Zondag 7 September. N°. 534. 1879. I Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht Ver eeri n g. BINNENLAND. BUITENLAND. volk bewijst evolutiën NOOTE% S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. 5 5 5 5 5 Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. 5 5 5 5 7 3 6 3 3 51} 96J ■59} 81 931 92tf 83 76J 671 86H Ui verval nyverhf tal. f52, 3de wsche, Flakk. dering f 12,30 h 11,40. It 9,00, nieuwe £e Zeeuwsohe, 11,50, nieuwe r 10,90 hl 1,40, Zomer-Tarwo 87T’r 87 87} 87H 118} 80j 84f 35} 47|f 108} vondei “jn, schei kilo, fokvar- 9,00. f 1,04 h 1,12 de 26 stuks. Aangevoerd skalveren, 9 jf lammeren, of geit. e qual. 68 ct., qual. f0,90, dies per kilo, r Londen 42 78 1001 100 103} 107} 154 37» 141 DN. qual. 55 ct., 16 h 30, vette h 8,schapen kalveren 21 dito f 4 H >,00, Z©euw- 4,00, Roode 10 elsv. 19} r. 5 6 6 5 4} 104| 4 5 5 6 5 N. jC. 29 Aug. 2*. 64} 3 170 4 4 3 3 1 2 1 2 3 5 5 5 5 5 3 5 5 4} 78} 5 904 5 ■OBHOfflSffl fflMT. missarissen ontvangendie hen met den uit- drukkelijken raad om zich rustig te houden naar hunne geboorteplaatsen opzonden. In 't geheel -hebben 34 Generale Raden of 270, mindere I h 170, melk- sn f 65 i 110, ^45} 144J 56} 56 571 574 106} 137 JOH 10} 45 iverm. winter 6,30. f3,80 h 5,80. 352 per 2100 i Vlaamsche f7,50. i Vlaamsche Overmaassche 3 Zeeuwsche, iaat f 5,50 h 6. ieder f 3,30 Alle Binnonlandsche Advertontiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. per 50 kilo. tl f27 h 30, ger in prijs} vooral in le lauw. f 1,10 k 1,30 m voor Enge- igere biggen in f25 50. le geljjktjjdig sburige Lex- j aangevoerd; zoodat het Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en ui ter lijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. digend resultaat voor de regeering, die te kwader ure dit middel van overreding koos. Aan den koning van Spanje wordt het voor nemen toegeschrevenom zich vóór de voltrek king van zjjn huwelijk met Don Carlos te willen verzoenen. Deze zou dan een aanzienlijk jaar geld en den titel van infant bekomen! indruk gemaakt dan zijn vijanden of fyenijders konden vermoeden; zijn woord vond pa zijn verscheiden een krachtigen weergalm bij enkelen, later bij velen, en in diezelfde mate trok de nevelensluier weg die zijn fiere gestalte voor het oog der menigte verborg. Daarentegen kunnen wij wijzen op een groot getal bevoorrechten, die reeds bij hun leven waardeering vonden. Zooals zij daar stonden, vertegenwoordigden zij een beginsel welks waar heid door ieder werd erkend, al werd het niet door allen, zelfs niet door zeer velen, tot richt snoer des levens gekozen; daarbij wisten zij sinds het eerste oogenblik van hun optreden den juisten toon te treffen om hun woord ingang te doen vinden. Hun eigen leven was de prac- tische toepassing van de leer, die zij in théorie verkondigdenvan hen kon niet gezegd worden dat zij geestdrift predikten en zelf yskoud ble ven bij de brandende vraagstukken van hun tijd dat zij tot zelfopoffering wekten en tevens het voorbeeld gaven van bekrompen égoïsme; dat zij op zedelijke reinheid aandrongen doch bun eigen levenspad niet zuiver wisten te houden we van modderkuilen en gifplanten. Het kan niet anders, of zulko mannen moeten wel de liefde zijn van hun tijdgenootenen op het oogenblik dat zij ons ontvallen, gevoelen wij ons het hart door rouw beklemd, omdat wjj weten dat een onherstelbaar verlies ons heeft getroffen. Het kan niet ontkend worden, de gave der waardeering is ons niet in mindere mate geschon ken dan aan eenig geslacht, hetwelk ons is voor afgegaan. Integendeelnaarmate we toenemen in wezenlijke beschaving, weten we ons los te maken van die bekrompen opvattingendie slechts in zoogenaamde geestverwanten de verdienste wil erkennen, ’t Is zoomet hart en ziel hebben we ons aangesloten bij de een of andere staatkundige of kerkelijke partijdoch daardoor zijn we niet blind geworden voor de grootsche hoedanigheden, die we in het kamp van onze tegenstanders zien schitteren. Zijn we betrekkelijk mild mot onze lofsprakenindien we ze kunnen wijden aan een dor onzenook waar dit niet het geval is behoudt