1875. ZONDAG 29 NOVEMBER. N°. 284. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLA.8SER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. I «7, 89’/. 8»1/. BINNENLAND. j» 3 5 5 1 5 5 .st. 100. 5 usk. BUITENLAND. OVERZICHT. Morgenlicht of Bliksemstraal. -- - stinnonimi tomm 1. 9. S. W. 1ST. VAN NOOTEjST, Uitgevers. aandeel. 000. 'o- -• het licht blijft de toestand in t. 4. 5. n 1869. 62 6P/4 0ö7. 582 147 17»/ ^7s 9P/a 59 25»/, 12 60 mep, f 21,00 4 22.00, 50 kilo; goeboter 20 Nov. 61'7.. 72’/. 1’7.. 127.. «7>. 102 81 80‘/4 •9 Alle binnenlandiohe AdvertentiSn waarvan da plaatsing DRIE MAAL wordt opgegeven, worden alaebta TWEE MAAL aa rekening geWaoht. «»7.. 1989. 107 88’/, «7. 129 78’/, 98’/. 99 100’/, 97’/, 14’/, »*7.. 244 231 997. 99'/ »«7;. Prgs der Advertentiën Vim 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inten ding franco, en uiterlgk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Z. M. heeft Mr. J. A. Ms. Bichon Van iJsselmonde, op zijn daartoe gedaan ver zoek, met ingang van 1 Jan. 1875, eervol ont slag verleend als president der arrund.-rechtbank te Rotterdam, en zulks onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem iu rechterlijke be trekkingen aan den lande bewezen, eu is met ingang van 1 Jan. 1875 benoemd tot president iNov. 5 >r.Aug. 5 i.—Juli. 5 r.—Oct. 5 50U, 1860. f 1864. n 5 5 5 6 7 6 6 6 5 en met M nme, oud 'J dagen. 1. H. Lafnorée, öud straal, daarheen geworpen om te verblinden en misschien zelfs te verschroeien of te verteren? Indien de heer Kappeijne bij het gaan naar de Kamer had gezegd tot een vriendwik ben politiek in den laatsten tijd gevallenwelnu, wilt gij zien, dat ik straks weder de eerste per soon ben?” indien de heer Kappeijne, om hieraan te voldoen en zijnen vriend te toonen hoever hij het met de macht van zijn talent konde brengen, de bedoelde redevoering gehou den had, wij zouden het kunnen begrijpen. Maar laat ons aan de noodige voorzichtig heid toch ook die goede hoop parenwelke ons tegen vertwijfeling zal behoeden. Laten wij afwachten en inmiddels daarmede zullen wij aan de goede zaak, die wij zoo van harte wen schen, door wien zij ook tot stand kome, den eersten den besten dienst bewijzen inmiddels het voorgedragen programma overwegenbe spreken en ontwikkelen, zoö het onze sympa thieën bezit. #Een uitgebreid, goed georganiseerd en goed bezoldigd beambten wezen' noemde Mr. Kappeijne in de eerste plaats. Daarbij kwam een zooda nige hervorming van het rechtswezen, dat men erlangde eene kleine keurbende van rechters, hoog geplaatst, hoog geëerd en hoog bezoldigd, in te genstelling van het heirleger slecht bezoldigde rechters, dat wij thans bezitten. Maar vóór alles, ook vóór het recht, ga de openbare gezondheid, waarvoor in den ruimsten om vang en zonder besparing van kosten moet worden gezorgd, niet door de gemeenten, die lo cale belangen bezorgen, maar door het Kijkzelfs de oprichting van een afzonderlijk departement voor openbare gezondheid scheen Mr. Kappeijne mogelijk en gewenscht te achten. Naast die phy- sieke welvaart de materieele, door milde opncn- ting en bescherming van openbare werken en ter bevordering van d«ze herziening van het recht tan vereeniging, opdat de kapitalen zich gemak- kehjk kunnen verbinden. Maar waartoe zal dat alles verkregen worden, indien er niet in de eerste plaats is eene verlichte, beschaafde natie. Daar om moet van den Staat iedere tak van ouderwijs uitgaan, èn het lager, en het middelbaar, en het hooger. Dat onderwijs moet uitstekend zijn in gericht; betere