iê N’. 508. Zondag 9 Maart. Lek fel 1879. enng iREN Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. IEL. lötLj» ’WIJS, ÉN ij BUITENLAND. AY. ISO BINNENLAND. Schoolspaarbanken. ■OlfflOWHE COURANT i Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. IMI, enlokaal bij R to SJRJS. >,80, f 1,85, op franco ille Apothe- .LOWAY’S ford Street, S. W. N. VAN NOOTEN üitgeveti. alsook op ITEMMEN, O’S, HUI8- hem aange- ie HAAR- HAARD- IEGEN, i, AFRA8- A 11» Binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 1 maal wordt opwegevoii, waadaa slechts 2 maai in rekening gebracht. Overzicht. Nadat gedurende geruimen tijdvooral voor Spanje de ministerieele zetels niet van perso nen behoefden te verwisselenkomt nu onver wacht van daar het berichtdat het ministerie waarvan Canovas del Castillo het hoofd is, zijn ontslag nam. Evenals in den tijdtoen men het ministerieele leven in Spanje bij weken en bij dagen zelfs telde is ook thans de aanleiding tot dien crisis slechts te gissen. Daar de aanvraag om ontslag samenviel met de terugkomst van Martinez Campos, den gouverneur van Cuba, zoekt men onwillekeurig verband tusschen die beide gebeurtenissen en meent dat te vinden .OWAY, - id. Het is eveel nood de teekenen o Zalf van rst ingewre- genzjj ver- keel en de nige dagen, verminde- oljjko adem- der gedurig, pen, tot dat iuurlijk wor- erhevig zijn i zij aan ver steld, zullen ly een zeker ronchite, de EN ikdat de Rotterdam >t ZATER- TDUIFRT i gedurende n halfuur kken. er vast te aanvahgen. >irecteur. 179. billijkheid dringt igWat kan ik doen om het willen helpen, leden oemd zijnde ijkonderwij- beleefdelijk le.M I J flinke proef te nemen. Als dan do heer Kerdijk over jjen tiental jaren nogmaals een enquête insielt, hopen we dat hij nog veel belangrijker resultaten wereldkundig zal kunnen maken dan hij nu reeds deed. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. tot onderhandelen zal bereid gevonden worden. Zonder stemming heeft het Lagerhuis het door de rögéèrihg gevraagde krediet van l|ntR- lioen pond sterling tot bestrijding der oorlogs kosten in Zuid-Afrika toegestaan. Het bleek echter genoeg uit de beraaadslagingen die voor afgingen, dat de bewilliging van het gevraagde krediet geenszins de beteekenis had van eene jmedkeuring van het regeeringsbeleid. Men had jyarop veel af te dingen en sommigen gingen ^tülfs zóóver dat zij de oorlóg met de Znlu- Kaffers een der onrechtvaardigste en onbillijkste noemden, die Engeland ooit gevoerd had. Niettegenstaande de algeheele gelijkstelling van alle onderdanen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, de door de Mogendheden ge stelde voorwaarde is voor de onafhankelijkheids verklaring van Servië en Rumanlë, bleef de vervulling van die voorwaarde tot heden nog altijd tot de vrome wenschen behooren. Het blijkt echter uit eene verklaring van de Engel- sche regeering, dat de onafhankelijkheid dier Staten niet zal erkend worden, alvorens door de regeeringen dier Vorstendommen uitvoering zal zijn gegeven van die artikelen van het Berlijnsche verdrag, welde dat gelijk recht voor allen regelen, Z. M. heeft, met ingang van 4 Fe bruari 1879, aan O. A. G. Walland, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester van IJselstein. Z. M. heeft benoemd tot Dijkgraaf van het hoogheemraadschap de Vijf Boerenlan den W. Rooseboom. Het geschenk van de Marine aan HH. MM. den Koning en de Koninginbij ge legenheid van hun huwelijk, zal bestaan uit een kostbaar stuk in zilvervoorstellende het oorlogs- stoomschip „Koningin Emma der Nederlanden” onder zeil met stormachtig weder. De zee is zeer natuurlijk voorgesteldterwijl de versiering be staat uit de wapens van Oranje Nassau en Wal deck Pyrmontbewaakt door een marinier en een matroos. De 2de luit. Pop, van de 1ste afd. vesting-artillerie te Utrecht, zal te Jutfaas op het fort worden gedétaoheerd tot leiding van artillerie-werkzaamheden. Bij gebrek aan ka nonniers zullen er burgerarbeiders aan ’t werk worden gesteld. Van 29 Januari tot 22 Februari 1879 zyn door longziekte aangetast: