IBS. Zaterdag 25 Augustus. 1883. N°. 741. ILST, fecten, UWES LGElf. EN. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. traat. "i 4. lAMES- LDER. •ge, lerdijk, )lne winst kan V n ITS. Coupons, 6, A, jon, te- i, mits een halve nde. BUITENLAND. BINNENLAND. Spaansche zaken. j I Friesland Groningen on Noord-Holh CORBIJN. llend naarmate buitenlandsohe sor matig tarief. ves- de abonnoere men i20 maand ver- <1 scHOommscHE coüwt. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Ditgeven. t de Span hebben moeten O n ook nu reeds 1862, 1867/69, t«P van |MÜ gul- 111*1 tens franco en geeft rantie. lc, agn te ver- n den jeugdigen was dus een we- alle mogendheden rEEMAAL per e belangrjjkato do voorvallen Koolzunr- inenuUvster de i oen zeer wel- ddol in vele ge- ganen, alsmede kruiken in het i voortreflfelljk- en flesschen in Schoonhoven. O en daarboven idsen verstrekt. hebben, waarvoor zekere graad van ont wikkeling geëischt wordt, alsmede zij die voor eene commissie oen voldoend examen afleggen in de vakken van het lager on derwijs, kiezers zijn. lichaam ale ver- ran het ngeiyke g s onder richting g maand t einde o eerste^ komen i in on- ’S het de 5 Lj tee-g* i onder ontste- steking "g derljjfs- S rengen. e doen doch® 'g g<*»n en ver-d lan ook luiging ent per J rz, lek. Z£) is bekend genoeg, verhaal van gen, kwaamheid, aan I welzyn. Die van schreven worden. Arragoneezen, de strijdvaardige Astüriërs van vroeger eeuwen verliepen later in een vadzig, uitgedoofd volk; cn eerst in deze eeuw, toen Spanje door de ellendige hoftwisten in de macht van Keizer Napoleon I was overgeleverd, ont waakte de nationale geest, en gaf het aanzjjn aan den bevrydingskamp, waarin menige dappere daad de herinnering ver levendigde aan den kloeken moed van het voorgeslacht. Maar het uur der wedergeboorte was nog niet geslagenhet herstelde vorsten huis liep weer trouw in het oude spoor. De constilutioneele rechten bestonden slechts op het papier, en werden met weinig moeite en naar welgevallen ge wijzigd of ingetrokken, zooals het met de inzichten der vorstelijke gunstelingen over eenkwam. Eerst in de laatste veertig jaren kan men zeggen dat de geschiedenis van Spanje weer belangstelling inboezemt; de viyzinnige strooming, sedert eenigen tijd merkbaar, nam na den grooten Car- listen-oorlog meer breedte en diepte aan, ONS RUNDVEE DOOR DE AMERIKANEN GEZOCHT. Gedurig lezen we in de dagbladendat FrieslandGroningen en Noord-Hojjand be zocht worden door goed bij kas zijnde Ame rikanen die tegen ongekende prijzen het schoonste en beste melk- en fokvee koopen om er als in triomf mede naar het verre westen te trekken. En dat die lui verstand vah vee hebben bljjkt uit het overal eens luidend oordeel der bewoners dier gewesten, dat ze er juist het beste weten uit te kip pen het minder goede eenvoudig voorbij gaande. Wat do Amerikanen met deze zeer kostbare handelwijze op het oog hebben is niet moeilijk te gissen. Ze willen zich «voorzien van alleszins goed melkvee, van het beste dat er op do wereld te vinden is. En daar het Nederlandsche vee nu algemeen bekend staatals een dor bestemelkrijkste rassenmeenen do Amerikanendat ze hier knnnen vindenwat ze noodig hebbenom door oplettende voortteling en zorgvuldige opfokking een veestapel te verkrijgenuit muntende door melknjkheid en andere goede eigenschappen. Mogen nu de kosten van eerste uitgave al wat groot schijnenweldra zal het blijkendat hun streven geen ijdel of gewaagd spel is geweest. Met het oog op hun bekende scherpzinnigheid en vol- hardingsgeest