opleidingen bezoldiging der on derwijzers is daarom de hoofdzaak en na die ver beteringen blijft eindpaal de schoolplichtig heid. Maar het land moei in zijn onafhankelijkheid wprden beschermd en daarom moet de Slaat zor gen voor de defensie. Die kan niet zonder al- gemeenen dienstplicht, en, om deze mogelijk te maken, moet daaraan een geheel veranderde le- gerorga nisa tie voorafgaan. Geld is voor dat alles noodig en daarom blijft naast het genoemde, als een der eerste eischen hervorming van het belastingwezen. De grond slagen daarvan geeft Mr. Kappeijne aan en hoofd beginsel is daarmjde belastingen moeten zoo min mogelijk de productie belemmeren. Wij komen op al die bijzondere punten later wel eens terug. Hoofdzaak is thans, dat er een programma ligt, een programma, waarvan de voorsteller zelf zegt, of het uitvoerbaar is, of het zal worden verwe zenlijkt? Was ik 25 jaar ouder, ik zoude zeg gen neennu zeg ik: ja. Het kan en het moet. De liberale partij blijft hervormingsgezind. O, mochten die woorden liederen der hope zijn! Mocht die gloed de glans wezen van het mor genlicht, niet de flikkeringen van een rassen blik semstraal, plotseling verlichtend, straks ver schoten I Wij wachten voorloopig af en nemen de wen- schen, in het programma ueergelegd, nu en dan ter hand. Immers, indien 'Ie wenschen der her vormingsgezinde!) eenmaal zullen worden verwe zenlijkt, dan moeten zij volksovertuigingen zijn geworden. Slechts de kracht dier overtuiging is de stoomkracht voor den vooruitgang. Raadselachtig is en Spanje. De grootst mogelijke bandeloosheid, waarvan eer- en heerschzucht gretig gebruik makpn, het gemis van alle gezond politiek leven, maken daar te lande het uemen vau doortastende maat regelen te eenenmale on mogelijk. En is, als I (1 H T N. pc M 3 4 3 3 3 3 18 en 1816. 5 1820. 5 5 .5 862. 5 4 4/ 1000. 5 6 4/1000. 5 0 2e leen. 4| 94»/t 7/69. 9. .3 4iU00. f ’t ware in weerwil der omstandigheden, een oo gblik aanfe L - mogelijk en eene onbekende drijfveer plotseling alle goede verwachtingen teleurstellen. Zoo ging het ook weder met de jongste operatie tegen de Car- listen bij Irun. Naar men voorgaf ondernomen met het doelniet alleen om de vesting te ont zetten maar ook oin den vijand uit zijn laatste verschansingen te verjagen, komtop het o »gen- blik dat de omstandigheden gunstig zijn om den geslagen en verstrooiden vijand het meeste na deel te berokkenen, een bevel uit Madrid om de veroverde positiëu te verlaten en den terug tocht aan te nemen naar de oude stellingen aan de Ebro. Geen wonder dat dit bevel ontevre denheid wekte ook onder de troepen. Slechte wegen en ongunstig weder waren ook nu weer de gewone voorwendsels om eene wijze van han delen te rechtvaardigen waaraan veeleer politieke bedoelingen niet vreemd schijnen te zijn. Thans is weer sprake van eene beslissende beweging die door de geconcentreerde troepen aan de Ebro- liirie onder persoonlijk opperbevel van Serrano zou ondernomen wordeneen geruchtdat wel niets anders zal zijn, dan een nieuw voorwend sel om den onverwacliten terugtocht] te rechtvaar digen. Terwijl alzoo nog niets het einde van den noodlottigen burgeroorlog aankondigtkomt de Impartial met hetonder dezj omstandighe den voor velen zeker dubbel teleurstellend be richt dat de commissie, belast met het beramen van voorstellen tot reductie der schuld meent alat de schatkist in staat zal zijn hoogstens 1 percent rente te betalendoch niet vóór dat aan dien hopeloozen toestand des lands een einde zal gekomen zijn. ALa.it de behartiging der binnenlandschc