd besteed f 140 tot f 280 voor de vaarkoeien f 100 tot f 190voor de kalf- koeien tot f240; voor de graskalveren f 35 tot f85. Nagenoeg alles werd opgeruimd. Als een bewijs van de buitenge woon hooge waarde van het hakhout dient het volgende Twee en een halve hectare griendland van het waterschap «de Overwaard" werd voor eenigen tijd te üiesendam publiek verpacht en bet hoogste bod gebracht op f 2100, doch door het Overwaardsbest uur voor die som niet' gegund. Voor eenige dagen heeft de verpachting daarvan op nieuw plaats gehad te Gorinchem in den Doelen en wel bij publieke inschrijving. Vijftien biljetten wareii ingekomenwaaruit bleek dat de hoogste inschrijver was C. de Buiter voor f 2800. De laagste inschrijving bedroeg nog f 2800door A. van den Heuvel. Er heeft zich in de Bommeler- waard eene ziekte geopenbaard onder de paar den, die men niet kent, maar die zeer veel overeenkomst moet hebben met het mondzeer onder het rundvee, althans in zooverre, dat de aangetaste paarden, even als zulks bij de aan getaste runderen het geval is, het vermogen missen om voedsel tot zich te kunnen nemen. Maandag werd door den bouw man C. Kloek van Leerbroek te Gorinchem eene kalfkoe verkocht voor f425, aan vier Brabantsche kooplieden, die haar echter later weder met f 25 verliesdus voor f 400aan een ander overdeden. 't Is buiten dc Arkelpoort te Go rinchem een heele drukte met de suikerwortels. Alles wordt dienstbaar gemaakt voor het vervoer. Zoo vaart de Lingeboot slechts tweemaal per waek, alleen om da awaar geladen schepen te sleepen en op de rivier is Schier elk vaartuig met dat product beladen. De fabriek van de heeren Jager en Ravenswaaij werkt thana met ruim 300 man. J. van Maaren, landbouwer te Hurwehen (Gelderland), werd Vrijdag door zijn oom gelast de horden naar liet land te hren- geu om de suikerpeën er af te rijden. Hij wilde daarom voor deu boomwaarop de horden moes ten liggen, een gat graven, doch had nauwe lijks de spade in den grond, of hij groef een zilveren cyUuderhorloge uit en vervolgens tot zes toe, alren bijna nieuw. Men vermoedt dat hier diefstal heeft plaats gehad. Eenige landbouwers onder de ge meente Zwollerkerspel zijn op het denkbeeld gekomen, oin aan hunne koeien, die aan de tongblaar lijden, haar eigen melk, vermengd met gruttemneeltoe te dienen. De beesten ge bruiken dit voeder met graagtekomen daardoor weder aan bet eten en zijn na weinige dagen van de kwaal genezen. Wy vermelden dit nieuwe geneesmiddel, dat werkelijk goed schijnt te zijn ter navolging en beproeving. Wij meenen hh. landbouwers geen ondienst te doen, door hen attent te maken op het gebruik van gaskalk, zoo uitnemend geschikt ter verdelging van muizen, eene plaag thans vrij algemeen. Behalve dat de zoogenaamde vuile gaskalk voor besmetting van wei- en zaailanden bijzonder ge schikt isis die tevens ter verdelging van mui zen en ander schadelijk gedierte zeer aan te bevelen. Men bestrooie met de hand of door een zeef den grond zeer dun en binnen korten tijd zal men bespeurendat de muizen verdwenen zijn. De scherpte van den kalk, maar ook de amino- niacale stank van de overige bestanddeelen van dien kalk zijn daarvan de oorzaak. Onder scheiden proeven zijn genomen en met bijzonder gunstig gevolgdaarbij komtdat die ka!k voor weinige stuivers per mud, in gasfabrieken te bekomen is, De burgemeester van Voorschoten schrijft het volgende: Bij het rundvee van twee bouwlieden in de gemeente ontstond in den loop van het jaar de longziekte; zij wilden het overige vee niet da