n, 1879. Zondag 29 Juni. N’. 524. r AS re. ritten ARZBN, en tevens 5 gulden, remsel eest. DEN, >n, met zes zuivert ook >o, met de van der 1 (JRSEL, fraaijen tint al van be- ontvangen. DERIJ, IOT. scherij Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht Na den strijd. den, Lekkerkerk. «DEN, 11. Mejuffrouw EL, la. van LK, Omstreken, betuigt zijn van Schoon- >uwen, hem y bljjft zich KOOP, iting BINNENLAND. BUITENLAND. 9 Kiezers is bij het graf lielden al de )t Paleis de in eene nette tan het Bu- >pste strem- r dan Cent den troon, wiens jeugd achtingen opwekte, in SOÓTJÈN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdagsmiddag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70, Franco por post door het geheelo rijk 0,80. tot het einde toe liberalen zijn de geleidde zijn Met tranen c op de kist, in Zuid-Holland ERSTEM- varmte en iE behoort, ;ter, SCHOONHOVENSCHE COURANT. te Vinnen s., 11 uur, venuez maar bij Kaffers vrij williger maakte. Hij hinderlaag h wreedaardige wijze om het leven gebracht. jrst later mocht het gelukken zijn lijk te vin- Z. H., oene N. 'E KLEUN De oind-uitslag der verkiezingen is lang niet in het voordeel der liberale partij geweest. Niet minder dan drie zetels werden door hen ver loren, n. 1. de districten Steenwijk, Zwolle en Utrecht. De anti-revolutionairen kunnen met pleizier op den govoerden strijd terugzien, want de plaatsen der niet-herkozen afgevaardigden, zoowel van de drie liberalen als van het con servatief lid voor Gorcum, den heer Begram, zijn door hun standdaarddragers bezet. Hun ge trouwe schildknaap Saaijmans Vader is in Goes vervangen door zijn geestverwantDe Savornin Lohman. Inderdaad^ generaal Kuyper, de Olivier Crom well in miniatuur, heeft, zooal geen eer, (im mers, de uitslag zou gansch anders geweest zijn als de zoo vaak door hem en de zijnen verg - Katholieken niet met beide handen get hadden,) dan toch succes van zijn werk. Geuda, bij plaats zijn, i Vaderland iet onze Fi- één woord, stem uit op der Staten- )hap Loplk, p Dingedag 12 ure, aan arschap, pu- hooijen de Noor- en van alles in ijks plaats Prijs der Adverientiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel moer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. gevestigde politieke overtuigic ontbreekt aan den moed/ die te handhaven. De gevallen v slachtoffers hunner halfheid; wie in het vervolg hun lot willen deelen behoeven niets anders te doen dan hun transigeor-stelsel over te nemen. Do vrienden van den vooruitgang rekenen op do mannen wien zij oen mandaat opdroegen. Moge hun vertrouwen niet worden beschaamd. 'eert hieuwen toegevoegdgericht aan den pre sident dor commissie voor de Nationale feesten van 1880, waarin aan do geestelijkheid wordt venhage bim verboden deel to nemen of medo to werken aan grenadiers e: de tentoonstelling van voorwerpen van oude kunst, waarvan do kerk natuurlijk schatten bezit. Alle Binnenlandscho Advertentiën, waarvan do plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. STATEN-OENERAAL. Tweede Kamer. Voorloopig verslag van het afdeolings-ondor- zoek over het wetsontwerp, regelende de ver gunningen tot den aanleg en do verbetering van wegen en vaarten. Do meerderheid der leden die aan het onderzoek deelnamenis het met den Minister eons, dat sedert langen tijd de be- heofto aan wettelijke regelen voor de verleening van concession gebleken is en dus dringend ver vulling eisohtoen mindorheid acht het stellen van voorschriften bij de wet overbodig daar het een onderwerp geldtwaarvan de regeling geheel aan het uitvoerend gezag moet worden overge laten. Door vele leden is in de Memorie van Toelich- «v auiv.uu.i uv ting Yergeof8 gezocht naar een heldere uiteen boden alle Mogendheden zetting van den aard van het belangrijk vraag- len aan en droomde eene j sfuk jat hier behandeld wordten van het j stelsel dat door de rogeering bij dezo voordracht L' o _*t een ander oogpunt had de Memorie van Toelichting de aandacht getrokken. In sommige stellingen of uitdrukkingen hoeft men