N°. 520. Zondag 1 Juni. 1879. Mr. J. G. PATIJH HEN. Halfwas, laar bekwaam- in persoon. Fer. O, ECHTS. Weekblad voor ZuictHolland en Utrecht. I en. RT E N e Gouda. f 26 per anker en half ankers. i’. der Loo, Rööratt. rEÏÏ Vrije Handel. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. te Schoonhoven, s. In het Hoofd-kiesdistriot GOUDA: de Heer l per 50. kik». I uia. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prija: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. ons ziekte van mogelijk eene (aftredend Lid.) rlands-Indische atschappl j zoekt S. W. N. VAN NOO®N Uitgeien. SCHOONHOVENSCHE MfflT. nco te adressee- i het Algemeen VANDITMAR Bij de verkiezing op 10 Juni a. voor een Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt door ons met aandrang aanbevolen: fO,80Al,00, m voor Enge- •gere Biggen n f8 tot 12. aanvoer van handel, on en hetdaar- s in de wei- irnkt, zoodat e onverkocht ide, en strekten meer dan iets i nationalen haat, die sinds vele en Brit tegen elkander in het harnas joeg, uit te blusschen. Schoonhoven. Mei 1879. ouders J. De Bertha, ouden a. Adrianus Bergh en C. ihanna, ouders ouden G. J. iverd. ing aan de velo gelden A depo- oorwaarden, die uweelen Singel, t zich aan als nde, liefst bij letter P, by de AN NOOTEN oor vast werk, lo i, bij Gouda. Wijngaarden ame Ir. Schilder te im dadelijk in 1. f46, 3de sche, Flakk. 8,50 9,50, ie f6,60 >,75 A 6,80. erm. winter 16,80, beste 5,70. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. maanden. e qual. 55 ct, '15 A17, vette A 8,schapen e kalveren 22 dito f 4 A 8 '5,80, Zeeuw- f 4,40, Roode 300, mindere )A200, vare- A 230, guste 5 A 35, nuoh- 46 ct. per f6,00 A 12 f 0,88 A 0,92 le 26 stuks, v. 4 paarden, kalveren, 63 f lammeren, ten of geiten, i gual. 68 ct., qual. f0,95, les per kilo. Londen 40 Alle Binnenlandscho Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. iducent on consument, een to verschaffen, en aan de bedoelen de millioenon die niets anders ter markt andere zijde datzelfde veld zoo druk te bezetten is, wel aanleiding gegeven tot deze valsche be- te brengen hebbenTdan hun arbeid, waarvan de I Hamman prijs niet stijgt in verhouding van de prijsver- I hooging der levensmiddelen en andere benoodigd- heden. Van alle kanten zijn deze lieden er het slechtst aan toe. ’t Is waar, de industrieel, de fabrikant ontvangen meer voor ’t geen zij af leveren, maar de massa der verkookte voorwer pen neemt in gelijke verhouding af, zoodat er overcompleete arbeidskrachten komen. Het aan bod zal dus weldra de vraag overtreffen, het loon vermindert, en verarming van het arbeiders gezin is er het noodzakelijk gevolg van. Dat is zoo binnen de eigen grenzen, en ’t wordt niet anders bij den nabuur, bij wien de productie msuarci evenzoo is gedaald door afsluiting van de gele- klinken, genheid tot uitvoer. Alleen de Staatskas zal er bij profifeeren, zal men zeggen. Jawel, maar de vraag is in hoe verre dit de algemeene welvaart ten goede kan komen. De ondervinding leert, dat ruimte van geldmiddelen door de mannen die aan ’t roer zitten niet wordt aangewend tot vermindering van belasting, of tot vermeerdering en verrui ming van do bronnen van welvaart, doch meest voor militaire uitrustingen, die land en volk nog meer verarmen. Bovendien is die toene ming van inkomsten slechts tijdelyk, soms ge heel denkbeeldig. Hooge tarieven van invoer zijn het beste middel om den sluikhandel te bevorderen; op de grenzen zijn altijd avontuur lijke lui, wier geweten er volstrekt niet door wordt bezwaard als zij de Staatskas een deel barer baten onttrekken. Er is dus in de eerste plaats versterking noodig van ambtenaars-perso- neel; betrapte smokkelaars moet men nog voor rijks-rekening een poos den kost geven en gratis huisvesten op den koop toe. En dan, wanneer het peil van de algemeene welvaart daalt, ver mindert ook de draagkracht der natie, hetgeen den stroom der gewone belastingen met minder mildheid doet vloeien. Verzwaring van invoer rechten belemmert den ouderlingen ruil, is dus allernoodlottigst voor den handel, en