rm DE, Zondag 20 Juli. N°. 527. 1879. eterij, ITAMS ndiging. 'I”, ingoricht tot uis en Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. •ping EN VLAND, DOPING VDA, N D, n. EN /LAND, iJErv, ente iewater. BINNENLAND. In de Crisis. BUITENLAND Overzicht F gezonderd des 5ór of op 1 imiddelyk na an des mor* Deze Courant wordt geregeld iederen Zatordag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven por drie maanden 0,70. Franco per post door het gehoelo rijk 0,80. Prijs der AdvortentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. I iontant geld, i hebben ten IOLENAAR 3 nadere in- terwijl nadere antore van den AN nooten Vrijwillige Juli 1879, 2 ure, in hot aande aan de ■OBHOWSffl COURANT. E ING, ZOMER- ERGEN, bene- Werktuigen (1 herstellen VERKTUI- PANNEN- IMMACHI- tuks steenen KSEN, enz. NOOTJtS. Aren i achtereenvol- 2 en 3, en r gebouwd i te aanvaarden l BILLARD £EN8, MA- jffetten, ANAPÉ etc. BES, KLOK, en verder te den 22. Juli middags ten 10 huize van den dUIS aan den lubliek worden ij de volgende tN DAM, voor 1. Januari en 9 i de gemeente A, 'LANTSOEN, als gemeente root 21 Aren, hg in de on* on der Ned. t tot uitoofe- imschreven. chtigen, mits J. VAN DE louda. li 1879, aan do Met veel plechtigheid hoeft Zaterdag j.l. de begrafenis van den ex-keizerljjkon prins Lodewjjk Napoleon te Chislehurst plaats gehad. De man* nel ijk o leden van do Eugelaehe koninklijke familie namen deel aan den stoet, waarin ook de Zweed- sche Kroonprins, vele aanzienlijke Franschenen al do leerlingen van de militaire school te Wool wich plaats namen. Koningin Victoria en de Prinses van Wales bevonden zich tijdens de plechtigheid bij de ex-keizerin. Dat deze deel neming van het koninklijk Huis in Frankrijk op velen een onaangenamen indruk hoeft ge maakt, laat zich donken. Mon wil het daaraan ook toeschrjjven, dat de Regeering aan de offi cieren, die goen deel uitmaakten van hot militaire Huis van den overleden Prins, verbood deel té nemen aan de bografenis-plechtigheid. Ook aan Canrobert, Muc-Mahon, den ex-president, Leboeuf en andere voorname hoofdofficieren word de too- stemming om zich naar Chislehurst te begeven geweigerd. Do Senaat heeft de beleefdheid ge had do terugkomst der Bonapartistische Senato ren uit Chislehurst af te wachten alvorens tot de benoeming over te gaan van de commissie, in wier handen Ferry’s onderwjjs-voorstellen zullen gesteld worden. Die beleefdheid heeft tengevolge gehad, dat de meerderheid dier com missie uit tegenstanders van het ontwerp be staat. Deze werden met 13 stemmen meerder heid verkozen. Het is dtts te begrijpen dat men over het lot van hot wetsontwerp niet zoo vol komen gerust is. De Kamer heeft by de zoo genaamde waarborgenwet vastgohouden aan haar denkbeeld, dat aan do presidenten der wetgevende lichamen en niet alleen aan den Minister van Oorlog het recht moet gegeven worden om troepen te requireeren tot bewaring der orde. Art. 5 van het ontwerp is in dien geest gewjjzigd, zoodat het ontwerp, dat reeds door den Senaat was goedgekeurdnu nogmaals daar in behandeling zal komen. Gambette heeft, bij gelegenheid van den ge denkdag der bestorming van ito Bastille, zijne eerste receptie gehouden in hot Talais Bourbon. Het feest was luisterrjjk en word bjjgewoond door den president dor Republiek, de ministers, de republikeinsche afgevaardigden on senatoren en bijna het geheele corp» diplomatique. Do aan wezigheid van den EngelschengezantLord Lyons maakte in verband met do geruchten van den iaatston tijdvooral oen goeden indrak. :d Bij Kon. besluit is do 2o luit. 8. J. R. Tyl, van de Artilleric-Instructie-Compagnie, in rang on oudordom in dien rang overgoplaatst bij do Artillerie in Nederl.