I IS ERK. ING Zondag 22 Juni. 1879. N°. 523. IBOUW, tfanufac- j Co. ACHINES êrmaker, IEN. Mr. J. G. PATIJN. ’king, OVEW. [EN door netheid, hem te con- BANK, Oudewater. ÜUAST, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht ISSEN LD. IC’S BUITENLAND. BINNENLAND. Gocn*. 24 Juni. S, MADERA, U. Uö meer- x>reuaauHBruani naar uu reaiuviiMv «uiiwu daar ook in óvergevooM. In flbn avond aal het daar ter stede iet den verkoop den Secretary n, ook te bé- poli- strijd to ziekten, NOóTET Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Onderling de uitslag 1 J PUDDING- aitvalt. ADe Binnenlandscho Advertentiën, waarvan <U plaatsing 3 maal -wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. 'k, invallende overlijden van N, >1- Ie beste Wereld. bekende prij- radig en te M) iter en Om- o Woerden. uur, Secretaris. ■OW» MM. koudheden ihte adem- eat ieder tzen hoest k trachten het voor- Professor b vervaar- rst-bon- itheken en t, zeer aan iede al worden ge- ondigd. ipen en Lam- van Teeken den groei on rkrygbaar met 4 Co., te Rotterdam, ers irmerend. riden. uda. ihten zich voor ift bevattende, en het onge- iet vergiftigen Overzicht. De Belgische senaat heeft in zijne zitting van den 18den dezer de door de kamer van afge- Prijs der Advertentiën: Vah 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Bij Kon. beslüit van 9 Juni is aan F.Krijgsman, postbode teNieuwerkerka'dIJsel, een pensioen verleend van f 179 ’sjaars en aan A. Pijl, brieveng. te Alblasserdamf238’sjaars. Naar men verneemt, zou Z. M. de Koning ten slotte geweigerd hebbpn het ontslag-, door het Ministerie aangeboden, aan te nemen. Het stoffelijk overschot vanZ.K.H. den Prins van Oranje zal in den YXOegen och- 26 per anker m half ankers, erd. reserveeren. Thans strijdt de hoofdman niet meer op het beperkt ter/ein der Kamerzijn geniale blik heeft een hooger standpunt ontdekten het zijn thans zijn creaturenhet zijn de marionetten door zijn machtige hand in beweging gebracht, die als mededingers naar de openvallende Ka merzetels optreden. Jhr. Mr. de Savornin Loh mann wordt als zoodanig in alle mogelijke distric ten candidaat gesteldtot dat er eindelijk een komt waar de candidatuur gelukt. Met bijzonder taai geduld wacht de christelijk-historische man dat oogenblik af. Zal Gouda tot zijn Kuijper-traditio weder- keeren, en aan Knijpers „onderbevelhebber” den langbegeerden zetel aanwijzen? Dat hangt niet af van do anti-revolutionaire kiezers. Deze doen wat zij kunnenvoor de rest moeten hun bondgenooten maar zorgen. Sleqhts de Katholieken kunnen De Savornin Lohmann in de Kamer brengentenzij de liberalen voor ditmaal alle onverschilligheid op zijde schuiven en hemalleen door eigen krachts inspanning, er uit houden. Nu zouden wij niet durven beweren, dat onze Roomsche medekiezers aan De Savornin Lohmann zoo’n bijzonder aangenamen vriend zouden win nen. Tegenover de beginselen der Katholieke partij heeft hij ten allen tjjde een zeer besliste houding aangenomen. Dat strekt hem volstrekt niet tot oneer: maar wèl zou het zulks doen, indien hij als de uitverkorene der twee innig vijandige staatspartijen een plaats innam te midden van de vertegenwoordigers des Nederlandschen volks. Zijn antecedenteninzonderheid zijn ge schriften tegen de katholieke strekking van het openbaar onderwijs in de zuidelijke provinciën maken hem voor de Katholieken een onmogelijk man. Men zal ons misschien beschuldigendat we uit eigenbelang aldus sproken, dat wo do katho- lieke kiezers uit het district Gouda willen nopen van het bondgenootschap met de antirevoluti onairen af te zien en onzen canditaat te onder steunen. Welnu, in dat geval zou men zich schroo- melijk vergissen. Wij vragen den steun van niemand die niet tot de onzen behoort. Alleen gevoelen wij ons mans genoeg de zaak uit te vechten. Wij zeggen niet„Als onze candidaat maar herkozen wordt ’t komt er niet op aan hoe.” In tegendeel, juist