behoeven we niet te twijfelen aan het welslagen hunner pogingente meer daar we weten, dat Amerika gezegend is met heerlijke weiden en vruchtbare velöen. Nu heeft men hier te lande wel reeds eenige stemmen gehoord tegen het verkoo- pen van het beste vee, zij het ook tegen verbazende prijzen, omdat daardoor onzo veestapel heel wat van zijn waarde verliest, maardie „ach-” en „wee-”roepers be- hooren hoogstwaarschijnlijk niet tot de ge lukkigen, wier vee door de goedbetalende Amerikaantjes gezocht wordt. De veehou ders storen zich dan ook in het geheel niet aan zulk gejammer, maar gaan eenvoudig voort met goede prijzen te bedingen en hunne fraaiste dieren af te leveren. Er schiet nog genoeg goed vee over, meenen ze. En bovendien, zij die door hun onver moeide pogingen en goede zorgen eenmaal zulk schoon vee wisten te verkrijgen, zullen best in staat zijn, in het vervolg weer even goedo on even fraaie beesten aan te fokken. Zelfs wordt thans meer dan ooit groote zorg aan de fokkerij besteed, nu men weet, welke winsten er te behalen zijn. De lust, die iedereen bekruipt, om ook van die voor dooien to genieten, komt zoodoende ten voordeele van den veestapel, terwijl intus- schen de beurzon der gelukkige veehouders aardig gespekt worden. Een andere vraag ishoe komt het toch, dat dio Amerikanen juist naar het noorden van ons land trekken, om hun geld te be steden en niet hier komen Is er dan in deze streken geen prachtig en in alle op zichten goed vee? Wel zeker is hier goed vee, maar er is ook vee van minder goede hoedanigheden. En hoewel dit ook gevon den wordt in de genoemde, gelukkige pro vinciën, is dit dóór geen bezwaar voor de ondernemende Amerikanen, hier wèl. Men heeft n.l. in de bedoelde gewesten een eigen veeslag, eigen aan het gewest, zelfs aan do streek waar men het aan treft, goedo eigenschappen bezittende en reeds van verre te onderscheiden van elk ander veeslag. Het Groninger vee b. v. munt uit door sierlijken lichaamsbouw fijn geraamte, goede melkgift en aanleg tot vïeesch- en vetgroei. Het Friesche vee daarentegen is groot, grof en hoekig, maar is een zeer voortreffelijk melkvee. Het vee van Noord-Holland, het beste en zwaarste uit ons land, is sierlijker en beter ontwik keld dan het Friesche en niet minder melk gevend. Het Friesche en Groninger vee, dat in die provincie is ingevoerd, ontwik kelt in de vruchtbare N.-H. weiden tot een veeslag, waarop al heel weinig is af te wijzen. De Amsterdamsche tentoonstelling prijkt dan ook tegenwoordig met eenige Noord- Hollandsche koeien, dio als „het neusje van don zalm” aan den vreemdeling worden aangetoond. En op zulk een eigen veeslag kan men in deze streken niet wijzen. Veeleer vindt men hier een mengelmoes van allerhande veeslagen. Maar er is meer. In do genoemde ge westen heeft men veestamboeken en dus ook slamboekvee. Veehouders, die meonen uit muntende koeien of stieren te bezitten, heb ben sedert eenige jaren gelegenheid gehad, die dieren in zulk een stamboek te laten inschrijven. De beesten worden dan door een daartoe aangewezen deskundige gekeurd on zijn zo door hem geheel onberispelijk bevonden, dan worden de naam, geboorte dag, kleur, kenmerken enz.alsmede de naam en do woonplaats van don eigenaar opgetcckond. Zoodoende ontstaat er eene lijst van do schoonste en beste koeien en stieron uit hot gewest, die jaarlijks met do namen enz. van waardige afstammelin gen dezer dieren vergroot of verrijkt wordt, liet doel van dit alles is verbetering en veredeling van den veestapel, dat door heljj