r. 728. Zondat 27 Mei. 1883. igd zijn, BOEDER. uws. JHTING, loven, i geopend. IA6EJ, 5 Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. *4 ECTEN I )AM. LM” NDWUKt Coupons, 146, D A, OCTROOI. BINNENLAND. !N te Schoonhoven, Ui slechte 2 maal in rekening gebracht bestreden. kt I in deze maand ver- n S. W. N. VAN I verzoek beleefdelijk dan abonneere n?en het - Van rige week -r- reek aangeveerd 20 k 20, Bint fl6kl8, Hennepzaad f 10 a 11. 00 stuks. aas. Ie qual. f27 k 6, Noordhollandsche gevoerd 86 partyen. ,30 k 1,40, wei- dito r 15 Junlj niet ge- IILPULP aangebo- voorwaarden. 'E LANGE, Nieaw- Dv. Dienaar, BOECK. t TWEEMAAL per vat de belangrijkste en, op de voorvallen naar Egypte, 3 cholera van jr voor- 5óó op- dan SCHOOfflOyBGHÏ COURANT. irlijk Kooliuur- d Mineraalwater uit de >nden een zeer wel- tesmiddel in vele ge- agsorganen, alsmede i en kruiken in het in de voortreffelijk iken en flesschen in 8 te Schoonhoven. uitspraak tedoen, r 0,1». ersonen - 10, ar evenredigheid. 48 ets. per kilo. '58, 2de qual. f54, kilo 60 h 85 ot. i. Op de weekmarkt jrd: Kaas, 115 wa- jtuks, wegende 24,085 loudsche f 25,50 K 28, hieronder 1 wagen jort f 29, 2e soort f aas, prijs f30 32. Aangevoerd 29 halve Ive kilo, handel matig, roeien, 6 schapen, 4 ggen tot f5 k 12, 6 t f 6 7. JTEN, Schoonhoven. Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prps: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. RICHTEN. [ei. Boter: le qual. E. per half kilobele- hooikaas f 26 h 28, 8 ct, jonge biggen 2 14, schapen f 30 f6 h8, vette kalve- dfkilo, nuchtere dito irdappelen Kleingeel mmen f7,00, Wol- 3 f5,00, Poters f4,00 Te beginnen met het vol- gend nummer zal de Schoon- hoveneohe Courant des Vrijdage-avonds warden afgedrukt, om dot Zaterdags morgens met de eerste posten te wor den verzonden. Berichten en Advertontiên verzoe ken wij dus tij dig te ontvangen. Binnen de gemeente Schoonhoven wordt de Courant des Zaterdags-morgens bezorgd. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letten naar plaatsruimte. Insending francoen uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden 27 ct. per half kilo. 21 k 24 ct. per half f 1,00 a 1,50 per week. 8. Nuchtere kalveren n f13 k 22. Ristarwe f 9,25 a 25 k 8,50, witte dito rogge f6,75 A 7,00. Haver f3,50k4,25. a ongeveer 250 stuks melijk vlug. are kalf koeien f240 .74 A 240, dito vaarzen an f 130 k 200, guiste lelkkoeien f 170 270, ■en f 100 a 150, pinken Iveren f6 k 13. ns op levering 52 a rkens van 6 a 8 weken tuk. Overloopertjes f ct. per kilo. Aangev. 5 paarden, inderen, 157 vette- nuchtere kalveren, aeren, 445 varkens, ren of geiten. al. 92 ct., 2de qual. ot.Kalverenlate tal. f 0,95; Schapen vrucht van bijzondere omstandigheden, deels van het waarnemings- en combinatie vermogen van den man die baardeed. Het; moge waar zijn dat wy de belangrijkste vin dingen aan het toeval zyn verschuldigd, men dient toch ook te erkennen dat de ruwe diamantdie daar voor het oog bloot komt, als zoodanig moet worden opgemerkt door wie er het oog op laat vallen. Er zyn even wel ook uitvindingen, die met zorg zijn voorbereidwaaraan soms een man van on- uitputtelyk geduld en ernstige studie een belangrijk deel van zyn leven heeft gewyd, in het vast geloof dat hy op den rechten weg was naar het doel ’t welk hem in scherpe trekken voor den geest zweefde. In dat geval is het hem toekomende deel van de eer en het voordeel der uitvinding grooter, maar toch is een niet onbelang rijk gedeelte er van niet het zyne, daar het de geheele menschheid toebehoort. Immers, al zoekende heeft hij gebruik ge maakt van reeds bekende waarheden, niet door hem