Zondag 12 October. N*. 539. .RKT 1879.” RKT rentie! MYTEN, eslagerij UT. RKT op. DUDERS van kennis, dat de RKT dit jaar ill Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. RS, )r 1879. er a. g„ ito nmarkt NGE, IÊTÊÏÏ ELEN r> e VEN, >her 1879. EN, Praatjes over velerlei. tick I de grootste I 33 Cents I BUITENLAND. BINNENLAND. d. a. v., Beestenmarkt, voornoemd :ijn, I daartoe ■s voornoemd, i., Weth., L.S. f zonder 1 rato. II. Maatsch. van Landbouw. >hia. jn, dat sedert of omstreken ider het rund- 1 op t het maken .8. Schoonhoven. ?n collectie en. NG van de irsche Maatsch. i Landbouw. P- en I.IJN- ijzen. TER van de van ouds in WETHOU- en maken be- *aardenmarkt aar invalt op S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Alle Binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts maal >n rekening gebracht r 1879. voornoemd, leester, IDENDORP. jtaris, IN SCHAIK. geHEEREN- zuivere wol, n. Goed of A.8SEN voor ■OfflöWffl COURANT. Prijs der Advertentiën- Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Doze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Pnjs: voor Schoonhoven por drio maanden j 0,70. Franco por port door het geheele rijk 0,80. verlangen uitgesproken dat de Regeering mocht goedvinden, met dit stelsel te breken. Er is ongetwijfeld over dit onderwerp veel te zoggen, zoo men het ten minste niet van oen éénzijdig standpunt beziet. De Regeering dient rekening te houden met de eischen van de schat kist. Wanneer een buitenlandsche firma voor be langrijk geringer bedrag een werk kan opleveren dan de laagste Nederlandsche inschrijver, dan behoort haar, onder gewone omstandigheden, de gunning te worden verleend. Met één voor behoud echter. De controle op do te leveren grondstoffen en de wijze van verwerking moet zoo stipt mogelijk worden toegepast, en opge dragen aan bekwame en onomkoopbare inge nieurs of opzichters. Anders zou de staat in de breedte meer verliezen dan in do lengte ge wonnen wordt. Onder gewone omstandighedenzei ik zoo even. Doch het kan gebeurendat deze van zoodanigen aard zijndat de belangen der schat kist eerst in de tweede plaats in aanmerking moeten komen. Naar het mij toeschijnt, zijner thans redenen aan te voeren die eenige begun stiging vrfn de binnenlandsche nijverheid wetti gen. De vooruitzichten voor den winter zijn niet schitterend. De levensmiddelen zijn over het algemeen hoog in prijs, en de verdiensten van onze ambachtslieden en fabriekarbeidersten gevolge van slapheid van werklager dan anders in dezen tijd van ’t jaar. Velen, die tot dusver door eigen vlijt in de behoeften van ’t gezin konden voorzien, zullen wellicht genoodzaakt wordenhoe ongaarne zij er ook toe besluiten hun toevlucht te nemen tot do armenkas. Het krachtigst middel, om dat zoo lang mogelijk te verhoeden, is werkverschaffing, ’t Is te hopen dat particulieren dit niet uit het oog verliezen, maar dan ook, dat de regeering niet aarzclein deze oen voorbeeld te geven dat tot navolging wekt. Wij staan niet alleen in de Vrees dat do na derende winter voor velen onzer minbedeelde iandgonooten een tijd van beproeving zal zijn. Mogelijk is het, dat die sombere vooruitzichten niet verwezenlijkt zullen wordenofschoon er anders wel verschijnselen zijn op te merken, die tot ernstige beduchtheid aanleiding geven. In sommige oorden van ons land wordt over toenemende onveiligheid geklaagddeels ook ten gevolge van gebrek aan werk. We kunnen schier geen courant in handen nemen, nieuwe berichten van diefstallen te lezen, som mige met ongemeene driestheid uitgevoerd. Ne men we daarbij in aanmerking, dat slechts een klein gedeelte der gepleegde misdrijven door de pers ter kennis van het publiek wordt gebracht, dan hebbon we wel reden om niet bijzonder ingenomen te zyn met do mate waarin hot eigen domsrecht wordt geëerbiedigd. Het gevoel van gerustheid wordt niet verhoogd, als wjj er op letten dat er vee] wordt ontvreemd, waarnaar nooit ofte nimmer „een haan kraait.” Heeren dieven vinden nog veel te gemakkelijk