1879. Zondag 19 October. IT. 540. ilgieterij, Co., Greenen EN, ran 5, 10 en 15 SN, PALEN enz., •ofden, Bruggen, rwerken. ng te zien. Boeken IK00P11. [IISRAAD, SCHUIT. 9PING BER 1879, te 1 L 1) GROOT, en BER 1879, te er, Gasfabriek, 10 uren, rder C. B. VAN eene groote partij a Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. J i J AGP. t WERF, e GOUDA. f-HOHIG Verkond- leningen zekerder middel Sch BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. IE. avonds disponibel met het De Koning. 7. en van 24 uur I het solide Afnemer S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers- Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. zich- r ge- 2 vaste Doch de het ont- te beheer- jvenworden 'it. sur, n Voogden te he- vnngers of Num- g 1880, weder is willen bij voegen, ven ten kantore of bij den Af- die zoo noodig dere Werktuigen O JU ren en herstellen JOMWERKTÜI- KEN, PANNEN- nvormmachi- ,000 stuks steenen PERSEN, enz. fAM NOQTEÏT letter J, aan ■OiOWMï COURABT. Prijs der Ad verten tienVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. IE ER te Main». prov. Friesland, e Druiven-Borst- eiffen te Heeren- hare borstaandoe- t bewezen. leden, waar geen >aat, zal men dit atuurlijk huismid- r gunstig gevolg ke flesch is door tule gesloten, waar et zijn ingedrukt. 2,-*; fl 1,— en olff&Zn.; Gouda hem bij B. J. R. D. den Hartog; oerkerk bij P. van Jonker Idonburg. Alle Binnenlandsche Advertentienwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegev slechts 2 maal in rekening gebracht IN BAAREN zal 1879, voormiddags ibossen” te OVEN, geld, verkoopon: ru els, Schilderijen, Glas- en Aarde- LOPSTAND, dansenTonnen n verder te voor- onder letter X, fc W. N. VAN De einduitslag van de verkiezingen voor den Prulsischen Landdag is nog ongunstiger geweest voor de liberalen dan men verwacht had. Telt men het centrum mede, dan zal de con servatieve meerderheid in de nieuwe vergade ring ruim 100 stemhien bedragen, terwijl in den vorigen Landdag de conservatieven ruim 65 stemmen in de minderheid waren. De overwinning is dus volkomen geweest en do „Prov. Corr. het orgaan van Prins von Bismarck, verheelt dan ook hare vreugde niet over de verkregen uit komst. Do regeering gevoelde altijd met smart hot gemis van eene conservatieve meerderheid, zegt het genoemde orgaan, en herademt nu zij geen hulp bij de liberalen meer zal behoeven te vragen. Deze redeneering zou doen vermoeden, dat de regeering plan heeft uitsluitend steun te zoeken bij en dus te regeeren naar den zin van die verschillende nuances der zgn. conservatieve meerderheid, doch nu reeds doet de taal, door het hoofdorgaan der ultramontanen, de Germania, aangeslagen, vermoeden, dat op dien gewenschten steun slechts zeer voorwaardelijk te rekenen valt. Daarom oordeelen sommige bladen dat v. Bis marck bij de vrij-conservatieven, dio zich met den rechtervleugel der nationaal-liberalen tot een middenpartij zouden constitueeren, steun zou zoe ken, doch dan is het ook volstrekt niet zeker dat hij den steun der liberalen wel altijd zou kunnen missen. Veel zal er ook afhangen van den uitslag der ondorhandelingen met hot Vaticoan, welker goe de afloop meer kansen van waarschijnlijkheid verkregen heeft, nu een gerucht zegt, dat de nuncius te Weenen, die met v. Bismarck te Gastein de eind-ondorhandelingen voerde, in de plaats van Nina als ’s Pausen staats-secretaris zal optreden. In verband met dat gerucht mag men mitsdien ook meer