delijk laten inënten en bij den een werden suc cessievelijk zestien runderen aangetast, bij den ander zeven. Onder het vee van vier bouwlieden, geburen van één der besmette hoeven, werd van ieder één rund door de longziekte aangetast, zij heb ben onmiddellijk hun geheelen koppel laten in enten. Tot heden is bij drie hunner geen enkel geval meer voorgekomen; bij één werd enkele dagen na het eerste geval eeu tweede rund aan getast; men mag dus aannemen dat het dier besmet was op bet oogenblik der inëntingter wijl bij dezen een derde rund aan de gevolgen der inënting bezweek. Bij al de anderen is de kunstbewerking, tot op dit oogenblik, zonder eenig nadeelig gevolg afgeloopen. Ik meen dat het in het algemeen belang ijrenschelijk is, dat deze feiten zooveel mogelijk bekend worden. In het belang van den landbouw heeft het bestuur van den polder Hoornaar in zijne vergadering van 24 dezer voorloopig be sloten de tiendplichtigheid van den polder aan de gemeente Gorinchemingevolge de wet van 12 April 1872, af te koopen. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Bederijkers- Gezelschappen, ens. Te Berkenwoude werd de eerste leesbeurt voor dezen wiuter Zaterdag-avond ver vuld door den heer W. Quint aldaar, die in korte maar tevens aangename trekkenden hoor ders in herinnering bracht de geschiedenis der gemeënte Berkenwoude in de laatste halve eeuw. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS. Dezer dagen overleed te Gouda, op 80-jarigen leeftijd, de heer C. Verhoef, in leven verdienstelijk hoofdonderwijzer te Berkenwoude. -Onder de met gunstig gevolg geëxamineerden op 14 October te 's Hage, voor de acte der wiskunde, komt ook voor de heerW. Westbroek, hulponderwijzer te Gouderak. GEMENGDE BERICHTEN. Dinsdag namiddag stortte de zwaar beladen diligence van Gorinchem op Leerdam, even over de Eietveldsche-bnig te Arkel, omver, doch kwam in haren val tegen eenige daar liggende schotbal ken terecht. De passagiers zijn allen gelukkig met den schrik vrijgekomen, doch hadden geen lust meer de reis verder met het rijtuig te vervolgen. Alleen de voerman van Zanten heeft eenige kneuzin gen in het aangezicht bekomen. AU eene" bijzonderheid kan wor den medegedeeld, dat zekere P. de H. te G. A. acht dagvaardingen ontving, teneinde op 31 Oc tober a. s. voor het kantongerecht te Sliedrecht terecht te staan, betrekkelijk even zoovele po- litie-overtredingen. Twee personen in dienst van de spoorweg-maatschappij Mechelen—Ternenzen, een Belg en een Nederlander, kregen eenige dagen geleden, terwijl zij op den spoorweg werkzaam warentwist, en toen deze was bijgelegdstelde de een eene weddingschap voor, om als de snel trein passeerde in volle vaart er op te springen. Eenige oogënblikken later werd het sein gegeven dat de trein in aantocht was; beide mannen plaatsen zich in positie. De Belg greep den trein het eerst en het gelukte hem er op te komen nadat hij ongeveer 100 meters was medege- sleept, zijn makker echter viel terstonden werd geheel verpletterd. - De wachtmeester der huzaren te 's Hage, die met f 100 waa doorgegaan, is te Heerenveen aangehouden en te 'a Hage gevan kelijk binnengebracht. In vele «treken van Rusland, vooral op het platteland, veroorzaakt de cholera verschrikkelijke ellende. Men deelt mede, dat de persoon, die zich voor een medeplichtige van Trauptnann uitgaf, een bedrieger is, die reeds vroeger op gelijke wijze beproefd heeft de Fransche politie te bedriegen. Hij beeft aan den officier van justitie een brief geschrevenwaarin hij bekent