bekend maken van het boste veo natuurlijk in do hand gewerkt wordt. Dio lijsten worden daarom in verschillende talon ge drukt en voor belangstellenden verkrijgbaar gesteld. Maar daardoor ontstaat dan ook een adresboek voor den vreemdelingdie best vee wil koopen en daarbij zekerheid verlangt, dat ook de ouders en voorouder* dier beesten de gowenschte eigenschappen bezaten. En dat de Amerikanen de stamboeken raadplegen vóór ze hunne inkoopen gaan doen, kunnen we wel als zeker stellen. Of het nu in het belang der veehouders is, als voortdurend de beste fokdieren worden weggehaald, laten we voor 't oogen- blik aan het oordeel der lezers over, al zeiden wo boven dat de fokkers wel meer goede diereji zouden kunnen kwoekon uit het overblijvende vee. Maar zou het nu niet goed zijn, ook in deze streken wat meer op het fokvee en op de wijze van opkweeking te letten? Het Nederlandsche-rundveestamboek neemt dieren op uit alle gewesten van ons land, indien ze slechts aan de eischen voldoen. En al komen nu niet onmiddellijk de Ame rikanen naar hier met hun welgevulde buidels, de veestapel zou er te beter om worden, wat toch altijd in het belang der veehouders is. Noordeloos. Doze Courant wordt dos Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan lich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Overzicht Voor de leden van het Engelsche Parle ment is hot alles behalve komkommertijd. Het Lagerhuis werkte in de afgeloopen week niet minder dan 70 uren. Waren de resultaten nu maar naar verhouding gunstig, doch hierop valt voel af to dingen. Bij het aan de orde zijn der begroeting voor Ierland, hebben de Ieren nog eens duchtig hun best gedaan in het zoek maken van den nationalen tijd, terwjjl de Lords door het verwerpen van de afzonderlijke porte feuille voor Schotland en het in bescher ming nemen van het door het Lagerhuis veroordeelde duivenschieten, zich als echte remmers betoonden. Uit een nieuwe verklaring der regeering omtrent de quaestie om Nieuw-Guinea schijnt te mogen worden opgemaakt, dat de aanhechting dier landstreek slechts eene quaestie van tijd is. Het gebeurde te Tamatave (Gibraltar) geeft aanleiding tot drukke besprekingen tusschen Engeland en Frankrijk, doch er schijnt geen gevaar te bestaan voor verwik kelingen. Ook tusschen Spanje en Frankrijk bestaat op dit oogenblik een verschil van gevoelen over de uitlevering van Zorilla, die in Frankrijk vertoeft on als do aan stoker wordt beschouwd dor jongste ropu- blikeinsche beroeringen in Spanje. Dio be roeringen zijn thans zoo goed als geheel onderdruktniettegenstaande er nog da gelijks personen, in hechtenis genomen worden. Voor een goed deel is die ge lukkige uitslag te danken aan den per soonlijken moed van den jongen Koning die do’meest bedreigde punten bezocht en door toespraken in het openbaar de gemoe deren tot kalmte bracht. Weldra zal hij zich op reis begeven naar Dultsclilnnd en Oostenrijk, tot groote ergernis der Fransche pers, die, in verband met hot gerezen ver schil, daarin eene coalitie tegen Frankrijk wil zien. De geschiedenis van 18701871 is nog niet vergeten. Nog telkens komt het re- vanc/ie-denkbeeld weer boven. De Nord- deulsche Allgemcine brengt daartoe het hare bij door zoo nu en dan eens tegen de op- stokerijen der Fransche pers te velde te trekken en Frankrijk als medebedreiger uit te krijten. Bij al dat getwist doet het goed te lezen dat de Duitsche bisschoppen in eene sa menkomst op Oostenrij ksch grondgebied besloten hebben, zich aan de Meiwetten, zooals ze thans gewijzigd