zv. LS Zondag 14 September. N0.- 535. 1879. .SCHAP jewerken jgenenwelke dingen en be- rmist, AS. 1-ïM, KEEN, digen, met zes nde zuivert ook algen, met de BEIL Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht AMS. f iboven. eling. IN» 9 EN, turdag, NG van De strijd tegen drankmisbruik. BUITENLAND. BINNENLAND. E TV LMARESQUE, I ÜE een derden S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgwere. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. SCHOBÜfflSCHB SN, COMIQUE TUIN. Ijn. urdag, BS den eene jaar- I,—met vrije 4... •SCHEN NG VAN n beheer over digd hunne op zenden ter Se- met Arkel bef te Gorinchem )LTK. ieene versprei- zal zeker zijne S Jr. aan de Boek- OON te Gouda. L. L. en met bek. Die hem .K te Bontepas, 1-Holland wordt aagd een be- met moezerij gen overeen te m grooten tuin igs eigen vrije nzent meer en mei* hoog ge- Volk kan niet id zijn aandeel heid mag gel Lverzwarend” i Zietdaar een Moge men er ziel 3 September, vo entrée-prijs. IJK M, les rijks, soliede Brieven franco, de Directie to ilden. Integendeel moet die als worden aangemerkt. gansch arsenaal van wapenen, jn ruimschoots van bedienen. M. van der Een woord van opwekking tot dien strijd is gelukkig overbodig. Men ving de worsteling aan tegen ’s vijands reuzenmachten zonder zich te ontveinzen dat de zegepraal waarschijnlijk zoor lang zal uitblijvenhaalde men toch de wapens voor den dag. Het geldt hier meer dan eon kruistochthet is eon strijd op leven en dood van welks uitslag het zijn of niet zijn van ons volk afhangt. God zegene de pogingen der moe dige kampioenen. Het volkspetitionnementwaartoe de Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen het besluit heeft genomen, is een kloeke daad; elk Neder lander man oï vrouw, gehuwd of vrijgezel, kan er aan deelnemen zonder onderscheid van gods dienstige belijdenis of politieke denkwijze. Och, laat ons nu eens voor een oogenblik vergeten dat er verschil in richting bestaat tusschen de zonen en dochteren van het gemeenschappelijk vaderland. Reikt ons do hand» Katholieke en Orthodoxe broederswij hebben uwe medewer king noodig, gelijk gij de onze. Vergeet voor deze gelegenheid uw weerzin tegen een Maat schappij die de behartiging van het nationaal welzijn in haar banier heeft geschrevenen levert het bewijsdat het met onze verdeeldheid zoo erg niet is gesteld als sommige partij-leiders het willen doen voorkomen. Van het Noorden tot het Zuiden moet één kreet weergalmen Weg met den démon dit ons volksbestaan bedreigt, ons zedelijkheidsgevoel vernietigt, onze volkskracht verlamtTen strijdegij allen die ons bewustzijn van menschenwaarde niet wilt zien uitroeien... God wil het We zullen gedachte Alle Binnenlandsche Advertentfln, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden ■lechts 2 maal in rekening gebracht. Canovas de Castillo zal namens den Koning de hand dor Aartshertogin gaan vragen, die blij kens het offimaua orgaan der Oostonrijkeoho regeering het aanzoek reeds vriendelijk aannam. ons niet loten weerhouden door de aan het weinig practische dat tot dus ver door do afdeelingen van den Multapatiors- bond werd tot stand gebracht of voorgesteld. In elk geval begroeten we in de leden van dien bond een talrijke groep van mannendie den drank duivel wenschen te lijf te gaan: en al kunnen zij nog niet op behaalde lauweren bogenzij hebben toch het hunne er aan toegebracht om de volksovertuiging te verlevendigen. Straks zal het nationaal geweten, uit zijn slaap wakker ge schud zich nog krachtiger doen hoorenen we zullen het misschien belevendat geen tegen spraak meer wordt gehoord tot bestrijding van de stellingDronkenschap is misdaad. Een enkel woord over de middelenwaarvan de bereiking van het groote doel wordt verwacht. Daar zjjn er onder, die reeds op het eerste ge zicht als totaal onvoldoende moeten worden ter zijde gelegd. Wanneer er sprake is van drankmisbruik, dan wordt het allereerst, door velen zelfs uitslui tend aan onze arbeidende klasse gedacht. De onbillijkheid van die meaning behoeft niet te wor den betoogd. Ook