-lndië. Z. M. den Koning heeft aan de heeron Fransen van de Putte on E. Cremers do samenstelling van een Ministerie opgedragen. Naar mon verneomt, heeft hot Mi nisterie in eon uitgewerkt rapport aan don Ko ning eon voorstel godaan van Grondwetsherzie ning, wat betreft do hoofdstukken over de Staten- Genoraal en do Defonsio. Volgens dat voorstel zou do Tweede Kamer moeten bestaan uit 100 loden, do Eerste uit 50 leden. De leden der Eerste Kamer zouden gekozen worden door do Provinciale Staten, maar zonder eon census van verkiesbaarheid. De Tweede Kamer zou worden gekozen voor den tijd van vjjf jaar, in onver anderlijke districten, on volgens een kiesrecht, dat niet meer alleen don census, maar ook capa citeit tot grondslag zou hebben. Een en ander bij organieke wet te regelen. Z. M. heeft het voorstel van de hand gewezen. Zaterdag 11. is te Utrecht door dykgraaf en hoogheemraden van den Lekdjjk Bo vendams aanbesteod: 1. Het bouwen van een waakhuis nabij het fort Honswjjk, minste inschrijver was de hoer F. J. Gerritsen te Doorn, voor f4433. 2. Het bouwen van twee peil buizen, waarvan oen nabij het O udsl ijker voer en eon te Vreeswijk, minste inschrijver was de heer H. Kooiman te Vianen, voor f490. Onder do jongelieden, die met goed gevolg 1.1. Maandag hot eindexamen aan het gymnasium te Gouda hebben afgelogd on daardoor tot de academische lessen werden toe gelaten behooren o. a. J. Idenburg van Haast recht L. F. Meijer en H. Meijer van Goejanvor- welle (Hekendorp.) Het Gerechtshof te ’s-Gravenhage heeft H. De J. (Jan Kastanje) uit Rotterdam wegens moord veroordeeld tot 15 jaren tucht huisstraf. Bij vonnissen van het kantonge recht No. 2 te Rotterdam zjjn 15 dezer veroor deeld: II. L. Rijns, te Rotterdam, wegens het moedwillig mishandelen van een paard, toteene boete van f 3 of 1 dag gevangenis on de kosten N. Dubbeling, en N. Dubbeling, beiden te Rot terdam, wegens het vervoeren van dieren op eeno kenneljjk voor hen pijnljjko wijze; J. Gerritsen en C. Holst, te Rotterdam, wegens het hij het dryven van een» dier kennelyk wreedaardig ta werk gaan, elk tot eene boete van f3 of Idas gevangenis en da kosten. Een waas van geheimzinnigheid ligt er ge spreid over den politieken toestand van Neder land gedurende den watorigen zomer van het jaar 1879. Wjj wandelen in nevelen: we zjjn van gisteren on weten niets. Er is oen tijd geweest, dat de liberale partij aan het bewind was met een Tweedo-Kamer- meerdorheid van de helft plus één stem. Toch wist zij in die dagen lauweren te oogsten menige nuttige maatregel werd tot stand gebrachtmenige belangrijke wet verscheen in het Staatsblad. Dat kwam omdat de partij van den vooruitgang zeer goed begreepdat de minste oneen igheid haar ten verderve moest wordenhaar leden sloten zich vast aaneenvast genoeg om de gecoaliseerde macht der drie tegenpartijen een tijd lang te weerstaan. Thans is dat heel anders. Onze geestverwanten hebben in de Tweede Kamer een meerderheid die klinkt als een klok. Met zulk een meerder heid achter zich kan een regeering leeuwen en beren verslaan on bergen verzettenzij heeft slechts op flinke manier een hervorming-gezind program te ontrollenom aanstonds met een goedkeurend votnm te worden begroet. Of, zoo er nog punten van verschil bestaandeze kunnen toch van niet meer dan ondergeschikten aard zijn en worden in een gesprek van twintig minuten uit den weg geruimd. Waarlijk, nooit heeft zich een Ministerie in gunstiger positie bevonden dan het Kabinet-Kappeijne. Desalniettemin en evenwel nochtans heeft dat Ministerie collectief ontslag gevraagdzonder dat het eigenlijk duidelijk blijkt waarom. Is misschien de goede verstandverhouding tusschen Regeering en Volksvertegenwoordiging verbroken Geen enkel bewijs is daarvoor aan te voeren, ’t Is zoo, de kanalen-wet moest, na verwerping van haar eerste artikelworden ingetrokken. Dat was een échec voor den Minister van Waterstaatalthans hij kon het zoo opnemen, ofschoon er ook nog wel ruimte overbleef voor een andere schatting van do gevallen beslissing. Immersde volksvertegenwoordiging heeft zich niet verbondenalles goed te keuren wat aan haar oordeel wordt voorgelogd; zij is volkomen in haar recht, maatregelen te verwerpen die zij ondienstig of ontijdig acht, zondat dat zulks dadelyk een rechtstreeksch bewijs is van gebrek aan vertrouwen in het beleid van dén