aan het licht gebracht, doch waar mede anderen de wereld hadden verrijkt: en het is dus billijk dat in die grootsche associatie van bestaande kennis en vernuft van vinding, de rechten van beide ven- nooten worden geëerbiedigd. Ziedaar het standpunt aangegeven, waarop men zich bij de beoordeeling dezer quaestie heeft te plaatsenmaar tevens ook de I groote moeielykheid. We voegen er bij dat wy voor ons het niet mogelyk achten deze geheel te overwinnen: de wetgever kan slechts bij benadering uitmaken, waar I de grens is van het recht des uitvinders. Het gaat echter volstrekt niet aan, dit gewichtig bezwaar op te lossen door aan de zaak hoegenaamd niets te doen. Kan 1 men geen ideale octrooien-wet tot stand 1 brengen, men make er een die de billyk- 1 heid zooveel mogelyk naby komt. Zoodra een octrooi aanleiding geeft tot f een monopolie dat schadelyk werkt op de algemeene welvaart, heeft het ceen recht van bestaan meer. Als het algemeen en aoor het bijzonder belang in botsing komen en het niet mogelijk blykt een vergelijk te treffen, dan moet het laatste wyken. Octrooien voor nuttige voorwerpen mo gen niet over een te langen termijn loopen. Hoe onontbeerlyker die dingen worden na dat ze voor het eerst werden vervaardigd, des te grooter zal de aftrek zyn, des te aanzienlyker de winst voor den uitvinder, die dan ook des te spoediger een voldoende belooning voor zyn arbeid heeft ontvangen. Onder de oude wet waren de octrooi rechten dikwyls illusoir. A vond bijvoor beeld iets uit, laat ons zeggen een machi nale champagne-flesch-ontkurk-machine een voorwerp dus van dagelyksch gebruik. Hy vroeg en verkreeg octrooi,. niemand dan hij mocht het ding in den handel brengen. Maar nu komt B op de gedachte van een gewijzigde constructie van het werktuigje, en misschien ook van een kleine verbetering, werkelijk of schynbaar, die er aan gebracht kan worden. Fluks gaat hij voor die verbetering octrooi vragenen kort daarna is hij de man met wiens machines de verzilverde langhalzen worden ontkurkt, terwyl de oorspronkelijke uitvinder aan zijn octrooi hoegenaamd niets meer heeft. Best mogelyk dat er straks nog een C en een D zyn, die op dezelfde manier te werk gaan, en daar ieder patent voor een vol ledigen termyn geldt, wordt immer verder het oogenblik uitgesteld waarop jan en alleman ontkurk-machines kan maken en debiteeren. Zoo ging het onder de oude regeling, en het is geen wonder dat men deze niet de moeite waard achtte om behouden te blyven. Mocht het er toe komen, een nieuwe wet op de octrooien aan het oordeel der Volksvertegenwoordiging te onderwerpen dan hopen we dat zy voor de practische toepassing eenige ruimte zal overlaten, op dat niet by ieder nadeel dat de ervaring doet ontdekken, op een moeilyk te verkry- gen wetsverandering behoeft te worden aangedrongen. (Wij gelooven hier volstrekt geen onmogelyk geval.ondersteld te hebben de Minister Heemskerk heeft in het tijdvak dat hy van de Groene Tafel verwyderd is geweest, zich een voorstander van wette- lijke regeling betoond, en het is niet te denken dat ook omtrent zaken waarby de politiek geheel buiten spel kan blyven, de vroeger uitgesproken meemngen bij het aanvaarden der regeeringstaak eenvoudig op zyde zyn gezet.) De wet bepale alleen de wijze, waarop octrooien worden aan gevraagd verleend, beschermd en inge trokken; terwijl we aan een Raad, samen gesteld uit gedelegeerden van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, wenschten opgedragen te zien de beantwooiding der vragen voor ieder speciaal gevalOf octrooi kan worden verleend op grond van werke- lyk bestaand uitvindingsrecht, voor hoe lang, en