LL, 1879. Zondag 3 Augustus. N’. 529. [gieterij, O. JENT. T ’s Hage, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht MS. igebotlen FERM R.AAMS. 71/, ure, Jo., iy e Gouda. Onafhankelijk. Uitgevan. BINNENLAND. BUITENLAND. 'h Gravenhage tf-LOGEMENT. ling, leid oeder f 3,00 N NOOTEN. bewijs van moeddat men I s de persoon. DAGBLADEN: Dezo Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. ook dezo opvatting en men bezigt alleen omdat het andere woord i Schoonhoven. Juli 1879. I 7 maanden. chtgenoote van .H. liefhebbers aanmeldon. 00 por 50 kilo* luggcn handel; aal. f 27 30, to f 1,00 it 1,15 3or te berichten, lende deelname T^N. Ie qual. 55 et, f 18 a 26, vette *6k8, schapen tte kalveren 21 dito f 6 k 12 oters f 1,50 2 Alle Binnenlandscho Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden •lechia maal in rekening gebracht ’gen voor Enge- fagere .biggen en hopen dat Jules Simon zal komen en niet met de nvoer van vee Handel traag. 60. 2de soort -f200. Melk ten f20—f30. Vette varkens 0,70 - f0,75. Aangevoerd ■askalveren, 13 of lammeren, ok of geit. !de qual. 70 ct, te qual. f0,90, alles per kilo. >or Londen 42 en de nog han- ■ÜBHOWHÏ GOMT. m Vlaamscha 0 tot f7,60. m Vlaamsche ermaassche en Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. igo Zeeuwsche, 10,80, nieuwe if 9,80 10,30, Zomor-Tarwo ■re Werktuigen >-A.. n en herstellen )MWERKTUI- EN, PANNEN- VORMMACHI- X) stuks steenen PERSEN, enz. ]ual. f52, 3de awsche, Flakk» >ode f 10,00 k rsche f7,00 ft f6,50 k 7,70. Overm. winter k 6,30. ;e f 3,00 h 5,20. f 26 per anker en half ankers, ivord. Niet zelden wordt, bij verkiezingen voor Ge meenteraden, Provinciale Staten of Tweede Kamer, in advertentiën of strooibiljetten de aandacht gevestigd op den heer A. of B., omdat hij is „een onafhankelijk man.” Wij gelooven, dat niet door iedereen aan die uitdrukking dezelfde beteekenis gehecht wordt en daarom is het misschien de moeite waard haar eens van naderbij te beschouwen. Vooreerst hoerscht vrij algemeen het denkbeeld, dat iemand die een ondergeschikte betrekking vervult, in alle opzichten van zijn werkgever afhangt. Dat hij zijn denkwijze, zijn wenschen, zijn overtuiging zelfs moet* richten naar do mea ning van wie hem de gelegenheid verschaft, zijn werkkrachten winstgevend te maken. Geheel zonder grondof laat ons liever zeggen zonder oorzaak, is die opvatting niet. Er zijn werkelijk in niet gering getal onderge schikten, die den moed missen om tegenover den man in wiens dienst zij staan een opinie vol te houden. Is er quaestie van onderwerpen, die tot den beperkten kring der beroepsbezigheden behooren, dan is het natuurlijk, dat de zienswijze van den patroon, of van den chef van dienst, de overhand behoudt, aangezien op dezen alleen do verantwoordelijkheid rust voor het wélslagen. Doch verder mag de onderwerping niet worden uitgestrekt: ieder moest er prijs op stellen, zijn vrijheid van denken en spreken, zijn zelfstandig heid, zijn persoonlijkheid ongeschonden te be waren. Dat het dikwyls niet zoo is, komt voort uit de slaafschheid van den mindere, doch veel meer nog uit do dwingelandij van den meerdere, die somtijds in hot dwaze idéé verkeert, den man te hebben gekocht, wanneer hy slechts op zijn tijdelijken arbeid recht verkrygt. Men herinnert zich misschien nog de kluchtige geschiedenis van het „beroep op het volk,” het zoogenaamde plebisciet, in den laatsten tijd van het tweede Fransche Keizerrijk uitgelokt door den Minister Ollivier, ten einde aan de politiek van Napoleon op nieuw de wijding der volksstem te geven. Toen gebeurde hetdat eigenaars van groote fabrieken hun werklieden een voor een bij zich lieten komenom in hun tegenwoor digheid hot stembriefje met „Oui” in te vullen op straffe van te Worden weggezonden. De on gelukkige arbeiders, aldus geplaatst tusschen het welzijn van hun gezin en hun staatkundige mea ning, zagen zich wel gedwongen do laatste ge weld aan te doenen niemand heeft het recht hun daarvan een verwijt te maken. Des te ver