in Gelder land 2 runderen Zuid-Holland 13, Noord-HoL land 1 rund. Totaal 16 runderen, In het vorige tijdperk van vier weken waren 16 runderen door die ziekte aangetast. Aan Dobr». Swots to Hardinxveld is vergunning vorleond voor oen stoomsleepdienst op alle stroomon rivieren on kanalen waar sleep- booten toegelaten worden. De Amsterdamsche Maatschappij van Vleeschhouwerij heeft het dividend over het algeloopen jaar bepaald op 7| pet. Het Utr. Dagbl. verneemt, dat de Pruisische- stoombooten op Rotterdam, die thans over de Waal gaan, de Lek zullen gaan bevaren. Ook is er sprake, dat door de heeren Smit en Co., aan de Kinderdijk, tusschen Arnhem en Rotterdam langs de Lek, eene nieuwe dage- voorgesteld doch lijksche stoombootdienst zal worden geopend. i AO Womo^ «Ai. In de 4 dezer gehouden Vergade ring van aandeelhouders der Leidsche stoomboot maatschappij „De Volharding”, is het dividend over 1878 bepaald op 35 pet. Evenals in vorige iaren werd aan het dienstdoend personeel eene gratificatie toegekendterwijl besloten werd bij de zeven reeds in dienst zijnde booten nog eene nieuwe te doen bouwen. Ook bij de spoorwegen worden vrouwBlijke beambten toogelatenbehalve ala stationschef en treinbeambten. Do kantonrechter in het twee4e kanton te Rotterdam deed Dinsdag uitspraak in do zaak van Rachel Marx, huisvnraw van B. N. Barraiiie, houdster van het publiek huis, het zoogenaamde Palajs Oriental, aan den Ha- ringvliel. De kantonrechter heeft met het Open baar Ministerie aangenomen, dat het huis moet beschouwd worden als eene tapperij, waarop de bepalingen van de Rotterdamsche verordening op de tapperijen geheel van toepassing zijn, en de beklaagde, die als, tapster te Rotterdam hare tapperij tweemaal open had op den verboden tijd, eens met 3 bezoekers en eens met 2 bezoek” kers, veroordeeld tot eene boete van f14 en eene van fll of gevangenisstraf van 2 dagen voor iedere boete. Verontrustend zijn de geruchten - r ~u- uv vwwaMirf vail het stationsgebouw te Alphen a/d ,Rijn. Dezer dagen viel een stuk pleister op den telegrafeer, toestel Ware dit stuk op een men.eh gevallen, voorzeker had het ernstige kwetsuren veroor zaakt. De bewoners van het gebouw worden nu en dan ’s nachts wakker gehouden door een verdacht gekraak, en sommige deuren, die uit de wachtkamers toegang geven tot het perron, i kunnen niet meer dicht gedaan worden. te Schoonhoven, Het onderworp, door ons opschrift aangeduid, is in onzen tijd en in ons land zeer aan de orde. Over het algemeen zijn wij Nederlanders niet gewoon, ons met de oplossing van groote en kleine quaestiën te overhaasten, en wel verre van dat te betreuren, achten wij het integendeel een voortreffelijke houding, mits zij niet te ver worde gedreven. Daardoor hebben we gelegen heid, de verschillende meeningen nevens elkan der te plaatsente vergelijkenhet voor en tegen van ieder argument nauwkeurig te over wegen zoodathebben we eenmaal een vaste overtuiging gekregen, deze niet rust op een grilligen inval van het oogenblik, maar de vrucht is van een volledig denkproces. Twaalf jaar geleden werd door den Gentschen professor Laurent het initiatief genomenhet sparen in de scholen te bevorderen. Met geest drift pakte hij de zaak aan, en hij legde zijn denkbeelden daarover bloot in een brochure, die van het Belgisch gouvernement een buitengewone bekroning waard werd geoordeeld. Zijn plan werd in onderscheiden gemeenten van België tot uitvoering gebracht, met schitterenden uit slag inmiddels maakte men ook over de grenzen van zijn vaderland met zijn arbeid kennis, en in Nederland gingen weldra stemmen op, die een ernstige proefneming ook ten onzent wenschten. Geheel nieuw was evenwel het denkbeeld hier te lande niet. Reeds twintig jaar vroeger had de heer P. J. Schaberg, hoofdonderwijzer der school voor onvermogenden van de Neder- landsch Hervormde gemeente te ’s Gravenhage, voor zijn leerlingen een spaarbank opgericht, en op enkele plaatsen vond zyn voorbeeld navolging. Wij zijn echter gewoon, ons licht van buiten te ontvangen, en de bezielde