onder do moergegoeden worden overmatige offers geplengd op het altaar van den afsehuwelijken jenever-afgodal springt dat niet zoo terstond in het oog. Wie zal de voorheen welvarende gezinnen tellen, die door de drank- verkwisting van het hoofd der familie ten gronde zijn gericht P Wie zal een naamlijst geven van de „mannen van zaken”, die door het drukke societeitsbezoek of door de uitspattingen binnens kamers den ondergang nabjj zijn gevoerd P Wie zal de mannen van kostelijke gaven des verstanes opnoemenvan wie bekend is dat zij zich door dronkenschap totaal hebben verdierlijktwie heeft den moed te dringen tot do vreeselijke statistiek der zelfmoorden of een blik te slaan in de treurige jaarboeken der krankzinnigen gestichten om de geschiedenis van den jenever- kanker met levendige en ware kleuren te kunnen schildeken P Maar tochhet kwaad is bij de werkende klasse het diepst doorgedrongen. Daarvoor bestaan verschillende oorzaken. In do eerste plaats de verleiding, waaraan de werklieden van jongsaf zijn blootgesteld. Als zij voor het eerst de werk plaats betreden, zien zjj jenever drinken en hoo ren zij den lof verkondigen van dezen of genen van wien beweerd wordtdat hij zóó-en-zooveel kan verdragen eer hij de vlag moet strijken. Ouder gewordenzouden zij aan bespotting bloot staanals zij er niet aan meededen. Dagelyks hooren zij het drankmisbruik vergoelijkenhet wordt hun een axiomadat „dronken beter is dan gek”, een stellingdie wij voor ons zeer be twistbaar durven noemen. Een dronkaard is erger dan een diefwant hij besteelt meestal degenen die hem het naast aan ’t hart moesten liggen, voor wier welzijn hij gezworen heeft te zullen zorgen. Hij is dus bovendien een meiueedige. Een dronkaard is betreurens waardiger dan een razende, want wjjlens en wetens vernietigt hij de gaven en talenten, hem door zijn schepper toevertrouwd. Onze jonge werkman wordt als het ware tot jeneverdrinken gedwongenhij kan zich niet met ouderen ontspannen, of men troont hem mede naar de kroeg; zijn voortdurende studie is, ten behoeve van zijn kameraden de maatre- Overzicht Dat het Engelsche Kabinet Beaconsfield zich lauweren wenscht te plukken, vooral wat betreft zijn buitenlandsch staatkundig beleid, heeft de geschiedenis der laatste jaren genoeg bewezen. Meermalen moest het echter ondervinden hoe licht men zijn kracht en invloed overschat en hoe d» uitkomst vaak de verwachting teleurstelt. Ook in de laatste dagen was dit wederom het geval. Ter nauwernood heeft de bloedige en kostbare expeditie tegen Afghanistan geleid tot een eervollen vrede en een voor Engeland voor- deelig tractaatwaarbij aan invloed in Azië niet weinig gewonnen werd, of de trouweloosheid der Afghanen komt op eenmaal de rust opnieuw verstoren. Den 3en dezer is er te Kaboul, de hoofdstad van Afghanistan, een oproer uitge barsten, waarbij het geheele Engelsche gezant schap bestaande uit generaal Cavagnari een doctor, een luitenant en 76 man troepen werd om het leven gebracht, nadat allen zich tot het uiterste verdedigd en hun leven zoo duur mo gelijk verkocht hadden. De woede van het volk en van de oproerige regimenten, die het volk tot den opstand aanzetten richtte zich niet alleen tegen do Engelschen doch, naar ’t schijnt, ook tegen den Emir, Jakoub-Khan en diens omge ving. Deze trachtte herhaaldelijk het volk tot bedaren te brengendoch zag zijn afgezanten, waaronder ook zijn zoön, gestoonigd en zich zelf van zijne vrijheid beroofd. Generaal Robbers is door den onderkoning van Indië onmiddellijk tegen Kaboul afgezonden en zal de hoofdstad voorzeker eene welverdiende tuchtiging toedienen; doch zal men daardoor voor ’t vervolg gewaar borgd zijn tegen herhaling van dergelijke too- neelen In Engeland maakt men zich, en niet ten onrechte, over het voorgevallene zeer bezorgd en sommige bladen advizeeren zelfs tot annex atie van het geheele gebied, doch rekenen daarbij blijkbaar niet met Rusland, die, zooals reeds ge bleken is, zulk eene wnnexatie nooit zou dulden. Misschien is dit ook wel de oorzaak dat som migen, het voorgevallene