op welke \oorwaarden? Tydens den duur van het recht zou door den belanghebbende een bijdrage moeten wor den gestort tot vergoeding van de byzondere bescherming die hy vanwege den Staat geniet, uit welke gelden de kosten der «ui» e reueneenngr.en omueKKing. zun- octrooi-commissie, die op bepaalde tyden der krachtsinspanning gedaan, is deels de 1 vergadert om over de ingekomen aanvragen ons voor den geest zweeft. Mogen zij vol doende geacht worden om d? te bevestigen dat de bezwaren, tegen weder- i A 4’/» jaar», U- ijde, mits een halve uwende. 1000 en daarboven 3 fondsen verstrekt. De Uitgevers. Voor omstreeks tien jaren is de wet op de octrooien en patenten van uitvinding in Nederland afgeschaft. Zonder ons te verdiepen in de bijzonder heden dezer wet, kunnen we alleen zeggen dat zy, naar het algemeen oordeelbelang rijke gebreken haddie niet alleen de vor deringen op het gebied van de nyverheid zeer belemmerdenmaar bovendien ook nadeel te weeg brachten aan de belangen der octrooi-aanvragers. Men heeft toen niet onderzocht, of het ook wenschelijk ware het hoofdbeginsel dier wet te behouden en alleen haar verkeerde toepassingen door be ter en duidelijker bepalingen tegen te gaan men zag in het octrooi niets unders dan een soort van monopolie, en in de tot het hoogste toppunt opgevoerde vryhandelsbe- grippen van die dagen paste dat volstrekt niet. Inmiddels zyn onze vryzinnige landge- nooten weer wat ouder gewordenen heb ben meer ervaring opgedaan. Men is zich gaan afvragen, of by de afschaffing van de octrooien van uitvinding niet al te zeer het koopmansstandpunt werd ingenomenen of destyds de zaak wel genoegzaam van alle kanten is bekaken. In onderscheiden krin gen van handelaars en nyveren zyn of wor den voorstellen gedaan om bij de Regeering aan te dringen op weder-in voering van be doelde patenten en ofschoon men omtrent die quaestie nog by lange na niet tot een stemmigheid is gekomenmogen wy toch zeggen dat de zaak aan de orde isen achten we het niet ongepast haar met een kort woord te bespreken. De octrooien zyn zóó ouddat menigeen ze zverouderd” noemt en alleen reeds op dien grond er niets meer van wil weten in de Middeleeuwen komen ons telkens voorbeelden voor van personendie het uitsluitend recht verkregen het een of ander voorwerp in den handel te brengen. Eigen- lyk gezegde patenten van uitvinding zullen wel van eenigszins latere dagteekening zyn. Zy rusten op het beginseldat hy die zich moeite gaf om iets op te sporen wat voor het algemeen welzijn dienstig is, ook eenige aanspraken heeft op de voordeelendaaruit ontstaande. Er is hier quaestie van een onstoffelyk bezitrechtdat meer en meer wordt erkend en waarvan de in onze dagen zoo vaak voorkomende wetten op letterkun digen eigendomop kunstscheppingen enz., en die zelfs tot internationale verbintenissen leiden sprekende voorbeelden zijn. En nu vraagt men zich af of het billyk is, dat de vindingskracht, die het aanzyn gaf aan een roman of een dichtstuk, meer recht heeft op bescherming dan het vernuft ’t welk zich spitste op een zoodanig gebruik van de krachten der natuurdat er een nuttig werktuigeen nimmer vroeger komende zelfstandigheid ontstaat? Z( gevatkan en mag men niet anders - net herstel van de octrooiwet bepleiten. In een aantal staten van Europa, waar de nyverheid zich sedert de laatste jaren flink heeft ontwikkelddenkt men er juist zoo over, en heeft men de wet op dat punt eenvoudig wat verbeterd en uitgebreid doch dacht men er niet aan haar op te heffen. En toen by het begin der Am- sterdamsche tentoonstelling, de Franschen aarzelden den vreedzamen wedstryd der volken mede te maken, op