veroorzaakt alzoo daling in de indirecte voordeelon, die een levendig handelsverkeer voor den staat afwerpt. Er is nog een ander, niet minder belangrijk nadeel te wachten van het protectionistisch stelsel. Concurrentie is een machtige prikkel tot ver betering van het product. Voor het oogenblik vinden wij het niet pleizierig, als de waar van onzen buurman meer aftrek vindt dan de onze maar indien we ons door de inspraak van het gezond verstand laten leiden, zullen we niet gaan neerzitten bij de pakkendoch ernstig on derzoeken of we ook de waarde kunnen verhoogen van ’t geen we ter markt brengen. Nemen we evenwel die markt uitsluitend voor ons zelf in beslagdoor er onzen buurman met geweld van daan te jagen of door hoog marktgeld te heffen dat hem noodzaakt thuis te blijven; dwingen we alzoo de koopers zich bij ons en niemand anders van het noodige te voorziendan missen we eiken spoorslag om naar een verbetering te streven, die, hoe groote voordeelen er in de toekomst van verwacht kunnen worden, voor het tegenwoordige en bij den aanvang altijd geld kosteniets waarvan de meeste menschon van nature een afkeer hebben. Hooge invoer rechten zijn dus een hinderpaal voor den stoffe- lijken vooruitgang van een land. meer verwijderde volken neur van C’ w zeer bevorderd, de Transvaal enz., behalve de eig de onderstelling, I kolonie op te dragen. Deze, die naar yan (j0 eKpeditie tegen de Ashantijnen we derkeerde zal thans in de genoemde streken met burgerlijk en militair gezag bekleed worden en hoeft tot mandaat omzoodra Enge- lands eer is bevredigd en de veiligheid dor kolo nie dit gedoogtvrede te sluiten met Cetawayo. >ngen reeds ,Klandelen-r- begint de regeering toch nog bijtijds in te zien, dat de onderwerping der Zulu-Kaffors nog zoo heel gemakkelijk niet gaat. Terwijl toch Chelms ford zijne krachten op verschillende punten bij- eentrekt om tot den aanval over te gaandrei gen de Kaffers met een inval op Natafsch grond gebied waarop volstrekt niet gerekend wasen nauwelijks zien de Transvalere dat de kansen keeren, of hunne oude liefde voor de onafhan kelijkheid komt weer boven. Daarbij moet de gezondheidstoestand der Engelsche soldaten aller» treurigst zijnterwyl hier en daar het noodige ontbreekt. Ook de financiëele zijde der quaestie is niet onbelangrijkals de becijfering der Engel- sche bladendie do kosten der expeditie weke lijks op 6 millioen gulden ramenvertrouwen verdient. Eene derde mededaeling der regeering betrof de Egyptische quaestie. Sommige bladen wisten in de laatste dagen mede te doelendat tusschen Frankrijk en Engeland in deze groot verschil van gevoelen bestond en dat dit tot eene ver koeling der wederzijdsche betrekkingen had aan leiding gegeven. De Minister Bourke ontkende dit ten stelligste. Misschien hebben de berich ten van een gemeenschappelijk optreden dor geïnteresseerde mogendheden, waarvan sprake met vluggen prys f 17 A 20 hinderpaal voor den stoffe- Nog meer. Vriendschappelijke betrekkingen tusschen naburige en meer verwijderde volken worden door handels-relatiën zeer bevorderd. Het protectionisme gaat uit van d? dat de vermeerdering van de welvaart der eene natie onmiddellijk den achteruitgang der andere ten gevolge heeft. Die stelling is valsch. De vrijzinnige handelsverbintenissen, die in het tijd vak van den tweeden Keizer Napoleon tusschen Frankrijk en Engeland bestondenkwamen beiden volken ten goed anders om den eeuwen Galliër Twee stelsels strijden sedert eeuwen om den voorrang. Het eene rust op het beginsel, dat elke natie in de eerste plaats voor haar eigen belangen te zorgen heeft. Dit geschiedt het best, door de productie van landbouw en nijverheid zoo hoog mogclijk op te voeren, zelfs boven de behoeften der éigen bevolking, en vervolgens voor dat meerdere de voordeeligste markten buitenslands te zoeken. Zoolang nu hetzelfde artikel elders niet wordt geteeld of vervaardigd, gaat dat heel goed; is dat niet meer het geval, dan komt er concurrentie tusschen den vreemden invoer en de binnenlandsche voortbrenging. Somtyds ge beurt het, dat de laatste