een neiging meenen op te merken om staats zorg en staatsbemoeiing bij den aanleg van open bare werken zeer ver uit te breidenhetgeen dien leden ongewenscht en gevaarlijk voorkwam. Andere leden meenendat de bedoeling van den Minister niet zoo ver gaat als men uit sommige uitdrukkingen zon kunnen opmaken. beweging langs do rijt Sommige loden zijn daarentegen van meening, nigte, die eerbiedig het dat do Minister zich het veld te zeer heeft be perkt. Eonigo belangrijke zakeify die gewoonljjk ten onzent mede by concessie worden geregeld zijn thans uitgesloten. Bovendien had niet mo gen worden verzuimd de regeling van ’t gebruik van en den dienst op wegen on vaartenvoor zooverre dit niet wordt gedaan in het wetsont werp op de openbare vervoermiddelen. Ook schy- nen de vergunningen tot aanleg van wegen en vaarten niet in haar geheelen omvang geregeld. Het stelsel des Ministers, concessieverleening bij de wetvindt bij vele leden bezwaren. Be treurende dat de toelichting op dit hoofdpunt zoo bijzonder onvolledig ismeenen zij dat het stelsel van den Minister Thorbeckevergunning door de Regeering on haar organen, de voor keur verdient boven hetgeen thans wordt voor gesteld. Z. M. heeftbonoemdbijhotwapender artillerie tot kapitein 2e klasse den len luit. P. C. de Wilde, van den staf van het wapenwerk zaam bij do Koninklijke Militaire Academie. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der nieuwe gemeente Almkerk, A. Van dê Koppel, en eervol ontslag verleend aan A. B. Van de Koppel, als burgem. der gemeente Emmikhoven. Zaterdag 1.1. werd in een kapel, die in het hbtel van den Nederlandsohen gezant te Parijs in gereedheid gébracht was, een lijk dienst gevierd voor Z. K. H. den Kroonprins der Nederlanden. De dienst werd waargeno men door den heer Bersier, Protestansch leeraar, in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden en vele gezanten on waardig- heidsbekieedors. De lijkstoet verliet, begeleid door Prins Alexander, Parijs in den nacht van Zondag op Maandag, 23 Juni. Bij elk spoorweg station waar de trein stilhield, tot aan de gren zen van Frankrijk, stonden troepen infanterie om de militaire eer te bewijzen. Ook aan de hoofdstations in Belgio werd aan het lijk vorste lijke eer bewezen. i Te Roosendaal steeg Prins Alexander uit en werd toegesproken door de Commissarissen des Konings in Noord-Brabant en Zeeland en door den Burgemeester; eenige kransen werden ook daar aan de kist bevestigd. Na een half uur oponthoud vervolgde de trein zijn weg naar Rotterdam. Even voor zessen gaf het eerste i schot van do op de Maas gestationneerde in- i structic-brik Ternate, het sein dat do trein na- derde. Duizenden en duizenden waren geschaard i langs den weg, waar do trein moest passooren. Bij het binnenrjjdon van het station aan de Delftache poort sloegen do trommen de parade- i marsch. Prins Alexander stapte eenige oogen- blikken uit het rijtuig en onderhield zich met t den commandant van hot garnizoen, die alle t officieren aan den Prins voorstelde. Do waggon waarin het lijk was geplaatst, was van binnen en buiten geheel met zwart getooid, terwijl van j buiten zilveren lijsten en sterren waren aange- i bracht. Een groot aantal kransen on bouquetten t waren op en over do kist geplaatst. Een zestal - in het zwart gekleede heeron waren in don lijk wagen gezeten. Nadat de Prins allo officieren de hand had gedrukt, nam hij weer plaats in den trein, die zijn weg naar de hofstad voortzette. Overzicht. Wolk cone grillige speling van hot lot, dat toen een dor vurigstetevens het oproerigste lid dor Imporealistfseho partij in Frankrijk van de tribune den ondergang der Republiek aan- kondigde en op de puinhoopen daarvan zich misschien reeds weder oen nieuw keizerrijk droomdebijna op datzelfde oogenblik de En- gelsche berichten uit de Kaap de doodtijding brachten van don 23-jarigen keizerlijken prins die zelf misschien ’t minst aan keizerskroon en keizerstroon geloofde. Welk een verschil bij de wieg en bij het graf van dien jongeling. Bij de