in Kaboul, waarover tot nog toe een geheimzinnige sluier hangt aan Russischen invloed willen toeschrjjven. En dat juist op het oogenblik dat generaal Shau- waloff, indertijd met eene bijzondere zending van den Czaar aan het Engelsche hof belast zijn taak als geëindigd kan beschouwen en naar Rusland terugkeert I Ook deze terugkeer heeft het aanzijn gegeven aan een geruchtdat generaal Shauwaloff tot Russischen Rijkskanselier verheft en Prins Gort- schakoff, den tegenwoordigen titularistot het ambteloos leven doet terugkeeron. Zóó zou ten slotte hot bezoek van Keizer Wilhelm aan den Czaar te Alexandrqwm nog een der prachtigste zetten van den Diiltschen Rijkskanselier op het politieke schaakbord worden! Want dat deze met z*jn Russischen collega slecht harmonieert is een openbaar geheim ge worden. Na de ontmoeting der twee Keizers wil men echter volstrekt ook eene betere ver houding tusschen do beide Kanselarijen scheppen. Een ander gerucht want aan geruchten ont breekt het niet in de Duitsche pers schrijft met dat doel aan Prins Gortschakoff hot voor nomen toe, om op zijn terugreis van de bad plaats naar St. Petersburg, aan Prins Von Bis marck een bezoek te Berlijn te komen brengen. De tijd zal leeren wat er van die on-dits waar is. Terwijl de verkiezingsstrijd voor den Land dag alle burgers in hot goweor roept en steeds nieuwe dagorders in den vorm vap staatkundige programma’s worden uitgevaardigdhebben er in den omtrek van Koningsbeden militaire manoevres plaatswaarbij de politiek echter niet in ’t spel is. Keizer en Kroonprins, als mede hunne familiön en tal van vreemde, ook Fransche hoofdoffleierenwonen die krijgspelen bijdie in geen land met met meer luister ge paard gaan dan in Duitschland. De bezetting van Novi-Bazar door de Oosten rijkers heeft tot dusver zonder slag of stoot plaats. De Porie wendt dan ook al haren in vloed aan om botsingen te voorkomen. Weder zijds zal Turkije misschien te gelegener tijd aanspraak maken op den wederdienst van Oos tenrijk als de omstandigheden in eigen land dit vorderen. Behalve de verwikkelingen mot Grie kenland die maar niet tot een einde schijnen gebracht te kunnen worden, is ook de toestand in Oost-Rumelië alles behalve rooskleurig. De gouverneur aldaarAleko Pacha, nog slechts sinds enkele weken aan het bewind, heeft zijn 1 ontslag gevraagd, omdat het hom niet is mogen gelukken de verbittering tusschen de Bulgaren en Muzelmannen te doen ophouden. Do Porte wil nu het geheel gebied doen bezetten en onder eigen beheer nemen. Als het geneesmiddel dan 1 worden. maar niet erger blijkt te zijn dan de kwaalRaadvernietigende zoowel hot arrest van het Do dag voor hot huwelijk van den Koning Hof als het vonnis der Rotterdamaohe rechtbank van Spanje is thans op 28 November bepaald. i de gerequireerden zal schuldig verklaren aan het* Z. M. hoeft aan J. Neiszen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. belast, en aco. te Alblasserdam. Naar men verneemt, heeft de re kenkamer haar beweren, dat de benoeming der ministers onwettig zou zjjn, teruggenomen. De vergadering der Staten-Gene- raal zal op Maandag a. s. door Z. M. den Ko ning worden geopend. Men verneemt, dat H. M. de Koningin die plechtige opening wenscht bij te wonen in de zoogenaamde loge van den pre sident der Tweede Kamer. Sinds een reeks van jaren is geene Koningin bij de zitting der Staten- Generaal geweest. —•In eene buitengewone zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland, 11. Dinsdag gehouden, werden de heeren W. C. M. Begram en Mr. W. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, na goedkeuring hunner geloofsbrieven, beëedigd en toegelaten. De voorzitter had vooraf eenige warme woorden gewijd aan de nagedach tenis van het ontslapen medelid van het college van Gedeputeerde Staten den heer Rengersvan Warmenhuizenook aan den heer Merkes Van Gendt, door de Staten ter Eerste Kamer afge vaardigd, bracht de Voorzitter hulde voor zijnen ijver en zijne werkzaamheid. Tot lid van Gedeputeerde Staten in plaats van den heer Rengers werd daarop gekozen de heer Mr. G. J. Goekoop, Burgemeester van Goede- reede, met 53 van de 74 stemmen. De buitengewone zitting werd daarop gesloten. Herhaaldelijk is het aan Gedep. Staten der provincie Zuid-Holland gebleken, dat bij verkiezingen van leden van polderbesturen de bepalingen van de art*. 