achtelijker was de handelwijze van den patroon, die op zoo ergerlijke wyze misbruik maakte van zijn maatschappelijke positie. De tegenstanders van het algemeen kiesrecht gronden hun gevoelen voornamelijk op de vrees, dat do invoering bij ons gelijksoortige gevolgen zou hebben. Ook hier zouden hooger geplaat sten de politieke onafhankelijkheid van hun min deren aan banden willen leggen, on hun de personen aanwyzen voor wie zij stemmen moeten. Wij zullen ons wel wachten, clie beduchtheid ydel te noemenwij weten maar al te goed dat reeds nuen niet sedert heden of gisterenmenig kiezer wordt bewerkt. Of zou er geen enkel pachter gevonden worden, die niet den naam van zijn kandidaat, maar van dien van zijn grondeigenaar op het briefje zet? Treft men nooit predikanten of pastoors aan, die weinig respect toonen te bezitten voor do onafhanke- - lijkheid van hun gemeenteleden? Daarom, als er ooit een nieuwe kieswet hier te lande wordt afgekondigd, dan is het dringend noodig dat daarin betere waarborgen voor het geheim der stemming worden vastgesteld dan de tegenwoor dige. De kiezer moet zijn biljet kunnen in vullen zonder dat het iemand mogelijk zij er contróle op uit te oefenen. In den mond van velen onzer beteekent „on afhankelijk” niets anders dan ryk. Al heeft iemand nooit den moed gehad, een eigen mea ning te verdedigen, het verkrygen van een be langrijke erfenis verheft hem in de schatting der menigte terstond tot den onafhankehjksten man. In de verkiezings-manifosten, waarvan wo by den aanvang spraken, is dan ook deze opvatting de meest gebruikelijke, en men bezigt alleen het woord in quaestie, omdat het andere woord misschien een al te openhartige bekentenis zou wezen van de oppermacht van stoffelijk bezit. Moeten wij ons dit goochelen met bijvoege- lijke naamwoorden zonder protest laten welge- Wjj gelooven het niet. Bij al de voorrechten die de maatschappelijke verhoudingen den rijk dom hebben toegekend, mogen wij dit niet voegen, dat do innerlijke waarde van den be zitter wordt bepaald naar het bedrag van zijn bezit. Een slaaf blijft slaaf, al is hij in zijde gehuld en al draagt hij gouden ketens. De man yan talent mag niet worden voorbygegaan, S. W. N. VAN NOOTEN TE Schoonhoven, bereid zij vooropgestelde inzichtenals het noo- d^f ia en bevorderlijk voor hot algemeen welzijn op zijde te zotten. Van den man, die zulks doen kanzou men kunnen zeggendat hij de onaf hankelijkste is van allen, aangezien hij zich niet laat beheerschen door persoonlijke inzichten. Als onze liberale staatslieden die soort van onafhankelijkheid een weinig meer bezaten, en meer hun kracht zochten in gemeenschappelijk overleg, dan in vasthouden, wat er ook moge gebeuren, aan eigen moeningen en begrippen, zou dan de liberale zaak, dat is* die van den zedelijken en stoffelykon vooruitgang des lands, niet beter worden gediend dan tot dusver werd gedaan Zouden we dan wel in zulk een maal stroom van politieke verwikkelingen zijn geraakt, waar de bekwaamste stuurman den koers kwijt is? Het karakter der vrijzinnige richting onder stelt van zelf een hooge mate van zelfstandig heid en van onafhankelijkheid; gehoorzamen aan een wachtwoord is haar vreemd. Des te grooter is het gevaar dat zij tot machteloosheid wordt veroordeeld. Men zoekt niet ijverig en volhardend genoog naar aanrakingspunten, men brengt te weinig het beginsel van samenwerking in toepassing. Het liberalisme verkrijgt langs dien weg slechts een negatieve waarde; het oofent slechts kracht uit zoolang er van niets dan af keuren en af breken sprake is, maar wordt 'werkeloos zoodra er Opgebouwd moet worden. Voor de vrienden van den Vooruitgang is dat een troosteloos verschijnsel. Voor hen die van reactie droomen is het natuurlijk koren op den molen. beslist heeft, blijft mei tot andere gedachten 1 clericalen zal samengaan. De betoogen Fransch—Engelsche rogeoringen betreffende de Grieksche grensregeling bleven nog altijd onbeantwoord en onafgedaan. Ook van de commissie welke met die regeling