wieg knielden al de Ryksgrooten neer, 1 1... m MW. hunne beste wenschen aan en droomde eene I hier behandeld wordt geheele natie, die toen nog gekluisterd was aan I UVU1 lü(, dien toovernaam, die Frankryk eenmaal tot het j js omhelsd. Nog uit toppunt van grootheid voerde om het later in Memorie van Toelichti een peilloozon afgrond neer te werpeneene toekomst zoo schoon, als slechts een Fransch hoofd zich die droomen kan. De eerste vuurdoop, nu negen jaren geleden, was do eerste ontgoochelingsinds door eene geheelo reeks andoren gevolgd en het einde der tragedie was dat de prins, in ballingschap le vende z|jn dood vindt niet op het veld van eor, een verkenningstocht togen de Zulu- cen tocht dien hij niet als soldaat of doch bloot als toeschouwer mede- j werd door de Zulu-Kaffersdie in lagen, overvallen, ontkleed en toen op wreedaardige wijze om het leven gel Eerst later mocht het gelukken zijn lijk t. den, dat naar Chisslehurst wordt overgebracht. Kon het lot wreeder zijn jegens den onschuldigen zoon van een schuldigen vaderon is het won der dat zoowel zijne moederde ex-keizerin Eugènie, die wie weet welke gouden bergen op hem bouwdeals de keizerlijke partij in zak en' asscho verkeert. Rouher heeft zich naar Chisslehurst begeven om de ex-keizerin het rouwbeklag harer getrou wen over te brengen on raad voor do toekomst te vragen. Als pretendent, volgens het consti- tutioneelo keizerlijke erfrecht, treedt nu op Je rome Bonaparte, zoon van den gewezen koning van Westfalen van dien naamdie de jongste broeder was van Napoleon I. Ongelukkiger kon het nu wel niet voor de Bonapartistenwant dezo Jeromo Napoleon is bekend wegens zijne democratische on anti-cloricale gevoelens on men verwacht zelfs van hom, dat hij openlijk af stand zal doen van zjjne rechten. Niet onwaar- schijnlyk zouden dan ook vele andorenliever dan verder te zoeken naar en te twisten over een nieuwen candidaathet voorbeeld volgen van DuvalJanvier de la Motte en anderen die reeds overgingen tot de Republikeinsche partij. De Republiek heeft zich intusschen de som bere voorspelling, waarvan wij in den aanvang gewaagdenniet aangetrokkenintegendeelhet congres heeft met overgroote meerderheid het artikel dor constitutie, dat Versailles, in plaats van het woelige Parijs, als zetel van de verte genwoordiging aanweesvervallen verklaard. De regeering maakt nu de voorstellen in gereedheid om Parijs weder in eere te horstellen. Na afloop van het congres heeft de kamer de onderwijsvoorstellen van Jules Ferry weder ter hand genomen. In Egypte zijn de hekken weer verhangen en het ziet er niet naar uit alsof dit de laatste verrassingen zullen zijn. Door de Fransche en Engelsche consuls-generaal is do eisch gesteld, dat de Khedive zal aftreden on men voegt er de verzekering bijdat dit geschied is in overleg met of liever na verkregen toestemming van de Porte, zoodat een beroep van den Khedive op den Sultan ook weinig zal baten. De Khedive heeft oen bedenktijd van 24 uren gevraagddien hij waarschijnlijk wel gebruiken zal om eene of andere uitvlucht te zoekenwaarmede hij de Mogendheden misschien nog ©enigen tijd weet om den tuin te leiden. De hoop dat de geestelijkheid in België zich ten aanzien der nieuwe onderwijswet in het on vermijdelijke zoude weten te schikken en niet de handdie haar door den Staat in art. 4 wordt toegereiktzoude afwijzenheeft zich niet ver wezenlijkt. Onmiddellijk na d© afkondiging der wet is een herderlijke brief van de bisschoppen aan de geloovigen verschenenwaarin op de meest heftige wijze tegen do wet wordt te velde ge trokken en aan de Katholieke burgers het be. zoek van de openbare school wordt verboden. Do Bwschoj^an Namen heeft aan dien brief Precies op den in het programma bepaalden tijd stoomde de rouwtrein het station te ’s-Gra- men, door de reien van de bataljons grenadiers en jagers, die met militaire eer hét Vorstelijk lijk opwachtten. Do wachtkamer le klasse was in een rouwsalon veranderd. Vóór het uur van aankomst van den trein hadden zich daar de