grond dat zy by het ontbreken eener octrooiwet hier te lande, niet beveiligd waren voor het ge vaar dat hun modellen straffeloos zouden worden gecopiëerd, moesten er nog by zondere verzekeringen worden gegeven van de ernstige neiging des bestuurs om eiken inbreuk op het eigendomsrecht der inzen ders te voorkomen. Maar, vindt het bezitrecht van stoffelyke voorwerpen zekere beperking in het suc cessierecht, aan den eigendom van voort brengselen van den geest is evenmin een onbegrensde duur gegeven. Dat van den auteur van letterkundige producten welk recht meestal aan de uitgevers geheel of gedeeltelijk wordt verkochthoudt na korter of langer tydsverloop op te bestaan, zoodat men het geschrift voor hetwelk het werd aangevraagd daarna een publiek do mein kan noemen. Nog korter zyn in de landen waar octrooien van uitvinding be staan, de termynen voor welke zij worden verleend. Men gaat daarby uit van dezeo. i. zeer iuiste redeneering: Een ontdekking, zon hebben bekwaamdin Mei 1881 via Alexan- drië naar Arabië, met bet voornemen een onderzoekingstocht té ondernemen in het groote middengedeelte van Arabiëwaar tot dusver nog geen Europeaan den voet had gezet. Door politieke omstandigheden aanvanke lijk te Djeddah opgehoudenwaar hij de gastvrijheid genoot van onzen consul aldaar den heer Kruyt, wist hij zich de gunst te verwerven van den Groot-sherif, den man die allen Europeanen den toegang tot het binnenland ontzegde. Deze namelijk was zóó tevreden over schetsopname en teekc- ningdoor den Hollandschen ingenieur ge maakt van des sherif ’s gebouwen te Djeddah, dat hij hem de vereerende uitnoodiging zond te Taïf te komenten einde advies te geven over de waterleiding, die van daaruit Mekka van drinkwater moet voorzienalsmede over het graven of boren van nieuwe putten aangezien reeds gedurende meer dan eene halve eeuw verschillende personen vergeefs hadden getracht dit groote wefrk der oud heid weder aan zyn doel te doen beant woorden. Het advies van Schelling werd hoogst gunstig opgenomen, en hem werd voorloo- pig gevraagd vanwege de Turksche Regee ring zijn ontwerp uit te voeren. Aangezien echter de Turksche schatkist niet in den besten staat verkeerdemoest hy de op dracht weigeren, totdat de noodige gelden werkelük beschikbaar zouden zijn. De daarop volgende troebelen.maakten aan dit plan vooreerst een einde. Inmiddels zag Schelling zich nu den toe gang tot het binnenland opengesteld niet alleen, maar was hem zelfs een vrijgeleide van den Groot-sherif beloofd, zoodat hij zijne voorgenomen onderzoekingsreis zou hebben kunnen vol voeren, ware niet de cholera tusschenbeiden getreden. Toen deze te Djeddah was uitgebroken, werd de tpooanir 4q£ hal hmir1J-- loqpig verboden. ncneiling vertrok daarop i om daar te wachten tot de Arabië geweken zou zijn. Na eerst met den heer Insinger, mede een Hollandsch ingenieur, een reis langs de oevers van den Nijl te hebben volbracht, zocht en verkreeg hy tijdehjk werk te Caïro. In den zomer van 1882 reisde hij naar Port-Saïd, teneinde den heer Kruijt te ont moeten, die van een uitstapje naar Holland wederkeerde naar Djeddah. Te Port-Saïd zijnde vernam Schelling van den toestand te Alexandrië, waarop hy zich onmiddellijk daarheen begaf, om zelf den stand van za ken in oogensohouw te nemen. Van den eersten directeur der waterlei ding te Alexandrië vernam hy, hoe al diens Europeesche ambtenaren hem hadden ver laten. De heer Comich zelf had zijne vrouw en kinderen weggezonden, maar bleef op zyn gevaarlyken post. Schelling besloot dadelijk den heer Comich bij te staan, en begaf zich aan land, toen de meeste Euro peanen in de vlucht