belast was hoort men niets meer. Intusschen is in Griekenland weder een Ka- binets-crisis uitgebrokenhet gevolg van de weigering des Konings om Kamerontbinding toe te staan. Van meer beteekenis is echter de veran dering van bewind, die in Turk(jë plaats greep. Khereddin-pacha, de grootvizier, is afge treden en met hem het groot-vizieraat afgeschaft. De nieuwe premier Safvet-pacha gaf al dadelijk een góeden dunk van zijn beleid door herstel van al de privilegiën, welke de firman van 1873 aan den Khedive van Egypte toestond. Deze zal nu alleen aan den Sultan mededeelingen moeten doen van de verdragen, welke hij met andere mogendheden sluit en wat meet schat ting olpbrengen. Het is te 'hopen dat het nieuwe bewind er ook in slaagt om de rust in de verschillende deelen des lands te herstellen gende quaesties op te lossen. Z. M. heeft de 1ste luit. W. J. C. B. Droogleever Fortuijn, van het korps pontonniers, voor den tijd van vijf jaren, gedetacheerd bij de art. van het leger in Ned. Indië. Men bericht dat de heer Van Lijn den van Sandenburg is belast met de samenstel ling van een nieuw Ministerie. Bij de Dinsdag plaats gehad heb- ‘ng van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Leiden werden uitge bracht 1869 geldige stemmen. Gekozen is jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude (anti-revolu- tionair) met 1223 stemmen. Op den heer L. M. De Laat de Kanter waren 625 stemmen uitge bracht. De Standaard meldt, dat Mr. L. W. C. Kouchenius het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Gorinchem heeft aangenomen en tegen half October hier te lande verwacht wordt. Er is sprake ftvan dat een commissie uit het centraal-comrilité den heer Keuchenius by zijn aankomst zal verwelkomen, en dat het bestuur van de Gorkumsche kies- vereeniging zal worden uitgenoodigd, zich bij die verwelkoming aan te sluiten. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht dat de opening der jacht op klein wild is vastgesteld op Zaterdag 30 Augustus a. s. met zonsopgang; dat de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen ’s weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags, mag worden uitgeoefend. Onder nadere goedkeuring van het departement van oorlog, heeft Donderdag te Hellevoetsluis de openbare aanbesteding plaats gehad van: Het verbeteren der vesting Helle voetsluis (le gedeelte); vijf biljetten waren ingele verd. Het laagste was van den heer L. Brand Dz., te Giesendam, voor f 39.996. De raming was f 43.000. Bij ministriëele beschikking is aan de firma Cramer Tromp te Wageningen, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee van Wageningen over Rotterdam en Gouda naar Amsterdam en Zaandam. Bij beschikking van 30 Juli 1879, No. 30 (Handel en Nijverheid)is aan F. Kloos Zonen te Alblasserdamtot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst, tot vervoer van personen, goederen en vee, tus- schen Zierikzee en Rotterdam. Sieboldia verneemt, dat de heer T. Ottolander benoemd is tot administrateur der Kina-onderneming Mangonandjeroe, gelegen op het Tengger gebergte, in do residentie Passoe- roean. De ingelanden van den polder „Heeswijk”, onder Montfoort, die zich ongeveer een jaar geleden nog bij meerderheid van stem men voor het behoud der wind-watermolens ver klaarden stellen nu door schade wijs gewor den pogingen in ’t werk ter bekoming van een stoomgemaal. Men verneemt dat Kerdyk, op wiens eenige malen herhaald verzoek om invrij heidstelling, afwijzend is beschikt, uitgeleverd zal worden zoodra voldaan zal zijn aan de laatste in acht te nemen formaliteiten. Door Burg, en Weth. van Doetin- chem is op straffe van geldboete verboden nai hooi binnen die stad te brengen. —By de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Zalt-Bommel hield 1.1. Dins dag een raadslid zich onledig met het nazien van de stembriefjes op de markt voor het stadhuis, en de aanbieding van een nieuw briefje, als het niet „naar behooren” was ingevuld» De com- wanneer een gefortuneerde nieteling om