hofdignitarissen verzameld. Kort daarna verscheen ook Prins Frederik, terwijl Prinses Hendrik zich door H.D. hofmaarschalk deed vertegenwoordigen. Voorts merkte men op den grootmeester van H.H. M.M. den Koning en de Koningin en vele leden van de hofhouding. Prins Alexander begaf zich naar den eenigen Vorstelijken bloedverwant, die zich in dit aan doénlijk oogenblik hier bevond en -:s- grijzen oom naar den rouwfourgon. in de oogen staarde Prins Frederik die het dierbaar lijk bevatte. De Commissaris des Konings en de Burgemeester der residentie, richtten in nige woorden van deelneming tot de zwaar be proefde familieleden. In de wachtkamer teruggekeerd, werd de kist op den rouwwagen geplaatst. De lijkkist was gevat in een mahoniehouten omkleedsel rustende op zilveren leeuwenklauwenen met zilveren handvatsels beslagen. Op het hoofd einde prijkte een prachtige zilveren lauwerkrans, en daar onder was een zilveren plaat bevestigd met de namendon geboorte- en sterfdag als opschrift voerende. De overbrenging naar den aan de buitenzijde geplaatsten rouwwagen was het werk van weinige minuten. Het was niet mogelijk alle kransen op het fluweelen, met zilveren sterren bezaaide lijkkleed te bevestigen, zoo groot was hun aantal. De rouwstoet zette zich te half acht uren in nigre, aie eeruieuig net hoofd ontblootte. Prins Alexander en de personen, die tot den lijkstoet behoorden, begeleidden het stoffelijk overschot tot in het Paleis van wjjlen den Kroonprins. Prins Frederik wachtte het lijk in het Paleis op. Aan de Vorstelijke woning was eene eore- wacht van grenadiers en jagers geplaatst, ter wijl gedurende de overbrenging in het Paleis de cavalerie zich in slagorde schaarde. Woensdag-middag te 2 uren werden de deuren van het paleis, waarin het sterfelijk omhulsel van den Kroonprins lag uitgestrekt, voor het publiek ontsloten. Velen bezochten het Paleis om een laatsten blik te slaan op de Vorstelijke lijkbaar. Bij het binnentreden van het zonder eenige rouwdecoratie in orde gebrachte salon, aanschouwde men niets dan een praalbed van violetkleurige bloemen, rozen, immortellen enz. Aan den voet dezer estrade bevonden zich de kamerheeren van wijlen Z. K. H. Men be steeg de treden van de katafalk en kon alsdan door de in het deksel gemaakte opening achter het spiegelglas eene korte pooze op het gelaat van den afgestorven Prins staren. Vele bezoe kers waren getuigen van het aandoenlyke oogen blik, waarin de broeder van den overledene bin nentrad en een krans op de kist nederlegde. Donderdag had de plechtige begrafenis van het vorstelijk lijk in den Koninklijken graf kelder te Delft plaats. Volgens het openbaar gemaakt programma had de droeve tocht van ’ft Hage naar Delft plaats. In een rijtuig met acht paarden bespannen volgde Z. M. de Koning en HH. DD. HH. de Prinsen Alexander on Frederik den lijkwagen. In de diepste stilte gingen Z. M. de Koning en de Prinsen het Bedehuis te Delft binnen achter de baar waarop de lijkkist was gesteld. In volgorde schaarde zich de andere personen I in een wijden kring om het geopende graf in het koor der kerk. Zoodra de baar boven den toegang tot den kelder werd neergezet, verbrak Dr. C. E. Van Koetsveld, de hofprediker, do drukkende stilte en hield de volgende korte, treffende lijkrede: „Daar is ééne smart in het leven, voorryken en armen even zwaar: de vader-of moederrouw. Brengen wij onze ouders ten £rav©, dan is ’t met den weemoed der herinnering; maar kin deren nemen onze hoop met zich in ’i graf: en de hoop is de staf des ouderdoms. Ook U, geëerbiedigde Koning! is thans andermaal deze smart opgelegd. Reeds bracht ge herwaarts Vader on Moedor en Gade, Broeders en Kind; en thans weder die het naaste stond aan den troon, wiens jeugd reeds zoo schoone verwachtingen opwekte, in wien het Vaderland zijne toekomst zag, on die nu uit de volle kracht yan z|jn leven in den vreemde werd weggerukt. Wat had hy nog kunnen worden. Ach! gansch die toekomst is nu afgesneden, zinkt weg in dat graf! Reeds voor de tweede maal in