het gevoel van billijkheid de overhand boven partijdrift. Ons volk bezit nog een hoogo mate van levens kracht; dit wordt bewezen door den yver, waar mede wij aan ware verdienste haar kroon reiken. I Pas is een onzer beminde zonen ons van het 1 harte gerukt, of we gevoelen er behoefte aan de wereld te toopen, dat hij in ons hart oen blijvende plaats heeft ingenomen. ’t Is lang niet hetzelfdewelke soort van ver dienste door ons het meest wordt vereerd. Ook daarin ligt een zeer vertrouwbare aanwijzing van het nationaal karakter. Waarom blijft do naam van Thorbecke oen zoo ruime plaats beslaan in de lijst onzer herinne ringen on Was het nationaal gevoel niet bevre digd zoolang zijn beeltenis niet in eon onzer vaderlandsche steden was verrezen F Omdat wij allen zonder onderscheid de staatkundige rechten en vrijheden, door de grondwetzijn schepping, ons gewaarborgdop prijs stellenal genieten wij die rechten ook op dezelfde wijze als we de zuivere lucht inademen, bijna onbewust. Waarom kan niemand, onverschillig welke poli tieke overtuiging de zijne isden naam van Groen van Prinsterer zonder eerbied noemen Omdat hij ons de hooge waarde van getrouwheid aan beginselen op nieuw heeft doen gevoelen. De eigenschappen en gavendie we in onze groote mannen huldigen, erkennen we daardoor als iets zeer voortreffelijks, en dat is zeker de eerste schrede om zo ook voor ons zelven te veroveren. Om dezelfde reden is het velen onzer goed geweestzich te vereenigen ter plaatsewaar het stoffelijk overschot van onzen Aart Admiraal is weggelegden gezamenlijk door een zicht baar teeken hot bewijs te leverendat hij veopt- leeft in onze herinnering ep nipt spoedig zal vergeten worden. De manwiens naam we daar noemdenstreefde niet naar populariteiten toch is zjjn naam ge liefd bij allen die niet geheel vreemd bleven aan de ontwikkeling der hedendaagsche letterkunde. Zijn hoogste verdienste is geweest, dat hij Ne derlander was in de volle beteekenis des woords dat hij zijn volk voorging in het streven naar eerlijkheid van beginselennaar verwijdering van menschenvrees bij de toepassing van ’t geen we als waarheid erkennen. Hij was er zich van bewustdat geestdrift voor het sohoone de diepst doorgedrongen zuurdeesems van bekrompenheid en eigenbaat bij een volk uitzuivert, en zijn ganscho persoonlijkheid ging op in don kloeken strijd tegen dien ongelukkigen huisjesslakken geest die steeds in dezelfde atmosfeer voortsuk kelt en heet wordt noch koudwat er ook ge beurt. Ik schreef hem eens om zijn advies te vragen over een plandat mij in losse omtrokken voor den geest zweefde. „Uw denkbeeld is voor treffelijk antwoordde hij mij„ofschoon het u moeite zal kosten het verwezenlijkt te zien. Ik wensch u een dubbele mate van moed en van geestdriftopdat ge uw overtuiging ingang zult doen vinden tot in het allerplatste platteland.” Zoo was do manzoo was zijn arbeid halfheid Er wordt woleens gezegd, dat do hulde, die oen volk bewijst aan zijn beroemde afgestorve nen eon maatstaf is waarnaar veilig zijn meer dere of mindere voortreffelijkheid kan worden beoordeeld. Veel waars is er ontegenzoggelijk in die stelling, ofschoon zij niet ton volle, en zonder eenig voorbehoud beaamd moot worden. Daar wordt veel wierook geofferd op hot al taar van het voorgeslacht, met geen ander doel dan om de nationale ijdelheid te vleien. Spreekt de vreemdeling een met redenen omkleed afkeu rend vonnis uit over deze of gene uiting van het volkslevenklaagt do landzaat zolf over op het gebied van kunst of letteren, van leid of handel, aanstonds zijn we gereed om hun een half dozijn namen voor de voeten te werpendie’ klinken als een klok, en we meenen daarmee dan het onomstootelijk hewys geleverd te hebben dat die gestrenge critici zich aan miskenning hebben schuldig gemaakt. Op dezelfde wijze tracht een onbeduidend edel man aan zijn stamboom de bladeren te ontloenen voor eon lauwerkrans,'dien hij zich om de slapen vlecht, en waarvoor hij ons denzelfden eerbied wil afdwingen dien wy hem in ruime mate zouden bewijzen, als zijn daden in overeenstemming waren met zijn naam. Zoo