daiu-gowono beteekenis hechten aan het feit, dat de nieuwe Minister van Eeredienst in zijne daden begint te toonen, dat hij op een ander standpunt staat dan zijn voor ganger Falck. Op enkele plaatsen, waar de con- sessioneelo scholen ‘maar eenigszins mogelijk wa ren, heeft hij de gemengde opgeheven, vaak zeer tegen den zin van het betrokken gemeente bestuur. Aan de ontmoetingen tusschen Vorstelijke personen en diplomaten 'in Diilteehland komt nog al geen einde. Te Baden-baden, waar kei zer Wilhelm op ’t oogenblik vertoeft, had eene hartelijke ontmoeting plaats tusschen Z. M. en don Franschon gezant te Berlijn, de Saint Vallier. In Frankrijk is men met dit blijk van vriend schappelijke gezindheid niet weinig tevreden en natuurlijk loopen over het gevoerde onderhoud Ingevolge het Kon. besluit van 10 October 11. waarbij alle postzegels en brief kaarten van vroegere uitgiften buiten omloop worden gesteld, kunnen, te rekenen van 1 Nov. e. k., geene andere dan de laatstelijk ingevoerde, op dit oogenblik in gebruik zijnde postzegels en briefkaarten, worden toegelaten. De brieven, de gedrukte stukken en de monsters van koop waren, voorzien van buiten omloop gestelde post zegels, zoomede niet geldige briefkaarten, welke na 31 October o. k. ter post komen, worden als ongefrankeerde stukken met port belast. De buiten omloop gestelde postzegels en briefkaar ten, mits zij zich in ongeschonden staat bevin den, kunnen na 31 October 1879 nog gedurende drie maanden, en alzoo uiterlijk op 31 Januari 1880, op de postkantoren worden ingewisaeld tegen geld of tegen gangbare zegels of brief kaarten. Te Harmelen zal opnieuw, bij de verkiezing op 4 Nov. e. k., volgens de kiezers lijst van 1879 worden gestemd. De personen dus, die daarop abusief voorkomen en geen kiezers behoorden te zijn, zullen ook nu kun nen medestemmen, omdat deze lijst eenmaal langs wettigen weg is vastgesteld. r- De burgemeester van Amsterdam heeft officieel medegedeeld dat hy met 31 De cember a. s. zyno betrekking zal nederleggen. Burg, en Weth. *van Rotterdam hebben aan den Raad eene aanbeveling gedaan voor de benoeming van een geneesheer directeur van het Ziekenhuis aan den Coolsinge! in plaats van wijlen Dr, Rhèmderhoff. Daarop zyn geplaatst de heeron F. J. Van Leent, dirigeerend officier van geïbndheid der zeemacht te Amsterdam, Dr. H. G. Hè>sselink, geneesheer te Stad Almelo en Dr. H. KlinkorV, geneesheer te Rotterdam. Door den Majoor, Genie-komman- dant in de 3e stelling, heeft Zaterdag te Go- rinchem de aanbesteding plaats gehad van het verbeteren Van het verdedigingswerk bij Aspe ren, waarvan de raming bedroeg f 128.000, Hiervoor zijn ingekomen 9 biljetten. Hoogste inschrijver was de heer H. Th. Wiegerink te Groenlo, voor f139.900; laagste de heer L. Kalis te Sliedrecht, voor f 119.400. Dezer dagen is de Oude Keulsche vaart tusschen Utrecht en Amsterdam opgenomen door een commissiebestaande uit den heer J. Van der Vegt, provinciaal ingenieur van Zuid- Holland, daartoe door de stad Utrecht benoemd een civiel ingenieur en een ambtenaar van de Keulsche vaart. Dezer dagen heeft men, met hei oog op het leggen van een tramweg Utrecht— Vreeswijk v. v. opmetingen gedaan. Van 7 September tot 4 October zyn, door longziekte aangetast vyf runderen in Zuid-Holland. In het vorige tijdperk .van vier weken waren vyf runderen door die ziekte aan getast. - Op de tentoonstelling van Ak kerbouw-en Tuinbouw-voortbrengselen, alsmede