aan- ^elcgen heden alzoo veel te wenschen over, tegen over het buitenland is de regeermg op haren post. De gezant bij het Engelsche Dof heeft in last gekregenom op uieuw vertoogen in te dienen tegen het leveren van wapenen aan de Carlisle», door Engelsche kooplieden eene inarchandise in Engeland niet vreemd getuige de groote Amtrikaansche en de jongste Fransch-Duitsche oorlog. Het Engelsche volk is echter een veel te praktisch volkom veel aan dergelijke vertoo gen te hechten. Diezelfde praktische gezindheid komt mede aan het licht, m den strijd, die Gladstone's bekende brochure bedt uiigelokt. Hoe wanhopig ook de pogingen zijn der bestrij ders van het genoemde geschrift, om de Vaü- caansche decreten te rijmen met eene onvoor- waardelijke gehoorzaamheid aan ’1 lands wetten allen protesteeren met de meeste heftigheid tegen de verdenking dat zij, door trouw hunne plich ten als Katholiek te vervullenzouden te kort schieten in hunne plichten als onderdaan. En men mag van de meeste Engelsche. Katholieken geloovendat werkelijk bij hen het leven boven de leer gaat. Intusschen zijnnaar de Popolo Romano meldtvescheideue Engelsche bisschoppen naar Rome gegaan, om met het Vaticaan de middelen te bespreken welke zouden moeten worden aan gewend indien de regeermgin navolging van Pruisenmaatregelen mocht nemen tegen de geestelijkheid. Zoover is het echter nog niet gekomen, dat daaraan zou gedacht worden; de toestanden iu beide landen verschillen daartoe te veel. Zoo het bericht niet voorbarig is de stap der bisschoppen zou dit voorzeker zijn. De geestelijkheid in Pruisen is nog geens zins verzoend met de kerkelijke wetten. Boete en gevangenisstraf schijnen vooralsnog weinig te baten, om haar tot andere gedachten te brengen. De Aartsbisschop van Keulen, nauwelijks uit de gevangenis ontslagen, zal waarschijnlijk wel weigeren gehoor te geven aan den eisch der re- geenng om de vacante pastoorplaatsen in zijn diocese te vervullen, en dan op nieuw in eene aanzienlijke boete vervallen. Zijn geestverwant, Von Windthorst, heeft de zer dagen in den DuitSChen Rijksdag weder van zich doen spreken. Het was op zijn voor stel, dat de Vergadering bij acclamatie den heer Forckenbeek als president üerkuos. Deze had, zooals men zich Herinneren zal, tengevolge van een verschil van gevoelen over de uitlegging van het reglement van orde, zijn ontslag ge nomen, doch liet zich zijne herbenoeming wel- ren een reorete! om de afgevaardigden Bebel, Haesnclever en Most, die zich nog altijd in arrest bevinden, gedurende de zitting op vrije voeten te stellen, gelukte het den strijd!ustigen woordvoerder van het centrum, om zijn aartsvijand, den Rijkskanselier, in den strijd te mengen. Hij zinspeelde nl. op de. tal rijke arestaties van den laatsten tijd, waarvoor zelfs diplomaten met gevrijwaard bleven. Vou Bismarck nam daarop dadelijk het woord, om, naar hij zeide, de regeermg van een blaam te zuiveren. Dat de arrestaties steeds toenamen was, betoogde de Vorst, een gevolg van den geest van verzet, die meer en meer doordrong ook in die st inden der maatschappij, welker natuurlyke roeping het was eerbied voor de wetten aau te kweeken. Overigens zou hij gaarne bij elke gelegenheid over dergelijke quaeeties met Vou Windthorst in discussie treden. Toen vervolgens de interpellatie van den El- zasser afgevaardigde Winterer aan de orde kwam, over de slechte behandeling door Pruisische be ambten sommigen personen aangedaandie voor Frankrijk geopteerd hadden, was het alweder Von Windhorst, die zich in deze partij tegen de