taal van een vreemd hoogleeraar moest aan de zaak een zoo krach- tigen stoot geven, dat onze landgenooten zich er mede gingen bezighouden. De heer Laurent schijnt voor het overige niets te hebben geweten van hetgeen in de door hem verlangde richting door den Haagschen hoofdonderwijzer en zijn navolgers reeds was gedaan, en aan zijn kloek initiatief doet zulks ook niet den minsten af breuk. Na 1866 werd het debat voor goed geopend. Bij sommigen vond het plan, om ook aan onze scholen op de eene of andere wijze spaar-inrich- tingen te verbinden, toejuiching, en het ont brak weldra niet aan onderwijzers die de hand aan den ploeg sloegen. Van andere zijden werden bezwaren geopperd, op deze zullen wij aanstonds trachten te antwoorden, zoodat het vraagstuk der schoolspaarbanken in menige onderwijzers-bijeenkomst een punt van discussie uitmaakte. Hier en daar werd de moeite, door de oprichters aangewend, met welslagen be kroond elders werd slechts teleurstelling geoogst of waren de vruchten zoo gering dat zij niet opwogen tegen den besteden arbeid. Zeer onlangs heeft de heer Kerdijk in een belangrijk opstel in de „Vragen des tijds” de quaestie volledig behandeld. Op'zijn verzoek ontving hij van honderden onderwijzers mede- deelingen die tot bouwstof van zijn artikel heb ben gedienden uit al dio gegevens trok hij de conclusie, dat de schoolspaarbanken voor het maatschappelijk on zedelijk welzijn der Neder- landsche jeugd en voor de toekomst van ons Volk zeer gewenscht zyn. Van den heer Kerdijk Mijn wij gewoon, dat hij niets ten halve doet; en zijn geschrift zal er niet weinig toe bijdragen om aan de zaak waarvoor hij zich heeft aange gord de overwinning te verzekeren. Dat zijn bondgenooten in de (forste plaats moe ten gezocht worden by de onderwijzers, spreekt van zelf; zij toch zijn dagelijks met de leerlingen in aanraking en kunnen voortdurend door hun l woord en hun arbeid tot spaarzaamheid wekken. I Maar laat ons niet vergetendat het hie- geldt een bloot paedagogische quaestiemaar j dat er een algemeen maatschappelijk belang mede gemoeid is. ’t Is zoo gemakkelijk, in beginsel iets toe te juichen en de zorg en de bemoeiingen terstond op de schouders van anderen te wef- pen, maar de billijkheid dringt in de eerste plaats tot de vraag: Wat kan t/c doen om het denkbeeld dat mijn sympathie wegdraagt, to hel pen verwezenlijken. Er zijn in ons land een groot aantal mannen en vrouwen met een helder hoofd, wien het niet ontbreekt aan vrijen tijd en aan lust om iets goeds te helpen tot stand brengen. Welnudat zij zich bereid verklaren tot mede werking en de wijze waarop van hun edelmoe digheid gebruik gemaakt kan worden zal spoedig te vinden zijn. Wij wenschen niet van de schoolspaarbank een suqcursaal gemaakt te zien van andere spaar-inrichtingende" kinderen moeten niet zijn de trechterslangs welke de ouders hun over gelegde gelden doen arriveeren ter plaatse waar zij rentegevend gemaakt kunnen worden. Dat den oud-Minister-President Canovas en de oud- Ninisters van Binnenlandsche ZakenJustitie en Financiën. Minder raadselachtig, maar*daarom niet min der bedenkelijk is de verwisseling van personen die in het nog zoo pas gereconstrueerde kabinet in Frankrijk heeft plaats gehad. De positie van de Ministers van Financiën on van Binnenland sche Zaken, Say en Marcère, was daar in den laatsten tijd niet zeer benijdenswaardig. De eerste moest het misgelden wegens zijn werkelijk raad selachtige handelwijze in zake het loopend gerucht van de voorgenomen conversie der 5°/0 rente. De houding van den Ministerdie deed vermoe den, dat die conversie zoo heel onwaarschijnlijk niet wasdeed haren invloed gelden op de beurs, en eerst toen die invloed in een paniek begon over te slaankwam de Minister met zijne stel lige verklaring, dat de regeering niet dacht aan eene convercie die binnenlands impopulair was en met het oog op het buitenland niet raadzaam scheen, ’c Gevolg daarvan is, dat sommigen bewe ren, dat de Minister, evenals tijdens het Keizerrijk zoo dikwijls ’t geval was, speculatieplannen