van Boter en Kaas, te ’s-Gravesande, is o. a. een tweede prijs verleend voor Zoetomelksche kaas aan J. Van der Breggen Azn. te Waddinxveen, en voor Groene Heesters een tweede prijs aan 8. Trissel te Boskoop. Op de thans gehouden wordende tentoonstelling van zuivelbereiding te Londen, heeft bij den wedstrijd van de meest melkge vende koe een Hollandsche koe de overwinning behaald. Het verschil bedroeg byna Ij kan melk meer dan de daarop volgende Engelsche koe leverde. Ook de kaas ingezonden door den heer Hasting, te Rotterdam werd zeer geroemd en bekroond. Opmerkelijk is, dat da Engelsche kaas op verre na zoo goed niet werd bevonden als die van hot vasteland. Het Engelsche blad „Daily News” zegt„het is wel niet aangenaam tot de ontdekking te komen maar het zal goed zyn bfl Denemarken en Nederland ter schole te gaan.” Do Arr. Rechtbank te Rotterdam vernietigde Zaterdag 11. een vonnis van den kan tonrechter te Schoonhoven, en sprak dr. A. v. R., geneesheer te Ouderkerk aan den IJsel, vry van het hebben doen leggen van vaste bruggen, in strijd met het polderreglement. Te Wagoningon heeft men deze week voor particuliere rekening eene vleesch- houwerjj opgericht. De toevloed van koopers was zoo groot, dat men geen handen genoeg had om de koopers te hblpen. Het vleesch was uitmuntend en ruim 20 cent per kilogram lager dan bij de vleeschhouwers. Ook te Bneek zal eerstdaags eene melkinrichting worden geopend. De lage stand van do Waal levert dezer dagen voor de scheepvaart nog al eene moeilijkheden op. Zondag jl. geraakten beneden de kribben ter hoogte van de Dalomscbe sluis verscheidene schepen vut, die niet dpn nu veel Meer dan over de bekende onderwijs-quaestie, waarover rden, en geen wonder, langzamerhand uitgepraat,raakt, tot tijd en wjjle de Senaat die quaestie op nieuw au fond zal gaan behandelen, wordt tegenwoordig geschreven en gesproken over de woelingen der in hun vaderland terug- gekeerde communisten. Vooral de verkiezing van Humbert als ge meenteraadslid van Parijs heeft den overmoed dier geamnestieerden doen ontwaken, en, een maal zoover, zijn er onder hen genoeg te vinden die gaarne alles aanwenden om de beweging levendig te houden. Zoodra de Kamer dan ook bijeenkomt, mag zij rekenon op een voorstel tot algemecne amnestie, dat van de uiterste linker zijde zal uitgaan, en bij de uiterste rechterzijde on de Bonapartisten, die te Bordeaux en te Parys bewezen hebben, dat zij, waar het be- moeielyken der republiek geldt, gaarne met de rooden medegaan, misschien veel steun zal vinden. Zondag jl. hebben de Engelsclien, na eenige voorafgaande gevechten, de hoofdstad van Af ghanistan bereikt en ingonomen. Generaal Robberts deed zyn intocht in de stad, bege leid door den Emir Jakub Khan. Niet min der dan ruim 100 stukken geschut werden daarbij buit gemaakt. De schuldigen aan den aanslag op de ambassade zyn waarschijnlijk ge vlucht; men zoekt zo althans vergeefs. Allen die zich verzetten of gewapend zijn, worden zonder vorm van proces gedood. De troepen hebben de citadel, na die behoorlyk bewapend te hebben, bezet en zullen die waarschijnlijk vooreerst niet verlaten. Of Jakub Khan als Emir zal gehandhaafd worden is nog niet zeker. Gebeurt dit, dan zal hy zich zeker alleen door Engelschen invloed als zoodanig kunnen doen gelden. 