gelogen te hebben. Men bericht, dat de familie der Bourbons aan de regeering der republiek Co lumbia heeft aangeboden, tegen vergoeding van 1,300,000 dollars, het geheim mede te deelen omtrent een kolossalen in Columbia aanwezigen schat. Die schat moet bestaan in platina-mijneu, waarvan de plaats alleen aan een der Spaansche koninginnen uit het huis van Bourbon bekend was en van wie het geheim op de Bourbons is overgegaan. Een industrieel maakt een een- vondig middel openbaar om 50 p. ct. te bespa ren op bet verbruik van den steenkool. Het is voldoende, zegt hij, om stukken krijt in den vuurhaard te plaatsen. Dit krijt, door den steenkool verhit, verspreidt zeer veel warmte, zonder dat er iets hinderlijks 't gevolg van i9. Yoor een paar dagen stond te Ver sailles een man terecht wegens medeplichtigheid aan den moord op de Dominikaner monniken van Arcueil. Zijne vrouw had hem verklikt Zij ver telde, dat zij haar man met andere moordenaars had zien praten, enz. De president vond dien ijver van ae vrouw om haren man te doen veroor- deelen verdacht, doch waarschijnlijk zou de ver oordeeling gevolgd zijnindien hij niet nog aan het einde van zijn verhoor had gezegd «En dat ^lles gebeurde op den 2den Mei, weet gij dat wel?" «Den 2den Mei?" herhaalde de vrouw, een strikvraag vermoedend. «Wel neenden 2den Aprilwant den 2den Mei was mijn man niet te Parijs." Zoo viel de geheele getuigenis. De moord toch was op den 2den Mei gepleegd en de vrouw, die zich van haren man bad willen ontdoen om een anderen te nemenhad schan delijk gelogen en werd nu naar de gevangenis gebracht'terwijl haar öian werd vrijgelaten. Maarschalk Leboeuf, minister van oorlog onder het Fransche keizerrijk en in het begin van den Fransch-Duitschen oorlog op perbevelhebber der Fransche troepenis dezer dagen waanzinnig overleden. Een philantroop heeft het denk beeld geopperd, om aan de mijnwerkers het ïoo- ken toe te staan. Zoo als mén weet, wordt, niettegenstaande het verbod om te rooken in de kolenmijnen, wegens het groote gevaar dat daar aan verbonden is, door vele arbeiders in het geheim een pijp gerookt, waarvan ontploffingen niet' zelden het gevolg zijn. Thans heeft be doelde philantroop aangegeven, om boven op de mijn een grooten pot tabak te plaatsen met gut tapercha slangenwelke naar de gangen voeren. Daar kan de arbeider dan zonder gevaar aan zijn lust voldoen. In de synagoge te Ostrawo ging op den avond van den grooten verzoendag plot seling al het gaslicht uit. Eene vrouw was even te voren door de hitte in zwijm gevallen, men had water voor haar willen halenmaar die vraag om water werd door sommigen opgevat als een gevolg van branden weldra klonk deze laatste kreet door het thans geheel in het duister ge buide gebouw. De vrouwen op de gaanderijen drongeu naar beneden, en vruchteloos riepen de mannen haar toe, dat er geen brand was. Tengevolge van het gedrang zijn 17 vrouwen en 8 kinderen om het leven gekomen. goederen te reijzen, durende den tijd van de Markt voornoemt, uijtgenomen diegenendie onze openlijke vijanden zijn en Ballingen onzer Landen: ln Oirkonde dezen brief, en ons Signet hier op gedrukt, cegeven op ons Slote tot Teijlingen, des maandags den 27 dag in Junij 1412. Statistiek. In het jaar 1871 werd in en uit Neder landsche havens ingevoerd 103,753,000 Ned. (ffi Koffie. uitgevoerd 83,805,000 ingevoerd 139,104,000 Ned. "ffi Suiker uitgevoerd 108,170,000 ene Hieronder i» bogren,,n 12,823,000 Ned, beetwor- tel.uikerIalandich fabrikaat. INGEZONDEN. Een arm inwoner