dat komt er naar onze meening zeer veel op aan. Wij kunnen natuurlyk de katholieke kiezers niet vleien met het uitzicht, dat de heer Patijn eventueel zal medewerken om het onder wijs in kerkelijken zin te hervormen: hij is de laatste man van wien dat verwacht kon worden. Onafhankelijk en onbevooroordeeld zal hij zijn meening blijven zeggen aangaande de politieke quaestiën van den dagkrachtens zijn echt liberale beginselen. In vroeger jaren, toen onze katho lieke landgenooten alleen bij do liberalen verde diging hunner rechten en ondersteuning van hun billijke aanspraken vonden, toen kon hun bondgenootschap worden gevraagd. Zijn de tijden anders geworden, ’t is niet onze schuld: het liberaal beginsel is hetzelfde gebleven. Maar wat we den Katholieken wel te vragen hebben, is dit: dat zij, nu ze flink onder hun eigen vaandel zijn opgetreden, daaraan getrouw blijvenen zich niet weder zoo diep vernederen, dat zij de slipdragers van de christelijk-natio- nalen worden. Voor hen is de eervolste tiek thans: rustig thuis blijven en den Van verre aanzien. Nog eens, wanneer men ons met onze tegenstanders alleen laatdan zullen we ’t best klaar spelen: dan staat ten minste beginsel tegenover beginsel, en zal de uitslag doen zien waar de meeste krachtsontwikkeling wordt gevonden, ’t Is geen eerlijk gevecht, als een derde man de zaak van óén der beide kam pioenen aanvaardt. Al wat ooit op fatsoenlijke manier heeft willen strjjden, van den Middel- eeuwschen ridder tot en met den negentiend’ eeuwschen schooljongen, was steeds die meening toegedaan. Wat ons betreft, indien we het onderspit moeten delven, dan zullen we ons lot op eer volle wijze ondergaanliever dan door een onzedelijke combinatie van ’t geen niet bij elkander behoort de negatieve glorie eener zege praal ten koste van beginselen te verwerven. Ieder onzer geestverwanten zorge echter ont heven te worden van de verantwoordelijkheid die de nederlaag hem te dragen zou geven. Wij kunnen triomfeeren, indien we allen ter stembus opkomen. Voor twee jaar is gebleken dat de liberalen in dit district krachtig genoeg waren om de zegepraal te verschaffen aan het thans aftredend lid, den heer tend van a. s. Maandag van Parijs over Brussel BredaRotterdam naar de residentie worden aankomen. Te Dordiwcht en te Rotterdam zal aan de laatste overblijfselen van den Vorstelijken Doodo officieele hulde worden gebracht, terwyl het lijk aan het Holl. Spoorwegstation door groot- officieren van 's Konings Huis zal ontvangen wor den. Onmiddellijk zal de kist in een gereed staan- den rouwwagen worden geplaatst en begeleid door voornoemde hofdignitarissende vergezel lende adjudanten en onder escorte van een peloton huzaren, naar het Paleis op den Kneuterdijk worden vervoerdalwaar een chambre ardente in gereedheid wordt gebracht. Donderdag zal de plechtige begrafenis te Delft plaats hebben. In de Dinsdag gehouden Kitting der Provinciale Staten van Znid-Holland werd allereerst besloten een adres van rouwbeklag te zenden aan Z. M. den Koningwegens het «ver lijden van Z. K. H. den Prins van Oranje. Daarna overgaande tot de verkiezing yan een lid der Eerste Kamer, in de plaats van L. Pincoffs, was de uitslag dat gekozen werd Jhr. F. G. E. Merkes van Gendt te ’sGravenhage mét 41 van de 72 uitgebrachte stemmen, terwyl Verder werden uit gebracht 22 stemmen op den heer W. O. M. Begram, 6 op Mr. A. Van Weel te Oud-Beier- land1 op Mr. O. Cock en 2 blanco. Onder de verdere bij de zomer-vergadering f o behandelen onderwerpen behooren Voorstel tot het verleenen eener bydragoinde verbetering van het vaarwater de Oude Rjjndoor het Verwijden der bruggen te Zwammerdam, Bodegraven en Nieuwerbrug. Verzoek van de heeren Van Hall en Montyn om het verleende subsidie in de droogmaking der plassen onder Reeuwijk niet afhankelijk te stellen van een gelijk subsidiedoor het Rijk te verleenen. Adressen om tegemoetkoming