zijn, voorwaarde lijk te onderwerpen. Waarschijnlijk is dat het antwoord op do kalme en bezadigde circulaire van Von Gossler, waarin hij de Bisschoppen met die wijzigingen bekend maakte. Do Paus heeft de geloerde woreld aan zich verplicht, door het besluit om de bi bliotheek en de archieven van bet Vaticaan voor alle geleerden en geschied vorschers vrij open te stellen, waardoor vele merk waardige geschriften in ruimer kring be kend zullen worden. De Koning van Italië heeft door zijne deelneming in de ramp van Ischia zijne populariteit niet weinig verhoogd. Persoon lijk bezocht hij do gevaarlijkste plaatsen, en wist door woord en daad de pogingen tot redding van wat te redden viel aan te moedigen en te ondersteunen. Vooral de geestelijkheid on de militairen hebben het ongeloofelijke verricht. De Belgische Kamers hebben alvorens uiteen te gaan nog oene vooral voor de toekomst gewichtige beslissing genomen. Door de aanneming van oen wet tot wij ziging van hot kiesrecht voor de Provin ciale Staten on gomeentoraden is dat kies recht thans afhankelijk gesteld van de verstandelijko ontwikkeling der kiezers, zoodat behalve do hoogere en lagere amb tenaren, allen die oen wetenschappelijk di ploma bezitten, oen examen aflegden of eenige betrekking boklooden of bekleed Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsehe Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Door Z. M. is do ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. Jhr. C. W. Von Weiler te Venlo c. a., met intrekking zijner benoeming tot ontvanger te Gorinchem c. a., benoemd tot ontvanger derzolfdo middelen te Zaandam c. a. en is de ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. F. C. M. Groshans te Oldenzaal c. a. benoemd tot ontvanger der- zelfde middelen te Gorinchem c. a. Z. M. hoeft benoemd tot rijks- ontvanger te Woerden c. a. J. Abeleven thans te Dieren c. a. Door Z. M. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan G. De Vor Hzn., als heemraad van don polder de Uiterwaar den prov. Zuid-Holland. De Minister van waterstaat heeft aan de Commissarissen des Konings de volgende aanschrijving gericht: De vraag is gerezenof bij de beoordee- ling der gedane inschrijvingen bij openbare aanbestedingen en de keuze van aannemers wel genoegzaam de hand wordt gehouden aan den eisch van gegoedheid der borgen. Die gegoedheid is m. i. te beschouwen niet alleen in verband met hot geheele be drag der aannemingssommaar ook en wel in hoofdzaak met de regeling der betalings termijnen. Deze regeling bepaalt het bedrag van hot voroischte bedrijf kapitaal. Ik verzoek u hierop de aandacht te tigen van don hoofdingenieur van den torstaat in uwe provincie, met uitnoodiging namens mij zorg te dragen, dat mij geen aanbiedingen van aannemers ter goedkeu ring worden voorgelegd zonder voorafgaand onderzoekzoowel omtrent do geschiktheid en soliditeit van den aannemer als van de gegoedheid zijner borgen, overeenkomstig 438 der Algemeene Voorschriften. Ook behoort gestreng de hand te worden gehou den aan de laatste alinea van 456 dor Algemeene Voorschriften, krachtens welke een borgdie tijdens de uitvoering van het werk ophoudt solide te zijn, dooreen nieu wen borg moot worden vervangen. Aan het Departement van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd 1.1. Woensdag aanbesteod 1°. het verruimen van do vaargeul dor rivier de Noord, beneden het Nieuwe Veer, tusschen do kilometerraaien 124 en 126 onder do gemeenten Ridderkerk on Alblas- sordam. Minste inschrijver do heer D. Vol ker, te Dordt, voor f15000. 