don voorrang dringt- Wilt go mij bewijzen dat iemand inderdaad verdient, onafhankelijk genoemd to worden, dan zou ik gaarne iets meer van hem willen weten dan dat hjj zooveel bunders land of zooveel mille het zijne kan noemen. Vooreerst of hij door studie en ervaring do bevoegdheid heeft ver kregen, een eigen oordeel te vollen over de on derwerpen die aan zijn beslissing zullen worden voorgelogd; ten tweede, is hij genoegzaam meestor van het woord om die meaning tegen elke bedenking te verdedigen; -^eindelijk, heeft hij zedelijken moed genoeg, om zijn over tuiging staande te houden, onverschillig van welken rang zijn bestrijder zijn moge? Hebt gij zoo iemand gevonden, dan zij hij de man uwer keuzo. Komt daar dan nog bij, dat hij in een gunstige financiëele positie is geplaatst, dan is dat een reden te meer om hom uw ver trouwen te schenken, omdat gij dan minder ge vaar loopt dat hij ooit zal worden gesteld in eehig conflict tusschen beurs en gewéten. Maar die eigenschap of hoedanigheid is niet van zoo overwegend belang, dat zij in de allereerste plaats in aanmerking verdient te komen. Van een onafhankelijk man verwachten we bovendiendat hij volkomen onvatbaar zij voor omkooping. De beruchte Fransche staatsman Talleyrand heeft eens gezegddat niemand onomkoopbaar is, mits men slechts genoeg biedde. Voor de eer der menschheid hopen wedat hjj teen onwaar heid sprak: het is niet onwaarschijnlijk, dat hij zijn eigen persoon als maatstaf voor zijn ongun stig oordeel heeft genomenten minste is geen monsch ooit zoo gemakkelijk en zoo dikwyls als hy van politieke denkwijze» veranderd. Maar er zijn personendie geldelijke aanbiedingen met verachting en verontwaardiging van do hand zouden 'wijzendie het voorstol als de grootste beleediging zouden beschouwenen toch te winnen zouden zyn door vleierijof door be vrediging van hun zucht naar oer on onderschei ding. Hoe menigeen, aan wiens rechtschapen heid niemand durfde twijfelen, is bezweken voor het lokaas van een adellijken titel of van een ridderorde! Hoevelen zijn er niet geweest, in vroeger en later tijdendie hun dierbaarste overtuiging prijs gaven wanneer zij daardoor het gestoelte dor eer konden bereiken. Zelfs een Hendrik IV schroomde niet openlijk te verkla ren dat „Parijs wel een mis waard was”, hij eenmaal do aanvoerder der Hugenooten 1 Laat ons nu even de medaille omkeeren om haar keerzijde te bezien. In het algemeen kunnen we wel zeggen, dat er geen enkele deugd bestaatdiewanneer zij zekere grenzen overschrydt, niet in een on deugd ontaardt. Ook aan het onafhankelijkheidsgevoel zijn perken gesteld die in het oog gehouden moeten worden. In het dagelijksch leven noemen wij lieden die do onafhankelijkheid te ver drijvenstijf hoofdig en lastig. Het kan zijn, dat zij in den grond der zaak gelijk hebbendat hun mee ning inderdaad de ware isen dat toch het volgen van hun inzichten aan zoo ernstige be denkingen onderhevig is, dat het goede ’t welk zij voorhebben er geheel door in de schaduw wordt gesteld. Het maatschappelijk verband legt aan onze vrijheid van handelen een dwang op dien wij ons ten bate van het openbaar welzijn moeten getroosten dat is een soort van onteigening ten algemeene nutte, waarin we behooren te berus ten. Dezelfde wet geldt ook ten aanzien van onze persoonlijke meeningen. Volkomen gelijk heid van denkwijze wordt zelden aangetroffen, en dien ten gevolge zou samenwerking, op welk gebied ookeen uitzondering zijn. Maar dewijl slechts bij aansluiting aan gelijkgezinden, door eendracht tusschen menschon van nagenoeg dezelfde beginselenhet algemeen belang kan worden gebaatligt het in den aard der zaak dat we wel eens genoodzaakt zijn iets van onze inzichten ten offer te brengen. Do groote moeie- lijkheid is evenwelhier de juiste maat te vin den: er zijn beginselen, die we nooit mogen prijsgeven, waarmede onze gansche persoonlijk heid moet staan of vallen. Nog gebeurt het niet zelden, dat het verschil, ’t welk ons belet volkomen adhaesie te schenken aan de