'AY SF OOTEN te i 1879. r. B E B I C T. den Zondag 21 December. 18. B' A JES 1ING. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Belastinghervorming. franco ULDER. OOTEN. dor fégéering "1£8" ïlei- L'Dozo Courant wordt geregeld ioderen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. koop, yoor It met 1 Ja- t, terwijl de e dier Cou- eerste week ll tours. tso Cents. ANDUM- er geschikt actische en p een sier- dient tot rys f l,M. De Uitgevers, 8. W. N. VAN NOOTEN. der. nder. der. ier. nder. der. Ier. ider. hten van r.K.VAK vriend van Gambetta. nog eenige andere ver lilies plaats hebben en de id y niet lering g van velen, Ondergetce- i zoon, lij- mhoest, zijn en heeft aan van uwen DRUIVEN- Iuit het j. de Wed. m alhier. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeverl. Mei 1876. Alle Binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing S maal wordt opgegeven, worden slechts l maal in rekening gebracht. Tengevolge van het KERSTFEEST zal het aanstaande nommerder Schoon- hovcnSche Courant niet Zaterdagsmid dags, maar ZATERDAG AVONDS woi- den verzonden. 0, f 1,88, ip franco e Apothe- iOWAY’8 d Street, jogement. 1, geplaatst HAGOORT Prijs der Ad vertentienVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterljjk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. zooals die thans bestaat, zal laafd, of wel, belangrjjk gewij zigd. Zeker biedt ook zij onmiskenbare nadeelen aan. In onzen tijd wordt algemeen erkend dat lucht en licht ruimschoots moeten kunnen toe- stroomen; de belasting op deuren en vensters is met deze leer volkomen in strijd. Hetzelfde kan gezegd worden van die op haardsteden; vooreerst geeft deze heffing tot allerlei ontdui king aanleiding, ten tweede moet het maken van schoorsteenen in ’t belang eener goede ventilatie worden aangemoedigd. Maar zoo is er altijd wat, en niet ten onrechte wordt gezegddat er geen enkele belasting te bedenken is, die geen zeer merkbare schaduwzijde vertoont. Wanneer men zulk een rijk verleden achter zich heeft als de heer Vissering, dan staat dit niet zelden in den weg. Als beroemd staathuis houdkundige is do Minister een voorstander ge weest van de opheffing van mutatie-rechten *t is in ’t belang van do welvaart dat de over- Zn.; Gouda ij B. J. R. on Hartog; k bij P. van r Idenburg. SfflöBVEIiB COURANT gang van vaste goederen niet wordt bemoeielijkt. Maar.al is hier de théorie nog wel niet in BtrijT'met dé practijk, toch moet zij voor een poos achterwege bljjven voor practische moei lijkheden. Do Min. heeft verklaarddat hij het belangrijk bedrag ’t welk deze rechten aan de schatkist cpleveren, niet kan missen. Wel is er indertijd voorgesteldmet dat bedrag de grondbelasting (op gebouwde en ongebouwde eigendommen) te vorhoogen, doch die wensch vond geen weerklank bij onzen landbouwenden stand, >og veel minder bij de landbezitters. Van de laatsten is hot te verkeren: zij verkie zen oen uitkeering in eens, die de kooper be taalt, bavon een voortdurende heffing die zij wel is waar op hun pachters verhalen maar toch zekeren druk uitoefent. Doch op welke gron den landbouwvereenigingen die conversie bestrij den, is minder gemakkelijk te begrijpentenzij men het klein grondbezit nadeelig achte voor de welvaart’t geen wij in het algemeen niet doen. ’t Is te hopendat de Kamer de Regeering de meest gewenschto medewerking zal verleenen tot uitvoering van haar plannen. Van alle „hangende” vraagstukken is dat betreffende de geldmiddelen voor ons land wel het allerge wichtigste, omdat er zooveel andere mee in ver band staan. ’ijnen van zealijk be- verligting en hebben, ray hebben ilen, open gij sedert was nan- in of ont- bntsteking even dade- langzamer- y, en doet e smarten, eggebragt. eelt binnen nden. Zij aangetast gezwellen zelfs wan den moed BINNENLAND. staten-genebaal. Tweede Kamer. Legerorganisatie bij de wet. persoonlijke dienstplicht, geconcentreerd stelsel van verdediging, veldleger, roeping van de schutterij in tijd van oorlog, zietdaar de voor naamste onderwerpendie bij het debat over Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting in behan deling kwamon. We zullen ons thans niet in de bijzonderheden verdiepen; de Minister heeft getoond, als redenaar zjjii man te kunnen staan of hij het defensie-vraagstuk tot oplossing zal brengenmoet worden afgewacht. Zijn voor naamste tegenstanders, de burger Viruly en de militair Kool, twjjfelen er sterk aan, en keuren het zeer af, dat de Minister geen legerorganisatie bij de weten geen persoonlijken dienstplicht op zijn pogram heeft staan. De heer Kool wil een krachtig veldlegerdoor de schutterij ver sterkt, om buiten de verdedigings-liniën te ope- reeren. De Minister een klein maar wèlgeoefend veldleger, om meest defensief op te treden. De heer Viruly meent dat zulk een leger óf te klein öf te groot zou zijnwij moeten er niet naar streven een groote Mogendheid in ’t klein te worden. Een der militaire speciali teiten in de Kamer, de heer De Bieberstein was van meening dat we onze kracht voorna melijk moeten zoeken in het eerbiedigen van de godsdienstige overtuiging der Limburgers. Hoofdstuk Oorlogmet een eindcijfer van 20 millioen en 6 tonwerd aangenomen met 57 tegen 20 stemmen, l^aarna ving de behan deling aan van Hoofdstuk IX, Waterstaat. Ter wijl de heer Godefroi den Minister in bedenking gaf, bij aanbestedingen de belangen der Neder- landsche industrie op den voorgrond te plaatsen als ten minste de verschillende inschrijvings sommen niet te groot waren, bepleitte de heer De Bruijn Kops het stelsel van vrije concur rentie. Belangrijk vooral voor onze lezers was de redevoering van den heer Rutgers over den Noorder-Lekdijk Bovendams. 8pr. trad in een uitvoerige historische beschouwing over de ver houding der beide Lekdijken, en over de po gingen tot voorziening in de hooge kosten, voor den Noorderdijk benoodigd dobr de verhooging van den Zuiderdijk. Verhooging van eerstge- genoemde met evenredige verzwaring van de fundamenten zou 2 millioen gulden kosten. De belanghebbenden van ’l waterschap kunnen die uitgave, f 70 per hectare, niet dragen. Met het oog op de rampen, die een overstrooming zou veroorzaken voor den staat en voor de pro vinciën Utrecht, Noord- en Zuid-Holland, moet de vraag, wie de belanghebbenden zyn, en wie derhalve betalen moeten, eenigszins anders be antwoord worden. De bescherming der binnenlandsche njj ver heid werd nog in de zitting van Donderdag uitvoerig besproken. De Minister wil haar zoo veel mogelijk steunen, maar is tegen kunstma tige bescherming, De Koning én de Koning’in zullen zich den 6den Januari a. s. naar Arolsen begeven. Aan het Dep. van waterstaat is Woensdag aanbesteed: het herstellen van strek dam No. 26 en het leveren en verwerken van ballaststeen aan dwarskrib No. 2 en aan de strekdammen No. 11, 24, 26, 31 en 35, gelegen in de rivier de Bovenmerwede, onder de ge meenten Vuren, Gorinchem, Hardinxveld en Sleeuwijk. Minste inschrijver was de heer T. De Groot te Giesendan, voor f28681. Bij min. besohiking is aan T.Vo- gelesang, te Alblasserdamtot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst in de zeegaten en op de rivieren, stroomen, tiet bezit gevonden van een i kanalen en wateren binnen het Rijk, wawf dynamiet, electrischo batterijen sleepbooten worden toegelaten. BUITENLAND. Overzicht Er beginnen zich in Frankrijk verontrustende verschijnselen voor te doen. Het ministerie, dat men, getuige o. a. de uitgebreide amnestie, waarlijk ‘niet beschuldigen kan geen oogen te hebben voor do eischen der uiterste linkerzijde, begint te wankelen. De minister van Justitie, Le Royer, heeft -om redenen van goaomiheid” ontelag govraagd, en, in verband daarmede, zal de leiding van het Kabinet, die tot dusverre aan het meest conservatieve lid, Waddington, was toevertrouwd overgaan in handen van Freycinet, minister van Openbare werken en vriend van Voorts zal waarschijnlijk wisseling van portefeuille opengevallen plaats, indien het er althans bij een blijft, mede ten deel vallen aan een vriend van den ex-dictator. Toch heeft deze nog verkregen wat hij wenschte, nl. de