1879. Zondag 11 Mei. N°. 517. i Grutten, (Kop). srkrijgbaar, HIE. afgewerkte IPWAflMS, [ruis ”1 gr $Jukjes)> Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I E L. UL8EN. KAMER AUER. VALK. eschheid liddel. H. L. JR: PPELENj L VALK. AREN Ja., fan Helden. BUITENLAND. BINNENLAND. Na de zilveren bruiloft. ne geëerde be- gbaar. NOOTW. Prijs der Advertentien: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. eisch te zand in lig ben. 4AASLAND. ran den Heer 38EN alhier. 'LINK RABAT. COURANT. van Frans Jozef 1 dezor eeuw een L neemt. i verzegelde astibles-win- ok Apothe- ur. )E RUITER. jft mijn vrind, rindt, netgezel wel; en bad Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. -» zijn bemoeiingen tot toe in gebreken aan den eisch y,v het Balkan-schiereiland uit te strekken en door j Engeland te voldoendoor de ontslagen Minis- hinkel genoten, men als buiten Dr. Harleea, it en koninkl. ireide bonbons, en beproefd, ruismiddelen t u, R. MAA8- I, met myn ver- >k pmjvwa aan 'ORMOLEN te t S. W. N. VAN NOO$EN te Schoonhoven, Uitgum. H III I I* J -- belangrijkste doel van zijn ie annexatie van Bosnië tot zijn eigen verzwak- inden Lombardije. king mede te werken. Mocht de strijd daar op- nieuw ontbranden, dan zou de monarchie be- ‘paald ggirjneer besliste houding moeten aan nomen en '__L— Hongaren en Slaven zouden onvermijdelijk volgen. van zijn volken te winnen, en dat is van g belang. Het „Gott erhalte Franz dem Kaiser” ich gedurende aan tot het en ALBUM- 'liofographiën eden, enz., ert srk en billijk en en de gunst et en zonder ZON- JTOELEN, VOET- iS, enz. enz., tegen inden, in het Maga- ren van zich aanziendat de verovering van het land nog niet zoo gemakkelijk zal gaan. De houding der Transvalere wekt ook nog altijd bezorgdheid een goed deel der bevolking laat zich niet door schoonklinkende beloften paaien. De Emir van Afghanistan, Jakub-Khan, schijnt tot vrede gezind. De afdoening van zaken in het Ooateh is we der een goed eind gevorderd door de tot stand- koming van eene overeenkomst tusschen Oosten rijk en Turkije over de bezetting van Bosnië en Novi-Bazar. De bepalingen dezer overeenkomst worden echter op verlangen van de Porte geheim gehouden waaruit men vrij zeker mag opmaken dat men te Constantinopel eindelijk wel zal heb ben moeten toegeven aan de eischea van den Oostenrij kschen premier. De benoemde Vorst van Bulgarjje, prins van Battenbergheeft zich naar Livadia begeven waarschijnlijk om den Keizer van Rusland, die daar vertoeftmede te deelendat hij de be noeming aanneemt. Het Russische schrikbewind gaat voort met het nemen van de strengste maatregelen en het in hechtenis nemen van allendie maar eenigs- zins verdacht voorkomen. Menig rustig burger wordt het slachtoffer van dien dollen ijver en de partijdie aanleiding gaf tot het nemen van die maatregelengaat inmiddels rustig voort met hare aanslagen en bedreigingen. De Keizer en de keizerlyke familie zijn naar Livadia vertrok ken omdat zij van dit alles geen getuigen wil len zijn, mogeljjk ook wel, omdat zij zich te St. Petersburg onder de tegenwoordige omstan digheden niet veilig wanen. Alle Binnenlandscho Advertentien, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Overzicht Do groote strijd tusschen de voorstanders van het beschermend stelsel en de vrijhandelsmannen in Dultscliland is overgebracht in den Rijksdag. De vraagstukken maanden lang in de persin vergaderingen en met regeeringspersonen bespro ken, komen nu achtereenvolgens op nieuw aan do orde, om eindelijk doqr de Kamer van den President te worden beslist. De tol- en tarieven wet is door den Rijkskanselier in persoon bij den Rijksdag ingeleiddoch de wijze waarop hij dit deed heeft er zeker niet toe bijgedragen, om de tegenstanders, die mcerendeels onder de nationaal-liheralen moeten gezocht worden, voor de voordracht te winnen. Het groote doel van den maatregel de Rijkskanselier kwam er open lijk voor uit was in de eerste plaats om in den nood der schatkist te voorzienom de financiëele positie van het Rijk beter te verzekeren en de Rijksrogeering minder afhankelijk