13 De lang verwachte benoeming van graaf llaymirle als kanselier van Oostenrijk-Hongarijc, in de plaats van graaf Andrassy on het besluit der Czechen om voor ’t eerst weder sinds langen tijd, aan de parlementaire werkzaamheden deel te nemen, zijn gebeurtenissen die in do Oosten- rijksche pers het moest besproken worden. Zoo- als moor gebeurt in dergelijke gevallen, worden de Czechen door allen op do hartelijkste wyze welkom geheeten; zelfs de troonrede wydde een paragraaf aan dit heugelyk feit. In Ruiuaniè is de Joden-quaes tie nog altijd aan de orde. Al mag de aanneming van het meene Unie, doch ’t een en ander met zeer losse banden. De instelling van het stadhou derschap was de aanvankelijke oplossing van dit vraagstuk; niettemin bleef het partijverschil, zooals we het thans noemen zouden, bestaan. Pogingen tot uitbreiding van het stadhouderlijk gezag, derhalve schreden in do richting der mo narchie, bleven niet achterwege. Een handig en verdienstelijk vorst als Prins Frederik Hen drik kon met goed succes de staatsgezinde partij, zij die de provinciale statenvergadering als hoogste macht wilde doen erkennen, af breuk doen, doch zijn zoon Willem II bedierf alles door zijn al to stoutmoedig optreden. Zijn vroege dood verspeelde voor langen tijd de kansen van het min of meer eenhoofdig bestuur. Onze verdere geschiedenis is een voortdurend balanceeren tusschen de beide stelsels, en tel kens is het juist onder den druk van bui ten - landsch gevaardat de behoefte aan een krach tig hoofd zich doet gevoelen: natuurlijk wordt dan do hand uitgestrekt naar den erfgenaam van Oranje. En bj elk dier crisissen worden de rechten der stadhouders vermeerderdzoodat wij de wetten, die wel gedurig meer de monarchie naderen. Reeds doch wier hand- werd van Willem III beweerddat hij stad houder was in Engeland, Koning in de Ver- eonigde Nederlanden. Aan Willem IV wordt het erfstadhoudorschap over alle provinciën op gedragen; aan hem en zijn zoon Willem V ont brak niets dan de titel, om inderdaad Koning te zijn. Hadde do laatste het beleid van zijn te vroeg gestorven vader bezetendan zou misschien ons land voor vele schokken bewaard gebleven en het eenhoofdig gezag op grondslagen gebouwd geworden zijn. lv omstandigheden waren hem tegen, en brak hem aan de wilskracht om die schen. De staatsparty, geprikkeld door de te kortkomingen van het stadhouderschap, stak het hoofd omhoog; de gebeurtenissen in het buiten land werkten mede, en de omwenteling van 1795 was van dit alles het gevolgd Weder stond ons volk op gen keerpunt, waar niets anders viel te doen aan een nieuwe proef te nemen met het republikeinsch stelsel. Het Bataafsch Gemeenebest, met geestdrift op ’t getouw gezet, was niet bestand tegen de ge waagde proefnemingen van de toenmalige poli tiek, en viel als een gemakkelijke buit in han den van den Franschen overweldiger. Elke nieuwe verandering was een schrede achter waarts. Eerst de strooman Schimmelpenninck, toen de zetbaas Koning Lodewijk Napoleon, eindelijk de onverbloemde annexatie. Doch het uur der verlossing sloeg. De doorgestane ellende had de tegenstanders op politiek gebied nader tot elkander gebracht, en de oplossing van het eeuwenoude vraagstuk was het constitutioneel l "V 1 o 1 1/ ‘J, V mannen van 1813 hadden, alvorens den Oranje tak op nieuw te griffelen op den Nederlandschen stam, een ontwerp van Grondwet in gereedheid gebracht, en Koning Willem I zelf gaf zyn zegel aan het compromisvoor hij nog een voet had gezet op den vaderlandschen bodem. Hij verklaarde de hem opgedragen waardigheid al leen te aanvaarden onder voorwadrde