langs den natuurlijken weg zegevierend uit de mededinging te voorschijn treedt, want zij heeft altijd de transportkosten in haar voordeel, zij staat veel dichter bij den verbruiker. Maar men ziet het ook weleens ge heel anders loopen. De vreemde aanvoer be houdt het eenmaal ingenomen terrein, meestal wegens meerdere voortreffelijkheid der handels- waar; soms ook omdat de productie op zoo groote schaal plaats heeft, dat de kosten van vervoer er ruimschoots worden uitgehaald. Dan gaat er een klaagtoon op in de gelederen der nieuwe voortbrengers. Nu zij de onmogelijkheid inzien om zonder kunstmiddelen de concurrehtie te weren, eischen zij dat de Regeering daartegen maatregelen neme, door den invoer te belem meren; met andere woorden, zij roepen om be scherming, om protectie. De meeste Regeerin- gen hebben daar wel ooren naar. In de eerste plaats willen zij gaarne de grondeigenaars en industriëelen te vriend houden, en vervolgens, daar het verleenën van de gevraagde ondersteu ning in niets anders bestaat dan het heffen van invoerrechten, waarvan het bedrag de schatkist ten goede komt, ahhrijft ook hot financiëel belang van den staat dien maatregel voor. Nu zijn grondbezitter en nyverheids-onderne- mer gered. Er worden geen of weinig land- bouwvoortbreijgselen meer ingevoerd, dus de binnonlandsohe producent kan op de eigen markt hooger prijs bedingen. Dat de landgebruiker, die huren moet, van die hoogere prijzen weinig profiteert, ligt voor de hand, dewijl elke rijzing van den prijs der voortbrengselen op den voet wordt gevolgd door styging van de pachten. Maar ’t is ook zeer de vraag, of zelfs de land eigenaar er veel beter door wordt. Want men vergete niet, dat de landbouw-producten niet de eenige artikelen zijn, die door de protectie, door het heffen van invoerrechten duurd'er wor den. Wordt het stelsel consequent toegepast, dan is zulks het geval met alle benoodigdheden en weelde-artikelen, zoodat, wat de begunstigde partij in do eene hand ontvangt, weer met de andere hand moet worden uitgegeven. Dit is niet de eenige bedenking. Wordt de leer van het protectionisme als het ware beginsel gehul digd, dan zullen ook in andere landen haar apostelen een toegenegen oor vinden. Elk rijk gaat dan met de meeste zorg zijn tarief van invoerrechten samenstellen of uitbreiden, en, daar geen enkele Staat alleen koopt, zonder tevens te verkoopen, is het net zoo goed of men voor elkander de deur dichtwerpi of althans den toegang zeer bemoeielijkt. We krygen dus door het protectionisme, in plaats van de door velen gedroomde broeder schap der volken, een zeer onsamenhangende groep natiën, die elk een afgunstig oog richten op den nabuur, en hem bejegenen als iemand dien men liever van achteren dan van voren ziet. We spraken zooeven van landeigenaars en industrieëMn. Deze beiden worden door het protectionisme niet bevoordeeld, omdat hetgeen zij aan de eene zijde meer ontvangen, aan den anderen kant meer moet worden uitgegeven. Doch buiten deze is er een zeer breede zoom van belanghebbenden, die noch van verhoogde graan- en veerechten, noch van het invoerrecht op fabrikaten eenig voordeel kan genieten; wij We hebben tot dusver alleen het ééne der beide stelsels bekeken. Naar onze meening be staat er geen enkele grond, om met het protec tionisme ingenomen te zijn. Het algemeen belang vordert, dat de verbrui kers volkomen vrij zijn in hunne keuze, wat be treft de plaats waar en den persoon bij wien zij in hun behoeften willen voorzien. De geest van onzen tijd huldigt dat beginsel, door de kolossale uitbreiding van vervoerwegendiemillioenen schats verslinden maar nog meer millioenen voordeel afwerpen. De scheidsmuren, dip de volken ver wijderd houden, wil men afbreken, en voor het bekrompen nationaliteitsbegrip van vooropen treedt een gezond cosmopolitisme in de plaats, volgens hetwelk elk volk een wol is waar zelf standig, maar toch innig met de anderen ver bonden lid is van het groote lichaam, de menschheid. Nu is er zeker niets tegenstrijdigere te be denken, dan aan den eenen kant alles aan te wenden