betrok ken Minister. Nog veel vreemder war de han delwijze van den heer Kappejjne. Wel was zij delings de kdbinetsquaestie gesteld in de Ka merzitting waarin de prioriteit van de behande ling der Kanalenwet boven de financiêele ont werpen werd aangenomenmaar de Regeering had toen alleen verklaardbij monde van den Minister Tak van Poortvliet, dat zij in geen uitstel van eerstgenoemde voordracht zou kunnen berusten zonder dat zij op de beslissing ten aanzien van dat ontwerp vooruitliephetgeen bovendien ook in strijd met de constitutioneeie begrippen zou geweest zijn. In wolk opzicht do Minister Kappejjne nu kon verklaren, dat hij reden had te vermoeden dat de Kamer niet geneigd was de economische plannen der Re geering te ondersteunenzal wel ten eeuwigen «lage een raadsel blijvenintegendeel, uit aller lei gegevens mag worden afgeleid dat de Kamer, al vond de Kanalenwet om verschillende redenen geen genade in hot oog der meerderheid, bij verdere pogingen dor Regeering in hot belang der materiëele welvaart de meest welwillende gezindheid aan den dag zou leggen. Het bewijsdat gebrek aan overeenstemming met de Tweede Kamer het ministerie tot aftre den dwongis hoogst moeielijkis wellicht onmogelijk te leveren. De ambtgenooten van de heeren Kappeijne en Tak waren dan ook aan vankelijk van meeningdat er geen reden tot aftreden bestondalleen stelden zij ter wille van het homogeniteitsbeginselhun portefeuilles voorwaardeljjkbeschikbaar, ingeval de Koning, door het gevraagd ontslag te verleenonbewijs mocht geven de bezwaren van den Minister van Binnenlaudsche Zakenden samensteller van het Kabinet, te deelen. Moeten we danom het raadsel tot klaarheid ie brengenonze blikken naar een andere zijde richten zouden we misschien nader bij de waar heid zijn, indien we vroegen: Bestaat er wel overeenstemming tusschen de Kroon on het Mi nisterie Die vraag is niet geheel overbodig. Den con- stitutioneelen Koning stellen we ons niet voor als den man die alles goedkeurt wat in zjjn naam geschiedt: het behoort wel degelijk tot zjjn rechten en plichten tusschenboiden te tre den als een naar zjjn meening een verkeerde richting wordt gevolgd. De wijze waarop die tusschenkomst zich uit, is in de Grondwet om- schreven. Geen enkel constitutioneel recht is Allo Binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgogeven, worden slechts 2 mual in rekening gebracht. geschonden, als daKoning zijn Ministers, hetzjj op hun verzoek, hetzjj ook zonder dat, ontslaat, en oen ander staatsmanonverschillig van welke politieke kleur, met de samenstelling van een nieuw Kabinet belast; alleen, die nieuwe man nen zjjn dan, solidair en individueel, voor hun optreden aan de Volks-vertegenwoordiging ver antwoordelijk. De Koningkan nog verdergaan, zonder de grondwettige grenzen te overschrijden hij kan een Kamer, die tegenover een nieuw optredend gouvernement een vijandige houding aanneemtontbinden om alzoo de kiezers in de gelegenheid te stellenvan hun gevoelen te doen bljjken. Is dan de uitkomst ten nadeele der nieuwe mannendan zouden dezezonder het evenwicht der grondwettige regeeringsfacto- ren te verbrekenniet kunnen aanblijven.... We willen maar zeggen, dat gemis aan har monie tusschen de beide organen van do Uit voerende Machtde Kroon en de Ministers geenszins ondenkbaar is. Doch bestaat zij wer kelijk Toen in de dagen van het Ministerie- Heemskerk den IGden Juni 1876 oen Ministe- riëele crisis ontstondomdat de Kamer het voorstel tot verhooging van het militie-contin- gent had verworpen, was het de heer Kap peijne, die door Z. M. over den toestand werd geraadpleegd; op diens advies werd do aan vraag om ontslag geweigerd, opdat aan de toenmalige Regeering gelegenheid zou verschaft worden aan de belofte van herziening dor onder wijswet gevolg te goven. Dat reeds was een bewijs, zoo al niet van onbepaald vertrouwen of bijzondere ingenomenheid, dan toch ook niet van het tegendeel. Toen het laatste verzoek om ontslag was aangebodenwerd het insgelijks van de hand gewezen: de koning