2°. het uit voeren van graaf- on bagger- werk tot verruiming van de Dordtsche Kil, langs den rechteroever dier rivier, onder do gemeente ’s Gravendeeltusschen de kilometerraaien 124 on 126 behoorendo tot de werken dor Dordtsche waterwegen. Minste inschrijver de heer D. Volker, te Dordtvoor f19000. Door do directie der IJsel- stoomtramweg-maatschappij werd 18 dezer aan haar bureel aanbestoed het vervangen der Rolbrug aan den doorslag onder de gemeente Jutfaasdoor oene ijzeren draai brug. Minste inschrijver D. Barneveld, te Vreeswijk, voor f14845. Met don aanlog van den stoom tramweg Utrecht—Vreeswijk vordert do IJsel-stoomtram-maatschappij goed. Het is eene baan met smal spoor (1,067), die ge heel op dezelfde beproefde wijze wordt ge bouwd als de lijn Loiden-Wassonaar-Leid- schendam. De rijtuigen dezer Maatschappij worden geleverd door de firma Herbrands en Co. te Ehrenfeld bij Keulenen do ma chines door de fabriek Hohenrollem te Dus seldorf. Dit materieel is op de Amsterdam- sche tentoonstelling geëxposeerd. Van pokken kwamen in do vorige week de volgende gevallen voor.te Rotterdam 12, te Oud-Beierland 25, te Lei den 3 en to Alkemado 1. Te Oud-Beierland stierven er aan die ziekte vier, te Rotterdam vjjf en te Leiden twee. Te Charlois heeft zich weder een geval van pokken met doodelijken afloop voorgedaan. Een schipper, van Oud-Beierland gekomen en met zijne schuit in de haven van Katondrecht liggende, is aan die ziekte overleden. Bjj arrest van het Hof te ’sller- togenbosch is het vonnis der rechtbank al daarwaarbij de notaris-S. Jiskoot te Veen uit zijn ambt is ontzetbevestigd. Voor de Arr. Rechtbank te Rotterdam stonden II. Zaterdag terecht G. V., wed. van C. H. De D., dienstbode to Haastrechtbeklaagd van diefstal in dienstbaarheid. Eisch 3 maanden gev. cell, en H. B., steonenwerkster te Capello a/d IJselbeklaagd van mishandeling. Eisch 1 maand gev. cell, en f 8 boete. Morgen uitspraak. Dinsdag stond terecht: Ph. De W., pottenbakker te Gouda, beklaagd van re bellie tijdens de ongeregeldheden mot de Passiespelen aldaar. Eisch 1 maand gov. cell. Dinsdag uitspraak. en in de Cortes stelden de partijen zich meer vierkant tegenover elkander, zoodat sedert het beginsel van den parle mentairen regeeringsvorm, voorheen in waarheid meer een vorm<dan een werke lijkheid, meer en meer op den voorgrond trad. Bjj de brug van Alcolea in September 1868 werd het pleit beslecht tusschen de hofkliek van Koningin Isabella en het li beralisme; de Vorstin vluchtte naar het buitenland. In het begin van 1875 keerde het door tallooze revojütiën uitgeputte land zich tot haar zoon, Koning Alfons, en legde daarmede den grondslag tot een nieuw tijd perk van vreedzame en gestadige ontwik keling. Gedurende het zestal jaren tusschen de beide pasgenoemde datums heeft Spanje van alles gehadde geweigerde kroon-can- didatuur van den Koning van Portugalhet regentschap van Serrano, de candidatuur van den Prins van Hohenzollerndie aan leiding gaf tot den Fransch-Duitschen oor log, het door allerlei troebelen geschokte koningschap van Amedéus, broeder van Victor Emmanuelde bondgenootschap pelijke republiek van Figuéras, de staats greep van generaal Pavia gevolgd door de dictatuur van Serrano, en dat alles ver gezeld van anarchistische opstanden in het Zuiden en een moorddadigen Carlisten- oorlog in het Noorden. De troonbestijging van Alfonso, in Januari 1875, zenlijke verademing, en a... o haastten zich de nieuwe orde van zaken te erkennen. De verschillende liberale en