wat den handel, die als middelaar op treedt tusschen proi’ ruimer arbeidsveld richten. De Fransohe bladen bemoeien zich dan ook weinig met deze quaestie. Nu de Kamers we der bijeen zijn, hebben ze genoeg te doen met eigen zaken. Naar aanleiding der verkiezing van Blanqui heeft een lid der Kamer van Af gevaardigden, Clemenceau, diens invrijheidstel ling voorgesteld, doch niet verkregen, want de Kamer weigerde het voorstel als urgent te be schouwen met 272 tegen 171 stemmen, waar schijnlijk die der uiterste linkerzijde en clerica- len. De commissie tot onderzoek der geloofs brieven stelt de vernietiging der verkiezing voor. De President, Grevy, heeft bij gelegenheid van de uitreiking der kardinaalshoeden aan de nieuw benoemde kardinaals, de gelegenheid gehad deze nog eens het „binnen de grenzen" toe te roepen, tegenover de revolutionaire taal van den aartsbisschop van Aix en consorten. „Gij roept het grondwettige recht van den President der Republiek in ten gunste van de rechten der kerk,” aldus sprak hij; „Weest volkomen ge rust, die rechten loopen geen gevaar; zy staan onder de hoede der wet en de regeering, als zij de rechten der kerk niet stelt boven die van den Staat, is bezield met groote bereidvaardig heid, om de eene zoowel als de andere te be schermen.” Een kalm en waardig woord in dezen tijd, nu de hartstochten van de uiterste rechter- en uiterste linkerzijde worden opge zweept. De Duitscho Rijksdag heeft dan eindelijk, omdat Von Bismarck het gewild hoeft, een reactionnair, Von Seydewitztot president en een lid van het centrum, Wyheer Von Frano- kensteijn, tot vice-president. Toch, niettegenstaande conservatieven en cen trum zich tot eene nieuwe meerderheid gevormd hebben, gaat het nog niet geheel naar wensch. Van de rechten, die de Rijkskanselier, in af wachting van de tot standkoming der nieuwe tariefwet, reeds voorloopig op sommige artikelen wenscht te heffen, is o. a. slechts een zeer klein gedeelte toegestaan en de Prins moet zich hier over zeer gevoelig betoond hebben. Nauwelijks zijn de moordaanslagen in Rusland een weinig zeldzamer geworden, of brandstich tingen komen nu aan de orde vdn den dag. In het district Usa is een dorp van 186 huizen door brand vernield. Op verschillende plaatsen zijn voorzorgsmaatregelen genomen en is de po litie versterkt. Dat de keizerlijke familie zich ook te Livadia nog niet veilig acht, bewijzen do voorzorgsmaatregelen, die daar genomen zijn. O. a. mogen vreemdelingen, met booten of schepen aankomende te Julta of Simferopol, niet dan na zich aan tal van formaliteiten onder worpen te hebben en na lang oponthoud aan wal komen. Elke logementhouder moet zijne gasten bewaken en de particulieren moeten de namen der bij hen verblijf houdende vreemde lingen op een bord aan de buitenzyde van de woning vermelden! In een land waar zulke dingen nog kunnen verordend wordenmoet een constitutioneel stel sel als door eene daarvoor benoemde commissie dezer dagen is voorgesteldnog eene verademing zijn. De vertegenwoordiging, nog wel voor een groot gedeelte door de kroon gekozenzal krach tens dit stelselniet eens het recht hebben re* geeringsdaden te critiseeren of af te keuren 1 Den 2den Juni zullen de Spaansche cortes door den Koning geopend worden. Aan de weduwe van den overleden burge meester van Bclgie’s hoofdstad is door den ge meenteraad van Brussel een jaargeld van 10.000 francs toegezegd. ST ATEN-GENEB A AL. Tweede Kamer. De algemeene beraadslagingen over de defi nitieve oorlogsbegrooting werden Maandag voort gezet. De heer Kool kwam op tegen de bewering van den heer Van Houten en anderen, dat we ons tot een beperkt verdedigingsstelsel moeten bepalen; onze internationale Verplichtingen ver bieden ons, het grondgebied buiten de Nieuwe Hollandsche waterlinie onbeschermd te laten. Om onze neutraliteit te handhaven moeten we een leger te velde hebben, dat echter niet talrijker behoeft te zyn dan 1 percent van het bevol kingscijfer. De heer Van der Hoeven zou dezen Minister zijn steun verleenen, ware het niet dat deze zich een voorstander van