afnemers voor de vruchten hunner industrie; er zijn waarschijnlijk overal nog kooplui, die er geen gewetenszaak van maken, het onderzoek naar don oorsprong van ’t geen hun wordt aan geboden gemakshalve achterwege te laten. Niet diep genoeg is het denkbeeld doorgedrongen, dat een koopor van verdachte waar medeplichtige is; de uitdrukking: „’t is handel,” schijnt voor velen het vijgeblad dat alle ongerechtigheden moet bedekken. Zullen policie en justitie haar moeiehjke taak naar eisch volvoeren, dan moeten alle ingezetenen haar behulpzaam zijnen er niet togen opzien ook ongevraagd aanwijzingen to doen wanneer de gelegenheid zich aanbiedt. Een ander verschijnsel kan evenmin de aandacht ontgaan. Onder degenen die de rechtbank be zigheid verschaffen treft men er velen aan, die reeds een of moer veroordeelingon achter den rug hebben. Zou dit niet het vermoeden wok ken, dat onze strafwetgeving ten aanzien van diefstal te zacht is, of liever, dat het gehoele stelsel van straffen onvoldoende is om de maat schappij tegen misdadige aanslagen te beveiligen Wat is het geval? Iemand, die zich aan den eigendom vergrepen heeft, wordt voor kortoren of langoren tijd aan het maatschappelijk verkeer onttrokken. Men ziet hem achter slot, tot zijn tijd om is, daarna wordt hij in het onbeperkt gebruik zijner vryheid hersteld. Doch niet zel den neemt hij de eerste de beste gelegenheid te baat, om weer een „goeden slag te slaan,” zoo lang tot hij op nieuw wordt ingerekend. Weder zijn dus een of meer rustige burgers de dupe geworden van de geschiedenis. Het maatschappelijk belang eischt dringend een ingrijpende herziening der gebruikelijke straffen. Oneerlijke lieden moeten op meer af doende wijze onschadelijk worden gemaakt; zij behooren langer onder rechtstreeksch toezicht te staan, en buiten de gelegenheid te worden gesteld om schade aan te richten. Deportatie naar een verwijderde kolonie, uitsluitend daartoe ingerichtzou het beste beveiligingsmiddel we zen, en het is wel vreemd, dat in een land als het onze, met zjjn uitgebreide bezittingen in Azië, geen ernstige proefneming in die richting Bescherming van buitenlandsche nijverheid. Een slechte winter in 't vooruitzicht. Lieden die men liefst met ontmoet. In 'l be lang der maatschappij. Na de kloeke taal, onlangs bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede, door den Minister van Financiën gevoerd, kun- nen de tegenstanders van het vrij handels tolsel vooreerst wel hun matten oprollen; ’t is zeer onwaarschijnlijk dat deze Regeering ooit, en in eenig opzicht aan hun wenschen voldoening zal schenken. Alweer dus een minderheid, wier „rechten” worden miskend, en naar welker waar schuwingen niet wordt geluisterd. De heer Vissering zal niet meedoen aan de gevaarlijke proefnemingen der Duitsche staat huishoudkundigen. Wp zijn hem daar zeer dank baar voor. Want, indien de nieuwe invoerrechten iemand ten goede komen, dan is het alleen som migen groot-industriëelen, wier fabrikaten eon zoo ruime protectie genieten dat alle prysver- hoogingen van andere artikelen van dagelijksch gebruik daarbij niet in aanmerking komen. De werklieden daarentegen lijden er door; al wat zjj noodig hebben moeten zij duurder betalen, en van verhooging van loonen hebben zij in den laatsten tijd zeker niet veel bespeurd. Integen deel, de loonen stjjgen bij levendigen handel, als de wereld één marktplaats is, waar de voort brengselen der natuur en der menschelijke vlijt onbelemmerd van eigenaar wisselen. De staats- goldmiddelen profitceren van de verhoogde rech ten veel minder dan verwacht werd; een heir- leger van ambtenaren is noodig, om overtreding dor fiscale wetten tegen te gaan of te consta- teeren, zoodat de opbrengst voor een aanzienlijk deel aan „maat en strijkstok” blijft hangen. Er kan dus ook geen sprake zijn van vermindering van belastingen, gelijk vroeger op luiden toon werd beweerd en door iedereen gretig geloofd. Alleen, de Regeering heeft op die manier, op kosten van het publiek, een flinke