van een Grondwet, welker tot standkoming zijn eerste zorg, welker bekrachtiging een zyner eerste regeeringsdaden zou zjjn. En nu mogen er enkele Nederlanders worden gevonden, die het constitutioneel koningschap beschouwen als een doelloos zeilen tusschen twee tegenstrijdige beginselen: de volkssouve- reiniteit en het monarchaal gezag, onze ge schiedenis leert duidelyk dat geen ander regee- ringsstelsel mogelyk is. Noch voor de republiek met haar bedenkelijke verrassingen, noch voor de absolute alleenheerschappij is hier plaats. Do partijschappen mogen zich overal doen gelden, bij elke verkiezing, bij de beoordeeling van elke regeeringsdaad, zij zwijgen eerbiedig aan den voet van den troon. De Koning staat boven de partijen; hij is het middelpunt van het ge- Mgi geenszins het gezag in al zijn om vang. w imajandigheden, als do wetgevende arbeid ongestoord zijn gang gaat, wordt do natie van dat koningschap niets gewaar; doch zoodra er iets hapert wenden allo partijen het oog naar do kroon, en wachten van daar hot beslissend woord, in overeenstemming mot lettor on geest van de Grondwet. Menige verwikkeling, die elders oen omwenteling zou doen geboren wor den, vindt langs dien wog oen bevredigende schikking, zoodat do nationale rust geen oogen blik wordt gestoord. De constitutiopeole Koning regeert, maar bestuurt niet; dat is, hij oordeelt in het hoogste ressort, terwyl do verantwoorde lijkheid valt op de schouders van hen, die de tenuitvoerlegging van het genomen besluit heb ben aanvaard. Wie alzoo beweren wil dat de Koning, door een Grondwet beperkt, eigenlijjlbdechts oen zwakke afschaduwing van het monarchaal gezag vertegenwoordigt, en in het raderwerk van den Staat wel gemist kan worden, houdt goen reke ning met de logica der historische feiten. Dit to doen uitkomen, was het doel van dezo onze eefste beschouwing over de Nederlandsche staatsinstellingen. ivember voor een i dienst is,' een bevragenonder ars 8. W. N. >n. regeerings-ontwerp ook waarschijnlijk geacht wordenuit de beraadslagingen blijkt genoeg zaam, dat de meerderheid slechts uit noodzaak zich met het ontwerp zal vereenigen. Om de plaats van den Koning in den consti- tutioneelen staat goed te begrijpen, moeten wij een vluchtigen blik slaan op de geschiedenis van ons volk. De Germaanscho stammen zijn oorspronkelijk op echt republikeinsche wijzo bestuurd geworden. Geen centralisatie, geen samenvatting van het oppergezag in handen van één persoon, was bij hen te bespeurenslechts in oorlogstijd werd één uit hun midden, die zich door zijn dapperheid of ervaring die eer had waardig gemaakt, tot aanvoerder met nagenoeg dictatoriale macht ge kozen; in den strijd was hij de voorste (vorst), maar na den afloop legde hij zijn commando weer neer. Elk familiehoofd was voor het overige onbeperkt heerscher in zijn eigen kring, behou dens aller onderwerping aan c’ is waar niet geschreven waren, doch wier hand having tot de plichten der priesters behoonden. Zoo was het bij de verschillende stammen, die tijdens de komst der Romeinen over Nederlands bodem verspreid woonden. De toestand werd spoedig abnormaal, toen de Romeinsche prefecten hun gezag deden gelden; de opstand van Claudius Civilis was een ver- geefsche poging om tot het oude stelsel terug te keeren. Daarna bleef het volk aan vrpemd gozag onderworpen. De Frankische on Sipatiche veroveraars verdoofden het onafhankelijkheids- gevoel, en naarmate de Frankische koningen