den persoonlijken dienst plicht had verklaard. Afschaffing van de plaats- vervanging zou ons terugvoeren tot het barba risme; die maatregel zou in strijd zijn met onzen anti-militairen volksaardmet den geest der Grondwet, on met de waarheid, want ook zij die op het gebied van wetenschap, van kunst, en op elk ander terrein het vaderland dienen, strij den voor de nationale onafhankelijkheid. Hij gelooft, dat de Minister in dit opzicht heeft toegegeven aan pressie van buiten. De heer Van Eek sprak over de krijgstucht, die niet genoeg rekening houdt met den eerbied, verschuldigd aan elkanders rechten. Hy wee» voetangels en klemmen, dat niemand er K.vanik van kan maken. Groote staatslieden, benoodigd- die vooral hun kracht zoeken in het voeden van eenzijdige nationaliteits-vooroordeelenhebben den mond vol van „Britsche, Duitscho enz. be langen,” maar zij sluiten moedwillig het oog voor do waarheid, dat égoïsme, onder welken vorm hst zich ook voordoet, zijn eigen straf medebrengt. Het vervreemdt, het isoleert, het stookt iet vuur van het wantrouwen en strooit het zatd der tweespalt. In Nederland zijn dezelfde argumenten tegen den vrijen handel op te werpen, welke Von Bismarck in den Duitschen Rijksdag doetweer- Ook ons^ landbouw- en fabrieksnij verheid ondervindt den druk der buitenlandsche medeiinging, en door niet weinigen wordt er over geklaagd dat we, door den vreemden pro ducent op dezelfde voorwaarden toegang te ver leenen tot onze koloniën, den eigen industriëel benadeeld hebben. En toch hebben we zulks niet gedaan op aandrang van buiten, neen, gelijk nog dezer dagen door de Kölnische Zeitung werd geconstateerd, de afschaffing der zooge naamde differentiëele rechten geschiedde uit eigen vrije beweging, krachtens ons heilig be ginsel, dat ons met beslistheid voortdrijft in de richting der vrijheid, ook op handelsgebied. Kwade dagen zijn er evenwel voor de voor standers der handelsvrijheid aangebroken. Er waait uit het Oosten een leelijke wind, die veel belovende bloemen zal doen afvallen vóór de vmchtzetting heeft plaats gehad. De vraag is: Zal Nederland zijn eenmaal in genomen standpunt blijvend bezetten, zal het kloekmoedig de banier van den vrijhandel om hoog houden? Of zal het, in théorie de voortreffelijkheid van dat stelsel erkennende, zich op de practische eischen van het oogenblik beroepen, en tegen over de dwangmaatregelen van Duitschland een politiek van weerwraak openen, ten einde den illiberalen buurman met gelijke munt te betalen? Met andere woorden, zal het er toe moeten komen, dat de differentiëele rechten worden her steld ten nadeele van die natiën, die de grenzen sluiten voor onzen uitvoer? Zullen wij alzoo genoodzaakt zijn, aan Duitschland den toegang tot Indië slechts te verleenep op dezelfde be zwarende voorwaarden, die de Duitschers onzen handel stellen? Ter wille van het beginsel zouden wij dit ten zeerste betreuren ofschoon de logica der feiten er misschien toe leiden moet. Het was gelukkig voor de Engelsche regee ring, dat zij in dezelfde zitting waarin aan het Parlement een minder rooskleurig tafereel moest worden opgehangen van de aangelegenheden £n Zuid-Afrikakon mededeelen dat het vredes verdrag met Jakub-Khan definitief geteekend was. Het was nu een pleister op de wond door de teleurstellende berichten uit de Kaap aan de nationale eerzucht toegebracht. Noch Chelms ford de militaire bevelhebber, noch Bartle-Fière, de Gouverneur der Kaapkolonieschijnen het onbepaalde vertrouwen der regeering meer te bezittenwaarom dan ook besloten was om aan Sir Garnet Walseley, den tegenwoordigen Gouver neur van Cyprusde leiding der zaken in Natal 1 m raai enz., behalve de eigenlijke Kaap- als overwin naar van de expeditie tegen de Ashantijnen we derkeerde zal thans in dé genoemde streken met het hoogste burgerlijk en militair gezag bekleed en heeft tot mandaat omzoodra Enge- is bevredigd en de veiligheid dor kolo- Hoewel laatverschillende bladen dror vroeger aan op eene andere wijze van ht dat de onderwt der Zulu-Kaffors

Schoonhovensche Courant | 1879 | | pagina 1