te maken van de bijdragen der verschillende Bondsstaten, die thans, meer dan den Vorst lief is, de koorden van de beurs in handen hebben. De directe belastingen langzamerhand, op het voetspoor van Ruslandte vervangen door in directe moest Duitschland zich ten doel stellen. Dan ook kwam de opbeuring van handel en industrie in aanmerking. Om dit tweeledig doel te bereiken mocht men zich niet laten weerhouden door redeneeringen en bespiegelingen, die lang uitgediend hebben en weersproken zjjn door betrouwbare cijfers. Aldus Von Bismarck. De oppositie heeft tegen deze redeneering nog al heel wat in te brengen; vooral wat betreft het gekozen middel tot bevoordeeling van handel on industrie en de onderdeden der voordracht zullen ongetwijfeld hier en daar wel aan eene herziening onderworpen worden. De tot stand- koming der wet is echter, vooral dotr de toe nadering van het centrum, zoo goed als verzekerd. Terwijl men in Duitschland aldus er op uit is middelen tet vermeerdering van inkomsten te zoeken, overleggen regeering en begrotings commissie in Frankrijk welke lasten nog kunnen verminderd of weggenomen worden, boven die welke reeds door de regeering zijn voorgesteld en zeven millioen francs beloopcn. Let men hierbij tevens op het feit, dat voor enkele weken geleden de Staat don laatsten termijn voldeed van eene schuld van 1530 millioen francs, die de Franscho Bank te vorderen had, ten gevolge van de gebeurtenissen van 1870 en 1871, dan is het niet zeer waarschijnlijk, dat de protec- tionnisten, die steen en been klagen over den achteruitgang van handel en nijverheid en ook voor Frankrijk beschermende rechten vragen, veel bijval zullen vinden bij regeering en ver tegenwoordiging. Zooals verwacht kon worden heeft de Regee ring geen beslissing genomen in zake de zooveel gorucht makende verkiezing van Blanqui. Alleen heeft zij die verkiezing niet officieel gepubliceerd zoodat de beslissing aan de Kamer overgelaten is. Men verzekert echter, dat de Regeering van I de vogelvrijverklaring eene kabinetsquaestie zal maken. De meerderheid van den Senaat schijnt I van den zetel der vertegenwoordiging naar Pa rijs. De regeering en eene commissie uit den Senaat houden zich thans bezig te zoeken naar i een geschikte vergaderzaal. I De Onderkoning van Egypte blijft tot nog van jfranki ijk en STATEN-GENERA AL. Tweede Kamer. De kanalenwet heeft alle sluizen die do kanalen der parlementaire wel sprekendheid gesloten hielden, wijd open gezet. Wij zouden volgens de redevoeringen deze week op het Binnenhof gehouden, de Kamerleden in vier groepen kunnen verdeelen: 1°. Tegenstan ders, bij wie het financieel bezwaar op den voorghmd treedt. 2°. Idem, die de noodzake lijkheid van nieuwe waterwegen betwisten. 3°. Voorstanders, bij wie het financieel bezwaar volstrekt niet weegt en die de voordracht on verdeeld toejuichen. 4’. Idem, die slechts tot op zekere hoogte met de Regeering willen medegaan. De heer Bastert keurde het af, dat de Re- geering, om haar lievelings denkbeeld, het kanaal van Amsterdam door de Geldersche vallei, er door te halen, dit had vastgeknoopt aan een veertiental andere plannenten einde uit alle oorden des lands instemming te verwerven. De heer Barge gaf zjjn ingenomenheid met de voordracht te kennen. De heer Schimmelpenninck van der Otje zou dit ook doen,, wanneer de financiën toelieten tot zulke belangrijke uitgaven te besluiten; thans meent hij dat het noodig is den ijver voor den aanleg van openbare werken binnen de grenzen te houden. Ook de heer Van Baar bestreed de voordracht; een leening kan hij niet goedkeuren, omdat de rentebetaling na tuurlijk verhooging van belastingen vordert. De heer De Meijier vreest niet voor die verhooging, mits de draagkracht der natie wordt versterkt, en daartoe is de voorgestelde uitbreiding van communicatiemiddelen onmisbaar. De heer Van Naamen wees er op, dat de inkomsten, uit de nieuwe kanalen te verkrijgen, nog geen derde van de onderhoudskosten bedragen. Al het an- Itere, benevens de rente van het aanleg-kapitaal, moet komen uit de beurzen der belastingschul