verwijde van Waddington, die hem een doorn in het oog is. De President Grévy is echter te zeer ge hecht aan dien Minister om aan de eischen der meer en meer toongevende radicale partij toe te geven. Waarschijnlijk zal, mot do aftreding van Le Royer, ook hot beginsel der onafzetbaar heid der magistraatspersonen worden losgelaten en dus aan een nieuwen grief van do groepen der uiterste linkerzijde worden te gemoet geko men. Het is vrjj waarschijnlijk dat onder die omstandigheden de conflicten van de Kamer van afgevaardigden en den Senaat zich zullen ver menigvuldigen, zeker niet in het belang van den goeden gang van ’s Lands zaken. Het rapport van Jules Simon in zake de Ferry-wetten is thans openbaar gemaakt met de bekende con clusie, waarbij 7 tegen 5 stemmen zich tegen de wet verklaren. De beslissing daarover zal echter eerst in de nieuwe zitting van Januari plaats hebben, zoodat het jaar 1881 in vele opzichten voor Frankrijk bijzonder gewichtig belooft te zijn. Nog onrustiger dan in Frankrijk gaat het op dit oogenblik bezuiden de Pyreneën toe. Martinez- Campos, de strijder voor de emancipatie van Cuba is, eensdeels tengevolge van de intrigues der con servatieve partij, en voor een ander deel tengevolge van eigen zwakheid, als Minister-president van Spanje gevallen en vervangen door Canuovas, het hoofd der conservatieve partij en dus van de meerderheid in de Cortes. De indruk door dezen crisis te weeg gebracht laat zich eenigs zins beoordeelen uit het feit, dat bij de aftre ling van Martinex Campos een dertigtal generaals hun ontslag gevraagd hebben en dat de Kamerzit ting, waarin Canuovas het nieuwe Kabinet voor stelde, een ongehoord tooneel van verwarring opleverde. De officieuse pers doet haar best om den misschien wel wat overdreven voorgestelden indruk te verzachten en de geheele beweging voor te stellen als een storm in een glas water. Zij verzekert dat de nieuwe premier zich met den afgetredenen heeft verstaan over een meer geleidelijke invoering van hervormingen op Cuba, waarmede oen groot gedeelte der constitutioneele partij zich misschien zou kunnen vereenigen. Onrustig blijft het ook in Rusland, waar de Nihilisten door hun jongste en brutaalste mani fest, waarvan zij den Keizer zelfs een afdruk zonden, hebben bewezen dat zij zich niet laten afschrikken door het nu reeds 4 maal verjjdelde plan van een aanslag op het leven van den Keizer. Na het mislukken van de bekende po ging om den trein, waarin de Keizer gezeten wasin de lucht te doen vliegen, scheen men het meer gemunt te hebben op het winterpaleis. Een persoon, die in de nabijheid van dat paleis woonde, werd in het bezit gevonden van een goeden voorraad 9 iden. verlangt te te melden. FOOTEN. en een nauwkeurig plan van het gebouw, waarin zelfs do plaatsing der meubels werd aangogeven. Toch schijnt de Keizer niét genegen zelfs aan de minste eischen van de ontevredenen te gemoet te komen. Hij weigerde het plan eener consti tutie, dat hem dezer dagen door oen zjjner Mi nisters werd voorgelegd, goed te keuren. Nu Jakub Khan gevangen genomen en Kaboel bezet is, beginnen voor Engeland in Afghanistan eerst recht de moeielijkheden aan te komen. Met telkens vernieuwde woede bestormen de Afghaan- sche stammen de posten der Engelschen, die alle krachten moeten inspannen om zich te handha ven. De strijd concentreert zich vooral om de hoogten van Kabul, waar met afwisselend ge luk, soms bloedig, gestreden wordt. Het blijkt thans dat Shore Aliden vroegeren Emir, niet onvoorbereid aan Engeland den handschoen heeft toegeworpen. De vijand is ruim voorzien van degelijk en goed öorlogsmateriëelwaarvan het grootste deel van Engelsch fabrikaat. Ook uit Zuid-Afrika zijn - de berichten nog 1 die opzichten geruststellend. De onder- van Sekokoenio eischt groote krachts- Indien den Minister Vissering de gelegenheid wordt gegevenzijn plannen tot rijpheid te bren gen dan wachten ons belangrijke wijzigingen in de belastingheffing. Dat de financiëele toestand in Nederland sinds lang veel te wenschen overlaat, is een zoo be