dezer gemeente, die sedert weken aan een hevige ziekte van het ruggemerg lijdende is, endientengevolge diens onderste ledematen verlamd zijn, dus in den vollen zin des woords hulpbehoevend is, kan, na herhaalde malen de armbesturen daartoe aangezocht te hebben, geen consent tot geneeskundige behan deling verkrijgen. Door tijdige en doelmatige hulp zonde die ziekte voor herstelling vatbaar zijndie nu door weigering der armbesturen noodlottig voor den lijder zal moeten eindigen. Het wordt meer dan tijd dat in deze zeer ge- wigtige aangelegenheid verandering worde gebragt. Schoonhoven. Mijnheer de Redacteur t In betrekking tot hetgeen gij in uw vorig noramer over het predikantstraktement van Jaars veld hebt gevraagd, diene het volgende tot antwoord. De gemeente van Jaarsveld, daartoe wettig bijeengeroepenheeft, ongeveer 2 jaren geleden besloten aan eiken te beroepen predikant f400 toelage te verstrekken uit een «Fonds der Herv. gemeente van Jaarsveld", bepaaldelijk daargc- steld tot verzekering van het predikauta-trak tement aldaar. Nu heeft de kerkeraad, min één, zich (op zijn zachtst genomen) vergist, en deze be paling ook, zonder eens de gemeente of althans de administrateuren van het «Fonds" daarover te hooren, uitgestrekt tot een te beroepen pro ponent. Deze laatste was bij gemeentelijk besluit bepaaldelijk uitgesloten. De kerkeraad werd er door den cousulent, geloof ik, op gewezen, en nu heeft men na het beroep op den heer A. H. den Boer uit de kerkelijke fondsen (eene geheel andere ad ministratie dan het «fonds") bem f400 toelage verzekerdmits het classikaal bestuur het beroep goedkeurde. Het eersMföfcpricht door u opgenomen blijft en blijkt de waarheid, al beweert men in de Utr. Courant het tegendeel. Door eene vriendelijke hand werd ons on derstaand stuk, betreffende de instelling van een Paarden- en Beestenmarkt binnen de stad Schoonhoven in 1412, ter opname in ons blad afgestaan. OCTBOOU VAN DE PAARDEN EN BEESTEN MARKT TOT SCHOONHOVEN verleent bij Willem Palagrave op den Rhijn Hertoge in Beijeren, van Henegouwen, van Holland enz., op den 27 Junij 1418. Willem bij der genade Gods Palsgrave op den Rbijn Hertoge in Beijeren, van Henegou wen, van Holland, ran Zeeland en Heere van Vriesland laten weeten allen goeden koopluijden zoo waar zij gezetendat wij bij onze getrouwen Raad en goede vorsten galijt hebben een jaar markt, binnen onze goede Stecde van Schoon hoven, die in onze Dorpe van Stolwijk plag te leggengeheetenAmptenmarkt, dat is te wee ten, van den vijfden, die ingaan zal St. Mar- tijusdag Translatio, alle jaaren, en duren daarna veertien dagen lang, en des zal men ons, van onze Heerlijksheits wege, geven voor Tollengeld van elk paard vier grooten, dnt men verkoopen zal, van die genen, die Tolle schuldig zijn. Item Item die Markt van de gehoornde beesten, die ingaan zal op St. Lucasavond, en duren daarna veertien dagen lang, en alzo voorts van jaar tot jaar, en dus zullen wij hebben van eU Hoefbeest dat men verkoopt, twee grooten en van andere goederenals costumik isende geven daar op aan alle goede Lien, die die jaarmarkten voorsz.verzoeken zulleneen goed vrij vast en zeker geleide, veilig ^ldaar met hunne BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE ÖCHüONUUVEN. Ingeschreven van den 18. tot den 25. October 1872. Ondertbocwd: H. Riemeus, thans wonende te Sliedrecht, met N. W. Vermeulen, wonende te Utrecht. ÜvbhledknC. Boon, oud 60 jaren, echtgenoot van A. Laugerak. J. Versluis, oud 7(1 jaren, echt genoot van M. Keppel. Door