digen, ook van de niet rechtstreeksch belang hebbenden. De heer Lenting zal uit volle over tuiging vóór het ontwerp stemmen dewijl het de strekking heeft, om bij toepassing van vrije handehbeginselen onze bronnen van inkomsten tot krachtige ontwikkeling te voeren. De heer Mackay acht de voordracht in strijd met het vroeger steeds door de liberalen vooropgezette beginselGeen voorstellen van groote werken 1 zonder aanwijzing van middelen. De heer Te- ding van Berkhout vond vooreerst bezwaar in de samenkoppelerij van Onderscheiden groote werken, strijdig met het beginsel van matiging in uitgavenen voorts daarindat de verschil lende provinciën niet op voet van gelijkheid worden behandeld. Do argumentenMaandag van weerszijden aan gevoerd werden in de volgende zittingen deels herhaald, deels aangevuld. Ons bestek verbidt verwachten, I thans gewonnen te zijn voor de verplaatsing op dit Het vijf-on-twintig jarig huwelijksfeeston langs door het Oostenrijksch Keizerlijk paar gevierd, geeft ons een gewenschte aanleiding tot een korte beschouwing van do regeering 1welke in de geschiedenis hoogst belangrijke plaats in- De Europeescho omwenteling van 1848 was in de verschillende landen, die thans do Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie vormen, in vol len gang, toen Keizer Ferdinand in December van dat jaar de kroon nederlegde. Ferdinand had geen mannelijke nakomelingen: zijn broe der Frans Karei maakte bezwaar, de drukken de erfenis der Habsburgen te aanvaarden, en nu werd diens zoon mot de Keizerlijke en Ko ninklijke waardigheid bekleedopeen leeftijd, hij was achtien jaar, waarop de ernst des le vens in den regel nog zoo weinig vat heeft op het menschehjk gemoed. Hard is de leerschool geweest, dien de jeugdige Vorst sedert dat oogen blik heeft moeten doorloopen. Hongarije was in vollen opstand. Het auto cratisch regeeringsbeleid van Metternich had ja- ren achtereen de brandstoffen opgehooptwaarin de vurige taal van den grooten patriot Kos suth i eindelijk de vonken had geworpen, die hot land der Magijaren in vlam zetten. Tijdens do Troonsverwisseling waren do Oostenrijksche wa- I penen in Hongarije voorspoedig, en hieruit vond I de Keizer aanleiding tot de staatsgreep van 7 j Maart 1849, waarbij een Constitutie werd vast gesteld die alle dooier. ondeelbaar gebied vereenigde. Die daad was de oorzaak van do meeste rampen welke ver volgens het rijk bestormden. De Duitsche bond wilde het aldus vergroote Oostenrijk niet opnemenzelfs was er toen reeds sprake van, dien staat uit te sluiten en aan den Koning van Pruken de Keizerskroon bene vens het presidium op te dragen, en alleen de spoedig daarop gevolgde reactie in Pruisen ver- hinderde de volvoering van dat plan. De Hon garen waren alles behalve geneigdeen gpöc- troijeerde grondwet te ontvangen on zetten den tegenstand voort. Wel werd Boeda-Pesth door de Oostenrijkers genomenmaar de krijgskans keerde weldra; de Hongaarsche Rijksdag ver klaarde Hongarije met Zevenbergen tot een onafhankelijke republiek met Kossuth als Presi dent. Russische troepen worden te hulp geroe pen en deze smoorden de revolutie in stroomon bloed. Zoo werd hot denkbeeld van Frans Jozef, nationale eenheidverwezenlijkthet onmogelijke werd tot werkelijkheid gemaakt. Dat die toestand niet blijvend zou zijnligt voor do hand. De verschillende volkendoor gev eld te zamon gebrachtonderscheiden niet slechts in taal maar ook in afstamming en ge bruiken in zeden en behoeftenwaren ton op zichte van elkander mot een vurigen haat bezield, die noodwendig tot botsing aanleiding moest geven. Germanen beschouwden de Hongaren uit Azië afkomstig, als een verwonnen natie, en dezen op hun beurt zagen mot minachting neder op de Romanen en Slavoniëre, waartoe de overige volken behoorden. De ministeriëele verantwoordelijkheidvroeger toogestaan als een middel om de revolutie te bedwingenwerd ingetrokkeneen Rijksraadwelks leden door den Keizer werden benoemd, verving de volks vertegenwoordiging kortomvan constitutio- neole rechten bleef weinig meer over dan een schaduw. Bij den weerzindien