armee van ambtenaren gewonnen, monschen, op wie bij verkiezingen kan worden gerekend, en die ook thans, nu velen hunner door het stemrecht tot kiezers voor den Landdag zijn aangewezen, Bis marck netjes geholpen hebben om eenige van de lastigste liberalen uit don weg te ruimen. Maar met dat alles hebben we gelukkig hier in ons land niets te maken, ten minste zoolang de portefeuille van financiën niet in handen komt van den heer Corver Hooft of een zijner geest verwanten op économisch gebied. De Regeering wil onzon handel, onze nijverheid beschermen, doch op een heel andere manier dan de heeren protectionisten bedoelen; nameljjk door uitbrei ding en verbetering van verkeerwegen en weg neming van belemmeringen die onze industriëelo ontwikkeling tegenhouden. (Zou een aanmer kelijke wijziging van de patentwet ook onder die bescherm in gsplannen zijn begrepen?) Het komt haar niet geraden voor, tegenover den buitenlander maatregelen van weerwraak te ne men. Hij brenge gerust zjjn producten van land bouw en fabriekarbeid hierheen, tot tijd en wijle hij gaat inzien dat hij, door ons en anderen den toegang bezwaarlyk te maken, zichzelf het meest benadeelt. Een welbegrepen eigenbelang dringt ons tot deze grootmoedigheids-politiek. Nu is het ongetwijfeld erg mooi, kolen vuurs te hoopen op het hoofd van hen die ons minder goed bejegenen, vooral wanneer men zelf daar het best bij vaart. We behooren evenwel zekere grenzen niet te overschrijden. Er is bij onze landgenooton sinds lang een streven op te merken, om de waarde van den arbeid van vreemdelingen te overschatten. Men is zoo licht geneigd, het geen binnen onze landpalen wordt vervaardigd, eenigszins met den nek aan te zien, en in be wondering wog te zinken voor nyverheidspro- ducten die van elders worden aangevoerd. En al bewijzen nu de periodiek wederkeerende ten toonstellingen, dat op menig gebied onze fabri kanten voor niemand behoeven onder te doen, de massa buigt niet voor de welsprekendheid der feiten, maar brengt heel eenvoudig de on partijdigheid der jury’s, grootendeels uit land- genooten bestaande, in verdenking. Een soortgelijke bescherming van de buiten landsche nijverheid ten koste der onze is tot in de hoogste kringen waar te nemen; ook de Re geering doet er aan mede. Bij groote aanbe stedingen van werken voor defensie of andere takken van openbaren dienst ziet men reeds vreemde firma’s met het leeuwen-aandeel strij ken, doch ook bij onderhandsche opdracht pro fiteert de buitenlander meer dan wenschelijk is, zonder dat den landgenoot gelegenheid wordt gegeven mede in het strijdperk te treden. Van meer dan één zijde werd in den laatsten tijd met nadruk op die abnormaliteit gewezen, en het Gouda. •6 per anker half ankers. rd. worit gedaan. In onze Oost zou het zeker niet mosiolijk zijn eon eiland aan te wijzen dat een i gezonde verblijfplaats aanbiedt, en behoorlijk bewaakt kan wordenzoodat elke poging tot ontsnapping op teleurstelling moet uitloopen. Menigeen die thans op de vingers kan uitreke nen dat eenige jaren tuchthuisstraf hot ergste is wat hom bij ontdekking kan overkomen, zou zich wel tweemaal bedenken als hem het schrik beeld van een misschien levenslange verwijde ring uit het vaderland voor oogen stond. Voor zoover mij bekend is, wordt in het nieuwe strafwetboek het deportatie-stelsel niet in overweging genomen. Zouden in onzeiKamers geen voorstanders van dit reprossie-middel te vinden zjjn? Overzicht Bij gebrek aan ander nieuws blijft de groote pers schier dagelijks nog hot grootste gedeeltp harer beschouwingen wijden aan de tegenwoordige ver houding tusschen de leden van den vroegeren drie- keizersbond Duitschland, Rusland en Oostenrijk. Hoezeer de mededeelingen der officieuse pers in Duitschland en Oostenrijk ook uiteenloopon, over ’t geen er eigenlijk te Weenen tusschen de beide Rijkskanseliers is verhandeld en tot stand gebracht, hierover zijn alle organen het oons, dat niet ajjoen Rusland van don bond is uitge sloten, maar dat de nieuwe