hun macht uitbreidden, schoot ook hier te lande hot monarchaal gezag, ofschoon door het leen stelsel getemperd, dieper wortelen. De leenmannen waren niets anders dan vreemde veroveraars. Hun werd een bepaald grondgebied toegewezen, binnen welks grenzen zij als byna onafhankelijke heerschers gebied vocalen; hun banier was het vereenigingsteqjcen, het symbool der oppermacht. Door eenigon dier baander- heeren of baronnen met de grafelijke qf herto- gclijke waardigheid te bekloeden, verbond do Frankische iConing of Duitscho Keizer hen aan zyn dienst, nïoar ontnam hij hun tevens dio na genoeg onbeperkte heerschappij, waarop zij zoo trotsch waren. Van vrije baronnen werden zy ambtenaren. Döch van dat oogenblik af zien wij de graven en hertogen alle krachten inspan nen, eensdeels om do macht der baronnen te breidelen, anderdeels om zich het oppertoezicht d«r Keizert van den hals te schuiven. Vandaar dio eiudeloozo twisten, waardoor de Nederlanden van de dertiende tot het eind der vijftiende eeuw werden geschokt. Het volk had eigenlijk met dien strijd tusschen zijn onderdrukkers niets te maken, doch de graven wisten met uitmuntend gevolg, door schenkingen van rechten, de lieden uit de mindere standen tot hun belang ovet te halen. Zoo kwam de strijd de algemeene vrij heid ten goede; maar evenzeer had hij tot uit komst, dat het eenhoofdig gezag een sterke uit breiding verkreeg. Duidelijk blykt uit het voor gaande dat het geen instelling wasonzen volksaard oorspronkelijk eigenhet is van buiten af aangebracht. Ongunstiger werd do verhouding, toen in het vervolg door het uitsterven der oud-Hollandsche graven-dynastie do heerschappij geraakte in handen van geheel vreemde vorsten; eerst nog van een Nederlandsch stamhuis, daarna van buitenlandsohe. Reeds onder de Bourgondische vorsten nam de centralisatie sterk toe, doch zy bereikte |iaar toppunt onder het Oostenrijk- sche huis. In de Zuidelijke Nederlanden werd het dwangjuk van Karel V noode gedragen, in het Noorden wist men er zich nogal in te schik ken. Karei bezat echter de macht, om elke poging tot verkrijging van oude lang vergeten rechten met gewéld te keeren. geenszins Ware er geen godsdienstige beroering tus- ‘Onder gewone omt echenbeiden gekomen, misschien zou dan op den langen duur de onbeperkte heerschappij hier even diep zijn doorgedrongen als elders. Maar nu voerde de loop der omstandigheden tot om verwerping van het Koninklijk gezag, en in het gedenkwaardige jaar 1581 bevond het volk van Nederland zich door een kloeke daad plotseling vrij van elke vreemde overheersèhing, behoudens de verplichting om die onafhankelijkheid gewa penderhand te doen zegevieren. Van dien tijd af zijn or“hier te lande twee politieke stroomen duidelijk waar te nemen. Aan de eene zijde gevoelde men zich niet veilig dan onder de hoede van een krachtig gozag; van daar de herhaalde opdrachten alm vreemde vor sten, om de regeering over deze landen te aan vaarden, welke aanzoeken gewis beter onthaal zouden hebben gevonden, ware hot niet dat de vrees voor Spanje dit belette. Aan den anderen kant vond men het beter, den republikeinschen vorm, naar de omstandigheden gewyzigd, te her stellen, zoodat elke gemeente een staat op zlvL- zelf zou uitmaken, met samenvoeging der ge meenten tot gewe»ton en van' deze tot de alge- op politiek en de oploe koningschap. Want, vergeten wij het niet, de allerlei geruchten. iden,

Schoonhovensche Courant | 1879 | | pagina 1