de terugkeer tot het vroeger stelsel overal wekte, voegde zich de allertreurigste staat der schatkist, terwijl ook het stoutmoedig optreden der geestelijkheid eon oorzaak van spanning werd. Niettemin stond destijds Oostenrijk bij het buitenland hoog in aanzienvooral door den nauwen band die het met Rusland vereenigde. De Krim-oorlog maakte daaraan eon eind. Oostenrijks politiek verbood samenwerking met den Czaaroude vriendschap verzette zich tegen vereeniging met de geallieerden, en zoo werd Frans Jozef tot een roemlooze neutraliteit ge noopt, terwijl het bovendien werd belast met een bezetting der Donau-voretendommen, (het tegen- woordig vorstendom Roemenië,) die den schul denlast aanmerkelijk verzwaarde. Ook kreeg Victor Emmanuël, door de handige staatkunde van Cavour, gelegenheid zich in de Europeesche aangelegenheden te mengen, hetgeen den bevrij dingsoorlog van 1859 voorbereidde. Toen deze uitbrak, ondervond Oostenrijk ten volle de gevolgen zjjner slechte politiek. Het leger was gedesorganiseerd, de aanvoerders waren wel getrouwe aanhangers van het reactionair regeeringsstelsel, maar voor hun taak geheel ongeschiktde leveranciers van het leger maakten zich aan de ongehoordste diefstallen schuldig de eene nederlaag volgde op de andere, en bij den vrede van Villafranoa verloor Frans Jozef het schoonste en 1 i Italiaansche kroonlanden, juom Deze ramp had ten minste het gevolgdat de Regeering tot inkeer kwamen vooral de flnancieclc möeielijkhedendie door den jongsten oorlog niet weinig waren toegenomennoopten den Keizer in 1860 een besluit uit te vaardigen, dat de grondslagen eener nieuwe, meer vrijzin nige constitutie bevatte. De Rijkseenheid bleef gehandhaafd, maar de afzonderlijke kroonlanden kregen meer zelfbestuur. Hongarije bekwam zijn vroegere grondwet weeren een nieuwe Rijksdag op meer constitutioneele wijze samen gesteld dan de voormalige Raadword met de speciale behandeling der Hongaarsche zaken be last. In dien Rijksdag onderscheidde zich boven alle andere leden de bekende Frans Deak. Hij werd spoedig de leider der g partij die aan de ontwikkeling dor staatkundige verhoudingen zulke belangrijke diensten heeft bewezen. Nog zwaardere slagen zouden do monarchie treffen. Do Sleeswijk-Holsteinsche quaestie bracht Oostenrijk en Pruisen gezamenlijk onder de wa penen togen Denemarken; de overwinning van den zwakke door de twee sterken leverde Oos tenrijk geen enkel voordeel op, en verergerde den toestand der financiën, die haast niet erger kon worden, nog meer. Bedenkehjker nog was het, dat deze oorlog direct aanleiding gaf tot nog veel heviger strijd, die op het slagveld van Sadowa word beslist, Oostenrijk uit zijn stelling in den Duitschen bond verdreef en Venetië deed verloren gaan. Zelden is een Mogendheid er slechter aan toe geweest, dan het Rijk van Frans I Jozef aan het eiqd van het rampspoedig jaar 1866. I En toch, hoe ongeloofelijk het ook moge schijnen, van dat oogenblik dagteekent Oosten rijks wedergeboorte. Het scheen wel, alsof de in der monarchie tot een gezamenljjk geleden tegenspoed den Vorst en "de volken nader tot elkander had gebracht on zelfs den nap ver der verschillende nationalitei ten binnen de grenzen der betamelijkheid had teruggedreven. In elk geval, de noodzakelijk heid van ingrijpende hervormingen was nu zoo zonneklaar gebleken, dat langer uitstel niet meer mogehjk was. De vrijheer Von Beust, met de rijks-portefeuille voor Buitenlandsche Zaken be- i1 last, ontwierp een staatsregeling die het be ginsel van de autonomie der nationaliteiten hul digde, do Keizer benoemde voor Hongarije een afzonderlijk ministerie, aan het hoofd waarvan graaf Andrassy werd geplaatst, en na eenige onderhandelingen had in Juni 1867 te Pesth de kroning plaats van Frans Jozef als koning van Hongarjje, eon plechtigheid die een eind maakte aan dc fictie, als zou genoemd land niets meer zijn dan een Oostenrijksch wingewest. Drie belangrijke ontwerpen werden tot wet ver heven, de instelling van het burgerlijk huwelijk, de scheiding tusschen school en kerk en de onderlinge verhouding der