combinatie zelfs eenigszins vijandig togen Rusland gericht is. Volgens de Oostonrijksche Montagsrcvueeen orgaan, dat geacht wordt van hooger hand ge ïnspireerd te worden, moet Rusland zich over deze buitensluiting zeor gevoelig betoonon. Uit Berlijn meldt men, dat de Czaar, nu zijn per soonlijk onderhoud met Keizer Wilhelm te Alex- androwo niet de gewenschte uitwerking heeft gehad, de Minister Walujeff met eeno bijzondere zending te Berlijn heeft belast. Gelukkig dat de verkiezingen voor den Prui- sischon Landdag eenige afleiding geven in dat eentonig geschrijf, dat zoo bij uitstek geschikt is om do gevoeligheid tusschen Duitschland en Rusland, die nog pas een weinig bedaard is, Op nieuw op te wekken. Op dit oogenblik is nog alleen volledig bekend de uitslag der verkiezingen van do leden der kies-commite’s, die op hun beurt de afgevaar digden zullen kiezen. Die uitslag is voor de liberalen niet rekend op 30 l zeker kan vóórspellen dat zij in den nieuwen Landdag de meerderheid niet meer zullen hebben. Er bestaat dus veol kans dat ook in dio ver- gadering de conservatieven, of liever het een- trum, want deze zullen den doorslag geven, voortaan den toon zullen voeren. Dit zal mis- - schien den Rijkskanselier er toe leiden om den vrede mot hot Vaticaan, waarvan de voorwaar den te Gastein met Jacobini voor goed moeten zijn vastgesteld, spoediger tot stand te brengen do medewerking van het centrum ware hem dan verzekerd. De Fransche Ministers reizen nog maar steeds 1 het land af om de kiezers te winnen voor het beruchte artikel 7 der onderwijs-voorstellen en dus invloed uit te oefenen op de beslissing van den Senaat. In verband met de inrichting dor vergaderzalen, waaraan men nog altijd druk bezig is, zullen de zittingen niet voor in ’t laatst van November kunnen geopend worden. Zooals de kansen nu staan is het waarschijnlijk dat de Senaat de onderwijs-voorstellen zal verwerpen, indien het zich althans bevestigt, dat de linker- middenpartij besloten heeft zich aan de zijde van Jules Simon te scharen. Naar men verze kert zou Dufaure zich in dien zin hebben uit gelaten. De geamnestieerden doen nog altijd veel van zich spreken. Nu het aan Blanqui niet gegund is in de Kamer van Afgevaardigden het woord te voerenvergenoegt hij zich met hier en daar redevoeringen te houden, die meestal onver staanbaar zjjn, door het applaus, dat zij uitlok ken. Te Parijs is de bekende communist Hum bert, vroeger redacteur van de „Père Duchesne, als candidaat voor den gemeenteraad gesteld. Voorts openbaart zich oone krachtige beweging voor eene volledige amnestie. De regeering wil daarvan echter niets weten. De zaken in Afghanistan vlotten nog niet. De 5e October is Vporbij gegaan zonder dat de FÜngelscheiizooals'zij gehoopt hadden, Kaboul bereikt hebben. Telkens worden zij verontrust door aanvallen van omliggende stammen, terwijl hot weer ook niet medewerkt. Al bevindt de Emir zich nu bij het Engelache leger, toch schynt men hem nog niet geheel te vertrouwen en blijft er nog veel raadselachtigs over in zijne handelingen en houding. Ook uit de Kaap zijn geen tydingen van be lang te vermelden. De ex-koning der Zulu’s gedraagt zioh rustig en waardig; over het lot zijner onderdanen is nog niet definitief beschikt. Generaal Wolseley vertoeft in den Transvaal, waar de boeren nog niet geheel rustig zijn. In België is de schoolstrijd in vollen gang. Naast de openbare scholen zijn tal van nieuwe I katholieke scholen verrezen en de geestelijkheid is, op hooger bevel, druk bezig alle middelen aan te wenden om de openbare scholen te ont volken, ten bate der kerkelijke scholen. In sommige plaatsen gelukt haar dit maar al te goed. De krasse middelen die zjj daartoe aanwendt beginnen echter de aandacht dor re geering te trekken. Uit Spanje komen weer berichten van samen zweringen der radicalen, die meer in de ver beelding der regeering dan wel in werkelijkheid bestaan. Enkele bekende democraten, meestal officieren, zyn gearresteerd. De quaestie van de vrijmaking