2534 en 85 van het algemeen reglement voor de polders in die pro vincie niet altijd even stipt worden in acht ge nomen. In strijd met art. 25 geschiedt het, dat als gemachtigden tot uitoefening van het stem recht worden toegelaten leden beambten of be dienden van het Bestuur. Deze personen kunnen alleen dan voor een ander het stemrecht uitoefe nen indien zij volgens art. 24 optreden voor gehuwde vrouwenminderjarigenonder curatele gesteldenzedelyke lichamen enz., als degenen welke dezen volgens het Burgerlijk recht verte genwoordigen. Ten einde het terstond kunne blp kon of al dan niet in strijd met art. 25 is ge handeld zijn de polderbesturen in die provincie uitgenoodigd voortaan op de lijsten der gestemd hebbende ingelanden te vermelden in welke hoe danigheid eon bestuurslid voor een ander het stemrecht heeft uitgeoefend. In een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouver- neur-Generaal van Ned.-Indiëvan 10 dezer, wordt bericht, dat de tydingen uit Atjeh voort durend gunstig luidendat de troepen van Lam- toba teruggekeerd en de expeditionaire kolonnes ontbonden zijn; dat de patrouilles geen spoor meer van den vijand vondendat verscheidene hoofden uit de XXV en XXII Moekim zich onlangs on derwierpen en dat de bevolking langzamerhand in de XXVI en XXII terugkeert. Door directeuren van de Vereeni- ging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag zijn aan de eerlang op te richten school, met ingang van 1 November e. k., nu reeds benoemd tot gewone hoogleeraren de heeren dr. A. Kuyper, em.-predikant en oud-lid van de Tweede Kamer en dr. F. L. Rutgers, predikant te Amsterdam. Zoo spoedig mogelijk zal tot de benoeming der verdere hoogleeraren worden overgegaan. Gelijk men weet, bestaat het voornemen de school met September van het volgend jaar te openen. Omtrent de plaats van vestiging zal eerlang eene beslissing worden genomen. De jury van den internationalen wedstrijd, gevoegd bij de Nijverheids-tentoonstel ling te Arnhem, heeft de volgende bekroningen toegekend VII. Afdeeling Ilenneplouw. A. Koninklijk» Nederlandsche Marine, gouden medaille en f 100; J. J. Wolff te Mannheim, zilveren medaille en f50; B. Koninklijke Nederlandsche Marino, g. m. en £100; W. De Gruyter en J. De Gruyter te Lekker kerk, zilveren medaille en f50. In deze rubriek nog toegekend een z. m. aan J. B Reiners Co. te Brake a. d. Weser. In de Maandag gehouden zitting van den Hoogen Raad nam de advocaat gene raal mr. Van Maanen conclusie in de zaak van o den proc. gen. by het Hof te ’s-Gravenhage, het bewind, heeft zijn 1 tegen een arrest waarbij A. de V. c. s. te Lek- hat - kerkerk werden vrijgesproken van de aanklacht van zich te hebben verzet tegen de uitgraving van het kerkhof te Lekkerkerk, op welke plaats eenpost- en telegraafkantoor zou gebouwd 2—. Het O. M. conoludeerde dat de Hooge gelen te verschalken die zijn patroon neemt om het binnensmokkelon van jenever op do werk plaats te beletten. Schr. dezes komt dikwijls met arbeiders in aanraking. Zeer velen gebruiken eiken middag minstens één borrelvaak blijft het er niet bij. Niet weinigen verspreiden reeds ’s morgens een geur alsof er een kroeg openstaat. Bij dozijnen ziet men hen in het etensuur naar don bekenden ingang loopen, op de toonbank hun moeilijk verdiende centen nederleggenen vervolgens naar buiten treden, terwijl zij met oen gebaar van welbehagen de lippen afvegen met de rech termouw. En wat er des Zaterdag-avonds en ’s Zondags gebeurt, kunnen we, als zeer alge meen bekend, gerust onvermeld laten. Er is voorgestold, de werkloonen in het mid den der week uit te betalen. Van dien maat regel is geen heil te verwachten. Mij is een groote fabriek genoemd, waar men voor velo jaren besloot, de afrekening op Donderdag to doen plaats