regeering stelde, hoewel deze verklaarde, dat die slechte behandeling slechts een persoon gold waarvoor bereids aau Frankrijk genoegdoe ning gegeven was. Omtrent de plannen der regeering in laatst genoemd land ten aanzien der te volgen, gedragslijn, bij het heropenen der zittingen vau de Nationale Vergadering, deeleu de dagbladen eiken dag nieuwe berichten mede. Nu eens heet het waarschijnlijk dat de centra’s zich tot eene groote partij zullen vereenigen, die, met de zoo genaamde conservatieven van de rechterzijde, de regeering onder zekeie voorwaardea zouden steunen. Dan weder wordt de onmogelijkheid eeuer zoodanige vereeniging betoogd en bij het ontbreken van eene gewenschle meerderheid ge fluisterd van niets meer of minder dan van een coup détat, die de regeering op het oog zou hebben. Zij zou nl. in het uiterste geval een plebesciet a Vinstar de l'empire willen uitschrij ven, om hare politiek door de natie zelve te doen goedkeuren. Gewone geruchten trekken na eenmaal niet meer de aandacht in dat land, waar a des, ook de gemeenteraadsverkiezingen, door de politiek beheerscht wordt, van daar dat men vaak tot buitengewone de toevlucht moet nemen. De uitslag der verkiezingen in Italië is thans volledig bekend. Alleen bestaan over de getalsterkte der meerderheid, waarover de regee ring in de nieuwe Kamer zou te beschikken hebben, verschillende lezingen. Volgens de eene bedraagt die 64volgens de andere slechts 26 stemmen. Wat hiervan zij zal spoedig genoeg blijken. De zittingen van het parlement tocu zijn den 23en dezer door den Koning geopend, en Minghetti zal dus weldra in de gelegenheid zijn, zijn voornemen uit te voeren om de Kamer uitspraak te laten doen over zijne politiek. De troonrede kondigde een nieuw ontwerp straf wetboek, een wet op de Kamers vau Koophandel en een tot verzekering der veiligheid in som mige provinciën aau. In het üeensohö I'ol- kething is het weer het oude doen. Elerst in terpelleerde de oppositie de regeering, over haar gedrag ten opzichte van een ouderwijzer, die zich oneerbiedig over den Kouing had uitge laten eu dreigde zelfs met eene motie om dat gedrag af te keuren, thana heeft zij weder een voorstel ingediend om alle adellijke titels en ridderorden af te schaffen; een voorstel dat, blijkens de ondervinding van vroeger, weinig kans heeft van aangenomen te zullen worden. Het groote feit in de Nederlandsche politiek van den dag is ongetwijfeld de redevoering van den heer Kappeijne, op den 24sten November 11., bij de algemecne beraadslagingen over de staats- begrooting gehouden. Wij zouden naar aanleiding dier rede willen vragen morgenlicht of bliksemstraal P Zij is eene flikkering geweest eene plotselinge flikkering aan den staatkundigen hemelwaar alles de vol- komenste rust teekende. Een ministerie uit. de minderheid begroet als eene noodzakelijkheid welke men wenscht te ontziente eeren en te behouden; eene liberale partijscherp toeziende, dat de Regeering niet offere aan de kerkelijke partijenmaar overigens uitrustende vau hare tegenspoeden en zwakheden uit dfn laatsten tijd,* zich herstellende van de langdurige ziekte, waar aan zij geleden heeft. Wat wij van dien tijd der ruste hoopten? Wij hebben het in dit blad reeds zoo menigmaal ge zegd. Hetgeen ontbroken heeft aan de nieuwere liberalen het is de geestdrift om de maatschap pelijke gebreken, die men ziet,, te beteren, om de leemten in de wetgeving aan te vullen. Het is de vaste, de ernstige overtuiging, dit de zaken anders worden moetendan zij zijn. Daarom kwam er niets tot stand