op ’t oog heeft gehad. Zijn verhouding tot de meerder heid is daardoor niet gunstiger geworden. Zijn ambtgenoot voor Binnenlandsche Zaken heeft het er niet zoo goed afgebracht. Deze heeftdaar hij zijne vreemde handelwijze in zake de Parysche politiezaken niet voldoende kon rechtvaardigen zijn ontslag moeten nemen. Zooals men weet hadden er in den laatsten tyd te Parijs tal van vreemde aanrandingen plaats en naar aanleiding daarvan gaf het radicale dagblad „la Lanterne” eenige onthullingen die zeer compromitteerend waren voor het personeel der politie. Eene ver volging van dat blad, eene interpellatie in de Kamer, een begin van onderzoek naar de waar heid dier onthullingen en het ontslag van den prefect van politie waren daarvan ’t gevolg, doch daar Marcère weigerde verder te gaan en zich wegens de staking van het -onderzoek niet voldoende wist te verantwoorden, moest hij wij ken, wel niet voor eene motie van wantrouwen welke van radicale zijden was 1o werd ingetrokken, maar omdat de Kamer wei- gerde een motie van vertrouwen uit te spreken. Marcèi*e is vervangen door den Minister van Koophandel Lepère, deze door den Parijschen afgevaardigde Tirard. Voor den ontslagen pro feet van politie is nog geen opvolger gevonden. Ook de Senaat heeft het amnestie-ontwerp on veranderd goedgekeurdnadat Victor Hugo te vergeefs een lans gebroken had voor de alge heele amnestie. In den Duitechen Rijksdag is het debat over het wetsontwerp tot uitbreiding der disciplinaire rechtspraak van den Rijksdag over zijne leden in vollen gang. Het centrum blijkt ook tegen over dit ontwerp onverzoenlijk gestemd; de Duitsch-conservatieven eischen ingrijpende ver- anderingen. De vrjj-conservatieven en nationaal- liberalen bestrijden het ontwerp. De Rijkskan- I selier betoogde daartegenover de noodzakelijkheid I van dezen ot dergelijken maatregel, ten einde i den socialisten het laatste middel tot versprei ding hunner gevaarlijke en opruiende leeringen te ontnemen. I Hij vindt steun bij de beide afgevaardigden Kleist en Retzou, die het wetsontwerp mede I verdedigden. De verwachting der regeering om trent het lot, dat het wetsontwerp te wachten j staat, is echter niet hoog gespannen. De secre- .,,JU BraBa taris van Staat, de heer Friedberg, die hetont- I welke in omloop zijn over’de verzakking werp toelichtte, sprak den wensch uit, dat de het stationsgebouw te Alphen a/d .Rijn. C Ryksdag althans trachten zou om eene schikking met de regeering te treffen. De onderkoning van Britsch-Indië ontving van 1 Jakub-Khan eene beleefde kennisgeving van het overlijden van zijn vader, den Emir Shere- Ali, die in dat schrijven een oud vriend van Engeland genoemd wórdt. Vrij algemeen ver wacht men in Engeland dat Jakub-Khan nu mtenpikkers maakte; i gemakkelijk den gulden mid< mJien men zich slechts voor eenzijdige opvatting weet te bewaren. Moet dan onze jeugd reeds zoo vroeg bekend worden gemaakt met het proza des levens? Is het wel toe te juichen dat een knaap zijn cent naar de spaarbank brengt, terwijl zijn kameraad er wat lekkers voor koopt? Zij die dit bezwaar opperen behooren meerendeels tot de erg ge moedelijke lui, die den „blozenden krullebol” zijn „blozenden appel” gaarne gunnen. Ook wij doen dat. In den regel zouden wij liever zien dat de knapen en meisjes hun versnape ringen ontvingen uit de hand van vader en moeder, dan zullen zij vanzelf de verdachte heer lijkheden uit het winkeltje wel laten staan; bo vendien zien wij er niets kwaads in, dat een kind, als zijn ouders het goedvinden, een tol of gekleurde knikkers gaat koopen. Doch weder om, het een sluit het andere niet uit; het kind gaat naar den debitant van slecht suiker goed omdat zijn centen in zijn zak dansen, en ons dunkt dat het begrip van zelfbeheersching ook wel verdient aangekweekt te worden. Andere bezwaren zijn meer van practischen aard, en betreffen de uitvoering. De betrekking van onderwijzer in de volkschool is, als zij be- Maar laat ons niet vergeten, dat het hier niet i hoorlijk wordt vervuld, lang geen sinecure; en J-i nu