dit half jaar valt een bloeiende tak, plotse ling verdord, van den Oranjestam, die zoo weinig te missen heeft maar geen nood, mijn vader land! ook toen er alleen een nog ingeboren Willem de Derde van over was, heeft God dat Stamhuis bewaard, en daardoor in een hachelijk tijdstip Noderlajjd gered. En nu zien wy een anderen Willem den Derde, nog onverzwakt, al lisde Ipen uHet zich in alle nederigheid noemend „Christenvolk” zal straks in de nieuwe Kamer 13 stemmen kunnen uitbrengen, dat is 4 meer dan vóór de verkiezingen. Toch is voor ons de tijd nog niet gekomen, om in zak en assche te gaan nederzitten; laat ons daarmee ten minste een poosje wachten. Er zijn nog lichtpunten in overvloed. In de eerste plaats, Gouda hield zich kloek. Er is hier flink gestemd; onze geest verwanten hebben getoond, den ernst van het oogenblik te begrijpen. Die krachtige inspan ning is waarlijk niet overbodig geweest; al hebben eenige Katholieke kiezers zich onthou den, anderen misschien den heer Patijn hun steun verleend ofschoon dat laatste moeielijk to constateeren valt, niet weinigen hebben er toch nog de voorkeur aan gegeven door een „anti-papist” dan door een liberaal te worden vertegenwoordigd. Vanwaar zou anders bij ons De Savornin Lohman de bijna 300 stemmen ge kregen hebben, die bij de herstemming meer op hem zijn uitgebracht dan de vorige maal F Ont houding bij een eerste stemming kan van de anti-revolutionairen waarlijk niet ondersteld wor den, omdat wij het van hen, en dit zij tot hun oor gezegd! niet gewoon zijn. Een tweede lichtpunt zien we in het feit, dat we in de heeren Bastert en Van Naamen van Eemnes, de geslagen liberale kandidaten uit Utrecht on Zwolle, zoo bijzonder veel niet ver liezen. De eerste hield er meest een politiek op zijn eigen hand op na; men wist eigenlijk niet wat men aan hem had. Bij stemmingen viel op hem volstrekt niet te rekenen; hij be hoorde tot die soort van staatslieden die men in den Duitsohen Rijksdag „Wilden” noemt. Wat den laatstgenoemde betreft, zijn overgroote behoedzaamheid is bijna spreekwoordelijk ge-, wordenhet scheen dat deze afgevaardigde niets zoozeer schuwde als het vermoeden van radica lisme, en vandaar dat hij bij belangrijke stem mingen zich menigmaal schaarde aan de zijde van de tegenstanders der liberale Regeering. Het verlies van Storm van ’s Gravesande voor het district Steenwijk is van veel ernstiger aard het zou alleen opgewogen zijn geworden als te Goes de liberalen hadden gezegevierd. Indien de liberalen in Steenwijk niet verdeeld waren geweest, en zich omtrent de keuze van één can didaat- hadden weten te verstaan, dan zou dezo waarschijnlijk reeds bij de eerste stemming de Overwinning hebben behaald. Enfin, we moeten dan maar leeren, door schade; als ’t ©enigs zins kan liefst niet door schande. Ontkend kan het niet worden, dat ondanks onze verliezen de politieke verhoudingen in de Tweede Kamer aan zuiverheid hebben gewonnen. Een openlijke tegenstander is altijd te verkiezen boven een twijfelachtigen vriend, en het kan slechts in hot belang der staatkundige moraliteit zijn, dat we de anti-revolutionairen flink aan eengesloten hun vaandel zien ontrollen. Dan kunnen wij beginsel tegenover beginsel stellen. Wellicht zal de uitslag der verkiezingen onze liberale kamerleden nopen, zich vaster aaneen te sluiten, en dan kan het geleden echec voor de vrijzinnige partij nog heilzame vruchten dragen. Nog beschikken we in de nieuwe Kamer over oen meerderheid van 15 stemmen; de liberale partij telt er 50, de katholieke 17, de anti revolutionaire 13, de conservatieve 5 vertegen woordigers. Al spannen de drie anti-liberale fractiën samen, als ’t er op aankomt zijn zij toch nog machteloos. Laat ons hopen, dat onze geestverwanten het gebeurde aanmerken als een ernstige waarschu wing. Het rijk der midden-mannen blijkt meer en méér uit te zijn; wie tusschen de partijen door wil zeilen wordt het kind van de rekening. Het xoord blijft uitsluitend aan mannen van

Schoonhovensche Courant | 1879 | | pagina 1