omdat zij van wie de hervormingen werden verwacht, niet ver vuld waren van dat heilig vuur dat hen door tintelen moestindien zijom de groote doelein den te bereiken niet voor kleine onvolkomen heden zouden terugschrikken. Welnu, wij hoop ten, dat m dezen tijd van rust dat heilig vuur zoude worden ontstoken en aangewakkerdtot de dagen zouden zijn gekomenwaarin de volle vlam mocht uitstaan. En ziet. Daar treedt op eens Mr. Kappeijne van de Cappello de afgevaardigde uit Haarlem, op. Hij ontwikkelt mets meer of minder dan een staatkundig programma voor de hervormings partij als welke de liberale partij eenmaal zal optreden. Terwijl nog onlangs de hoogleeraar Buija de vorming van zoodanige hervormingspartij wilde voorbereid hebben door eene ernstige be spreking en overweging der hoofdpunten, welke men op zoodanig programma zoude plaatsen is Mr. Kappeijne reeds gereed. #De liberale partij, zoo roept hij uit, is gé slagen nocb verslagen. Zij blijft hervormingsge zind eu hare roeping bestaat in controleeren thansen gouverneeren straks." Gedurende een paar uren boeit de talentvolle redenaar, talentvol boven allen, de gansche Kamer aan xijue lippen. Wie had dat verwacht en verwacht van hem? Ziet eens. Ook onze lezers zijn niet onbekend met hetgeen over den beer Kappeijne in den laatsten- tijd al zoo is voorgevallen en gezegd. De liberale regeeriugen der laatste jaren werden het felst bestookt door haar eigen vrienden en onder die stokers stond Mr. Jan Kappeijne bovenaan. De welgebleken ontevredenheid van het volk op de Kamer, die maar niets scheen te willen tot stand brengen, kwam wel voor het grootste gedeelte op Mr. Kappeijne neder, leder hield zich dan ook wel overtuigd, dat de Haarlemsche kiezers in 1875 wraak zoudeu nemen, dat de bekwame Haagse he advocaat niet meer door hen zoude worden afgevaardigd, en geruchten uit Haarlem bevestigden dit vermoeden volkomen. Of hij dan elders zoude worden gewenscht, men be twijfelde het sterk. Op eenmaal nu komtdie- zellde Mr. Kappeijne op den voorgrond en treedt hij op als de aanstaande leider der Hervor mingspartij, die binnen niet al te langen tijd de teugels van bet bewind hoopt in handen te nemen. Is dat ernst? zal menigeen vragen en de heer Kappéijne mag niet klagen, dat door zulke vragen aan zijne goede bedoelingen onrecht wordt gedaan. Hij heeft ons er zoo aan ge wend van hem op staatkuudig gebied niets ernstigs meer te gelooven, dat wij het recht hebben te vragen: is dit de verzekering vau het morgenlicht of is het een grillige bliksem- Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. L 2e Sectie. 7 1869. 7 3 5 7 6 6 8 3 3 iicïïï Hem per 50 kilo; goeboter '2 ot. per half kilokaas 27 ct., overloopers f 6 h kalf koeien f 2*0 4 270, lisle vaarzen f 80 4 90, kalveren 85 4 9u ct. per 10, schapen f284 36.UO, 2.60 4 2.80. pcerentjü 0, poters f 1,30 1,40 per r 100 stuks. Ter markt Aangevoerd 60 partijen to qual. f 23 4 27. dito f 1,2041,30 per kilo, biggen voor Engeland 21 ire dito f5413; graskal- N ovem ber. Aang* voerd graskalveren, 1 nuchter ■en, 461 varkens, 15 big- 1. 82 ct., 2de qual. 60 ct.; de qual. 80 ct.; tchapen et., voor Londen 42 tot 2de qual. f 64 en 3de ,75. Overmaassche f5,75 >e en Vlaamsche 9,00 a n Overmaassche f8,70 a 8,50, jarige Vlaamsche, vermaassche f 8,804 9 80. 'xseuwsche f 7,80 4 8,30, en Noord-Brabantwhe W8che, Flakkeesche en ƒ,30, dito mindere f6,20 ,10, dito mindere f6,00 e f 5,204*6,00, lange en he f225, f228 4 231 per gen Zeeuwsehe f8,70 a i7AI4

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 1