der slaven op Cuba treedt weder meer op den voorgrond. De nihilisten in Rusland zyn onderling ver deeld geraakt. Een deel hunner, inziende dat de middelen van geweld, tot nu toe toegepast, weinig goeds uitwerken, willen zich rustig als republikeinsche partij organiseeren om zoo hun tijd af te wachten. Natuurlyk willen de meesten hiervan niets weten, en bljjven de voorkeur geven aan de taktiek van moorden en brandentot nu toe gevolgd. Van 418 gekozen afgevaardigden voor den Landdag, die in ’t geheel 432 zetels telt, behoo ren er 154 tot de conservatieven, 92 tot de ultramontanen, 92 tot de nationaal-liberalen en 34 tot de Fortschritts-partij. Voorts zijn geko zen 19 Polen, 4 partioularisten en 1 democraat. 8T ATEN-GENER A AL. De Tweede Kamer nam in haar zitting van Dinsdag een beslissing omtrent de toelating van den heer Du Tour van Bellinchave. Het rapport der commissie, dat op verschillende gronden tot vernietiging der verkiezing adviseerde lokte een uitvoerige discussie uit: de quaestie was voor namelijk, of de Kamer het recht heeft, de al- of niet geldigheid eenor kiezerslijst te beoordee- len. Hoeveel er ook tot bestrijding dier bevoegd heid werd aangevoerddo Kamer besloot toch met 44 tegen 29 stemmen den heer Dn Tour als niet gekozen te beschouwen. In verband daarmede is thans voor het hoofd kiesdistrict Utrecht een nieuwe stemming en zoo noodig herstemming uitgeschrevenrespect, op 4 en 18 November a. s. Door den heer Van Kerkwijk is een voorstel gunstig. Hun verlies wordt be- t ingediend tot herziening van de wijze waarop a 50 stemmen, zoodat men bijna burgemeesters benoemd worden. Genoemde afge- vaardigde wil de keuze voortaan zooveel mogelyk bepaald zien tot een aanbeveling van drie per sonen door den gemeenteraad op te maken en de benoeming voor zes jaren doen vervallen. Tegen Dinsdag zyn eenige kleine voordrachten aan de orde gestelddaarna de Begrootings- ontwerpen. In een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indiëvan 6 dezer, wordt berichtdat in Atjeh alles rustig isen dat de leger-kommandantdie zich naar Atjeh had begeven om eene inspectie te houden, den toestand gunstig gevonden heeft en weder te Batavia teruggekeerd is. Aan het gebouw van het provin ciaal bestuur te ’s Hage is Maandag aanbesteed lo. de levering van steenkolen ten behoeve van den dienst van het Zederikkanaal van den stoom- watermolen aan den Arkelschen dam in het jaar 1880; 2o. de levering van steenkolen ten behoeve van den dienst van den stoomwatermo- len -binnen den benedenmond van het Steenen- hoeksche kanaal, behooronde tot de verbetering der Linge inde provincie. Zuid-Hoiiaiid, in het jaar 1880. Voor beide levoringen wu het minst ingeschreven door den heer A. Zellekens te Delft, voor f 0,41,^ per hectoliter. Dinsdag werd door den toe/ien- den chqf der garnizoonsbakkerjj te Utrecht, on der nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, de levering aanbesteed van 250 hecto liter roode of Ryntarwo, wegende minstens 77 kilogram, en van 150 hectoliter witte of Zeeuw- sche tarwe, wegende minstens 7C kilogram. Minste inschrijvers waren de heeren M. De Gier en J. Hooghwinkel, beiden te Gorinchem, res pectievelijk voor f 12,38 en 12,45 per heet. Te Krimpen aan den IJsel werd Maandag jl. de aanbesteding gehouden van do noodmaterialen voor do Krimpenorwaard, gedu rende 2 jaren. Aannemer werd do laagste in schrijver H. Zaanon te Ammerstol, voor f330. De tot gemoente-geneesheer van Krimpen aan den IJsel benoemde heer A. Ko- ning van de Coksdorp op Texel, hoeft voor die benoeming bedankt. De Hooge Raad heeft by arrest van 7 October den procureur-generaal bij het gerechtshof te ’s-Gravenhago niet-ontvankelijk verklaard in zijne voorziening tegen het arrest, waarbij A. d. V. c. s. te Lokkerkerk zijn vrij gesproken van het hun ten laste gelegde verzet tegen de uitgraving van het kerkhof, voor den bouw van een post- en telegraafkantoor aldaar. t Te^ gevolge cener veranderd?

Schoonhovensche Courant | 1879 | | pagina 1