of verhooging in da kasten van lagor onderwijs van de gemeenten Schelluinen LexmondHardinxveldOttoland Molenaarsgraaf, Streefkerk enNieuw-Lekkerland. Uit de tot dusver bekende nota’s van Gedep. Staten blijkt, dat er naar hun oordeel termen aanwezig zijn om ten aanzien van de aanvragen van de gemeenten Schelluinen en Le&nondeene gunstige voordracht te doen. Volgens de provinciale rekening over 1Ó77 aan de Staten tor goedkeuring in hunne vergadering aangeboden was het bedrag der ontvangen in komsten f 314.962,49 en het bedrag der gemanda teerde uitgaven f 274.422,28, zoodat het dienstjaar 1877 een voordeelig slot oplevert van f40.540,21. Het besluit van den Raad der gemeente Lopik, tot het aangaan van eene geld- leening groot f 28000, ad 4 pet., is door heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Door de liberale kiesvereeniging „Alblasserdam en Omstreken” is besloten, ook bij de herstemming geen candidaat aan te bê- volen. Bevorderd tot len Luitenant- kwartiermoestor by het Ned. Ind. Leger do heer J. Engelen Van Schaik. Van de kandidaten, die doel ge nomen hebben aan ’t physisch examen, gehou den in do zalen van ’s Rijks Veeartsenijschool to Utrecht, op den 1114en 1618 Juni, is o. a. het diploma uitgereikt aan den heer P. A. Goed hart te Langerak. De aanleg van de spoorbaan Go- rinchem—Geldermalsen, waarvan de aanbeste ding 28 Mei jl. plaats had, is gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren Dekker en Wolzak, te Dordrecht en Feyenoord, voor f 1.676.800. De werkzaamheden zullen binnen eenige dagen td Gorinchem een aanvang nemen. Met 1° Juli e.k. zal, op last van den Minister van waterstaathandel en nyverheid op de lijn Leiden—Woerdenaan den zooge- naamden Papendij k (gemeente Waarder)eeno halte geopend worden. Vrijdag 13 Juni had te Groningen, voor provinciale rekening, plaats de aanbeste ding van het kanaal ten noorden van Winscho ten. Aannemer werd de heer L. Brandt Dan., te Giesendam, voor f19.600. De begrooting was f 21.961. De hoogste inschrjj ving bedroeg f24.340. Op Woensdag 18 Juni werd door den heer P. J. Smits, schout van den polder Berg-Ambachtdo eerste stqen gelegd van het poldor-stoomgemaalnabij Haastrecht. Aan dit stoomgemaal is de naam gegeven van stoomge maal „P. J. Smits.” Tot* ledqn van het bestuur van het waterschap den Hoogen Boezem achter Haastrecht zijn herbenoemd de heeren M. Van Vliet Az., A. Eikelenboom Gz. en C. Van Cats en benoemd de heeren A. Vinlc en M. Van Vliet Jz. in de plaats van de heeren F. De With en J. Van Vliet Cz., die als zoodanig hun ontslag hebben genomen. De harddraverij te IJselstein, van wege het genootschap voor landbouw en kruidkunde, afdaling IJselstein, zal den 13 Augustus a. s. gehouden worden des voormid- dags van paarden die nimmer een prijs hebben behaald en des namiddags die van zessen klaar. -- Het gerechtshof te Amsterdam ig tegenstrijdige indrukken 'gaf ons a der verkiezing in het district Gouda. Dat de naam van onzen candidaat niet bij de eerste stemming zegevierend uit do bus te voorschijn kwam, deed ons natuurlijk leed. We hadden niet weinig hoop gekoesterd dat het mandaat van den aftredenden afgevaardigde vernieuwd zou worden, dus is ’t geen wonder dat de aanvankelijke teleurstelling niet gering was. We vergeleken de stemlijsten van 1877 met die van den lOen Juni j.l., en zagen nu, dat er in het aantal liberale stemmen geen bijzonder groot verschil bestond. Toen had de heer Patijn er 1132; ware dit thans weer het geval geweest, dan zou hij toch in herstemming hebben moeten komen, dewijl het geheele getal geldige stemmen 2295 heeft bedragen. De heer Van Bosse, de candidaat voor de gewone verkiezing, verkreeg er toen 1037, dat is 10 meer dan nu op den heer Patijn zijn uitgebracht. Nu vragen we, zou bij nog wat meer krachts inspanning van de zijde der liberalen in ons district de overwinning zyn behaald? O, zonder eenigen twjjfel. Er