scheen dus ook toen niet van meeningdat ’s lands belang een verandering van gouvernement vorderde. Zoo stonden de zaken tot voor weinig tijd, en ieder hoopte dat de heeren Kappeijne en Tak, inzonderheid de eerste, in de Koninklijke uit spraak zouden berustenbehoudens latere ver“ antwoording aan de Volksvertegenwoordiging. Maar neenmen vernamdat de Koning een audiëntie van rouwbeklag, door de Ministers gevraagd na do begrafenis van wijlen den Prins van Oranje, had afgewezenI voor welke weige ring men als reden opgafdat do leden van het Kabinet zich bij de huldigingsfeesten der Ko ningin op in het oogloopende wjjze hadden geëcarteerd, daarom hadden de Ministers beslo ten, ditmaal collectief en onwaardelijk, hun aanvraag te herhalen. Doch we vragen: Is daardoorgesteld dat de loopende geruchten waarheid behelzen, (alleen omtrent het niet ter audiëntie ontvangen bestaat zekerheid,) is daar door een Crisis die op den gang der politieke aangelegenheden een verderfelijkon invloed moet uitoefenen, voldoende gemotiveerd? Wjj zjjn er verre af, dit aan te nomen. Er worden dan ook andere redenen gezocht, en sommige bladen schjjnen die te hebben gevonden ook. De Ministers moeten aan do Koning, na het afwijzen van het verzoek om ontslag, ingrijpende voorstellen hebben gedaan, niets minder behel zende dan grondwetsherziening op twee belang rijke punten, namelijk Kiesrecht en Defensie. Met die voorstellen kon Z. M. zich niet veree- nigen, en daarop nam de crisis haar tegen woordig meer geprononceerd karakter aan. Wij weten met, en kunnen niet weten, wat van dit alles waar is. Bij ons schijnen minis- terieële beroeringen meestal plaats te vinden als geen der Kamers vergaderd is, zoodat het geheel ontbreekt aan gelegenheid om inlichtin gen te bekomen. Doch gesteld dat het mede gedeelde feiten behelst dan kunnen we onze verwondering niet ontveinzen over de houding van den heer Kappejjne, en zjjn we geueigd terug te komen op een vroeger van niet bevriende zijde uitgesproken oordeel, volgens hetwelk ge- twjjfeld zou mogen worden aan zjjn ernst als staatsman. Bestond er inderdaad op dit oogen- blik eenige noodzakelijkheid om den Koning te plaatsen voor het dilemmaGrondwetsherziening of Kabinets-verwisseling? Dat de Grondwet in menig opzicht wijziging behoeftna een der tigjarig onveranderd bestaan kan dat niemand verwonderen, en van verschillende zijden, ook van de onze, werd meermalen daarop aange drongen doch er is een omstandigheidwaar mede ieder staatsman steeds rekening dient te houden, nameljjk de opportuniteit. Er zjjn nog een aantal belangrijke zaken aan de orde, welker afdoening in de eerstvolgende Kamerzitting word verwachtdo Minister van Oprlog heeft nog ter nauwernood de hand geslagen aan de beloofde reorganisatie der lovende strijdkrachten, waarbij de afschaffing der plaatsvervanging tot een be slissing moet komen. Do Minister van Finan ciën heeft nog maar een bescheiden stap gedaan in de richting van hervorming van ons belas tingstelsel eenige belangrijke voorstellen zijn nagenoeg gereed voor het publiek debat. We hebben nog voor de borst een wet tot invoe ring van postspaarbankencon op de con cession voor wegen on vaarten, om niet te spre ken van het vermaarde strafwetboek, dat ons denken doet aan den steen van Sisyphus, die S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeón. ■tijd door naar don bergtop wordt gesjouwd Mmder dien ooit te kunnen bereiken, Heeft de Mtie niet het recht te vorderendat eerst die gewichtige onderwerpen worden afgehandeldeer de Regeering haar voortbestaan afhankeljjk maakt van een Grondwetsherziening, die zeer veel na- tionalen tijd en niet weinig omslag vordert? Men gelieve toch in aanmerking te nemendat zoodra de Kamers de wet hebben aangenomen, waarin verklaard wordt, dat er grond bestaat om het wijzigingsvoorstel in overweging te nemen, zij beiden worden ontbonden: er moeten dan natuurlijk algemcene vcikiozingen voorde Tweede, nieuwe benoemingen voor do Eerste Kamer plaats hebbende nieuwe Kamers overwegen