zou men verlangen dat hij zich nog met meer werkzaamheden belastte die hij niet behoeft op zich te nemen 1 Ook die bedenking is niet van overwegende kracht; de middelen zijn gevonden om den ar- beid ten behoeve van de schoolspaarbank tot een minimum terug te brengen. En als dan zij die buiten het onderwijs ataan een handje mee wuien neipen, leden van volksonderwijs, van gemeentebesturen, van'schoolcommissiën, belang stellende particulieren in óén woord, -- de be stuurders van spaarbanken voortij niet te ver geten, dan zal men ervaren dat de moeite zoo heel groot niet is, mits men zich houde binnen de hierboven gestelde grenzen, namelijk alleen voor de kinderen, niet voor de ouders te sparen. In het opstel van den heer Kerdijk worden dien aangaande behartigenswaardige wenken gegeven. Het komt ons voor dat het tijd geworden is, tenzij men na al hetgeen over de zaakjs ge schréven een beslist tegenstander bleef, om allerwege waar het nog niet is geschied, een is volstrekt niet noodig; spaarbanken zyn door de goede zorgenxaa het „Nut” en andere genootschappen in een aantal gemeenten aan wezig enindien het gerucht waarheid be helst, dan zal binnen korten tijd ons va derland met postspaarbanken worden verrijkt. De school moet zich alleen tot taak stellen, de centen en halve centen, die het kleine volkje door de vingers glijden, een betere bestemming te geven dan den snoepwinkel, om alzoo de jeugd te doen ervaren, dat de macht van het kleine niet gering is. Wij hebben verslagen gelezen van schoolspaarbanken die over vrij groote sommen liepen; het komt ons voor, dat daar het doel wordt voorbijgestreefd. Laat eenvoudig elk kind, in de school zijn „spaarspot” hebben, die op gezette tijden wordt geledigd en waarvan het bedrag, op één register geschreven, en op afzonderlijke boekjes aange- teekend, rentegevend wordt gemaakt. Regel moet het zijn, dat de ingebrachte gelden staan blijven totdat het kind de school verlaat; dan krijgt hij het boekje en zijn geld mede, en kan ifl den eisch van genoemden gouverneurom er naar welgevallen over beschikken. Gaat hij 200 millioen pezetas beschikbaar te stellen voor dan met een en ander naar de spaarbank, om Cuba. Is die meening juistdan nog blijft het te trachten het kleine kapitaal gaandeweg te raadselachtigdat het nieuwe ministprievol- vergrooten, dan is de zaak in orde, en dan gens de laatste berichten, o. a. zal bestaan uit kunnen we constateereu dat er weer een strijder den oud-Minister-President Canovas en de oud- is aangewonnen voor de leer van Franklin: „Als iemand tot u zegt dat gij op een andere wijze rijk kunt worden dan door arbeid en spaar zaamheid, luister dan niet naar hem; hij is een bedrieger!” Den snoepwinkel afbreuk doen en den houder van dat etablissement het land opjagen, dat moet het hoofddoel wezen. Bedoelde inrichting toch biedt een prachtige gelegenheid aan voor het noviciaat dat leidt tot het priesterschap in den tempel van Bacchus; de meeste snoepers worden drinkebroers, de meeste snoepsters kon kelende wijven. Ieder die weet wat er omgaat in de achterbuurten van onze groote steden zal dit met ons eens zijn. Maar de bedenkingen! Zij zijn soms van opvoedkundige strekking, en deze verdienen na tuurlijk in de eerste plaats onze opmerkzaam heid. Is het wel goed gezien, vragen sommigen, om de spaarzaamheidzoo op den voorgrond te stellen, als ware zij de deugd bij uitnemendheid, en loopt men door zoo te handelen geen gevaar, gierigheid te kweeken en de offervaardigheid te dooden? Laat ons dit bezwaar niet te breed uitmeten. Zonder twijfel, een slecht opvoeder zou op die klip strandendoch de man van tact zal geen domper zetten op het vlammetje der menschlievendheid, terwijl hij de zucht tot noo- delooze verkwisting bestrijdt. Het een sluit het ander volstrekt niet uit. Voorzeker, wij zouden ongaarne zien, dat men van ons volk een natie van centenpikkers maaktemen kan echter zeer gemakkelijk den gulden middenweg bewandelen, indien men zich slechts voor eenzijdige opvatting

Schoonhovensche Courant | 1879 | | pagina 1