zijn hier 3650 kiezers, waarvan slechts 2303 zich de moeite gegeven hebben hun stembiljet in te vullen en weg te brengen. De onderstelling is niet te gewaagd, dat van de 1347 thuisblijvers verre weg de groote meerderheid tot de liberale partij gerekend moet worden. Wat men ook van onze antirevolutionaire en katholieke landgenooten moge zeggen, aan ijver bij verkiezingen ontbreekt het hun niet; of, waar zij soms een gang naar het stembureau zouden willen sparenwordt de hefboom van dén godsdienst in beweging ge bracht om hen tot trouwe opkomst aan te spo ren. De laakbaarste onverschilligheid vindt men alleen bij hendie zich onze geestverwanten noemen, maar geen enkel bewijs leveren dat zij het inderdaad zijn. Dat we voor zulke vrienden bedanken, is ons niet kwalijk te nemen. We hebben liever te doen met een flinken, beginsel vasten tegenstander, dan met bondgenooten die, als ’t er op aankomt, te naargeestig en te flauw hartig zijn om de zegepraal van onze beginselen te helpen verzekeren. Maar nog is het tijd. Nog kunnen die slechte burgers berouw gevoelen en beterschap toonen. Op dat beter inzicht alleen is onze hoop geves tigd. Volharden de thuisblijvers in hun thuis- blijvendheid, dan zal de aanstaande Dinsdag voor de liberale zaak in Nederland een ongeluks dag zyn. Evenwel er kwamen ook overwegingen van meer blymoedigen aard bij ons op. Vooreerst bleek op nieuw, en op overtuigende wijze, gelijk reeds bij vroegere verkiezingen duidelijk in het oog viel, dat de liberale party in ons district bepaaldelijk de meerderheid heeft, en dat zij alleen kan worden overwonnen, wanneer de beide partijen die haar bestrijden gemoeno zaak maken. De cijfers wijzen thans uit, dat de stem men, in 1877 uitgebracht op mr. Bichon van IJselmonde, op dr. Wijnmalen, en vroeger op dr. Knijper, voor een niet onaanzienlijk deel te danken waren aan de katholieken; immers, nu deze laatstefi met een eigen candidaat optraden, kreeg mr. de Savornin Lohmann er niet meer dan 806, een getal dat hem, wanneer er geen hulp komt opdagen, wel niet op de banken der volksvertegenwoordiging zal brengen. De heeren die de Dordsche confessie tot een regeeringpro- gram trachten te kneden moesten zich dus een beetje minder hooghartig ten aanzien van de Roomschen uitlaten, dan zij in den laatsten tijd gewoon zijn te doen, aangezien verreweg de meesten hunner leven uitsluitend by de gratie der Katholieken. Dit feit is, wat ons district betreft, en ook elders, hytfe te Leiden en te Haarlemmermeer, thans zoo volkomen geconstateerd, dat tegen spraak niet langer mogelijk is. En nu staan we voor de eindbeslissing. Nog twee dagen, en het zal worden uitgewezen of de liberale richting, die in het district Gouda vóór twee jaren een belangrijke zegepraal be vocht, weer afstand zal doen van het ingenomen terrein. De keus staat tusschen mr. Patyn en jhr. mr. Dê Savornin Lohmann. We zullen niet in herhalingen treden om nogmaals de redenen uiteen te zetten, die voor de herkiezing van den heer Patyn pleiten: een kwakzalveraohtige op vijzeling van zijn verdiensten als volksvertegen woordiger zou bovendien hemzelven alles behalve aangenaam zyn. Zijn tweejarige parlementaire loopbaan is het krachtigst aanbevelingsmiddel dat men wenschen kan. De Savornin Lohmann is de getrouwe divisie- generaal van maarschalk Kuijper. Ons district heeft eens de twijfelachtige eer gehad, den grooten opperbevelhebber van het antirevolutionaire leger in de Kamer te brengen. De beroemde man nwakfö er geeu eehitterend figuur, maar bezat S. W. N. VAN NOOTEM te Schoonhoven, Uitgeval» n vaardigden goedgekeurde wet tot regeling van heilager onderwijs mede bekrachtigd.