het wijzi gingsvoorstel, dat niet dan met tweederden van de uitgebraohte stemmen kracht van wet kan bekomen. Gedurende dien langwijligen arbeid staan alle andere werkzaamheden op Wetgevend gebied stil. En nu vragen we: is de toestand des lands op dit oogenblik van dien aard dat zulks zonder schade kan geschieden? Wij geloovea het niet. Daarom, in geval het blijkt, dat werkeljjk do heer Kappejjne een dusdanig voorstel aan de beslissing des Konings heeft voorgelegd, dan zouden we haast moeten denken dat hij tot eiken prijs van de Regeeringstaak ontheven wenscht te worden. Maar dan zou hij zich ookals politick man voor het vervolg totaal onmogeljjk hebben ge maakt. Dit te onderstellenstrijdt met de ach ting die wjj hem toedragen. Liever zouden wij hem nog lang aan het bewind gezien hebben. Mot eene meerderheid van, 100 stommen gaf do Duitsche Rijksdag den 12on dezer hare goed keuring aan liet tariofs-ontwerp, waarover zoo langen tijd beraadslaagd, geschreven en gewre ven was en ging daarop uiteen na don dank ingeoogst te hebben van den Rjjkskanselier, die, al werden zjjne voorstellen ook in bijzonderheden hier en daar nog al aanmerkelijk gewijzigd, toch de voldoening heeft van zjjne wenschen vervuld te zien. Met 1 Januari en dus niet met 1 Oc tober, zooals het ontwerp wilde, zal do wet in werking treden, die zeker nog langen tijd een onderwerp van ernstige bespreking en beschou wing blijven zal. Nu do eerste stap gedaan is op den weg, die ten doel heeft de rjjksregeering minder afhan keljjk te maken van de verschillende bondstaten, worden reeds nieuwe maatregelen, die hetzelfde doel beoogen, voorbereid. Van geloofwaardige zjjde wordt nl. beweerd, dat in de eerstvolgende zitting van den Rijksdag een voorstel zal worden ingediend tot wijziging van de grondwet des Rijks. Dit voorstel zal ten doel hebben don Rijksdag slechts om de twee jaar te doen bij eenkomen en dan de Rijksbegrooting voor twee jaar te gelijk vast te stellen. In verband daar mede zou ook het mandaat der leden van drie tot zeven jaar verlengd worden. Na al het gebeurde in den Iaatston tjjd ver dient het bericht wol eenig vertrouwen, dat do onderhandelingen mot den H. Stoel over eene regeling der aanhangige quaestiön opweg zijn om naar genoegen van beide partjjen te worden opgelost. Kardinaal Hergewröthor zou, naar men beweert, belast zjjn met de bepaling van de gedragslijnwaarnaar de Duitsche geeste lijkheid zich, na het sluiten van den vrede, zoude te gedragen hebben. De conservatieve wind, die over Duitschland streek, schijnt ook Oostenrijk bereikt te hebben. De verkiezingen voor den Rjjksdag, die voor het Kabinet Stremayer eon levensquaostie waren, zijn ten voordcele der conservatieven uitgevallen. Hoewel nog eenige herstemmingen moeten plaats hebben, en do uitslag dus nog niet met volkomen zekerheid is op te maken, mag men aannemen dat de conservatieven en nationalen eene kleine meerderheid zullen hebben. Men Verwacht dat aan graaf Taaffe do vorming van een nieuw ministerie zal worden opgedragen. De moeite, die Caïroli, do Itallaansclic Mi nister-president, had om collega’s te vinden be reid om mot hem de teugels van het bewind in handen te nemen, doet vermoeden, dat voor het nieuwe Kabinet geen lang loven is weggelegd. Vastheid van bestuur kan trouwens ook niet verwacht worden in eon land, waar elke partij onderling zoo jammerlijk verdeeld is als in Italië. Het is te hopen dat Caïroli althans lang genoeg/ aan het bestuur blijft om het aanhangige ont werp tot afschaffing der graanrechten eindelijk tot afdoening te brengen. Anders dan Vorst Alexander van Bulgarije, die reeds het vertrouwen en do liefde van zjjne nieuwe onderdanen wist te winnen cn ook aan spraak maakt op het vertrouwen dor Mogend heden, moet het bestuur van den landvoogd van ()<>Mf-lliiinclië, Aleko Pacha, veel te wenschen overlaten. Het gerucht gaat rond, dat de inter nationale commissie bij de Porto op afzetting van dien ambtenaar zou willen aandringen.

Schoonhovensche Courant | 1879 | | pagina 1