hebben. En wat was het gevolg? Op den avond van dien dag werden de kroegen druk bezocht, en des Vrijdags waren een aantal arbeiders buiten staat, hun work to verrichten. Des Zondags was er geen om de gowono vertering te bekostigen, maar do humane kas telein wilde wel borgen. Zoo kreeg men twee Zaterdag-avonden voor één, en do gebruikelijke Maandag-houdenj werd verdubbeld. De patroons zagen zich dus gedwongen, in het belang van hun volk, tot het oude stelsel terug te koeren. Nog is de wenschelijkheid betoogd, om aan de huismoeders wekelijks opgave te doen van hetgeen haar echtgenooten verdienen. Ook dat kan tot geonerlei resultaat voeren. Een aantal „huisvaders” zijn gewoon, een bepaald bedrag voor hun eigen „behoeften” af te zonderen, en de rest aan de vrouw te geven; zij moet dan maar zien hoe zij rondspartelt. Het is voor haar volstrekt geen geheim, hoeveel er naar de lade van den herbergier wordt gebracht; zij kan evenwel niets anders doen dan in hot onvermij delijke berusten. Wel vorwenscht zij somtyds het oogenblik waarin zij besloot haar lot aan dat van een dronkaard te verbinden, doch het geval ligt er toe. Een gemeente van ons land, Baarn, heeft het lofwaardig besluit genomen het getal drankhui zen aanmerkelijk in te krimpen. Van hooger- hand is die stap goedgekeurd, en het is te ver wachten dat op meerdere plaatsen dit voorbeeld navolging zal vinden. Ziedaar een belangrijke schrede voorwaarts. We hopen echter, dat de oplossing dier quaestie niet overgelaten zal blij ven aan het goedvinden der gemeentebesturen, omdat zeker niet allen in dezelfde richting zullen werken. Hier staan we voor een algemeen Ne- derlandsch, en niet voor een plaatselijk belang, waarin door de Rijkswetgeving behoort te wor den voorzien. Ook is het dringefid noodzakelijk, dat het tapperspatent wordt afgeschaft en ver vangen door een vergunning, welker verkrijging niet al te gemakkelyk moet worden gemaakt. Werkgevers kunnen met vrucht aan den strijd tegen drankmisbruik deelnemen, door onverbid delijk hun werkplaatsen voor de jeneverflesch te sluiten, erkende dronkaards te ontslaan en niet te dulden dat een van hun onderhoorigen zijn inkomsten poogt te vermeerderen door den verkoop van sterken drank. Er zijn groote win kels, waarvan de meesterknecht tevens het tap- persbedrijf uitoefent, en die werklieden het meest begunstigt die het krachtigst bijdragen tot den bloei hunner „affaire”. Dat mag niet worden gedoogd. Een vrij algemeen voorkomend misbruik is de verpachting van tollen aan herbergiers. In ’t algpmeen zijn wij tegen tollen, togen de ver pachting ook van openbare of bijzondere mid delen van inkomsten, uit het publiek verkeer voortvloeiende, maar den tollenaar-kroeg- houder heeft allerminst onze sympathie, on wij oischen dat de wet haar veto uitsproke over deze samenvoeging van betrekkingen. Krachtige middelen tot bestrijding van het kwaad zijn: 1. Stichting van goede arbeiderswoningen, die den werkman door haar gezelligheid boeien, en die slechts aan welgezinden verhuurd moeten worden op zoodanigen voet, dat dezen na ver loop van tijd eigenaars worden. Op die wijze wordt den arbeider het recht ontnomen, zijn treurig tehuis als voorwendsel voor zijn uitspat tingen te bezigen. 2. Hot openen van inrichtingen voor ver edelend volksvermaak, en waar ten allen tijde goede spijzen en verkwikkende, onschadelijke drankwi tegen geschikte prijzen verkrijgbaar zijn. Volksconcerten op Zondag en gelegenheid voor lectuur kunnen daaraan verbonden worden. 3. Het verhoogen van het zedelijkheidsgevoel door onderwijs en opvoeding. Het volksgeweten moet worden gewekt tot de erkenning, dat dron kenschap een afschuwelijk misdrijf,-dat de dronk aard een verachtelijk wezen is. 4. IJet breken met de rechterlijke opvatting dat een misdaad, in dronkenschap gepleegd, tot op zekere hoogte verschoonbaar is; dat de toe stand, waarin do misdadiger door het drankge bruik verkeerde, als „verzachtende” Qmstandig- Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure.

Schoonhovensche Courant | 1879 | | pagina 1