doende wordt de verdienste van het voor geslacht verlaagd tot een allerbelachelijksten dekmantel voor eigen tekortkomingen. Indien ■de groote dooden, wier namen aldus misbruikt worden, nog een keus konden doen geldengewis zouden zij veel liever in de diepste vergetelheid zyn weggezonken, dan op die wjjze tot op den - huidigen dag te worden verheerlijkt. Voorts ligt er iets zeer eigenaardigs in die nationale herinneringen, aan beroemde namen verbonden. Elke eeuw heeft mannen en vrouwen opge leverd, wier schoone werken de gansche mensch- heid ten zegen waren, en van wie het er, opper vlakkig beschouwd, niet veel op aankwam, tot welk volk zij behoorden. Maar dewjjl elk ka rakter voor een groot deel het product is geweest van een aantal omstandigheden, waaronder do nationaliteit zeker*niet een van de minst belang rijke was, moet wel degelijk met dezen factor rekening vrorden gehouden. Een volk, dat zjjn bloeitijd reeds diep.in het verleden moet zoeken, kan nog wel een persoonlijkheid aanwijzen, die uitmunt boven vele duizenden, doch het aantal dier uitstekende figuren is dan gewoonlijk zeer gering; zij schitteren als eenzame sterren aad een bewolkten hemel, en oefenen op hun om-, geving slechts oen nauw merkbaren invloed uit. Zij steunen elkander niet in den gemeensohap- pelij ken strijd tegen flauwhartigheid en bekrom penheid; zy versnellen den polsslag niet van het nationaal leven, zij brengen geen nieuw bloed in het verslapte organisme, evenmin als een ver schietende vuurbol het uitspansel duurzaam ver licht. Er is ons dus veel aan gelegen, dat we, in wolk tijdvak ook onzer geschiedenis, een breede reeks van namen kunnen opgeven van mannen, die de wereld een voorbeeld van kloeke daden, een getuigenis van voortreffelijke eigen schappen aanboden. Het Nederland van de zeventiende eeuw zal steeds een hooge plaats innemen in do schatting van de beoefenaars der beschavingsgeschiedenis, omdat het het hout was waaruit een Maurits on een De Ruijter, een Vondel on een Rembrandt, een Jan De Wilt en een Willem III zijn gesneden. Nu is het een vrij algemeen voorkomend ver- sbhijnsel, dat een aantal beroemdheden eerst tot haar volle recht komen, lang nadat zij het we- reldtooneel verlaten hebben. Somtijds komt hot daar van daan, dat die mannen in bescheiden kring werkzaam waren, of wel, dat het nage slacht eerst de vruchten van hun arbeid inoogst. Meer nog is de oorzaak te zoeken in het gebrek aan onpartijdigheid bij den tijdgenoot. Een grootsche figuur staat niet zelden een honderdtal middelmatigheden in den weg, en het eenparig geroep dier in eigen oog misken den oversenreeuwt de lofspraken van de enkele onbevooroordeelden, die de ware verdienste de haar -toekomende hulde pogen te bewijzen. Er is nog meer. Menig voortreffelijk man nam juist daarom een zoo verheven standpunt in, omdat zyn overtuiging lijnrecht tegenover de in zijn tijd heerschende meeningen post vatte, en in stede van hem recht te doen wedervaren beijverde men zich om hemzelven het zwijgen op te leggen, en, waar dat niet gelukte, hem dood te zwijgen of zijn streven in een belache lijk daglicht te stellen. Eerst later kwam men tot het inzicht, dat hij de waarheid aan zijn zyde haddat hij zijn landgenooten iets geleerd had, hetwelk zij zonder hem nog niet zouden hebben gebeten. Niet zelden ook had zyn stem, die bij zijn leven verloren dreigde te gaap als die des roependen in de woestijn, toch meer In Den Haag loopt het gerucht, dat de Regeering voornemens zou zijn een Staats commissie in te stellen, om te onderzoeken, in welke opzichten de Grondwet wijziging vereischt. Tot leden zouden worden gekozen bekwame man nen buiten de politiek van den dag staande. Volgens het „Vaderland” heeft de Rekenkamer in een brief aan den Ministerraad bezwaar gemaakt tegen de wettigheid der be noeming van de tegenwoordige Ministers. De heer v. Lijnden, die het Kon. besluit van 18 Aug., waarbij het oude Kabinet werd ontslagen en net nieuwe benoemd, mede onderteekende, was op dien dag nog geen Minister, daar hij volgens het besluit, waarbij hij zelf werd be noemd, eerst