kende waarheiddat we haar slechts in 't voor bijgaan aanroeren alleen bestaat er verschil van meening omtrent de mate van jammerlijkheid en de oorzaken, die er toe hebben bijgedragen. De een geeft van alles de schuld aan den Atjeh- oorlog, een ander aan’t prijsgeven van het cul tuurstelsel een derde aan de opheffing der dif- ferentiëele invoerrechten in Indiëeen vierde aan de weelderige manier waarop daar ginds publieke werken worden uitgevoerd. Maar daaromtrent is men het vrjj wel eensdatzoo Indië nog bestuurd werd volgens de goede winstgevende traditiën van het laatstvoorgaande tijdvaker op onze jaarlijksche begrootingen nog een aardig saldo zou kunnen overschieten. Ongelukkig hebben we ons nu eenmaal bege ven op den weg die naar een rechtvaardig Indisch regeeringsstelsel voert. We hebben een af keer gekregen van millioenen die ons niet toekomen we zjjn er diep van doordrongen geraakt, dat we door eigen middelen in onze behoeften moe ten voorzien. Is een volk tot het besef geko men dat een vroeger gevolgd systeem op onrecht, is gegronddan is geen macht meer in staat dat te herstellende publieke opinie soms door enkelen uit haar sluimering wakker geschud doet zich krachtig hooren en overstemt al de redeneeringen van hen die de voortreffelijkheid van het ouue stelsel in bescherming nemen. Daarom kan men gerust zeggen dat de tijden van de Indische exploitatie voorgoed zijn voorbij gegaanen dat zijdie ze terug willen roepen een vruchteloozen arbeid verrichten. Op Indische saldo’s behoeft volstrekt niet meer gerekend te worden. Nederland zal zich tevreden moeten stellen met de teruggave van 't geen ten be hoeve van Indië wordt uitbetaalden voorts met de indirecte voordooiendie de handel en ’t verkeer met onze koloniën afwerpen. Is Indië niet langer de éóne kurk waarop onze financiën drijven, gaarne zouden wij ook de andere zien verdwijnen. Wij bedoelen, de stop van de jeneverflesoh. De accijns op den sterken drank levert een belangrjjk gedeelte van onze staatsinkomsten, zoodat wij voordeel trek ken uit een betreurenswaard i ge volkszonde. Het komt echter niet bij ons opafschaffing van dezen accyns te willen bepleitenhet is niet noodig dat de belastingdruk wordt verzwaard alleen met het doel om den drinkebroer een goedkooperen borrel te bezorgen. Wil hij van zijn kant door onthouding afbreuk doen aan den accynsniets zal ons aangenamer zijn. Zelfs zouden wij den dagwaarop bij de opening der Staten-Generaal een belangrijke vermindering van de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd ter algemeene kennis werd gebracht, oen der heugelykste dagen van onze geschiedenis noe men. De vermeerderde welvaart zou inmiddels de schatkist ruimschoots schadeloos gesteld hebben. De heer Vissering is geen voorstander van indirecte belastingen, maar, onder de tegenwoor dige omstandigheden zijn van hem geen voor stellen te wachten tot opheffing van de bestaande, ’t Is vreemd, dat soms een vraagstuk, ’t welk gedurende eenige weken of maanden tot de „brandende” gerekend werd, zoo op eenmaal uitgebluscht raakt, en, zonder te zijn opgelost, van den rooster verdwijnt. Wié zich nog iets herinnert van de belastingplannen van Minister Van der Heim, weet ook, dat deze financier voornamelijk wilde opereeren op het gebied der accijnsen, door intrekking van eenige die alge meen worden veroordeeld, en instelling van een nieuwen, dien op de tabak. In die dagen waren redeneeringen over indirecte belastingen overal aan de orde. Die op het zout en op de zeep werden in al haar onhoudbaarheid voorgesteld; men riep er wraak over, dat de laatste als het ware een premie uitreikt aan de onzindelijkheid, dat do eerste het toppunt is van onbillijkheid, dewijl zij rijk en arm in dezelfde mate laat be talen, en bovendien de hoofden van talrijke ge zinnen er het zwaarst door getroffen worden. Evenmin vond de accijns op het vleesch genade in do oogen van hot publiek; men meende te- recht, dat het niet op- den weg dor fègéering ligt liet gebruik van een noodzakeljjk voedings middel tegen te