meening van anderenslechts een ver schil is in graad, niet in wezen: dat we, indien we ons niet hadden voorgenomen geenerlei con cessie te doenen inschikkelijk genoeg waren de opinie van den persoon die ons bondgenoot schap zoekt, nauwgezet met de onze te verge lijken een zoo groot aantal punten van aanslui ting zouden vindendat we gerust met hem kunnen samengaan. Dat weeigenlijk met hem naar hetzelfde doel strevenen slechts omtrent de keus der middelen een andere zienswijze zijn toegedaan dan hy. Blijven we nu muurvast onze meening handhavendan gaat natuurlijk ieder zyn eigen wegen do verlangde uitkomst wordt niet verkregen. Ook dat is een Overzicht Eindeljjk is in Zuid-Afrika de kans der wa- penen tetl gunste der Engelschen gekeerd. Na bende verkiezing herhaalde kleine nederlagendie aan het goed in het hoofdkiei beleid der Engelsche aanvoerders moesten doen twijfelenheeft generaal Chelmsford gelegenheid gevondennog vóór de aankomst van den nieu wen bevelhebber Wolseleyzijn goeden naam als opperbevelhebber te herstellen. Het gevecht had plaats nabij Ulundi en eindigde met het innemen dezer belangrijke stelling. Op nieuw bleek bij deze gelegenheid hoe be daard en kalm overleg aan op Europeesche wijze geoefende soldatenook al zyn zij in aantal verreweg het zwakste de overwinning kan doen behalen op eene talrijken vijand, die, al beschikt zij ook over goede schuttersoverigens in de krijgskunst weinig geoefend is. Ruim 4000 En- gelschen stonden tegenover een leger van 20.000 Zulus. Van hoeveel gewicht deze overwinning ook is, zooals gewoonlyk het geval is werd de beteekenis daarvan in het eerst niet weinig over schat. Het heette, dat het laatste bolwerk der Zulu-Kaffers gevallen was en voor deze dus niet anders overbléef dan zich on voorwaardelijk te onderwerpen. Dit is echter niet het geval. De vijand heeft zich teruggetrokken naar eene nieuwe niet minder sterke stellinggenaamd Amanzi- kanza’t welk beteekent„Komt als gij durft.” De mare der overwinning kwam de regeering uitnemend te stade. Juist was de Indische bo grooting aan de orde en dezo gaf aan monig lid overvloedig gelegenheid om het beleid der regeo- ring aan eene ernstige kritiek te onderwerpen. Niets kon dus meer welkom zijndan het over- winningsbericht uit Zuid-Afrika. Do begrooting werd ten slotte met eene meerderheid van slechts 12 stemmen aangenomen. Het plan om voor wijlen Prins Lodewijk Napo leon in Westminster Abbey een standbeeld op te richten dreigt vooreerst althans niet verwezenlijkt te zullen wordén. De Engelsche regeering heeft op eene interpellatie dienaangaande verklaard, dat haar van do zaak niets bekend was en dat zij er zich ook niet mede zou inlaten, uit vrees dat men er eene staatkundige beteekenis aan zou hechten. Dit heeft de belangstelling in En geland aanmerkelijk bekoeld. In Frankrijk wordt elke inzameling voor dat doel van over heidswege verboden, zoodat ook dóór de zaak waarschijnlijk zal mislukken. Sinds den dood van den Prins is toch ook de eendracht tusschen de Bonapartisten verbroken, en de hoofdorganen komen er thans openlijk voor uit dat aan geene verzoening te denken valt. De Kamer van Afgevaardigden heeft een voor stel goedgekeurd om het Paleis der Tuilerien, sinds de dagen dor Commune weinig meer dan een bouwval, geheel af te breken en de ruimte in te richten tot een jardin Francais. De Senaat keurde een voorstel gqed, waarbij het bestuur der hospitalen on andere inrichtingen van lief dadigheid onder uitsluitend burgerlijk beheer gebracht wordt. Deze beslissing werd genomen met 136 tegen 120 stemmen, waardoor de hoop eenigszins verlevendigd isdat al mocht de commissie in wier handen de onderwijsvoorstellen gesteld zijn, ook voorstellen om art. 7. te doen vervallen, dan nog do Senaat anders zou be slissen. De commissie is in de laatste dagen yveriger dan ooit aan het werk, om tijdig, d. i. vóór do vaoantie met haren arbeid gereed te zijn. Zoolang zjj over het bewuste artikel niet

Schoonhovensche Courant | 1879 | | pagina 1