Gods vaderlijke bescherming her- 3 denken heden onze waarde Ouders J. YAN IPENBURG Az. en w C. M. YAN WAAS hunne ffl Hunne dankbare kinderenbehuwd- kinderen en kleinkinderen. l SCHOONHOVEN, 25 October 1872. (3352) op Zaterdag den 9. November 1872, des voor middags ten 9 ure, in het voormalige Gemeente huis tc Bergambacht, van: van ongeveer elf hectaren landbenevens eene groote partij zwaar ELS* en ander HOUT"1 GEWAS staande onder de gemeente Berg ambacht. Nadere inlichtingen geeft Notaris MAHL"* STEDE aldaar (3372) (bij Executie). De Deurwaarder C. B. YA1V BA AREN te Schoonhoven zal op Maandag 28 October 1872, des voormiddags ten Élf ure, te Lekkdr- kerk, in Schuagt, in het openbaar, om Contant Geld, zonder bijbetaling van kosten, verkoopen Een eikenbouten Secretaire,-Linnenkast,- Staartklok- gegoten Kagchel- Tafels, - Stoe len - Schilderijen- eenige Kleedingstukken- Koper-, Glas- en Aardewerk, - Hontslede,- Egge, alsmede eene goed onderhonden Schouw en het geen verder te voorschijn zal wordeu gebragt, en in executoriaal beslag is genomen bij proces verbaal van voornoemden Deurwaarder, van den 19 dezer maand. (3369) De Deurwaarder C« B. YAN BA AREN te Schoonhoven, zal op Woensdag den 80 Oct. 1872, des morgens ten Elf ure, by de gewezen Kruispoort alhierin het openbaar, om Contant GeldverkoopenEene partij Die nog goederen hierbij wil voegen, gelieve die in tijds op te geven ten kantore van voornoemden Deurwaarder. (3370) Ondertrouwd Dr. J. A. GALLANDAT HUET C. E. F. PENNING NIEUWLAND. SCHOONHOVEN, 18 October 1872. (3355) Receptie: Zondag 27 October. Op 21 October overleed te Utrecht onze geliefde Zuster N. VAN DUUREN, in den ouderdom van ruim 60 jaren. Haar geliefde Zusters en eenige Broeder, (3363) G. J. VAN DUUREN. IJzeren Staarten, lange en korte Spruiten en Schoren, ook IJzeren Voeringen om bovenwielen; met zes jaar gua- rantio en tot de minste prezen, b\j JOHb. PANNE VIS ZONEN, Molenmaker» te Ouderkerk aan den Ussel, waar reeds 136 Roeden gemaakt zynvan incourante lengte tot 103 Am8t. Vt., waarvan een aantal adressen van Polder-Bestuurderen en Eigenaars van Molens te bekomen zyn. (337?) VAN lEpf, De Notaris DE WALL JANSSEN z&l te Vianen op Vrudag 8 Novkhber 1872 verkoopen Het GRIENDHOUT en de TEEN van on geveer 100 Hectaren Griendland. (3371) HOLLO WAY'S PILLEN. Galaandoenin- gen. - In de lente en tegen het .einde van het jaar is niets meer algemeen en zijn weinig kwa len meer bedroevend, dan die soort van riekten, welke van eene van streek geraakte lever afhan gen. Misselijkheid, hoofdpijn, lusteloosheid, slechte eetlust worden dadelijk berkend teeke nen van leveraandoening te zijn, welke men spoe dig kan genezen, door de werking van dat orgaaij weder in orde' te brengen. De Pillen van Hollo- way oefenen eenen heijzamen invloed nit over de gal-nfscheidmgen, en over geheel Groot-Brittanië en zijne koloniën zijn zij als zoodanig bekend en worden zij gewaardeerd. Deze Pillen geuezen nadat al het audere feilt. Menschen, die jaren lang aan galziektehoofdpijn en leverkwalen ge leden hebben, hebben door deze Pillen hunne volkomen gezondheid en eene goede spijsvertering weder gekregenofschoon zij vroeger niets van het leven genoten. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,86, I 3,f 6,76, f 13,50, f 20,50, zijn op franco riinvrage A contant te bekomen bij alle Apothe kers in Holland, alsmede in HOLLOW AY'S Etablissement te Londen, vroeger 244 Strand. 633, Oxford Street, (3867)

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2