-De meer derheid bedroeg slechts 2 stemmendaar ook in den Senaat, evenals in de Kamer, het geval zich voordeeddat een lid dér liberale partijde Prins De Liguezich tegen de voordracht ver klaarde. Tot op het laatste opgenblik voedden de tegenstanders nog de hoopde wet te doen vallen. Zij wisten daarom te verkrijgendat de stem ming, die reeds in de eerste zitting scheen te zullen plaats hebben, tot eene volgende word uitgesteld. Zij hoopten namelijk dat enkele liberale ledendie hoewel half ziekzich naar de vergadering hadden begevendaartoe den volgenden dag niet meer in staat zouden zjjn. Twee dagen vóór dat deze beslissing vielving in het naburige Frankrijk de beraadslaging aan over do onderwijsvoorateUen,1 dóór door den mi nister Jules Ferry ingediend. Die eerste zitting kenmerkte zich door eene hartstochtelijkheid die wel is waar niet eenig is in de parlementaire geschiedenis van Frankrijkdochook bij den bekenden tegenstand van zoo menig lid der Linkerzijdewel eenigszins de vrees wettigt dat de verbetering der onderwijswetgeving voor eerst wel tot de vrome wenschen zal blijven be hooren. De Bonapartist De Cassagnac was het wederom, die de debatten op eene zijner partij waardige wijze opende. Hij begon al dadelijk de regeering te beschuldigen van laster en vervalsching van stukken. Hierover geïnterpelleerd döor den voor zitter, trok hij zijne beschuldiging in, om zo weldra in andere woorden te herhalen. Het walgt ons eeno nadere beschrijving te geven van die zitting, waarin men, de ministers zelfs niet uitgezonderdfeitelijk handgemeen werd. Het einde was dat de Cassagnac 'ge censureerd werddat isdat hem voor drie dagen de toegang tot de Kamer verboden werd W8Xrurvr «oh wrooktodoor do regoorlng toe te schreeuwen: vout etes un gouvernement infame (gij zyt eene schandelijke regeering.) Het voorgevallene dreigde in de zitting van den volgenden dag nog tot een ernstig con flict tusschen do regeering en het bureau der Kamer aanleiding te zullen geven. Het bureau had het namely k raadzaam geoordeeld de geïn crimineerde woorden niet in het officieel zittings- verslag op te nemen, terwijl de regeering en de meerderheid der Kamer een ander oordeel waren toegedaan. Ten slotte gaf de regeering echter toe, waarop ook de meerderheid haren eisch liet varen. De eenige lichtzijde die misschien nog in deze schandelijke, door de Bonapartisten voorafbe raamde, vertooning valt op te merken, is dat de Cassagnac nu althans niet tegenwoordig zal zijn bij de vergadering der beide Kamers in congres, die heden plaats heeft Met eene meerderheid van een kleine twintig stemmen heeft de Senaat zich nl. bereid ver klaard om de quaestie 'over den al- of niet te rugkeer van het parlement naar Parijs in congres uit te maken. Zonder de waarborgswet, door de regeering toegezegd, zou het waarschijnlijk niet gelukt zijn, om den Senaat in deze te winnen. Verscheidene leden ook van de Linkerzijde, had den ernstige bezwaren tegen het voorstel in te brengen. De Zwltsersche nationale Raad heeft zich met het regeeringsvoorstel, tot verhooging van som mige invoerrechten, vereenigd, zoodat het voor stel nu in behandeling zal komen. i Egypte is eindelijk bezweken voor de pro testen der Mogendheden. De Khedive heeft de decreten, die de gevoeligheid der schuldeischers i en der Mogendheden zoozeer hebben opgewekt, alle ingetrokken on maatregelen genomen tot regeling v<n den flnancieelen toestand. 1 Een telegram uit Kaapstad meldt, dat de keizerljjke prins Napoleon Eugène ge- 1 sneuveld is. Bij een verkenning met andere officieren van het paard gestegen, werden zij door de Zoeloes overvallen. De prins werd door een assagaai doodelijk getroffen. Nog twee soldaten sneu- velden. De overigen ontkwamen. Niet zonder een gevoel van deernis met den 1 jeugdigen prins zal deze tijding worden vemo- 1 men en met diep medelijden zal aan de zwaar beproefde vrouw gedacht worden, wier eenige zoonhaar troost en hoopbaar zoo wreed wordt ontnomen. De prins, Napoleon Eugène Louis Jean Jo- seph, zoon van keizer Napoleon III en keizerin Eugénie, was den 16 Maart 1856 te Parijs i geboren.

Schoonhovensche Courant | 1879 | | pagina 1