houden. Ja, er waren veelei- schende lui, die zelfs den suiker-accyns uit de wereld wilden hebbensuiker, zeiden ze, is geen artikel van weelde, doch behoort tot onze dage- lijksche benoodigdheden, maakt een onmisbaar bestanddeel uit van de volksvoeding. Met een accijns op den tabak zou men zich hebben kun nen vereenigen, als er maar geen belemmering in den handel het gevolg van geweest ware. Dewijl dit echter wel zoo was, ging er een storm van alarmkreten op, en de heer Van der Heim besloot wijselijk, zijn ontwerp in te trekken vóór het aan de „algemeene beraadslagingen” werd onderworpen. Dat was het eind van de historie. Men had zijn hart eens flink opgehaald aan de indirecte belastingen, maar toen de regeering de zaken liet gelijk ze waren, berustte men er in en bleef dit doen tot den huidigen dag. Ja, en terwyl nu een hervormingsgezind Minister, die in théorie I deze middelen af keurt, geen enkele poging aan wendt om ze zooal niet af te schaffen, dan ten minste eenigszins te wijzigen, vindt men dat volkomen rationeel en niet eens de moeite waard er over te spreken. Doch laat ons zien, wat de Minister wèl wil. Vooreerst zal do effecten-belasting op nieuw te voorschijn komen, in zooverre uitgebreid, dat alle inkomsten, voortvloeiende uit geldelijk bezit, getroffen worden. Voor iemand, die geen effecten rijk is, is het zeer gemakkelijk dien maatregel toe te juichen; maar ook toen de vorige Minister Gleichman hetzelfde plan open baar maakte, werd het vrij algemeen goedge keurd, uitgezonderd door de speculanten in den „hoek.” Wij vertrouwen dus, dat de meerder- heid in deze aan de zjjde der Regeering zal zijn. Ten tweede: de patont-belasting uitbreiden tot een algemeene heffing op het bedrijf, zoodat zij meer overeenkomst zal krijgen met een in komstenbelasting zonder echter dien weinig po- pulairen naam te dragen. Inderdaad, er is geen enkele reden te bedenken, waarom de eene soort vttn arbeid door den fiscus wordt aangeslagen, en de andere vrijgelaten; waarom juist handel en industrie een gedeelte hunner winsten (ook al zijn deze negatief), moeten afstaan en arbeid van intellectuëelen aard b. v. daarvan vrijge steld is. De thans van kracht zijnde patentwet, bevat, zooals men weet, een aantal vrjj won derlijke bepalingendie tot nog veel wonderlijker toepassing aanleiding geven; men herinnere zich dat o. a. de eigenaar eener boekdrukkerij als molenaar weid aangeslagen. Soms gebeurt het dat iemand voor een winkeldebiet dat over slechts enkele honderden guldens loopt drie of vier patenten moet hebben. Deze en andere ondingen zullen dan tegelijk verdwijnen, en dan zal de bedoelde belasting, schoon op zichzelf niet beantwoordende aan gezonde staathuishoud kundige begrippen, veel verliezen van de na deelen, die haar tot dusverre berucht hebben gemaakt. In de derde plaats wil de Minister een betere verhouding scheppen tusschen de financiën der gemeenten en die des rijks. Als er iets drin gend noodzakelijk is, dan is het zeker dit. Het Rijk heft belasting onder den naam van perso neel, en koert daarvan J uit aan de gemeenten. Op de hoofdsom dier belasting worden zoowel door het rijk als door de gemeente opcenten geheven, zoodat men eigenlijk nooit zeker is van ’t geen men te betalen heeft. Dat heele stelsel van uitkeering, van restitutie en van opcenten is erg ziek. Men late de gemeente voor haar eigen heffingen zorgen, onder contröle, doch meer ook niet, van het centraal gezag. Waar de gemeente uitgaven te doen heeft bij welke ook rijksbelangen zijn betrokken, neme men zijn toevlucht tot gezamenlijke bestrijding der kosten. Maar afscheiding van beide ad- ministratiën is dringend noodig; zoowel de staat als de gemeente zullen er wèl bij varen. Langs welken weg nu deze afrekening ver wacht kan worden, is nog niet duidelijk ge bleken. Wij weten dus nog niet, of de perso- neele belasting, worden gehandhc niet in allo werping inspanning. Voor Lord Beaconsfield dus geen schoons vooruitzichten tegen de ophanden zijnde verkie zingen.

Schoonhovensche Courant | 1879 | | pagina 1