op zee hun heil zoch ten. Wat Schelling daar met den heer Comich gedurende en na het bombarde ment gedaan heeft, gaf hem alle aanspraak op lof. Toen de rust weder geheel her steld was, had Schelling het dan ook aan zijne flinke handelwjjze in deze moeieljjke tijden te danken, dat hem eene goede be trekking werd opgedragen in Egyptischen staatsdienst. Schelling maakte nu weder nieuwe plan nen om Arabië van noord tot zuid te door reizen, doch heeft daaraan geeno uitvoering mogen geven. Bezig zijnde op gouverne- ments-opdracht een kanaal voor te bereiden op korten afstand van Karïro, ontzag hij zich niet genoeg, maar overwerkte zich in het heote klimaat, en overleed op 28-jarigeu leeftijd. pokken kwamen in de vo- de volgende gevallen voor: te Rotterdam 50 (11 overleden), te Leiden acht (éón overleden); te Delftshaven vyf; te Oud- Beierland vierte Hillegom vier; te Schoon hoven, Hillegersberg, Zoeterwoudo, Zwyn- drecht, Oestgeest en Maassluis éón. De Rechtbank te Dordrecht heeft bij vonnis van MaandagH. De Koning uit Gorinchem verwezen naar den Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te ’s Hago, ter zake van moord en diefstal. De zaakwaarnemer R. te ’sGra- venhage, die rich eenigen tijd geleden in het openbaar op smadelijke wijze over den persoon des Konings had uitgelaten, is door de Arrondissements-Rechtbank aldaar, in aanmerking genomen zijne vroegere veroor- deeling tot celstraf van langer dan 6 maan den, veroordeeld tot celstraf van één jaar. Door de Arr.-Rechtbank te Dordrecht zijn veroordeeldC. d. J. Cz. te Arkelwegens beloediging met woorden tot f 11 boete, subs. 7 dagen gevangenis straf. W. S. te Giesennieuwkerk, wegens moedw. mishandeling, tot f 11 boete, subs. 7 dagen gevangenisstraf. Niemand wordt tot do open bare terechtzitting te Rotterdam in zake de „millioenen-juffrouw” toegelatendan voorzien van een door den vice-president Mr. A. A. Weve, geteokend bewijs van toe gang. De bijzonder boporkte ruimte voor het publiek geeft tot dezen maatregel aanleiding. aan am, voor f 387. Het herstellen van de defecten aan Schielands hoogen zeedijk in 3 perceelen le perc. ingekomen 4 billetten, gegund aan T. Van Herk Gz. te Nieuwerkerk a/d IJsol, voor f 1446; 2eperc. ingekomen 6 biljetten, gegund aan W. Romeyn te Kapelle a/d I.Jsel, voor f 1694; 3e perc. ingekomen 6 biljettengegund aan W. De Wit te Kapelle a/d IJsel, voor f 530. De Gemeenteraad van Alfen a/d Rijn heeft de politie-verordening aan gevuld met een strafbedreiging van f 3 tot f 10 boete tegen het strooien van suiker goed of andere lekkernyen bij het bruiloft- rijden op de openbare wegen. De kans van den spoorweg Gel- dermalsenGorinchem met November a. s. geopend te zien, wordt over ’t algemeen niet groot geacht. De geringe voortgang bij 't werk te bespeuren wordt trouwens hoe langer zoo minder toegeschreven aan de verzakkingen, die verleden jaar zoozeer hinderden, maar meer en meer aan den weinigen haast, dien de exploitatiemaat- schappij schynt te hebben met de opening van een lijntje, dat vooreerst zoolang de verbinding met Dordrecht niet klaar is toch alleen verlies zal opleveren. Op het etablissement te Feyenoord is onder de werklieden een col lecte gehouden ten behoeve van de weduwe en 7 jeugdige kinderen van den werkman L. Spek te Kralingendie eenige dagen geleden aan boord van het schip, waarop hij werkzaam was, op noodlottige wijze om het leven kwam. De collecte heeft opge bracht f 300. Te Utrecht zal een nieuwe studenten-sociëteit gebouwd worden. De daarvoor noodige gelden, f60.000, zijn bijeengebracht. Een verdienstelijk, jeugdig Nederlander is in den vreemde overleden. De