kerkgenootschappen betreffende. Wel voerden de bisschoppen tegen deze wetten een heftigen strijd en werd uit Rome het doemvonnis er over uitgesproken, maar de Keizer volhardde en bevond er zich wèl bjj. Niet minder moeite kostte de regeling der geld zaken; de toestand was zoo bedenkelijk gewor den, dat de rente der staatsschuld al de directe belastingen verslond, terwijl de indirecte ter nauweniood voldoende waren om de uitgaven voor het leger te dekken, zoodat er voor de overige behoeften niets overbleef. Een aanvan kelijk redmiddel, het eenige dat eon staatsbank roet kon verhoedenwerd gevonden in de ver- eeniging van alle leeningcn, met enkele uitzon deringen tot een eenvormige schuld, met korting van 16 percent op de rente. Na dien tijd hebben do staats-instellingen der monarchie zich regelmatig ontwikkeld. Het systeem, volgens hetwelk de beide rijkshelften worden geregeerd, is wel vrij ingewikkeld, maar bij zulk een uitgestrekt gebied, door zoo onder scheiden volken bewoond, kan dat niet andere. Het ontbreekt er voortdurend niet aan elemen ten van strijd, tot dusver heeft elke crisis zich op normale wijze opgelost, liet is niet onwaar schijnlijk dat de band, die zooveel uitoenloopends bijeenhoudt, eenmaal zal worden verbroken, en dat de splitsing der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie in zelfstandige staten slechts een quaestie van tijd isechter kan van keizer Frans Jozef worden gezegd dat hy al het mogelijke doet om dat oogenblik te vertragen. Een van de bedenkelijkste verschijnselen der laatste jaren is de toenemende invloed van de Slavische bevolking, in verband met de gebeur tenissen die tot den Russisch-Turkschen oorlog geleid hebben. Deze beweging, het zoogenaamd Panslavismus, draagt een algemeen historisch karakter, en onze opvatting aangaande de ont wikkeling van het nationaliteits-gcvoel in het Zuid-Oosten van Europa doet ons dat de vrede van Berlijn slechts een halt is den weg die naar de verwezenlijking van denkbeeld voert. Is dit zóo, dan kan de bewe ging wel tijdelijk in haar vaart gestremd, on mogelijk voor goed gekeerd worden. Oostenrijk is gedwongen geworden, het Balkan-schiereiland ui tere in hunne betrekking en in eere to herstel len. Hij zal wel eenige uitvlucht vinden om zich aan dien voor zyne inkomsten zoo nadeeligen eisch te onttrekken en de schuldeischers wat aeutvti uua un m uu iuut,«<> venuupeu jaren zand in de oogen strooien. Na de bevrijding deed, en nieuwe conflicten tusschen Duitschers, van kolonel Pearson heeftzoover de berichten Hongaren en Slaven zouden onvermijdelijk volgen. luiden, in de Kaapkolonie geene ontmoeting van Inmiddels is het Frans Jozef gelukt, de liefde eenig belang met de Zulu-Kaffers meer plaats groot gehad. Lord Chelmsford bereidt zich met de oeiang. net „uott ernaito Franz uein ivaiser” 10.000 man versche troepenwelke hij nu onder zweefde niet slechts op de lippen zijner millioe- zijne bevelen heeft op eene nieuwe campagne nen onderdanen, maar vond ook weerklank in voor, doch de Koning der Zulu-Kaffersbeschikt hun hart. Keizer Frans en Keizerin Elisabeth i nog over eene talrijke troepenmacht en het laat beleefden blijde dagen, en zelfs de ramp van Ant- An Szegedin was niet in staat, de betuigingen van warme sympathie te onderdrukken. Hoe weinig samenhangend de deelen der monarchie ook zijn gomatigd-liberale i mogen, in elk daarvan schuilt een groote mate jx_.Aivan innorlijke kracht; van harte wenschen wij den bijna vijftigjarigen monarch toe, dat hij in leeftijd spjn Duitschen buurman op zijde moge streven, en dat hij moge voortgaan het stoffe lijk en zedelijk welzijn van zijn onderdanen zoo te behardigen als hij tot dusver heeft gedaan. Wij herhalen het, een harde leerschool heeft hij doorloopenen van hem kan worden getuigd dat hij door schade wijs is geworden. Doch aangezien er honderden regeerders en millioenen goregeerden zjjn, op wie de tegenspoed die ge zegende werking niet uitoefent, gelooven we met die bewering een welverdiende lofspraak te hebben neergeschrevon.

Schoonhovensche Courant | 1879 | | pagina 1