op den 19en Aug. in functie trad. De besluiten tot benoeming der nieuwe Ministers zijn derhalve niet door een verantwoordelijk Minister gecontrasigneerd. Het besluit, door den heer Van Lijnden onderteekend, toen hij nog geen Minister was, zou derhalve volgens de Re kenkamer een ongrondwettig besluit zjjn en geen rechtskracht hebben. Bij herstemming is tot lid van dé Prov. Staten van Zuid-Holland in het hoofd kiesdistrict ’s-Gravenhage met 427 van de 740 uitgebrachte geldige stemmen gekozen de can- didaat der conservatieven, mr. W. A. J. baron Schimmelponninck van der Oyo. De heer mr. T. L. M. H. Borret, candidaat der Roomsch- Katholieken, verkreeg 313 stommen. De libe ralen hadden zich van do stemming onthouden. Men verneemt dat bij het Ministe rie van waterstaat etc. het voornemen bestaat, met ingang van 1 October aanstaande, het tarief per woord op het binnenlandsoh verkeer voor telegrammen toe te passen, en zulks te bepalen op een vast bedrag van vijftien cents voor elk telegram als grondtax, met heffing van één cent per woord daarenboven. Op gelijken datum worden kaarttelegrammen voor het binnenlandsch verkeer vervallen verklaard. Volgens deze berekening zou dus een tele gram van 20 woorden, dat nu 30 cents kost, op 35 cents komen te staan. —Naar men verneemt, is het gebouw op den Korten Vijverberg te ’sHage, laatstelijk bewoond door mevrouw de weduwe Groen van Prinsterer, dezer dagen, men zegt voor ongeveer f70.000, in handen van het Rijk overgegaan. Daarin zullen binnenkort de bureaux van het Dep. van Justitie worden overgebraohtterwijl het later, bij voltooiing van het nieuwe gebouw voor het Dep. van Justitie, door de arr. rechtbank zal worden betrokken. Met ingang van den lOden dezer zal te Krimpen a/d Lek een Rijkstelegraaf kantoor met beperkten dagdienst voor het algemeen ver keer worden geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen, van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 7 uren namiddagsop Zon- en feest dagen van 8 tot 9 uren voor- en yan 2 tot 5 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is hot uniforme tarief van f0,30 per enkelvoudig telegram van toepassing. Omtrent de tarieven voor de berichten wisseling met het buitenland zullen inlichtingen aan het kantoor te Krimpen kunnen worden verkregen. Aan het departement van water staat is 3 dezer aanbesteedhet leveren en ver werken van stortsteen ten behoeve van de over brugging van het Hollandsch Diep. Minste inschrijver was de heer L. A. Van Haaften, te Sliedrecht, voor f69.600. Den laten September vangt op de benedenrivieren de gesloten vischtijd aan; het visschen met de zalmzegens is dan verboden, alleen met drijfnetten of vlauwön wordt alsdan gevischt. De gesloten tijd eindigt den 15en November e. k. In de vergadering van de Maatsoh. v. Landbouw, afd. Vijf-Heerenlanden, Alblasser- waard enz. 2 dezer to Gorinchem gehouden zijn tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering te Haarlem benoemd de heeren A. Noorderbroek, Burgemeester van Gorinchem eii A. Van Mever te Nieuwland. In eene te Leer dam gehouden vergadering der afd. Vianen en omstreken zijn tot afgevaardigden benoemd de hoeren Slob en Jeekel en tot hunne plaatsver vangers de heeren Bijdendijk en De Jongh - di»*dend der WagBning,ch0 Gasverlichtmg-maatschappij over 1878/79 is bo paald op 8 pet. was hem vreemd. In hem huisde een reuzengeost. En, als wij zijn nagedachtenis voreeren, laat ons dan zorgen, dat deze niet tegen ons getuige. Aait ^Admiraal moet niet door on® behandeld xwuou v> worden als do muzikantdie met Schoone melo- 872 leden tegen en 32 Raden of 819 leden dioën ons gehoor streelt, zonder iets blijvends te voorde Ferry wetten gestemd. Geen bomoe- weeg te brengen; hij moet ons, zoo dikwijls wij zijn werk ter hand nemenbezielen met donzolf- den gloed die zijn hart warm deed kloppen. Van hem moet niet gezegd kunnen worden dat hij oen op zich zolf staand figuur was te midden eoner bekrompen menigtehij zij oen der voorgangers in de worsteling tegen laagheid en zelfzucht, tegen schynvergoding en stof-aanbiddingmaar een