heer A. J. Schellingin 1880 te Delft gediplomeerd als civiel ingenieur, vertrok, na zich te Leiden in de Arabische taal to STATEN-GENERAAL. By den aanvang der zitting van Dinsdag deed de Minister van Koloniën aan de Tweede Kamer mededeeling, dat hy namens^. M. den Koning den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië op diens verzoek heeft gemach tigd rich naar Atjeh ie begeven, ten einde zich, naar zijn wensck, persoonlijk van de militaire toestanden aldaar te vergewissen. Van de kleinere wetsontwerpen, die ach tereenvolgens werden behandeld, vond de eerste onteigeningswet voor het Merwede- kanaalen wel voor het gedeelte Vianen— Gorincnem, tegenkanting. Enkele leden, wenschten uitstel totdat alle onteigenings wetten gereed zouden zijn en de Regeering nog eenige inlichtingen zou gegeven hebben. De heer Van Kerkwijk en de Minister van Waterstaat drongen op behandeling aan, oh dat de bestaande wet moest worden uit- gevot -d. De Kamer besliste met 45 tegen 23 sternuiou in dien zin. Naar aanleiding van het voorstel tot ver effening van sommige afgesloten rekenin gen, ontstond een financieel debat. De heer Van Delden vroeg of spoedig voorstellen verwacht konden worden tot versterking van de middelen. De Min. van Financiën ant woordde dat hij bij zyn optreden vond een plan tot belastinghervorming en middelen versterking; voor zoover de laatste noodig blijkt, zal hij niets onbeproefd laten om spoedig daartoe voorstellen te doen. Tegen dat zoo noodig kwam, de heer Roëll in ver- wicht der begrootingen kan worden hersteld. Nadat de heer Van der Feltz op meer be sliste verklaringen van de regeering had aangedrongen, kwam de Min. Heemskerk er tegen op dat van de Regeering reeds een maand na haar optreden een uitgewerkt plan van belastinghervorming wordt gevergd. Het tegenwoordig Ministerio acht do ont werpen, door het vorig Kabinet in gereed heid gebracht, volstrekt onaannemelijk, al wil zij niet ontkennen dat daarin bouw stoffen voorhanden zijn die tot verkrijging van een goed geheel kunnen medewerken. De Min. vertrouwt alzoo, dat men niet zal aandringen op bepaalde toezeggingen; de Regeering is op dat punt met de meeste activiteit bezield. In de vergadering van Woensdag werden naar aanleiding der verschillende wetsont werpen eenige vragen gedaan en opmer kingen gemaakt. De heer Wintgens ver kreeg van den Minister van Binnenlandsche Zaken de verklaring, dat een wetsontwerp, regelende den invoer en de fabricatie van buskruid en licht ontvlambare stoffen, in den Ministerraad in behandeling is. De heer De Jong drong aan op krachtiger maatregelen tot beteugeling der longziekte in het spoelingdistrict. Op een vraag van den heer Keuchenius, of de Min. genegen is de verplichte inenting op te heffen voor schoolgaande kinderen, werd geantwoord, dat de Minister tegon die intrekking een gemoedsbezwaar heeft van ernstigen aard, waarop de heer Keuchenius zeide, dat zijn hoop om dit Ministerie te kunnen steunen daardoor zeer was verzwakt. Onteigening voor den aanleg eener straat te ’s Graven- hage werd na lang debat aangenomen. Insgelijks worden een paar voorstellen be treffende de Indische financiën goedgekeurd. Donderdag werd de onteigeningswet voor het Merwede-kanaal aangenomen met 49 tegen 20 stemmen, na verwerping van moties tot uitstel. Eenige andere ontwerpen werden insgelijks goedgekeurd, o. a. tot het verloénpn van subsidie voor de inter nationale landbouwtentoonstelling te Am sterdam. In een avondzitting werd de wijziging der pensioenwet behandeld en aangenomen. Z. M. heeft benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen voor het kantoor