radicale proefnemingen, waaraan het zes jarig revolutie-tijdvak zoo rijk was geweest, hadden het volk vermoeid en dit gevoel van afmatting maakte het optreden van een conservatief bewind gemakkelyk. De man die bet meest had bijgedragen tot herstel van het Koningschap, de bekende Minister Canovas de Castillobeproefde, aanvankelijk met goed succès, een regeeringspartij te smeden uit clericale en conservatieve be- standdeelen, en nam verscheiden maatre gelen die de vruchten der revolutie voor een deel vernietigden. Afschaffing van rechtbanken van gezworenenvan het bur gerlijke huwelijk, van de vrijheid van on derwijs, en bemoeiing van de godsdienst vrijheid ten nadeele vooral van de Pro testanten gingen gepaard met vrijzinnige staatsinstellingendoor de Cortes met groote meerderheid aangenomen. Inmiddels vor derden de strijd tegen de Carlisten en het herstel der zeer zieke Spaansche financiën al de aandacht der Regeering. Ook Cuba gaf handen vol werkwaar de strijd voor de afschaffing der slavernijdie tot heden toe zich laat wachten, en vermeerdering van zelfregeering een uitgebreiden opstand in het leven had geroepen. In al deze op zichten was het gouvernement te Madrid zeer gelukkig. Martinez Campos zegevierde zoowel over de Carlisten als over de Cu banen, en de financiëele regeling, in ’76 door Salaverria tot stand gebracht, was wel niet geheel in overeenstemming met de rechten der schuldeischersmaar legde toch den grondslag tot een betere gelde- lyke verhouding en tot een langzaam her stel van het zoozeer geschokte landscrediet. Ongelukkig doet zich nu en dangelijk in de jongste dagen het geval was, de na werking der revolutie gevoelen. De toe stand des volks is wel verbeterd, maar laat nog in menig opzicht, vooral wat landbouw en nijverheid betreft, te wen- schen over, zoodat anarchistische inblazin gen bij de nog weinig ontwikkelde bevol king van sommige provinciën een al te willig oor vonden. De onlusten, door de zoogenaamde »Zwarte Hand” teweegge bracht, liggen ons allen nog versch in het geheugen, en wjjzen op veel onvolmaakts in den socialen toestand. Daarbij komt, dat Spanje geen vast-aaneengesloten liberale regeeringspartij heeft, hoewel de partijgroe- pendie tegen het conservatief-clericaal re- geeringsbeleid van Canovas waren gekant, gezamenlijk verreweg de meerderheid uit maaktenwaardoor het haar niet moejelijk viel zijn Kabinet in 1880 omver te werpen. Maar ofschoon er onder de leiders der li beralen ontegenzeggelijk bekwame mannen zijnpractische en onbaatzuchtige staats lieden, geneigd om eerlijk samen te wer ken tot den bloei des lands en tot beves tiging der constitutioneele monarchie, heeft men er al te weinig. Zij die eenmaal in de dagen der omwenteling op het staats- tooneel een hoofdrol vervuldenvergenoe gen zich niet lang met een ondergeschikte, terwijl de vurige aanhangers der republiek, niet wijzer geworden door de vroegere mis lukking, gaarne het land weer ikt rep en roer zouden brengen om met beliblp van de ontevreden militairen aan heb' bewind te komen. Doorgaans waren het! de sol daten die den stoot gaven tot omkeerin- genen het tijdperk der zoogenaamde pro- nun-ciamenlo's zal niet zyn afgeslotenvoor en aleer goed vereenigde staatspartijen een krachtig bewind hebben mogelijk gemaakt hetwelk den heeren van de sabel weet te doen begjypen dat niet het militair geweld, maar de wet de hoogste macht vormt. Onlangs werd te Antwerpen het mo nument ingewyd, dat opgericht is ter herinnering aan den afkoop van den Schelde-tol, met welke