voorganger met een krachtig leger achter zich. Op die wijze brengen wij hem de beste hulde toe, en vereeren wij hem op do wijze die hij zolf voorzeker het allerhoogst zou schatten. Overzicht. De berichten on beschouwingen over de min der vriendschappelijke verhouding, die er tus- schen de Russische regeering on Dultschland on Oostenrijk zou bestaan, beginnen al meer en meer aan beteekenis en gewicht te verliezen, nu het zich bevestigt, dat de Czaar een bezoek te Weenen zal brengen en nu hij, na de ont moeting mot generaal Von Manteuffel te War schau, ook nog door keizer Wilhelm gecompli menteerd werd, die daartoe eene reis maakte van Berlijn naar Alexandrowno. Al worden dan ook de geruchten omtrent een toenemend verschil van gevoelen tusschen don Russisehen Rijkskanselior en zijn Duitschen collega zijdelings bevestigd, door de tegenspraak, welke die geruchten van officieuso zijde onder den, zóó érnstig schijnt dit verschil niet te dat er vooreerst aan een vredebreuk tus- jn beide Rijken zou te denken zijn. In de hitte van den verkiezingsstrijd voor den Praiswbhon Landdag, die nu in vollen gang is, zal die kleingeestige woordenstrijd met Rusland in de Duitsche pers wel spoedig een einde ne men, vooral nu ook de Russische pers van officieuso zijde eene wenk heeft ontvangen om zich te matigen. De kiezers voor den Landdag zullen nu ge legenheid hebben zich uit te spreken, zoowel omtrent het groote vraagstuk van het vnjhan- delstelsel als omtrent de hervormingen, die Von Bismarck in het Rijks-Staatsorganisme wil in voeren. Bij Straatsburg zullen eerstdaags militaire evolutiën op groote schaal plaats hebben. Do aanwezigheid van den Duitschen Keizer en tal van vreemde Vorsten en hoofdofficieren zal aan ’t geheel een schitterend aanzien geven. Men zal zich herinneren, dat eenige maanden geleden tusschen Oostenrijk en Turkije eene overeenkomst werd gesloten, omtrent de bezet ting van geheel Bosnië, waartoe ook Novi-Bazar behoort. Nog altijd liet zich do tenuitvoerleg ging dier overeenkomst, wat betreft de bezetting van Novi-Bazar, wachten en niet ton onrechte wekte dit oenige bezorgdheid. Men mag deze echter thans als geweken beschouwen, daar de bezetting nu eerstdaags zal plaats hebben. De militaire commissie van hot Oostenrijksche be zettingsleger heeft do grenzen reeds overschre den, zonder tegenstand te ontmoeten van de Albaneesche liguet en een leger van 20.000 man zal haar weldra volgen. De eenmaal zoo gevierde hold van Plewna, Osman Poeha, heeft het als Turksch Minister vqn Oorlog thans zwaar te verantwoorden. Hij ondervindt het in volle mate, hoe moeielijk het is om zonder geld te moeten regeeren, Allen die eenige aanspraken kunnen doen gelden op het oorlogsbudget, en dat zijn er velen in Tur- kjje, belegeren dagelijks zijn departement, zoodat hij dit vaak slechts met levensgevaar kan be reiken. Aan ’t eigenlijk onderhandelen in de Griek- sche grensregelingsquaostio moot men nog be ginnen. Alleen hebben de Turkscho commis sarissen er in toegestemd om, hoewel het Ber- lijnsch verdrag in deze geen verplichtende be paling bevat, zich te schikken naar do wenschen der Mogendheden. Zij verklaarden zich bereid om de aangewezen gronslinio, gewijzigd zooals de omstandigheden dit mochten voorschrijven, tot grondslag der ondorhandelingen te nomen. Over die „wijzigingen naar omstandigheden” zullen nu de Griekscho commissarissen zich nog eens eenige dagen beraden. Hoe onzinnig het streven der Franschc radi calen ook is, toch is het hun gelukt hun can didaat Blanqui to Bordeaux oeno meerderheid te bezorgen, die hom in herstemming brengt. Hij bekwam meer stemmen dan zij no beide mo- decandidaten gezamenlijk. Het voroischte-drio vierde gedeelte der stemmen van het aantal in geschreven kiezers kon hij echter niet bereiken. Do verkiezing to Bordeaux zal do regeering er misschien toe brengen wat voorzichtig te zijn met het doen torugkeoren der geamnesteer- do communalisten van Nieuw-Calédonië. 300 dezer lieden kwamen don len dezer te Port- Vendrcs aan on werden door rcgeerings-com-

Schoonhovensche Courant | 1879 | | pagina 1