Ouderkerk a/d IJsel c. a. (residentie Lekkerkerk) L.W. Van der Kuyp, ontvanger derzelfde middelen te Waarden burg c. a. Z. M. heeft benoemd tot direc teur van het postkantoor te Schiedam G. F. Penning, thans directeur van het post kantoor te Gorinchem. Z. M. heeft Dr. I. Van Djjk, predikant te Arnhem, benoemd tot hoog- leeraar in do faculteit dor godgeleerdheid aan de Rjjks-Universiteit te Groningen. Uitslag van herstemmingen voor de Prov. Statenop 11. Dinsdag. ALFEN. Voor de tusschentijdscho vaca ture is gekozen do heer J. J. Duynstee met 667 stemmen. De heer J. Herrewijn had er 445. Voor de periodieke verkiezing zijn gekozert do hoeren 8. Van Beek met 707 en 'J. J. Duynstee met 685 stemmen. De heer Van der Breggen' (aftredend lid) be kwam 484 de heer Herrewjjn 445 stemmen. LEIDERDORP. Uitgebracht 1021 stem- r- hnen van onwaarde 5) Herkozen Jhr. Steen- graoht van Duivenvoorde met 540, en Mr. C. W. Hubrecht met 534 stemmen. Op den heer A. C. Van Ewijck waren 479, en op den heer A. Van den Burg 472 stemmen uitgebracht. RIDDERKERK. Uitgebracht 705 geldige stemmen. Gekozen Mr. M. Bichon van IJs- selmonde met 393 stemmen. Mr. H. M. Ba- rendrecht van Charloisaftredend lid ver kreeg 312 stemmen. SCHIEDAM. Uitgebrachte geldige stem men 735. Gekozen de heeren Mr. K. A. Poortman met 377 en C. J. A. Wijnaendts met 368 stemmen. Op de heeren Mr. W. H. Jansen en A. C. A. Nolet waren reap. 362 en 355 stemmen uitgebracht. IJSELSTEIN. Ingeleverd 960 stembrief jes waarvan 9 blanco. Gekozen is Jhr. Mr. W. H. De Beaufort met 661 stemmen. De heer J. A. Van Buma bekwam er 290. Den 30sten dezer wordt door den Minister van Waterstaat enz. de nieuwe brug over den Vaartschen Rhijn te Jutfaas aanbesteed. Zij wordt rechthoekig op de ri vier gelegd op eenige meters afstand van de bestaande, die in schuine richting ligt. De teekening doet denken aan een spoorwegbrug zonder eenige architectonische versiering. De amotie van het bruggehuis zal van deze aanbesteding het gevolg zjjn, terwyl ook de verbreeding van de vaart tegenover het dorp waarachynlijk dezen zomer zal worden voltooid. Aan het Departement van Wa rtaal werd Woensdag aan besteed: het ver richten van baggerwerk in den Amer en het herstellen en onderhouden van de wer ken op het bovendeel dezer rivier aan de monden van het Oude Maasje en de Donge, van 1 Juli 1883 tot en met 30 Juni 1884. Minste inschrijver de heer P. H. Verbrugge te Waddings veenvoor f 8740. Noord-ftSflan^is ^ezer"by*entefe InscKy^ ving aanbesteedde voorzjjping der boor den van het Noord-Hollandsch kanaalin drie perceelen. Voor het 3e perceel (raming f6300) was de minste inschrijver de heer G. Toornvliet te Gouda, voor f6600. Ten behoeve van de garni- ■oonsbakkerij te Arnhem is 24 dezer aan besteed de levering van 150 HL. jarige roode of Rijntarwe en 450 HL. witte of Zeeuw- sche tarwewegende respectievelijk min stens 77 en 76 KG. per HL. Minste inschrij ver de heer L. De Gier te Gorinchemvoor f 9,60 en f 9,95 per HL. De uitslag der door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Schieland Dinsdag gehouden aanbesteding is als volgt: I. Het doen van eenige herstellingen aan de Maas- en schermhoofden. Ingekomen 7 biljetten; minste inschrijver W. Romeijn te Kapelle a/d IJsel, voor de som van f 1260, niet gegund. II. De leverantie van timmerhout in 2 perceelen. le perceel ingekomen 5 biljetten, gegund aan W. Hoogendijk Wz. te Gouda, voor f 796; 2e perc. ingekomen 5 biljetten, gegund aan I. A. Van Vollenhoven te Rotterdai HI. L de overtuiging invoeren van het octrooi ingebracht, niet onoverkomelyk zyn.

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1