gebeurtenis het tjjdperk van voorspoeddoor België’s voorname handelsstad thans beleefd, ge opend werd. Het gedenkteeken prijkt met de beeltenis van de mannen die het meest hebben bygedhigen om tot deze uitkomst te geraken. Onder de aanzien lijke mannen van binnen- en buitenland, die de onthullingsplechtigheid kwamen bijwonen, ontbrak de Spaansche gezant, omdat dezen bekend was geworden dat in de feestrede enkele uitdrukkingen voor kwamen, juist niet heel vleiend voor het Spanje der zestiende en zeventiende eeuw. Iemand, die zóó »aantrekkeiijk” is, moet maar nooit geschiedenis lezen ook. Wel zou geen sterveling op de gedachte zyn ge komen dat het eigenlijk de schuld was van hem, den tegenwoordigen gezant en zyn hedendaagsche landgenootendat in den worstelstrijd der Nederlanden tegen de Spaansche overheersching de zuidelijke Nederlanden zich op nieuw moesten krom men onder het dwangjuk eener regeering, die den zedelyken vooruilgang en de stof felijke welvaart aan banden legde, waarby de gedwongen afscheiding oorzaak werd dat het zegevierend Noorden van zyn recht gebruik maakte om den toegang tot den stroom, waarvan het den mond in zyn bezit heeft, af te sluiten. Indien de man zich ergert aan deze feiten, laat hij dan in zyn eigen land als lofredenaar op treden van het bewind van Filips II en zyn opvolgers. We vreezen dat hy zeer geringen bijval zou inoogsten. Inderdaad zijn het eigenlyk jaarden geweest, die zich hebt voegen naar den wil van vreemde vorsten. Filips de Schoone, Karel V, Filips II, ze waren buitenlanders, door de grillen van het erfopvolgingsrecht aan het hoofd van een der rijkste, krachtigste en meest be gaafde volken van Europa gekomen. Met hun troonsbeklimming was hét tijdperk van Spanje’s grootheidzoo helder uit- blinkende in de worsteling tegen Arabieren en Mooren, afgesloten. Als de laatste Moorenkoning met een betraand oog zijn vaderland heeft verlaten, en de ridderlijke Spanjaard geen bezigheid meer vindt voor zijn zwaard, gaat hij als avonturier een nieuw werelddeel veroveren en keert terug beladen met een buit die zyn vaderland ten vloek wordt. Karel V wikkelt Spanje in den langen stryd tusschen de Oosten- ryksche en Fransche vorstenhuizen en put voor dat niet-Spaansch belang de hulp bronnen des lands uit, terwyl hij niets doet om de ny verheid en den landbouw te ontwikkelen van het volk over hetwelk hy toevallig den scepter zwaait. Filips II, zijn zoon, ontvangt een opvoeding die hem zyn vreemdelingschap zal doen ver geten of afleggen, maar ongelukkig zijn het juist de minder nobele trekken van het Spaansch nationaal karakter die zich het diepst bij hem vestigen. Het her- scheppingswerkaan hemzelven verricht, wil hy toepassen op al de landen over welke hij gebied voert; hij tracht ze alle te verspaanschen. Men schikt zich niet in deze gedaanteverwisseling, - de Vla ming en Hollander willen blyven wat zij waren, hun wetten behouden, hun zeden geëerbiedigd zien, en de botsing komt, waarby Spanje zyn geheele positie in Europa inboet. Schitterde het vroeger op den eersten rang, onder zijn Oosten- rijksche, later onder zijn Fransche vorsten ging het steeds achteruit en wist het zich ter nauwernood, in weerwil van een rijkdom aan koloniën grooter dan die van alle andere volken te zamen, op den tweeden rang staande te houden. De geschiedenis der Spaansche koningen 1 g, en vormt een doorgaand smis aan yver, aan be- i belangstelling in 's lands het volk moet nog ge- De fiere Castilianen en

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1